www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel Mai Bun Mod De A Invata


Guest anthagonyk
 Share

Recommended Posts

Guest anthagonyk

1.Doresc foarte mult sa invat s cant la chitara si am incercat in mai multe feluri asta dar nu stiu care e cel mai bun.

-Cu profesor?

-Pe net cu justinguitar si alte chesti de genu

-Cu guitar pro

-Cantand tabulaturi intr-una

2.Cu ce ar trebui sa incep cu chitara clasica sau electrica?Stiu k e mai usor de cantat la chitara electrica pentru ca apesi mai usor pe corzi si sunt spatiile mai mici ceea ce inseamna ca nu o sa bazaie asa mult.....dar totusi cu ce?(cu orice ar fi e tot la chitara electrica vreau sa cant dar dak e nevoie sa incep cu chitara clasica incep cu ea).

Edited by anthagonyk
Link to comment
Share on other sites

1.Doresc foarte mult sa invat s cant la chitara si am incercat in mai multe feluri asta dar nu stiu care e cel mai bun.

-Cu profesor?

-Pe net cu justinguitar si alte chesti de genu

-Cu guitar pro

-Cantand tabulaturi intr-una

2.Cu ce ar trebui sa incep cu chitara clasica sau electrica?Stiu k e mai usor de cantat la chitara electrica pentru ca apesi mai usor pe corzi si sunt spatiile mai mici ceea ce inseamna ca nu o sa bazaie asa mult.....dar totusi cu ce?(cu orice ar fi e tot la chitara electrica vreau sa cant dar dak e nevoie sa incep cu chitara clasica incep cu ea).

 

dupa parerea mea : cu profesor(neaparat),justinguitar si guitar pro in acleasi timp :)....si in legatura cu chitara...cum vrei tu...dar ar fi bine sa ai si o clasica prin casa..ca sa mai canti si pe clasica ce inveti pe electrica doarece e prosteste sa poti canta doar pe electrica...un chitarist bun poate canta pe orice chitara...aici depinde de tine...nu e obligatoriu sa-ti iei din prima clasica...poti sa-ti iei mai incolo una...faci o puza de la electrica(1 saptamana, 2)..si sa te adaptezi si cu clasica...faci pauza asta o data la vreo 2-3 luni :)...si o sa fie bine...nu prea conteaza cand iti iei clasica...dar ar fi bine mai devreme...deoarece multi oameni pe care ii vezi cu o chitara au clasica sau acustica...si cand vrei si tu sa zici ca stii sa cant...iei chitara in mana si nu o sa-ti iasa nimic aproape :)

 

Deci...in concluzie e alegerea ta :D...eu cred ca este mai usor sa inveti pe electrica si sa te adaptezi pe clasica...decat invers...ai ajunge un chitarist mai bun in mai putin timp...

Link to comment
Share on other sites

Guest anthagonyk

ms pentru sfat.

daca vreau sa imi cum par o chitara electrica ce mi-ai recomanda?

(maine ma duc sa-mi iau corzi la chitara clasica ca mi s-au rupt 2 )

Link to comment
Share on other sites

Guest anthagonyk

Nu vreau sa stiu sa citesc partituri si chestii de genu,vreau doar sa fiu in stare sa cant ceva hard rock/punk.

Link to comment
Share on other sites

ms pentru sfat.

daca vreau sa imi cum par o chitara electrica ce mi-ai recomanda?

(maine ma duc sa-mi iau corzi la chitara clasica ca mi s-au rupt 2 )

 

da-mi si un pret :)...cam cat ai fi dispus sa dai...

Link to comment
Share on other sites

Guest anthagonyk

4-5-600 RON dar vreau o chitara care sa fie asa pentru incepatori adica , care sa sune bine chiar dak nu cant excelent sper sa intelegi ce spun.

Edited by anthagonyk
Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

eu, personal, daca nu am pe cineva alaturi de mine cu care sa cant... nu ma pot concentra si las imediat chitara.... mi se pare imposibil... sau cand mai vin ametit acasa mai bag cate ceva... dar singur mi se face sila... de asta de curand m-am apucat si eu de lectii cu un prof si mi se pare chiar prea tare :) try it dude :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cu vGuitarLessons (youtube it). Lectii simple, clare, bine explicate si mai ales, deloc complicate. Daca te inregistrezi pe site iti trimit o lectie (sunt 12 in total) la 2 zile, ca sa ai timp sa exersezi lectia precedenta.

