www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Astãzi, Detaliile Convorbirilor Telefonice Vor Fi înregistrate ºi Stocate De Companii


Dimitriyus
 Share

Recommended Posts

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am avut eu examen sapt trecuta la asa ceva.

 

Ca sa va explic , erau demult inregistrate convorbirile si ce a scris "mosu" de mai sus :) este pe cat se poate de adevarat si corect

 

De ex vodafone avea o linie inchiriata care se ducea la o institutie de stat (erau obligati dar nu se stia unde se duce linia :D ) de acolo preluau toate datele si monitorizau toate convorbiriile inscrise in baza de date a firmei.

 

Ca idee e simplu sa te si depisteze cu telefonu (avand un asa numit MAC ca un fel de CNP al mobilului unic in lume), pe o anumita raza , antena la care ai tu retea trimite date si e asa de usor sa afle pe unde esti :)

 

 

 

Labareala asta supranumita presa romaneasca ce sa gandit, hai sa bagam asta ca ne da rating si toti deodata "Aualeuu ne inregistreaza convorbiriile" maicutaaa ce ma fac nu mai pot sa ma cert si sa vb urat la telefon ca vine omu negru la usa.

 

 

E cel mai mare bulshit inca odata presa romaneasca ne-a dovedit ca este o mare L@&@ :P

 

 

 

:)

 

Da se poate triangula cu precizie destul de buna pozitia unui telefon mobil. Sistemul este impelementat/urmeaza a fi implementat pentru serviciul unic de urgenta 112.

Da fiecare operator de telefonie are interconectare cu STS aka serviciul de telecomunicatii speciale (daca vreti sa le faceti o vizita mergeti in crangasi si uitati-va dupa o antena putin cam mare. )

Nu stiu de ce va isterizati ca niste babe peste care vine apocalipsa. Atata timp cat datele nu sunt folosite CU ALT SCOP (sa faca uni business intelligence de exemplu sau sapameze direct) nu e nici o durere.

 

Mai cititi o data ce scrie: doar date de identificare. Adica sursa si destinatie si durata. Se chema pe vremuri factura detaliata si nimeni nu facea scandal. Pentru ISP e vorba doar de asocierile nume - adresa IP dinamica. Si chestia asta e logica mai ales cand vine vorba de diverse probleme legale: frauda, spam, piraterie (desi la asta din urma sunt mari dubii, frauda e pe primul loc).

 

Nu se stocheaza traficul facut. Daca sunteti paranoici google ofera pentru serviciul de email google transmitere securizata SSL (mai exat POP3S si IMAPS). Deci nu are cum sa va citeasca secu emailu. Atata timp cat te bazezi pe un tert care ofera un serviciu se pune problema de incredere.

Vreti sa transmiteti informatii in siguranta? Eliminati intermediarii!

Link to comment
Share on other sites

Altu care a citit articole prin ziar..... daca deschidea legea vedea la art.1 alineatul 3 urmatoarele:

(3) Prezenta lege nu se aplicã în ceea ce priveºte conținutul comunicãrii sau informațiile consultate în timpul utilizãrii unei rețele de comunicații electronice.

 

Se pare ca gradul de retardare a depasit orice limite....

Link to comment
Share on other sites

legea vedea la art.1 alineatul 3 urmatoarele:

(3) Prezenta lege nu se aplicã în ceea ce priveºte conținutul comunicãrii sau informațiile consultate în timpul utilizãrii unei rețele de comunicații electronice.

 

Daca tu chiar crezi asta esti CEL PUTZIN naiv.

Link to comment
Share on other sites

Moshu, nu stiu daca la operatorul tau preferat exista obiceiul acesta,

insa la concurenta se stocau SMS-urile pe termen nelimitat inca de acum

3-4 ani. Cu continut cu tot. Iar CDR-urile se arhivau frumos, "just in case".

 

Faptul ca acum se cere sa se faca asta pentru 6 luni reprezinta doar o

limita :)

Asta am scris eu intr-un post anterior.....

 

Daca tu chiar crezi asta esti CEL PUTZIN naiv.

