www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zoom G2


stelica
 Share

Recommended Posts

am gasit pe net un demo facut cu unu' cu un zoom g2

 

ascultati-l si dati-va cu parerea,mie in materie de distors i-mi place

care aveti ceva tras cu zoom g2,daca aveti bunavointa,puneti aici.

de asemenea pareri(asa, mai avizate)despre zoom g2 in comparatie cu alte procesoare(de orice categorie) sunt binevenite.

 

 

G2_demo_by_STIMAN.mp3

Link to comment
Share on other sites

Si-a luat colegul de trupa (Deathwarden aici pe forum) recent un G2. In materie de distoarse suna chiar frumos. Are si alte efecte dragute. Inca n-am apucat sa ma joc prea mult cu el, dar voi face asta soon :).

O sa-i zic sa faca un review :)

A, si e destul de ieftin.. fo' 4 mil (parca) la muzica (la Stagg acolo)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

imho .... cea mai buna parte de la g2 este delayul de pana la 5 secunde cu tot cu repeat, etc .... cleanuri bune distorsuri bune .... dar nici un OD folosibil (decat simularea de jcm800) .... emularea de mt-2 este execrabila .... simulatorul de acustica e in gluma drum machineul e super ok .... dar ramai fara reverb dak il folosesti ... simularea de difuzor rupt este foarte amuzanta si interesanta .... tre neaparat sa-ti iei adaptor ca suge bateriile in 2 ore ...

 

etc .... ce sa mai zic .... io l-am dat pe al meau la schimb pe un amp ...

Link to comment
Share on other sites

1. Cum sunt efectele de delay, tremolo si flanger pe Zoom G2?
Delayul e ok, mie cel putin imi place. Plus ca ping pong delayul suna interesant rau cu tremolo si flanger nu m-am jucat foarte mult.
2. Dar drummachine-ul?

Un pic mai mult decat un metronom. Are 40 de presseturi. Sunt ok pentru practice, si cam atat.

4. Este rezistent?
El in sine e destul de bine facut, butoanele in schimb nu(nu ma refer la cele pentru schimbatul patchului, ci la restul)
5. Bazaie la fel ca si oribilul 505 II?

Nu stiu cum bazaie 505, dar G2 e silent. Are atat optiune de noise gate, cat si un noise reduction(practic e un gate care taie semnalul lin, oricum cu putin butonat suna bine).

 

E un procesor bun pentru practice, presupun ca e si mai bun daca ai un amp. La cat costa go for it.

Edited by Einar
Link to comment
Share on other sites

Deci are prea multe dezavantaje? Nu ma intereseaza simularea de amplif si distorsul. Doar efectele speciale. smile.gif

Atunci merita mentionat ca are un efect de slow(obtii un sunet asemanator unei viori). Suna chiar bine.

Stie sa faca destul de multe, eu nu am folosit foarte mult partea de modulatie, dar din ce am butonat e mai buna decat la, sa zicem, un digitech RP-50.

Un lucru care s-ar putea sa ti se para util, si care intr-adevar e un plus, este faptul ca poti sa ii setezi delayul cu doua apasari succesive ale unui buton. Partea nasoala e ca sansele sa reusesti sa apesi pe butonul ala cu piciorul sunt nule.

Link to comment
Share on other sites

Atunci merita mentionat ca are un efect de slow(obtii un sunet asemanator unei viori). Suna chiar bine.

Stie sa faca destul de multe, eu nu am folosit foarte mult partea de modulatie, dar din ce am butonat e mai buna decat la, sa zicem, un digitech RP-50.

Un lucru care s-ar putea sa ti se para util, si care intr-adevar e un plus, este faptul ca poti sa ii setezi delayul cu doua apasari succesive ale unui buton. Partea nasoala e ca sansele sa reusesti sa apesi pe butonul ala cu piciorul sunt nule.

 

poti sa-ti faci preseturi succesive identice ca drive, etc .. dar cu setari diferite de delay .... decat sa faci balet cu un picior pe el :)

 

Cred ca o sa caut un Boss TR-2, DOD FX40B si un Flanger. Dar mai caut alternative. Zoom G2 parea ok.

 

marshall regenerator are 2 tipuri de chorus 2 de flanger tremolo si parca inca ceva .... in total 6 chestii ... si cred ca iesi si mai ieftin cu vreo cateva sute de mii ... bani de care poti lua cateva beri ... din care una poti sa mi-o dai mie .... :) :) :(

 

http://youtube.com/watch?v=y0J7fZjhn_E

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.