Link to comment
Share on other sites

Iti spun cum am facut eu.

 

- Am inceut cu chitara acustica. Este mai greu sa faci bareuri, dar este cel mai bine sa ia forta in degete, chiar daca o sa canti pe electrica. S-ar putea sa canti ceva flamenco, sau sa faci finger-picking si atunci acustica este cea indicata.

 

- In fiecare oras sunt niste centre culturale, unde poti sa mergi. Lectii gratuite, mai sunt si alte persoane de la care poti invata, etc. Acolo mergi cu chitara, si profesorul iti pune degetele pe corzi, ca sa stii exact unde.

Acolo poti face trupa mai usor, sa puteti canta for fun. Vine un tobar, un solist, si faceti un cover.

 

- M-am uitat si pe site-uri gen Justin Guitar. Nimeni si nimic nu te poate tine sa cauti informatii. Cauta cat mai multa informatie. Asculta cat mai multe pareri.

 

- Ascultatul muzicii face parte din procesul de invatare a muzicii. Asculta cat mai multa muzica. In loc sa dai play la eterna "Fade to Black" pentru a o auzi pentru a mia oara saptamana asta, ia incearca sa cumperi un CD de la Judas Priest. Sau de la Queen? Poate ceva Satriani sau Santana? Cum suna niste Aerosmith si niste "The Calling"?

 

Cam atat am avut de spus. Succes.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Studiaza mult tot ce inveti cu profesor, de pe internet sau din alte surse, pt ca te ajuta cel mai mult sa avansezi.

Incearca sa iti faci timp sa canti pe chitara cat mai mult, incearca sa fii constant (sa canti in fiecare zi). Daca ai vointa, pasiune, munca si putin talent poti sa faci ceva cu muzica asta..

Time on the instrument...andy.

Link to comment
Share on other sites

eu cam tot ce prind dp net + jadorama care nu e chiar mare chestie dar am facut rost de learn&master Guitar. Tutorial cu lectii video pe cateva dvd-uri care mi se pare cam cel mai complet lucru de gen.

Proful momentan il gasesc cam scump si nu vreau sa fac cine stie ce performantza + ca stiu niste oameni care se pricep foarte bine la chitara si au invatzat fara profi acum 10 15 ani cand nu erau atatea informatii la indemana. Daca ai rabdare la autodidactica si nu lasi chitara din mana ar trebui sa se lipeasca lucruri bune de tine

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca cel mai bun mod de a invata chitara(indiferent ca vrei sa canti punck sau flamengo,pt ca in orice gen muzical se afla un virtuos al chitarilor) ar fi bine sa iei un profesor si o chitara acoustica,de preferabil clasica pt. ca itzi dezvolta puterea in maini si degete,itzi mareste capacitatea de intindere pe orizontala pe grif si itzi imbunatatzeste condiderabil rezistenta mainilor in caz de efort(de care o sa ai nevoie cand ai sa canti o melodie mai solicitanta).Referitor la partea cu sa treci din prima pe chitara electrica e o idee proasta pt ca itzi va lua foarte mult sa poti sa canti pe o chitara clasica,pt ca se folosesc tehnici foarte diferite si la mana dreapta dar in special la mana stanga(nu vei sti sa dai feeling melodiei spre exemplu).E mai bine sa te obisnuiesti cu greul la inceput,iar cand vei trece pe electrica vei putea canta relaxat.

Un alt sfat care ti-l pot da e sa inveti sa canti pe clasica (cam jumate de an,io unu am stat mai mult) si apoi sa treci pe electrica pt ca altfel vei avea sansa sa bulverseszi sau sa alterezi toate informatiile pe care incerci sa le acaparezi(risti sa nasti confuzii in special in tehnici)

A si nu uita indiferent pe ce chitara vei canta sau ce melodie,primordial e sa fii relaxat!relax take it easy!bafta si itzi doresc sa ajungi the best guitarist in the world! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest apolodor
Iti spun cum am facut eu.