Spui asta in calitate de... ?? sau reformulez .... pe ce se bazeaza afirmatia ta ??

Link to comment
Share on other sites

dau si eu ce am primit in lista nu de alta dar e trendy si chiar bine cateodata sa fii contra:

 

In intampinarea noii legi 298/2008 va recomandam sa folositi cat de des puteti cuvintele : bomba, heroina, marijuana, rapire, viol, asasinare (si ce va mai trece prin capatana aia malefica) in convorbirile dumneavoastra sau in mail-uri. Va multumim![mass]

 

de exemplu:

Buna-ziua as dori si eu pentru dumneavoastra un viol la compania la care lucreaza o bomba ce consuma o rapire. etc...

 

iar faza cu terorisumul e asa: primu care striga hotzu e chiar hotzu....

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Spui asta in calitate de... ?? sau reformulez .... pe ce se bazeaza afirmatia ta ??

Practica înregistrarii convorbirilor telefonice este, asha cum s-a mai spus, mult mai veche, iar eu pot depune marturie in acest sens. ^Inregistrarea unei convorbiri telefonice a subsemnatului, efectuata pe data de 25 februarie 2003 în jurul orei 23.30 a fost ceruta - si obtzinuta - de cca 10 poliMilitzie ca "piesa doveditoare" intr-un dosar penal. Spre marea dezamagire a garceapiecilor, exact contzinutul (transcrierea) convorbirii le-a pus betze-n roate si n-au avut ce sa-mi faca. Cererea a fost facuta în toamna lui 2003, dupa mai bine de sase luni de la respectiva convorbire. Prietenul cu care am vorbit atunci, care are avea "pile, cunoshtiintze si relatzii" la o "agentzie cu trei litere", a fost inshtiintzat aproape imediat dupa verificare - pt. k a fost verificat si el. Ceva mai tîrziu, confirmarea a primit-o si avocatul meu...

Pe scurt, stiu din proprie experientza k lucrurile nu stau deloc asa cum crezi tu. Din fericire, atunci obiceiul "baietzilor cu ochi albastri" de a se amesteca în vietzile noastre m-a salvat. Dar daca se gasea cineva aflat pe vreo "lista neagra" sa ma sune din gresheala (o cifra tastata aiurea) si dupa aia ma pomeneam saltat pt legaturi cu, sa zicem, crima organizata? Nu e un scenariu chiar atît de incredibil precum pare!

^In sfîrshit, din punctul meu de vedere, credibilitatea "institutziilor" (atît cele care fac legi cît si cele care le aplica) este negativa. Poate fi data k exemplu kindereilor care au dificultatzi în a pricepe algebra...

Link to comment
Share on other sites

dau si eu ce am primit in lista nu de alta dar e trendy si chiar bine cateodata sa fii contra:

 

In intampinarea noii legi 298/2008 va recomandam sa folositi cat de des puteti cuvintele : bomba, heroina, marijuana, rapire, viol, asasinare (si ce va mai trece prin capatana aia malefica) in convorbirile dumneavoastra sau in mail-uri.

 

...mai ales înconvorbirile telefonice transatlantice!

For the record, eu chiar am facut-o, de-al dracu', dupa care am început sa-i înjur bilingv (English + Romanian) pe agentzii ascultaretzi. Nu m-am mirat prea tare cînd convorbirea s-a întrarupt brusc...

O kestie asemanatoare mi s-a întîmplat prin martie '90, dar la un telefon fix, într-o convorbire loco. Numai k atunci i-am înjurat pe comunishti, securishti & tov. Saddam Vissarionovici Iliescu (exact asha i-am zis, cu acea ocazie). Mi-au întrerupt bajetzii convorbirea de cel putzin trei ori, da eu am perseverat pîna au cedat ei. Paranteza: pe atunci era ushor sa te prinzi cînd erai ascultat, pt. k se schimba "culoarea" zgomotului de fond de pe fir... ^Intre timp, bajetzii s-au mai dotat si ei, k deh, am intrat în NATO & UE, deci nu prea te mai potzi prinde.

