www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noutati De La Namm Show...


Guest mibu
 Share

Recommended Posts

Si eu astept cu nerabdare comentariile despre Hughes&Kettner Switchblade. Si pretul oficial :):)

 

Personal sunt foarte incantat de Hughes&Kettner as vrea sa intru in posesia unui amp. Am testat un zenTera combo si am zic ca vreau sa am si eu unu. Hughes&Kettner sunt printre putinii ca fac treaba buna cu ampurile si mai ales la distorsuri

Link to comment
Share on other sites

DMC, Switchblade nu e de la H&K, si e produs de Sound Sculpture. pretul nu cred ca vrei sa-l stii...

 

cpaulro, din pacate Zenterra nu e cu tuburi... e doar un simulator.

Link to comment
Share on other sites

DMC, Switchblade nu e de la H&K, si e produs de Sound Sculpture. pretul nu cred ca vrei sa-l stii...

 

cpaulro, din pacate Zenterra nu e cu tuburi... e doar un simulator.

 

Switchblade e noul amp de la H&K, all-tube cu sectiune de efecte digitale si cu posibilitati complete de salvare a preseturilor. Dat fiind ca aveam in vizor un H&K Edition Tube, acuma parca as mai astepta putin... :) numa de pret ma tem.

 

Iar Zentera "din pacate" costa mai mult - citesc ca ar suna si mai bine - dacat majoritatea ampurilor pe tuburi. Personal nu l-am testat, dar sincer nu am crezut ca ii serios ampul asta pana nu am vazut "Rush in Rio", unde Alex Lifeson foloseste 2 Triampuri si 2 Zentera. Acuma stiu ca ii mai mult decat serios.

 

http://www.hughes-and-kettner.com/ :)

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

... se pare ca cineva o sa aiba ceva probleme juridice... chiar sunt curios daca va ramane numele switchblade... ;-)

 

dmc, alex foloseste zenterra-urile numai pentru cateva tonuri (curate, banuiesc). in plus, este si endorser H&K, asa ca trebuie sa apara cu marfa pe scena...

apropos de asta, o reclama celebra de anul trecut e aia cu poza lui petrucci inconjurat de pedale boss si cu un text pe care, citind-ul, puteai jura ca tonul lui este obtinut numai cu pedalele respective... pentru cunoscatori, reclama asta e o obraznicie cumplita!

Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca nu poti sa obtii un super sunet doar cu pedale si amp. De altfel, chestia cu rackurile e o obsesie doar printre chitaristii din scoala anilor '80, majoritatea chitaristilor moderni nu folosesc decat ampuri si o menajerie de diverse pedale, mai mult sau mai putin rare sau custom.

E si o chestie de gust presupun.. mie de pilda nu-mi place sunetul asta gen petrucci, mi se pare steril si artificial. Pe de alta parte, conteaza enorm si chitaristul, fiecare canta altfel, are alta 'atingere' sa zic asa...

Link to comment
Share on other sites

...doar ca majoritatea aia a "chitaristilor moderni" nu prea stiu cu ce se mananca instrumentul in cauza. ei sunt produsul societatii de consum, al dorintei de a face bani a producatorilor. i-as putea numi pro tools-isti. in cazul fericit ei chiar canta ceva pe chitara, dar in multe cazuri nu mai e nevoie nici de asta - doar cateva acorduri de doua-trei note... nici nu-i de mirare ca se vand ca painea calda toate mizeriile de pedalutze si emulatoare.

 

sigur ca poti obtine un sunet bun cu ceva pedale in fata ampului, insa conditia e ca pedalele si ampul sa fie foarte bune - ceea ce, in cazul boss, nu prea e valabil...

 

imi cer iertare daca am ofensat pe careva dintre voi, insa asta e parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

...doar ca majoritatea aia a "chitaristilor moderni" nu prea stiu cu ce se mananca instrumentul in cauza. ei sunt produsul societatii de consum, al dorintei de a face bani a producatorilor. i-as putea numi pro tools-isti. in cazul fericit ei chiar canta ceva pe chitara, dar in multe cazuri nu mai e nevoie nici de asta - doar cateva acorduri de doua-trei note... nici nu-i de mirare ca se vand ca painea calda toate mizeriile de pedalutze si emulatoare.

 

toate pedalutele si emulatoarele astea se vand ca painea calda pt ca sunt ieftine. iar asta e un lucru grozav. oricine isi poate permite cu foarte putini bani sa inceapa sa invete chitara. generalizarea ta nu stiu cat e de valabila. sunt intr-adevar multi chitaristi "moderni" care canta "acorduri de 2-3 note", asta tocmai pt ca numarul de "chitaristi" a crescut enorm. chitara e accesibila, nu cred ca e un lucru rau B) . dar elitele au ramas, aici nu cred ca ma poate contrazice cineva. nu mai sunt chitaristi ca hendrix sau page sau clapton pt ca vremurile se schimba si inovatia vine tot mai greu. dar vine. si societatea asta de consum e inca plina de super-chitaristi. aia cu acordurile de 2-3 note poate ajung pe MTV cu un hit, dar nu sunt niciodata recunoscuti ca fiind chitaristi remarcabili. intelegi, mibu, ce vreau sa spun? :):):) daca nu, mai adaug: nu numai chitaristii din generatia trecuta stiu cu ce se mananca instrumentul :(

 

scuze pt off-topic, abia acu mi-am dat seama ca am deviat complet de la subiect.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

dmc, discutia e demna de un topic nou...

vorbind de elite, dupa cunostinta mea nici unul din cei incadrati acolo nu lauda vreun modeler (decat pentru banii din contractul de sponsorizare, poate...) si asta nu tine deloc de vreo generatie anume. faptul ca sunt ieftine nu e o calitate in sine (vorbim de ton aici).

in plus, trendul printre "elite" si nu numai este clar in favoarea unui "return to basics" - vezi noutatile de la NAMM (adica thread-ul acesta). abunda amp-urile pe lampi. mai ales cele de 18W, in buna traditie marshall. si pedalele pentru overdrive devin din ce in ce mai bune (si continatoare de tuburi...).

