www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Behringer Um100 Vs. Boss Metal Zone


Recommended Posts

........am auzit ca o pedala um 100 de la behringer suna la fel de bine ca un metal zone si ca singura difenta intre cele 2 ii carcasa..........can that be posible ?!?!?!?! 22 euro - 150 euro nici o diferenta de sunet??

 

daca are cineva um100 pls dati cu parerea... sau poate chiar un sample - daca se poate...

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu pedalele de la Behringer sunt in majoritate copii nesimtite dupa pedale celebre (Boss, Ibanez, etc). Elementele care fac diferenta sunt carcasa (plastic la behringer) si poate cablajul putin modificat. Acum un an si, Behringer a fost data in judecata de Boss pentru copierea mai multor pedale , fara rezultat insa.

Ce e si mai culmea e ca din ce am citit pe Harmony Central copiile sunt destul de fidele(a se citi foarte) . Prin urmare aia nu i-au dat in judecata degeaba.

 

Totusi trebuie avut in vedere ca la pretul asta fiabilitatea e foarte discutabila. Plasticul ala nu inspira deloc incredere. Boss face toate pedalele din metal si prin urmare rezista foarte bine la calcatul in picioare. Astea par sa fie mai mult pedale de unica folosinta.Cu toate astea la banii astia merita sa iti cumperi una macar de distractie.

Link to comment
Share on other sites

ma ... problema e asa ... chitara + pedalute da fara amp = shit! daca n'ai $$$, mai bine iti iei multifx ca asa ai si cabsimulator si emulator de amplif si efecte multe si proaste :) ... iar daca ai $$$ sa iti iei amp jmecher & stuff, nu cred ca o sa iti iei bergenbier in loc de "clasici". atunci cel mult te gandesti la efecte de rack :)

Link to comment
Share on other sites

 

..am vazut sample-urile astea da' nu sunt la toate pedalele... si nu ma lamurit cu nimic in ceea ce priveste um100. Intradevar ca celelalte pedale is ca pixu' da pe mine um100 ma intereseaza. Oricum cred ca imi iau jucaria asta numa de curiozitate......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest ciprian_d

eu am avut um100...si suna chiar bine...eram multumit. era simplu si la metal isi facea treaba.

merge sa iti cumperi una asa pentru satisfacerea curiozitatii ca nu e un car de bani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.