 

@ Moshu: Consider k nu ai dreptul sa-l incluzi pe Paul Grigoriu în categoria retardatzi. Repet, consider k demersul lui si al celor de la "Luna Amara" este unul meritoriu. Nu ai dreptul sa insultzi un om care tzine la libertatea lui individuala mai mult decît tine!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Practica înregistrarii convorbirilor telefonice este, asha cum s-a mai spus, mult mai veche, iar eu pot depune marturie in acest sens. ^Inregistrarea unei convorbiri telefonice a subsemnatului, efectuata pe data de 25 februarie 2003 în jurul orei 23.30 a fost ceruta - si obtzinuta - de cca 10 poliMilitzie ca "piesa doveditoare" intr-un dosar penal. Spre marea dezamagire a garceapiecilor, exact contzinutul (transcrierea) convorbirii le-a pus betze-n roate si n-au avut ce sa-mi faca. Cererea a fost facuta în toamna lui 2003, dupa mai bine de sase luni de la respectiva convorbire. Prietenul cu care am vorbit atunci, care are avea "pile, cunoshtiintze si relatzii" la o "agentzie cu trei litere", a fost inshtiintzat aproape imediat dupa verificare - pt. k a fost verificat si el. Ceva mai tîrziu, confirmarea a primit-o si avocatul meu...

Pe scurt, stiu din proprie experientza k lucrurile nu stau deloc asa cum crezi tu. Din fericire, atunci obiceiul "baietzilor cu ochi albastri" de a se amesteca în vietzile noastre m-a salvat. Dar daca se gasea cineva aflat pe vreo "lista neagra" sa ma sune din gresheala (o cifra tastata aiurea) si dupa aia ma pomeneam saltat pt legaturi cu, sa zicem, crima organizata? Nu e un scenariu chiar atît de incredibil precum pare!

^In sfîrshit, din punctul meu de vedere, credibilitatea "institutziilor" (atît cele care fac legi cît si cele care le aplica) este negativa. Poate fi data k exemplu kindereilor care au dificultatzi în a pricepe algebra...

Art. 16. – (1) Solicitarea transmiterii de date reținute potrivit prezentei legi se realizeazã numai dupã ce a fost începutã urmãrirea penalã, cu autorizarea motivatã a preºedintelui instanței cãreia i-ar reveni competența sã judece cauza în primã instanțã sau de la instanța corespunzãtoare în grad acesteia, în a cãrei circumscripție se aflã sediul parchetului din care face parte procurorul care efectueazã sau supravegheazã urmãrirea penalã ori a judecãtorului desemnat de acesta, la cererea procurorului care efectueazã sau supravegheazã urmãrirea penalã, potrivit legii, dacã sunt date ori indicii temeinice privind pregãtirea sau sãvârºirea unei infracțiuni grave.

 

Asta trebuia sa verifice avocatul tau... restul sunt povestiri de o naivitate absolut hilara......

 

@ Moshu: Consider k nu ai dreptul sa-l incluzi pe Paul Grigoriu în categoria retardatzi. Repet, consider k demersul lui si al celor de la "Luna Amara" este unul meritoriu. Nu ai dreptul sa insultzi un om care tzine la libertatea lui individuala mai mult decît tine!!!!!!!

In momentul in care afirmi niste aberatii legate de o lege fara sa stii ce scrie in acea lege...ba mai mult sa ti se explice ca nu are nicio legatura cu violarea intimitatii... si tu sa continui... te rog reformuleaza tu atunci cum se cheama astfel de indivizi......

Link to comment
Share on other sites

Art. 16. – (1) Solicitarea transmiterii de date reținute potrivit prezentei legi se realizeazã numai dupã ce a fost începutã urmãrirea penalã, cu autorizarea motivatã a preºedintelui instanței cãreia i-ar reveni competența sã judece cauza în primã instanțã sau de la instanța corespunzãtoare în grad acesteia, în a cãrei circumscripție se aflã sediul parchetului din care face parte procurorul care efectueazã sau supravegheazã urmãrirea penalã ori a judecãtorului desemnat de acesta, la cererea procurorului care efectueazã sau supravegheazã urmãrirea penalã, potrivit legii, dacã sunt date ori indicii temeinice privind pregãtirea sau sãvârºirea unei infracțiuni grave.

