www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Pic De Ajutor


Recommended Posts

mi-am luat de curant un laptop Hp .. am vista pe el .. incerc sa bag chitara.. intr'un anumit meniu din control panel .. recording ..si imi arata ca primesc semnal ...dar totusi nu se aude in boxe.. si am cautat in meniuri si nu reusesc sa-i dau de cap.. ..am si procesor boss me-50 . nu merge nici cu .nici fara.. din ceea ce bag in mic sau line in .. pot sa inregistrez..dar nuse aude in boxe...

 

 

s'a mai intamplat cuiva ?

o parere sau un sfat ceva..

Link to comment
Share on other sites

du-te la volume control si vezi care e selectat si verifica sa nu fie ceva pe mute. apoi cauta deviceul de inregistrare sa fie microphone sau all sau line..

 

o solutie mai sigura pt verificari ar fi sa incerci cu un microfon de care stii sigur ca merge pana cand reusesti sa te auzi. apoi pui chitara in locul microfonului

Link to comment
Share on other sites

pai hp pavilion dv5 am .... poate omul are dreptate...hp-u asta are placa de sunet fara full duplex ... habar n-am ce e.. dar asta ar fi singura explicatie .. iar Gadjo ..fi sigur ca ce ai scris tu am incercat de la inceput...

 

dar intrebarea ramane..unde anume pot sa vad exact daca laptopu are full duplex sau nu ... ?

Link to comment
Share on other sites

intra la volum(in bara de jos;partea dreapta) da-i la "Option-Properties", vezi sa fie selectat si microfonul...da-i "OK" apoi sa scoti microfonul de pe "Mute" si sa fie la maxim si ar trebui sa se auda acum...cand vrei sa opresti cantatul,bagi microfonul pe mute..ca daca are laptopul microfon o sa te auzi :)).e posibil sa se auda foarte incet la chitara :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

fratilor . am zis mai sus..asta am incercat de la inceput.. nu ma stresam atat.. fara sa verific daca microfonul e pe mute...

si de asemeni am zis ca am vista.. iar in vista volum control nu mai are prop de microfon ...

 

 

anyway ..ms de sfaturi ..dar totusi ..vreau sa stiu daca a mai avut careva problema asta si a reusit sa o rezolve..

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
fratilor . am zis mai sus..asta am incercat de la inceput.. nu ma stresam atat.. fara sa verific daca microfonul e pe mute...

si de asemeni am zis ca am vista.. iar in vista volum control nu mai are prop de microfon ...

 

 

anyway ..ms de sfaturi ..dar totusi ..vreau sa stiu daca a mai avut careva problema asta si a reusit sa o rezolve..

 

Daca e placa audio de vina...nu ai ce sa ii faci decat sa cumperi una externa(asa ar fi mai practic daca ai laptop) prin usb sau alt mod de conectare.Bafta dude! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am vista la indemina, dar am urmatoarea idee: Cred ca microfonul nu se aude in boxe pentru ca e o setare care impiedica asta, pentru a nu face microfonie (spre ex in skype sau alt program de genul asta) Ar trebui sa ai o optiune in care sa ii spui prin ce te auzi (boxe calc, casti, etc) Poate daca selectezi "headphones" iti da automat si enable la semnalul de microfon. Just a thought...

Link to comment
Share on other sites

Guest junkie

nu are ce sa fie de la placa, mie cu zoom g2.1u imi merge pe un laptop fujitu siemens,asemanator la specificatii cu dv5 dar folosesc cubase-ul care venit cu procesorul, si imi vede zoom-ul ca placa de sunet externa. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.