www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Decizia finala Squier vs Harley benton pack


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Ok. Deci Harley Benton e naspa, suna ca dracu sau ce-oti zice voi. Daca imi iau Squier are doar 21 de freturi frate. Cum mai cant eu Metallica si Maiden fara al 22-lea fret? Si pe ce amp cant. Am incercat sa folosesc programe de efecte dar am placa de sunet naspa, fara full duplex mode si se aude cu delay. Nici nu poti sa bagi un Master of puppets ca te pierzi in delay. Ce parere aveti, daca imi iau Squier ce amp e CEL mai ieftin ca sa pot sa incep sa cant? Poate pot sa il iau p-ala de la pack.

Link to comment
Share on other sites

alexmaniac stii ce-ai putea sa faci cu cel de-al 22-lea fret? Daca ai Guitar Pro e bine (daca nu fa-ti rost) :) . Iei piesa in format GP4 si uita-te la optiunile instrumentului (de unde setezi cum sa sune corzile) si ai sa vezi ca scrie undeva 23 frets, tu trebuie sa-l setezi la 21 frets si piesa se va modifica pentru 21 frets, cool isn't it :)

Link to comment
Share on other sites

Iti spun sigur ca diferenta de calitate intre cele 2 depaseste cu mult lipsa acelui fret. Asta daca nu cumva Benton-ul ala e un miracol sau ceva pt ca numa chitara nu poate sa fie in banii aia. Oricum, nu te opreste nimic sa te duci sa le incerci impreuna cu cineva avizat in domeniu.

 

Eu cred ca nu ar trebui sa-ti pui problema ce sa alegi intre astea 2...

 

In privinta ampului, cum spunea cearny, poti sa iei un Behringer gm108. o sa ajungi cu totul in jur de 10 milioane, dar macar poti canta...

Link to comment
Share on other sites

Corect, o sa vezi ca o sa te saturi de toate "metalele" (pentru o vreme desigur :)) si o sa treci la ceva mai simplu dar mai melodios, chestia asta cu solo-urile nervoase si apasate e doar o faza prin care am trecut cu totii (cel putin asa cred :) ).

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Si chitara asta o iau de la Fender din dreapta? Pot sa o testez la tipul ala care canta tot timpul? Oricum, multumesc mult pentru sfaturi. In ce poate consta diferenta dintre cele 2 chitari?

Link to comment
Share on other sites

da toti te vor lasa sa testezi chitarele. un amanunt... de regula cand testezi aia au prostul obicei sa te bage prin cea mai smechera scula pe care o au de vanzare. sa nu te astepti sa sune la fel de bine pe scule normale. daca testezi seturile alea roaga-i sa puna prin ampurile ce vin la pachet.

diferenta consta in caliteatea chitareleor (A gatului si a dozeleor - aici se simte cel mai tare la prima vedere).

nu reunta din start la harley. du-te si testeaz-o omule!

Link to comment
Share on other sites

Calitatea constructiei (in primul rand, sa te simti tu bine cu ea, e cel mai important) si apoi sunetul scos. Sa te uiti la gat, la taste, la potentiometre si selectoare, la cheite.

 

Poti cere sa incerci chitara la oricare dintre standurile de la Muzica. Daca mergi pe la 5:30-6:00, pot sa vin si eu cu tine, ca ies de la facultate, si ne vedem p-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Da. Inca o intrebare si am terminat. Exista ceva de calitatea Stratului de mai sus dar care sa fie cu 22 frets si sa semene la pret?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Si imi recomandati strat nu fat strat sau fat strat special?

 

Strat-ul de pe proguitar e asta :

 

java script:PROGUITAR_openWindow('./inc/home/guitar_picture.inc.php?image=../../img/products/squier/big_squier_aff_strat.jpg', '1280','500')

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Poate strang bani si imi iau un stratocaster de 10 milioane care are si 22 freturi. Ce mare chestie. Arata super bine. Oricum am auzit ca la harley nustiucum sunt magnetii si cica dozele sunt bataie de joc. Am un prieten care are hora iris. Aia costa 4.3 milioane. Probabil nu se compara cu strat dar e bunicica, am pus-o la calculator si suna aiurea basul, tonurile parca nu schimba nimic din sunet. Cred ca e de vina placa de sunet si lipsa ampului.

Link to comment
Share on other sites

Ai un prieten care o Hora-Iris? Te rog spune-mi si mie cum suna, partea hardware etc. pliz.

Nu ma intelegeti gresit, eu m-as duce sa o testez dar e cam nasol sa calatoresti prin juma' de tara, asa ca mai degraba aflu din experientele altora despre o chitara decat sa platesc o gramada de bani degeaba. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Calitatea constructiei (in primul rand, sa te simti tu bine cu ea, e cel mai important) si apoi sunetul scos. Sa te uiti la gat, la taste, la potentiometre si selectoare, la cheite.

 

Poti cere sa incerci chitara la oricare dintre standurile de la Muzica. Daca mergi pe la 5:30-6:00, pot sa vin si eu cu tine, ca ies de la facultate, si ne vedem p-acolo.

 

hehe cearny eu cred ca maine pe la 6 fara ceva ma prezint si eu la muzica ca sa imi iau husa :) so poate ne vedem acolo ... ar fi fain.. ma primiti si pe mine sa vad cum testati chitarele acelea ? mie mi-e frica sa pun mana sa nu ii fac ceva, foarte serios :)... so ne vedem pe la 6 acolo? ....

 

p.s. scuze ca ma bag si eu in seama dar chiar sunt curios sa vad cum e cu electricele acelea :)

Link to comment
Share on other sites

Ai un prieten care o Hora-Iris? Te rog spune-mi si mie cum suna, partea hardware etc. pliz.

Nu ma intelegeti gresit, eu m-as duce sa o testez dar e cam nasol sa calatoresti prin juma' de tara, asa ca mai degraba aflu din experientele altora despre o chitara decat sa platesc o gramada de bani degeaba. Multumesc anticipat.

 

Posed eu o asa numita Hora-Iris. Ce sa zic, e bunisoara chitara, doze acceptabile, butoanele de ton nu fac mai nimic...sunt puse mai mult la deruta :), daca pui distors pe ea, prima doza bazaie misto tare si cu celelalte nu se prea observa o diferenta la sunet. Alte efecte n-am incercat, am o vraja de Boss HM-2, si asta de calitate indoielnica :). Pe clean suna chiar bine Hora. E cam grea in comparatie cu altele :)...si ca se tot vorbeste p'aici...are numa 21 freturi ;)

 

Eu am avut ceva probleme cu gatu cand am cumparat-o. Incepuse sa falseze dupa o vreme, si-am dat-o la reparat...l-au indreptat astia si-acu suna bine :(.

 

PS: detalii tehnice avansate nu pot da...nu-s asa de bazat...B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.