 

Asta trebuia sa verifice avocatul tau... restul sunt povestiri de o naivitate absolut hilara......

 

 

In momentul in care afirmi niste aberatii legate de o lege fara sa stii ce scrie in acea lege...ba mai mult sa ti se explice ca nu are nicio legatura cu violarea intimitatii... si tu sa continui... te rog reformuleaza tu atunci cum se cheama astfel de indivizi......

 

Ma lashi? Asta chiar e rea-vointza. Iar avocatul meu a verificat, iar in cazul meu javrele chiar au avut aprobarea unui procuror. "Indivizii" ca Paul Grigoriu sunt, pur si simplu, REALISTI! Calitate care m-ai convins ca nu o ai.

Link to comment
Share on other sites

Ma lashi? Asta chiar e rea-vointza. Iar avocatul meu a verificat, iar in cazul meu javrele chiar au avut aprobarea unui procuror. "Indivizii" ca Paul Grigoriu sunt, pur si simplu, REALISTI! Calitate care m-ai convins ca nu o ai.

Stimabile tu te uiti ce scrii...... "aprobarea unui procuror" ... ce este ilegal ?? asa scria in lege la articolul pe care ti l-am citat.... :) daca esti urmarit penal nu e normal sa te caute si in c*r.... nu stiu cazul in care ai fost tu urmarit penal si nici nu ma intereseaza, dar daca esti suspectat e normal sa fii cautat si supravegheat prin toate mijloacele LEGALE posibile.... daca nu erai urmarit penal aceasta lege nu te afecta absolut deloc.... care e realismul de care dai tu dovada iar eu nu ??

Link to comment
Share on other sites

Stimabile tu te uiti ce scrii...... "aprobarea unui procuror" ... ce este ilegal ?? asa scria in lege la articolul pe care ti l-am citat.... :) daca esti urmarit penal nu e normal sa te caute si in c*r.... nu stiu cazul in care ai fost tu urmarit penal si nici nu ma intereseaza, dar daca esti suspectat e normal sa fii cautat si supravegheat prin toate mijloacele LEGALE posibile.... daca nu erai urmarit penal aceasta lege nu te afecta absolut deloc.... care e realismul de care dai tu dovada iar eu nu ??

 

Cu tine nu se poate discuta... daca onor companiile de telefonie mobila nu ar fi stocat datele despre convorbirea mea precum si continutul ei, atunci acestea nu puteau ajunge la polimilitzie nici cu mama lu' tata' lu' aprobarea... Asa cum s-a mai spus, legea asta nu face decît sa confere o aparentza de legalitate unei practici deja existente, si foarte vechi. Realismul meu consta în faptul ca stiu perfectpe ce lume traiesc si cîta credibilitate au cei care inventeaza legi si cei care le aplica. Iar chestia cu "povesti de o naivitate absolut hilara" nu este decît o alta mostra de rea-vointza, care la tine este ABSOLUT MONUMENTALA. Stiu perfect cine erau acei oameni despre care vorbea prietenul meu sus-mentionat, pe unii chiar i-am cunoscut, iar felul in care tu vinzi castravetzi la gradinar este mai mult decît revoltator.

Link to comment
Share on other sites

Cu tine nu se poate discuta... daca onor companiile de telefonie mobila nu ar fi stocat datele despre convorbirea mea precum si continutul ei, atunci acestea nu puteau ajunge la polimilitzie nici cu mama lu' tata' lu' aprobarea... Asa cum s-a mai spus, legea asta nu face decît sa confere o aparentza de legalitate unei practici deja existente, si foarte vechi. Realismul meu consta în faptul ca stiu perfectpe ce lume traiesc si cîta credibilitate au cei care inventeaza legi si cei care le aplica. Iar chestia cu "povesti de o naivitate absolut hilara" nu este decît o alta mostra de rea-vointza, care la tine este ABSOLUT MONUMENTALA. Stiu perfect cine erau acei oameni despre care vorbea prietenul meu sus-mentionat, pe unii chiar i-am cunoscut, iar felul in care tu vinzi castravetzi la gradinar este mai mult decît revoltator.

