www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doresc Sa-mi Cumpar Chitara & Amp


Guest Big Tree
 Share

Recommended Posts

Guest Big Tree

Salut ,

:) As dori sa imi cumpar de pe thomann/Mc music o chitara si un amp .Bugetul meu este maxim de 20 milioane .

Detin un les paul de la gipson impreuna cu un zoom g1 si un cub ( imi e rusine de el ) si doresc scule mai performante pentru metale.

 

Doresc sugestii .Multumesc mult.

Orice sugestie este bine primita.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
Gipson sau gibson?Daca detii un gibson les paul nu ai nevoie sa iei alta chitara.Iar ca efecte iati un POD

:)

 

Bun, POD ...dar care?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Dacã zici cã ai Gibson (nu Gipson), rãmâne sã-ți iei doar un amp care sã se încadreze în banii ãia. Pentru metal n-aș merge pe Fender Champ.

 

Te asigur ca suna cat se poate de "metal" cu o pedala potrivita in fata.

Link to comment
Share on other sites

Te asigur ca suna cat se poate de "metal" cu o pedala potrivita in fata.

Mã rog... o sã aibã un singur ton, și ãla dat de pedalã.

Nu mai bine își ia ceva mai versatil și mai spre metal? Cu gain-ul lui propriu, minim douã canale și eventual buclã de efecte? Un Peavey micuț, ceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Incerc sa iau decat amp si chitara , fara pedala , imi este suficient zoom`ul meu.Vreau sa scap de chitara mea , sa scap! Am atatea bube la ea...

Si amp doresc ceva de 30 W . M-am saturat de pocnitoarea mea chinezeasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
Incerc sa iau decat amp si chitara , fara pedala , imi este suficient zoom`ul meu.Vreau sa scap de chitara mea , sa scap! Am atatea bube la ea...

Si amp doresc ceva de 30 W . M-am saturat de pocnitoarea mea chinezeasca.

 

 

eu am amp Ibanez de 30 w (Ibanez TBX30r) care se aude super smecher :) . ti-l recomand :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1310 daca nu vrei neaparat ceva full lampa asta e chiar cinstit. sau cauta noua serie VT30 care suna deasemenea relativ ok si are si modele mai soft.

 

la chitari ibanez e o treaba cinstita, cort, epi.. so on.. sunt atatea modele in zona aia de pret ca depinde doar de tine ce vrei.. cu floyd, fara, cu doze nush cum.. oricum, daca ai o sg chitara cauta-ti ceva care iti lasa optiuni si pt alte genuri, adica sa ai si un single coil pe ea, etc.

 

probabil vei cotiza la mc si in 20 de mil chiar nu cred ca e cazul sa te complici cu thomann pt ca vei iesi mai scump si cu riscuri. tu iti faci calculele, tu stii mai bine.

 

vezi ca in fn de ce iti cumperi procesorul poate deveni redundant si il poti vinde. mai scoti un ban si de acolo.

 

bafta si sa ne spui ce iti iei.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
Pana la urma ce Gibson aveai?

 

Maker la mana a doua achizitionat acum 1 an jumate cu un H , al doilea este stricat.

Link to comment
Share on other sites

Probabil era ceva vintage ca acesta Gibson Les Paul click...

 

sau ca astea...

 

http://www.wholesalesupplier.cn/comsearch.asp

 

Is tari de tot "upgrade-urile" astea de la gibson les paul la ibanez de-asta...iti dai seama cu cati bani ramai?! :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

sincer mai bine nu ati mai populariza aceste site-uri si chitare, ca numai incurajati romanu, descurcaret de felul lui, sa umple piata de jafuri de astea si sa traga tepe la persoane neavizate

Atat doritorii de chinezarii (indiferent de scop), cat si potentialii tepuiti au acces la internet (din moment ce vad topicul) si sunt la un search pe google distanta de ele . Iar daca sunt prea lenesi/ignoranti ca sa se informeze, isi merita teapa.

Link to comment
Share on other sites

eu sincer nu sunt de acord si nu incurajez chestia asta. intradevar, ca si cumpatator ai obligatia sa te informezi inainte sa cumperi, dar faptul ca incurajezi potentiali "afaceristi" sa procure asemenea falsuri si sa insele oameni nu mi se pare ca beneficiaza societatii in vreun fel.

adica prefer sa cultiv fenomenul "vanzator bine intentionat, de buna credinta" decat "legea junglei, fi cu ochi-n patru", ceea ce insa nu echivaleaza cu ignoranta si lipsa de informare din partea cumparatorului.

vezi tu, de aia e tara asta unde e, ca prea multi cauta sa o ia pe scurtatura :)

