www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tc Electronic G System Sau G Force


mmm
 Share

Recommended Posts

stiu ca unul e specializat pt live uri iar celalalt mai mult pt studio,dar credeti ca e mare diferenta de calitate a sunetului?vreau sa mi iau un g force si nu stiu ce sa fac ,oscilez intre cele doua dar parca nu as da inca 300-400 E mai mult pe g system.astept pareri de la posesorii celor doua scule.merci

Muzica pe care o cant e spre ambiental jazz si chestii mai ciudate ,dar mai am un proiect de alternative si caut un distors si un flange si tremolo bun.merci

Link to comment
Share on other sites

Distors de care vrei tu nu gasesti pe G-Force.

Dintre cele 2 eu as alege G-Force pentru ca are intrare midi. Daca vrei sa il folosesti cu pedale poti pune oricand si un controller MIDI.

Apoi, daca vrei distors, flange si tremolo si doar atat ai si alte posibilitati:

a) iti iei cele 3 pedale (analog) si ai scapat - ca o paranteza, distorsul bun il gasesti in pedala + amp, sau in amp direct (sau in waveshaper, daca tot esti cu chestii experimentale)

:) vezi si la Line6 ca au niste chestii similare, doar ca nitel mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Pai, diferentele intre aceste 2 scule sunt multe, g system vine ca o evolutie la g force d fapt, in primul rand are dubla conversie ada, dublu proc, ca sunete sunt cam eaceasi calitate, dar ca versatilitate gsystem este chiar superior. Sunete de la g force nu merg la g system pentru problema de limbaj.

1) combinatile de setup de pilda, multe pentru sa multumeasca oricine, pedalieru este total asignabil la placere si lucraza in CC

2) pedalutze vintaj in loop 4 buc, cu alimentre de 9 v. respectiva, pedalutze poti sa le bagi und vrei in lantz, adica alegi loop potrivit.intrare pntru 4 pdale de espresie volum.

G system este machina cea mai completa si gandita care am avut ocazia de a testa. fara sa mai vorbim de calitate constructie si materiale. Cine la vazut stie, este aproape indestructibil, special pentru hot road!

Este o scula care daca folosita cu grija se poate soate nist resultate superore..clar.

Ah uitasem chestia cea mai importanta, sample care le gasiti pe net sunt foarte incarcati....de fapt acest inseamna 'folositi cu grij' adica ca este usor sa se exagereze cu bagatu efecte, in realitate daca folositi cu bun gust efecte sunt toate foarte trasparente si de o calitate de necrezut....cel putin asa a fost pentru mine.

Eu cred ca in cazul tou gsystem sigur te multumeste, adica o sa faca treaba ca lumea, bagand g system care controlaza sunetu general cum ar fi un reverb si un noise gate si 3 pedalutze vintaj in loop parallel.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

dar esti sigur ca ai nevoie de procesoare atit de complexe? Mie ambele mi se par un pic prea mult pentru un chitarist "normal" Efecte foarte bune si suficient de configurabile gasesti si la G Major, care este mult mai ieftin. Ai si alternativa Nova System, care in plus are si distors. Si asta daca ne uitam doar la TC.

Link to comment
Share on other sites

Guest Vladsteen
dar esti sigur ca ai nevoie de procesoare atit de complexe? Mie ambele mi se par un pic prea mult pentru un chitarist "normal" Efecte foarte bune si suficient de configurabile gasesti si la G Major, care este mult mai ieftin. Ai si alternativa Nova System, care in plus are si distors. Si asta daca ne uitam doar la TC.

 

si tu ai canta pe distors digital ? tu gandesti ?ia-ti g-force cum ti-am mai zis, d'ala cu intrare midi...g-major e mult mai slab ca g-force...sau petrucci vai etc sunt niste idioti

Link to comment
Share on other sites

o bila neagra de sarbatori
eu vreu doar sa aud mai multe pareri si sa mi fac o imagine de ansamblu,pt ca investitia e mare...

 

eu vreu doar sa aud mai multe pareri si sa mi fac o imagine de ansamblu,pt ca investitia e mare...

in plus caut cu disperare un revers delay pe care nu stiu daca il pot scoate din g force,dar oricum spre el tind...

Link to comment
Share on other sites

stiu ca unul e specializat pt live uri iar celalalt mai mult pt studio,dar credeti ca e mare diferenta de calitate a sunetului?vreau sa mi iau un g force si nu stiu ce sa fac ,oscilez intre cele doua dar parca nu as da inca 300-400 E mai mult pe g system.astept pareri de la posesorii celor doua scule.merci

Muzica pe care o cant e spre ambiental jazz si chestii mai ciudate ,dar mai am un proiect de alternative si caut un distors si un flange si tremolo bun.merci

DACA vrei sa canti Jazz ? ce distors si efecte i-ti trebuiesc , doar o chitara si o statie/preamp bun.

 

Ptr muzica "ambientala" sau cred ca va fi experimentala ai nevoie de multe efecte si procesoare .

Gandeste-te ca nu poti folosi acelsi efect "special" de doua ori pe un CD sau intr-un concert !!!!!

Fiecare piesa trebuie sa fie "altceva" nu poate sa aiba aceiasi sonoritate .

 

Ajungi la un numar mare de efecte ,investitie ce va sta 99% din timp pe raft sau in dulap.!!

Alta cale nu prea este

Link to comment
Share on other sites

Repet, distorsul din G-orice e menit ca distors; in sensul de distorsioneaza. Chiar si ei spun ca e pus ca efect daca vrei sa il folosesti ca efect general. Nu e gandit ca distors de chitara. Poti sa ii spui clipping zgomot whatever, G nu are ampsim/drivesim sau ceva care sa sune ca distors de chitara, e doar distorsiune.

Restul sunt ok pentru lucruri experimentale, dar din ce vrei tu (zici ca vrei), 3 pedale iti ajung. Depinde numai ce vrei sa canti si daca stii cum vei folosi celelalte efecte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.