www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedalboard


dass101
 Share

Recommended Posts

da, pete cornish este unul din "greii" in materie de instalatii de chitara custom-made (si preturile sunt pe masura...).

in mare, se intampla cam asa: vine artistul cu toate pedalele ce le are si cu toate unitatile rack. pete le modifica mai intai, in partile esentiale, dupa care le pune impreuna, folosind numai componente de cea mai inalta calitate. pedalierele sunt, cum se poate vedea, facute dintr-una. pedalele originale sunt desfacute si aranjate in carcasa de lemn, desigur, cu "mici" modificari pe ici - pe colo. avantajul este ca instaltiile facute de pete sunt perfecte - fara brum, fara fas, si scot toata "zeama" din partile lor componente.

Link to comment
Share on other sites

Are un kilogram de lampi acolo.Foarte interesant. 10x pentru link :)

 

Gilmour e unul dintre chitaristii mei preferati, si am citit in urma cu ceva vreme pe pagina de techtalk a lui Cornish despre rigul lui all tube, pe care l-am si auzit in concertul din 2002. Ce mi se pare oarecum interesant e faptul ca tuburile sunt de fapt in componenta bufferelor, iar overdrive/distorsul/fuzzul vine din tranzistori (sau integratul din Tube driver). Gilmour a si spus in interviuri mai vechi ca prefera ca amplificatorul sa fie cat mai clean, distorsul obtinandu-l din pedale.

O alta chestie interesanta, iot in concertul din 2002, intr-una dintre piese (Coming back to life parca), a bagat solo cu distors pe chitara acustica! Si a sunat bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.