Link to comment
Share on other sites

eu sincer nu sunt de acord si nu incurajez chestia asta. intradevar, ca si cumpatator ai obligatia sa te informezi inainte sa cumperi, dar faptul ca incurajezi potentiali "afaceristi" sa procure asemenea falsuri si sa insele oameni nu mi se pare ca beneficiaza societatii in vreun fel.

adica prefer sa cultiv fenomenul "vanzator bine intentionat, de buna credinta" decat "legea junglei, fi cu ochi-n patru", ceea ce insa nu echivaleaza cu ignoranta si lipsa de informare din partea cumparatorului.

vezi tu, de aia e tara asta unde e, ca prea multi cauta sa o ia pe scurtatura :)

Da, dar nu crezi ca "popularizarea" acestui site are in acelasi timp si efectul benefic de a atrage atentia potentialilor cumparatori de buna credinta asupra existentei acestor fake-uri? Ca tepuitorilor le merge mintea de doua ori mai repede la porcarii din astea (sincer nu cred ca au nevoie de ajutorul meu) decat cumparatorilor de buna credinta.

Link to comment
Share on other sites

sa iti spun de ce nu cred ca aceasta popularizare beneficiaza si potentialilor cumparatori: pt ca traim in Romania, unde potentialul si neavizatul cumparator se scarpina in fund daca sa isi ia un ibanez grx sau un grosman, iar in privinta gibson, daca priveste dincolo de modelul studio e mare lucru, pt ca e prea adanc buzunarul, nu ca n-ar visa mereu la acel standard sau custom sau mai stiu eu ce. daca tu sau eu sau inca zece oameni de pe forumul asta(spun si eu) au avut posibilitatea, financiara si de conjunctura sa isi ia un gibson adevarat, asta nu inseamna ca in tara asta se vand usor asa chitari. daca o sa fi nevoit sa iti vinzi chitara la un moment dat ai sa vezi cat vei sta cu ea si cat trebuie sa scazi din pret, pt ca nu poti sa o vinzi asa usor in Romania.

eu cand mi-am luat primul gibson m-am documentat o tona, am stiut exact ce trebuie sa primesc, ce trebuie sa verific etc. iar documentarea asta am facut-o de pe net, fara sa dau de aceste site-uri, si uite ca s-a putut. am aflat oricum mult mai mult decat aflam daca accesam aceste site-uri, si chiar fara un deosebit efort. din moment ce ai doua site-uri de specialitate, mylespaul.com si lespaulforum.com, unde sunt oameni care stiu ABSOLUT tot in materie de gibson, plus ce mai e pe ebay, eu zic ca e suficient.

oricum, pt potentialul cumparator este o prima regula, care e luata mai intai in considerare, si anume, daca e ieftina, probabil nu e gibson. de aici pleci, urmeaza sa verifici restul detaliilor.

asta nu exclude insa posibilitatea ca sa fie vorba de un fals chiar daca se vinde la pretul real.

Link to comment
Share on other sites

sa iti spun de ce nu cred ca aceasta popularizare beneficiaza si potentialilor cumparatori: pt ca traim in Romania, unde potentialul si neavizatul cumparator se scarpina in fund daca sa isi ia un ibanez grx sau un grosman, iar in privinta gibson, daca priveste dincolo de modelul studio e mare lucru, pt ca e prea adanc buzunarul, nu ca n-ar visa mereu la acel standard sau custom sau mai stiu eu ce. daca tu sau eu sau inca zece oameni de pe forumul asta(spun si eu) au avut posibilitatea, financiara si de conjunctura sa isi ia un gibson adevarat, asta nu inseamna ca in tara asta se vand usor asa chitari. daca o sa fi nevoit sa iti vinzi chitara la un moment dat ai sa vezi cat vei sta cu ea si cat trebuie sa scazi din pret, pt ca nu poti sa o vinzi asa usor in Romania.

eu cand mi-am luat primul gibson m-am documentat o tona, am stiut exact ce trebuie sa primesc, ce trebuie sa verific etc. iar documentarea asta am facut-o de pe net, fara sa dau de aceste site-uri, si uite ca s-a putut. am aflat oricum mult mai mult decat aflam daca accesam aceste site-uri, si chiar fara un deosebit efort. din moment ce ai doua site-uri de specialitate, mylespaul.com si lespaulforum.com, unde sunt oameni care stiu ABSOLUT tot in materie de gibson, plus ce mai e pe ebay, eu zic ca e suficient.

oricum, pt potentialul cumparator este o prima regula, care e luata mai intai in considerare, si anume, daca e ieftina, probabil nu e gibson. de aici pleci, urmeaza sa verifici restul detaliilor.

asta nu exclude insa posibilitatea ca sa fie vorba de un fals chiar daca se vinde la pretul real.

 

Bine, daca e linisteste cu ceva, iti promit ca nu mai postez ste-ul asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.