Link to comment
Share on other sites

pai mickeyg nu zicea nimic de simulatoare,emulatoare sau mamulatoare(nu zic mamelatoare ca vede Felix si ma warnuieste)el zicea de PEDALE,mai boutique sau nu.Am mai discutat nesimtirea cu Boss si Petrucci.Nu uitati ca multi chitaristi care par a folosi un rack,au in el doar ampuri,adica head-uri,eventual un power conditioner si un sistem de switching,care de multe ori contine pedale.NU contin nici un fel de procesor,sau nu contin nimic digital,switchingul este de multe ori mecanic,iar toate astea sunt in rack din cauza transportului

Iar asta cu simulatoarele este pina la urma o chestie foarte buna,ea deschide usa catre niste tonuri sau efecte care altfel sunt foarte scumpe,si un incepator nu ar avea acces la ele in mod normal.Recunoaste,mibu ca ti-ar fi placut sa avem si noi pe vremea cand am inceput asa ceva,nu sa cantam prin magnetofoane,combine sau temiri ce(radio cu lampi ruuuuulz)

Link to comment
Share on other sites

mai raresh, daca stau sa ma gandesc bine, pe vremea aia eram (ca acum) ahtiat dupa ultimele noutati in domeniu.

chestia care se pierde din vedere la discutia despre rack-uri este ca procesoarele din ele sunt, in marea lor majoritate, in paralel cu semnalul dat de ampuri si adauga doar delay-uri, putin hall si chorusuri si, din loc in loc, oleaca de harmonizere. atata tot. insa pentru a avea calitate, trebuie sa ai mai multe shkatule care, fiecare, sunt folosite doar pentru unul, doua efecte reprezentative pentru unitatea respectiva. de aici dimeniunile uneori gigantice ale rack-urilor.

sistemul de switching este si el parte integranta din rack-uri. fara el s-ar suge tonul dupa primele doua unitati folosite...

Link to comment
Share on other sites

Pedalele boss nu sunt bune? Asta chiar e o noutate. Inseamna ca toti chitaristii care folosesc DS2, DD3, DD6 si multe alte pedale de la boss nu prea stiu ei cu ce se mananca chitara. Cineva ar trebui sa-i informeze pe Dave Navarro sau Omar Rodriguez sau John Frusciante sa puna mana sa-si faca rackuri, ca se fac de ras.

Aiurea.. pt un sunet bun tot ce-ti trebuie este un super amp si o chitara buna.. restul sunt doar pentru culoare.

Sa-l iau ca exemplu pe Omar Rodriguez .. are vreo duzina de pedale de serie (de la boss, dunlop, line6, ibanez samd) in fata unui head Orange AD140, si asta-i tot.. si omul are cel mai spectaculos sunet la ora actuala.. cine nu ma crede n-are decat sa asculte orice album Mars Volta.

Cat despre partea cu 2-3 acorduri.. asta e impresia ta pentru ca in mod evident nu te-a interesat sa asculti nici o trupa aparuta dupa sa zicem 1988, in afara de ce vezi la televizor, care bineinteles ca de cele mai multe ori nu sunt mare smecherie.

O sa te miri sa afli ca instrumentul chitara chiar a mers inainte, si chiar se fac lucruri noi si inovatoare, care sunt foarte diferite de ce se facea acum 20 de ani. Nu cred ca ar folosi la nimic daca toata lumea ar incerca la nesfarsit sa ii imite pe Satriani, Vai, Petrucci, Lukather, Malmsteen sau Eric Johnson.

Link to comment
Share on other sites

mikey, cool down man, cool down!

chiar tu spui ca "pentru un sunet bun iti trebuie un super amp si o chitara buna". este absolut corect!!!! si da, procesoarele chiar sunt numai pentru a da culorare - de fapt profunzime - sunetului!

atunci de ce atata patima in ce priveste pedalele? in plus, ar trebui sa sti ca aproape nici unul dintre "celebri" nu canta cu modelele stock, ci toate sunt modificate, fiind mult imbunatatite.

examplul tau cu nea' rodriguez nu ma umple de respect, pentru ca tonul foarte bun pe care probabil ca-l obtii cu chitara bagata-n statie (cum ziceai chiar tu mai sus) se duce pe rapa cu cat legi mai multe pedale (mai ales boss) in serie. atentie: cele care strica sunetul sunt pedalele care NU le folosesti la un anumit moment, nu neaparat cele actionate....

 

legat de impresia ta vizavi de mine, eu m-as feri sa fac aprecieri asupra cuiva pe care nu-l cunosc...

 

as mai adauga un mic aspect: sa canti multe note nu este neaparat o mare calitate, si nu te face automat un chitarist de exceptie... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Mibu, imi cer scuze daca te-am jignit, nu asta era intentia mea. Asta e si parerea mea, daca poti sa canti multe note repede nu inseamna ca esti un bun chitarist.

Chiar te rog sa asculti albumul live de la Mars Volta (Scabdates se cheama) si sa-ti faci o impresie, sunt curios ce parere o sa ai despre tonul omului.

Peace.

Link to comment
Share on other sites

mickey, null problemo! o sa caut albumul cu mars volta. chiar nu-l stiu...

Tyler....

urate lopetzi......... :)

E mishto Mars Volta,nu e traforaj

Made in China,but by Korean people,then sold to stupid europeans as originals

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.