 

Stimabile esti intr-o eroare majora.... datele despre convorbire sunt stocate la operator pt ca pe baza lor te tarifeaza pe tine... continutul lor se afla la Serviciul Roman de Informatii.... si se inregistreaza din momentul in care apare aprobarea procurorului.... Esti la fel de pafarist ca si prietenii tai "realisti"....

Link to comment
Share on other sites

lol... cand esti cautat penal... nu-nteleg.. de ce te mai plangi ca ti se invadeaza intimitatea ? :) ))))))) :)

 

din ciclul "ia-uite bah... nu mai poate omu' sa incalce o lege ca i se asculta telefonu' " :)

 

Cînd esti victima a unui polimilitzian corupt care a denaturat grosol anadevarul pt k a luat shpaga ai TOT DREPTUL sa te plîngi - si nu numai. Consider k atitudina ta e revoltatoare iar postul tau este NUL SI NEAVENIT.

@ Mosu: Arogantza ta e dezgustatoare. Nu te mai da grande - NU ESTI !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest mciaulih

Salut,

 

Sa fie sanatosi fratilor.Lasa sa asculte.Mai da si ei un ban in plus pe altceva decat masini si vile.Unde mai pui ca aparatura de ascultare e scumpa spre foarte scumpa asa ca o sa aiba ce cheltui.Din banii nostri.

Oricum si asa se plictisesc ei la servici.

Si oricum fratii ascultau si fara legea asta.Asa macar stii ca o fac pe fata.Si asa stia multa lume ca baietii asculta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Sa fie sanatosi fratilor.Lasa sa asculte.Mai da si ei un ban in plus pe altceva decat masini si vile.Unde mai pui ca aparatura de ascultare e scumpa spre foarte scumpa asa ca o sa aiba ce cheltui. Din banii nostri.

Oricum si asa se plictisesc ei la servici.

Si oricum fratii ascultau si fara legea asta. Asa macar stii ca o fac pe fata.Si asa stia multa lume ca baietii asculta.

 

Uite un aspect al problemei (cel subliniat cu rosu) pe care aparatorii sistemului l-au ignorat cu "gratzie"... Ca sa nu mai vorbiom de al doilea...

Link to comment
Share on other sites

Pai si asa nu se opune nimeni in Romania.

 

Mda, România nu-i America.... ^In USA, de cîte ori apare un astfel de *** de lege, apar si comitetele cetatzeneshti, grupurile de initiativa si tot soiul de asociatzii care iau imediat atitudine. ^In România, cînd un realist protesteaza împotriva unor abuzuri ale Puterii, ale "organelor" sau împotriva unor legi nedrepte, apar imediat tot soiul de degeabishti care fac bashcalie ieftina, afishînd o superioritate sustzinuta... de nimic!

Link to comment
Share on other sites

Mda, România nu-i America.... ^In USA, de cîte ori apare un astfel de *** de lege, apar si comitetele cetatzeneshti, grupurile de initiativa si tot soiul de asociatzii care iau imediat atitudine. ^In România, cînd un realist protesteaza împotriva unor abuzuri ale Puterii, ale "organelor" sau împotriva unor legi nedrepte, apar imediat tot soiul de degeabishti care fac bashcalie ieftina, afishînd o superioritate sustzinuta... de nimic!

 

 

 

 

Ieri s-a celebrat pentru a doua oara Data Privacy Day. :)

http://privacy.org/

http://ec.europa.eu/justice_home/fsj/privacy/index_en.htm

 

 

On January 28, 2009, the United States, Canada, and 27 European countries will celebrate Data Privacy Day together for the second time. Designed to raise awareness and generate discussion about data privacy practices and rights ...
Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.