www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Invatam


Recommended Posts

Era vorba de Romania !!

 

Poa' sa fie vorba de Romania inca 10 ani de acu' incolo...Costi Iorga din cate stiu e singurul de pe forum cu scoala in acest sens.Scoala! NU DIN AUZITE SI TUTORIALE IUTUB :) daca gresesc scuze

Link to comment
Share on other sites

Sincer, speram sa ma indrume si el.

(de el stiu ca a facut scoala in alta parte)

eu am aflat ca exista si cursuri de acest gen platite si tinute online.trebuie sa vezi doar daca banii pe care ii dai sunt justificati de pregatirea pe care o capeti prin cursul online.Evident,nimic nu se compara cu the real live thing

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Sincer, speram sa ma indrume si el.

(de el stiu ca a facut scoala in alta parte)

Sorry ca n-am raspuns pana acum, abia ce am vazut thread-ul.

Din cate stiu eu, mixing si mastering nu se poate studia inca in Romania in vreo scoala de specialitate. Eu am facut scoala la Viena, la filiala de acolo a School of Audio Engineering a lui Tom Misner, producator si maestru de sunet australian de origine... austriaca :)

Sin cate stiu eu, se faceau materii care sa duca la aceasta specializare la Institutul de Arta Teatrala si Cinematografie (asa se numea pe vremea decedatului, nu stiu cum se numeste institutia acum). Era si un liceu de Cinematografie in Bucuresti, tot pe vremea aia, unde puteai invata sa devii cameraman, foley, sound assistant.

 

Mastering e infinit mai greu de "invatat" decat sound engineering propriu-zis, deoarece primul lucru ce ti-l trebuie aici este o ureche extraordinara si capacitatea de a te mula pe toate tipurile de muzica.

 

Recomandarea mea deosebit de subiectiva: in Bucuresti este un singur inginer de sunet a carui lucrari le-am auzit si nu am avut nimic de "comentat" la adresa lor, este vorba de Cristian Dobrica. Din cate stiu, el a studiat in State si a facut si junior jobs acolo.

 

Sper ca am reusit sa te ajut in vreun fel. Daca ai nevoie de chestii in plus, da-mi pm sau acceseaza-ma pe ym, (dar spune-mi ca este vba de susceptor de pe rgc)

 

Norock

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.