 

- Am inceut cu chitara acustica. Este mai greu sa faci bareuri, dar este cel mai bine sa ia forta in degete, chiar daca o sa canti pe electrica. S-ar putea sa canti ceva flamenco, sau sa faci finger-picking si atunci acustica este cea indicata.

 

- In fiecare oras sunt niste centre culturale, unde poti sa mergi. Lectii gratuite, mai sunt si alte persoane de la care poti invata, etc. Acolo mergi cu chitara, si profesorul iti pune degetele pe corzi, ca sa stii exact unde.

Acolo poti face trupa mai usor, sa puteti canta for fun. Vine un tobar, un solist, si faceti un cover.

 

- M-am uitat si pe site-uri gen Justin Guitar. Nimeni si nimic nu te poate tine sa cauti informatii. Cauta cat mai multa informatie. Asculta cat mai multe pareri.

 

- Ascultatul muzicii face parte din procesul de invatare a muzicii. Asculta cat mai multa muzica. In loc sa dai play la eterna "Fade to Black" pentru a o auzi pentru a mia oara saptamana asta, ia incearca sa cumperi un CD de la Judas Priest. Sau de la Queen? Poate ceva Satriani sau Santana? Cum suna niste Aerosmith si niste "The Calling"?

 

Cam atat am avut de spus. Succes.

ªtii cumva în Bucureºti unde-i un asemenea centru unde se fac cursuri de chitarã?

Link to comment
Share on other sites

Daca ai determinare si pasiune, nu iti trebuie profesor decat la un moment dat pt anumite "secrete".

 

In rest, internetul este plin de informatie VIDEO despre toate genurile de muzica pe care vrei sa o inveti.

 

Cantatul la chitara este ca un sport: cu cat canti mai mult, cu atat esti mai bun. Digitatia, modul de tinere corect al mainilor si al degetelor este tot ceea ce iti trebuie sa stii inainte de munca.

 

In rest munca, munca si iar munca.

 

 

Chitara clasica tinde sa iti limiteze raza muzicala, orice stil muzical cantat la extrem te limiteaza. Canta si repeta ce iti place tie, cu conditia sa muncesti la greu pt asta.

 

Bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa intelegi ca , chitara clasica si chitara acustica (rece) nu sunt acelasi lucru. Chitara clasica are corzi de nylon [(sa nu incerci sa pui corzi de metal pe chitara clasica, o sa se indoaie gatul)] si se foloseste pentru ... muzica clasica in mare parte. Chitara acustica este chitara cu corzi de metal si este oarecum mai versatila (poti face bend). Pe chitara clasica (cu corzi de nylon) nu poti face bend (poti, fizic vorbind, dar nu suna a bend oricum). La chitara clasica ti'ar trebui neaparat un profesor care sa te invete in primul rand tehnici specifice chitarii clasice (este diferenta de postura a mainilor etc.) si sa inveti citesti pe note (la muzica clasica mi se pare obligatoriu sa stii sa faci "sightreading"). La chitara acustica mai merge si fara prof ca mai iei acorduri de pe net etc.

 

LE: asta in cazul in care te intereseaza sa canti la chitara (ne)electrica :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu am invatat de la frate-miu cateva acorduri apoi am cantat mult in parc si pe gardul scolii la gagici si apoi cand mi-au luat ai mei o chitara electrica cantam in disperare cu un pickup mono pe care se invarteau Iris, Holograf, AC-DC-Back in Black, Slayer Hell Awaits, Deep Purple, Eagles Hotel California. Si apoi cu tobosarul electronic al lui Liviu Hoisan care ne facea sa cantam "ceas" :). Asta mi se pare cea mai faina metoda de a invata chitara electrica pentru ca inveti piese, inveti stil (maniera de a canta) , deprinzi o cantare ritmica, corecta, ti se dezvolta auzul muzical, lucruri care nu prea transpar din tabulaturi.

