www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acoustic Blues


NimVind
 Share

Recommended Posts

Stephan Grossman are niste tutoriale video foarte frumoase si foarte bine explicate. :)

Sunt cateva si pe you-tube.

 

Eu am doar videoul si cartea despre slide-guitar. daca vrei ti le pot da (in caz ca nu le gasesti pe net :)) tot acustic slide

 

Daca gasesti pe net Video-ul cu blues-u acustic full sa-mi zici si mie de unde l-ai luat. L-am avut mai demult si l-am pierdut.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

vezi ca e periculos sa te apuci de bluz din prima asa si pe acustica ... s-ar putea sa nu mai vrei sa canti altceva

sti cum e aia "once you go black u never go back " :)

 

true true :)

Link to comment
Share on other sites

Stephan Grossman are niste tutoriale video foarte frumoase si foarte bine explicate. :)

Sunt cateva si pe you-tube.

 

Eu am doar videoul si cartea despre slide-guitar. daca vrei ti le pot da (in caz ca nu le gasesti pe net :) ) tot acustic slide

 

Daca gasesti pe net Video-ul cu blues-u acustic full sa-mi zici si mie de unde l-ai luat. L-am avut mai demult si l-am pierdut.

 

salutari!

as vrea si eu cartea ... daca se poate

sau daca nu macar un titlu ... poate o gasesc cu torentele ...

aceeasi rugaminte si in cazul videoului

mersi anticipat

Link to comment
Share on other sites

no problem...

pentru acustic fingerstyle blues: Titlul este "Stefan Grossman - How To Play Blues Guitar Lesson 1 [2006]" (aici am doar cartea (pdf).. si ceva gp.3 -uri.. si audio dintr-un concert cu inca cineva) (ps. aici aveti si mississippi blues - preluata si de Johny Winter - ceruse cineva tabul ceva vreme in urma... nu mai stiu cine) si nici nu am mai gasit video pe torrente... nici pe retea (acolo il gasisem prima oara)

se mai gasesc pe youtube unele videos.

http://www.amazon.co.uk/Stefan-Grossman-Bl...n/dp/B000GI3KP8

 

 

pentru (acoustic) slide guitar:

Bottleneck-Slide Blues Guitar

http://www.amazon.com/Mel-Bay-Bottleneck-S...r/dp/078663314X

http://www.torvund.net/guitar/index.php?page=book&bid=43

 

pentru slide guitar am si cartea (pdf) si video (1.2 gb)

 

cine le vrea ma poate adauga pe ciocaneltudor@yahoo.com

video-ul si cartea pt slide guitar se gasesc si pe torrente (insa rgc.ro nu incurajeaza torentele :| ) :)

ce-i drept, un milion si ceva dati pe un dvd... e ceva... chiar :) stefan grossman ne indeamna intr-unul din videos sa nu dam banii pe un bottleneck din comert si sa nu folosim Martin, Takamine sau Taylor guitars pt slide (it's not the blues way ;) )... (asa ca poate putem include si dvd-ul :P) but if you think about it, well, having a computer isn't the blues way either... so... :D

 

uitati inca o lista cu cartile lui si alti cunoscuti:

http://www.guitarvideos.com/audio/000blues.htm

 

ma bag si eu cat de curand la ele... (am mai incercat mississippi blues - greu rau :D) momentan ma chinui la vreo 2 skip james (am ramas setat de cand am vazut seria de flme a lui martin Scorsese ;)) gasiti pe you tube niste intruction videos de la John Cephas: (watch out for Alvin Y. Hart's renditions too)

 

 

 

gotta love that Dm tunin' :)

 

keep on bluesin' in the bullshit world...

 

 

Link to comment
Share on other sites

(din cate stiu eu...)

cam toate... :)

 

pt slide acordaje open... open D, E... open G, A... B daca folosesti capo si tot asa...

 

depinde de cine canta: Hooker folosea open A... dar si standard...

skip james: open Dm, si open G....

lightnin' hopkins: half step down

pe acustic rory gallagher folosea multe acordaje: too much alcohol - open E... gambling blues - open A...

pe dvd-ul lui grossman am vazut si cineva cu drop D.. dar nu mai stiu ca avea un nume ciudat... :))

 

(de aceea eu acum am 4 chitare si nici una nu e in standard tuning =)) cand imi vine chef de o piesa mi-e sila sa stau sa acordez chitara... plus ca nu e bine pt grif sa-l slabesti si sa-l tot freci :).. ma rog... e una mai panarama ca alta... :D dar e the romanian way :P )

 

cu toate astea... standardu e parca cel mai des folositl... oricum... nu-i mare branza nici open A sau mai stiu eu ce... poti sa te dai in figuri si cu ala... doar gandesti 3 din cele 6 corzi cu 2 spatii mai spre headstock :D (in cazul lui open A)

 

cauta pe you tube daca ti se pune pata pe vreun bluesist anume... vei gasi destule informatii privind acordajele folosite de el...

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

aparent de numeste "slide"

http://www.12bar.de/slide.php

 

Io cand mi-am cumparat unu acu 2 ani am fost la un magazin din Timisoara si L-am intrebat pe vanzator : aveti inele de alea de metal cu care se face slide pe chitara si a inteles tipu ideea :)

 

Sau fa-ti tu....don't you have a pipe at home you don't use :)

Link to comment
Share on other sites

au jos... slide-uri de metal... si de sticla

"vreau si eu un slide" -zici :)

 

e vreo 25 roni

:)

 

mie personal nu-mi place slide-ul ala de metal (am si eu unul... am zis sa vad diferentele de ton intre sticla si metal.. sincer suna mai misto asta din medicine bottle.... are si peretele quite gros ) probabil ca un slide mai scump cum sunt alea aramii ar suna mai "bluesy"... posibil sa fie si chitara insa...

pe tele intr-adevar suna mai bine cel de metal... dar tot pe cel de sticla il prefer

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

tocmai am gasit ceva fain :)

saturat sa tot caut acorduri in noua configuratie a notelor pe grif... am cautat si am gasit asta :)

aveti si modal tuning pe acolo... (e prima oara cand aud de ele)

very easy to comprehend stuff :)

 

(n-am vazut niciun copyright pe acolo)

Open_tunings.pdf

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut ! nu sunt chitarist ci muzicutist, dar la inceput , cand am vrut sa invat un instrument am vrut sa cant la chitara si pot spune ca am ascultat cam tot ce era important in domeniul de chitaristi...

 

daca vrei sa inveti chitara acustica de blues, incearca sa gasesti niste tabulaturi cu piesele lui ROBERT JOHNSON !

 

ala a fost TATICUL chitarei acustice de blues... mai cauta si niste chestii cu Lonnie Johnson - cel care se pare ca a introdus cantatul cu pana !!!

 

ti-as mai recomanda sa asculti si sa cauti taburi cu Brownie McGhee si cu un duet foarte tare in ultimii 15 ani - CHEPAS & WIGGINS - sa-l auzi pe Cephas(chitaristul) cum acompaniaza... si cum canta solo....

 

Cam asta e... cred ca e bine sa incepi cu ORIGINATORII... dar depinde si de gradul de tehnica pe care-l ai....

 

 

ah, sa nu uit - JOHN HAMMOND Jr. - are niste albume foarte bune de blues acustic(canta bestial - a fost numit "reincarnarea alba a lui Robert Johnson") si mi se pare ca are si niste metode, unde poti sa vezi cum se canta cu gheare si cu slide.... mai ales finger picking...

 

Sper sa-ti fie de folos... Marcian

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.