www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inside Gibson's


Guest Rayvann
 Share

Recommended Posts

Guest Rayvann

Tocmai s-a terminat partea din episodul din aceasta seara de How Stuff's Made, pe Discovery Science.

Au aratat cam in jumatate de ora - o ora cum se fabrica chitarile Gibson.

Lucru manual in mare parte, forma generala si gaurile sunt facute cnc (cred ca au aratat doar chambered bodies).

Mi-a placut cum bateau freturile cu ciocanelul in tastiera, si apoi lipeau tastiera de gat si gatul de corp.

Mai ziceau de un strat de grund/lac(nu mai retin) si 6 straturi de vopsea si alte nebuneli.

Si daca aveati vreo indoiala, pana la un moment dat pur si simplu coceau lemnul intr-un cuptor timp de o luna de zile. Acum il coc intr-un cuptor cu vid timp de doua zile...

 

Batranei simpatici care lucreaza de 12 ani de zile in fabrica si asa mai departe :)

Mi-a placut foarte mult ca au detaliat mai mult decat aia de la How It's Made :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

In alta ordine de idei, daca intereseaza pe cineva, tot pe Discovery Science il puteti vedea chiar acum pe Bruce Dickinson conducand tancul :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai s-a terminat partea din episodul din aceasta seara de How Stuff's Made, pe Discovery Science.

Au aratat cam in jumatate de ora - o ora cum se fabrica chitarile Gibson.

Lucru manual in mare parte, forma generala si gaurile sunt facute cnc (cred ca au aratat doar chambered bodies).

Mi-a placut cum bateau freturile cu ciocanelul in tastiera, si apoi lipeau tastiera de gat si gatul de corp.

Mai ziceau de un strat de grund/lac(nu mai retin) si 6 straturi de vopsea si alte nebuneli.

Si daca aveati vreo indoiala, pana la un moment dat pur si simplu coceau lemnul intr-un cuptor timp de o luna de zile. Acum il coc intr-un cuptor cu vid timp de doua zile...

 

Batranei simpatici care lucreaza de 12 ani de zile in fabrica si asa mai departe :)

Mi-a placut foarte mult ca au detaliat mai mult decat aia de la How It's Made :)

 

ma bucur nespus daca acest post este citit si de anumiti posesori sau viitori cumparatori de chitare facute de mesteri autohtoni. poate afla si ei ei cum trebuie tratat lemnul acelor chitare! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

am vazut si eu un reportaj de la gibson, nu sunt sigur daca e acelasi, dar oricum mi-a placut sa aflu mai multe.... mi-a placut cel ce o finisa, zici ca dansa cu ea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.