 

my 2 cents

 

Andi

Link to comment
Share on other sites

am invatat chitara in clasa a 7-a dupa un caiet de-a lui sora-mea.chitara era dezacordata si am cantat asa dupa schemele cu acorduri si modelul de ciupeala,fara sa sune deloc a melodie.m-am straduit sa invat algoritmul miscarilor ambelor maini.mi-a luat cam o luna sa invat o melodie cu o progresie de 8 acorduri,dupa care i s-a facut mila lu' sora-mea de mine si m-a acordat.nu am primit niciodata ajutorul nici unui profesor....ca nici nu aveam de unde,in sensul in care mi-as fi dorit eu.tot ce am invatat am invatat de la lumea din jurul meu.am cautat gastile in care se canta si stateam cu ei,mai prindeam un acord din cand in cand ,o tehnica,o gama...incet-incet,sprijinit de pasiune am descoperit chitara.am facut-o in ritmul meu, ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Bodyferr

ia-ti acustica si dupa vre-un an ia-to electrica ; intre timp mai apuci tu de pe undeva sa mai canti si la clasica si gata... intr-un an inveti bine sa canti si e destul de ... nuj asa... sa iti iei electrica de la inceput... pe acustica e cel mai greu .. in fine parearea mea...

Link to comment
Share on other sites

Guest clausGSG

bai nene,eu cred ca ar trebui sa te uiti pe youtube la cat mai multe videouri si o sati dai seama singur care este varianta cea corecta a melodiei.eu de acolo am invatat sa cant la chitara si de pe siteul lui giure.am invatat primele 3 mele acorduri :) de acolo,apoi,vazand ca lumea chitarilor nu e chiar asa de dificila,am descoperit si alte siteuri si asa mai departe.

m-am folosit si de ultimate guitar si de tabulaturi.ro,dar in special de youtube.una e cand vezi pe cineva cum canta si singur iti dai seama bataia si toate trickurile melodiei :) .

e adevarat ca la inceput o tineam unu si bine cu Thunderstruck-ul si smoke in the water,cand mama imi tot spunea :Da invata si tu melodia aia-vremuri mama,vremuri de la pheonix(eu asta)-..vad ca stii sami dai raspunsuri,melodia ai invatat-o?eu:pai nu ca nu pot sa iau Sol si Do.mama:pai si crezi ca o sa le canti peste noapte asa?totul se face prin munca.

 

asa ca baieti,daca va place chitara,sau orice alt instrument,tineti-va de el si veti vedea ca este frumos si interesant.nu-i asa ca va vine sa va strangeti de gat cand ii vedeti pe ceilalti chitarisiti pe net cu isi misca repede si lejer mana pe grif?eheeh,munca nene:).

recomand ultimate-guitar,tabulaturi.ri,justinguitar(site),solodallas(youtube)..si ce mai stiti si voi:)succes

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

O intrebare si eu. Vreau sa stiu sa invat sa cant imnuri facand acompaniament cu chitara. Practic eu am o carte cu imnuri crestine cu notare clasica pe portativ si vreau sa sa invat cum sa recunosc acordurile pe care le pot canta si cand se schimba ele in cadrul melodiei... Am incercat babeste dar nu-mi iese nimic....

Link to comment
Share on other sites

ia-ti acustica si dupa vre-un an ia-to electrica ; intre timp mai apuci tu de pe undeva sa mai canti si la clasica si gata... intr-un an inveti bine sa canti si e destul de ... nuj asa... sa iti iei electrica de la inceput... pe acustica e cel mai greu .. in fine parearea mea...

 

Bravo! Uitati ce sfaturi utile are baiatu' asta..."intr-un an inveti bine sa canti" (asa ca Flat Frumos)-trebuie sa citeasca si d-nul Karpi sa vada ca se poate si repede sa canti bine :D si nu'ti trebuie 20-30ani pentru asta. :)

...intre timp iat'o electrica :) ...nuj asa...mi sa parut :)

Link to comment
Share on other sites

O intrebare si eu. Vreau sa stiu sa invat sa cant imnuri facand acompaniament cu chitara. Practic eu am o carte cu imnuri crestine cu notare clasica pe portativ si vreau sa sa invat cum sa recunosc acordurile pe care le pot canta si cand se schimba ele in cadrul melodiei... Am incercat babeste dar nu-mi iese nimic....

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu vei invata sa descifrezi orice.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.