www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Filozofia Unui Ateu


Shadow
 Share

Recommended Posts

hm... destul de misto faza. chestia e ca poate fi o simpla farsa (asa cum a fost celebra faza cu atacul martienilor facuta la radio de orwell parca... or smth like that. corectati-ma daca am gresit). Sunt date prea multe detalii. Cel putin eu daca l-as fi intalnit pe dumnezeu as fi fost traumatizat pe viata si as fi intrat la nebuni pe urma :)

 

ps: mie nu mi s-ar parea asa de implauzibila ca cineva de acolo sa aiba grija de noi... plus ca sunt deist.

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Guest 9_lives_of_innocence

mie mi-a placut eseul... chiar tare

 

e scris misto, imi place stilul

Edited by 9_lives_of_innocence
Link to comment
Share on other sites

Da, misto, am citit printre randuri... imi place ideea ca dumnezeu e o fiinta mai evoluata decat noi... si care, nevand ce face a creat oamenii... iar el e the big brother, cel care ne vegheaza sa nu facem prostii :) Fara reguli si altele... fiecare isi traieste viata cum vrea.

 

Suna bine, parerea mea... nu pot sa zic ca sunt ateu 100%, e posibil ca cineva sa ne fi creat, dar in privinta bibliei, multe lucruri sunt povesti de adormit copiii.parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Da, misto, am citit printre randuri... imi place ideea ca dumnezeu e o fiinta mai evoluata decat noi... si care, nevand ce face a creat oamenii... iar el e the big brother, cel care ne vegheaza sa nu facem prostii :) Fara reguli si altele... fiecare isi traieste viata cum vrea.

Suna bine, parerea mea... nu pot sa zic ca sunt ateu 100%, e posibil ca cineva sa ne fi creat, dar in privinta bibliei, multe lucruri sunt povesti de adormit copiii.parerea mea...

you're a dolphin

 

mi s-a parut cam pueril textul.. astept sa punem ghearele pe soarele ala, de obicei level2 are sunete mai inspirate si un storyline pe masura

Link to comment
Share on other sites

....... Fiti mai atenti, crestinismul este unul dintre cele mai mari daruri facute de Dumnezeu omului :)

Crestinismul a fost(si este) cea mai mare plaga a omenirii(vezi evul mediu "intunecat").

 

edit: Si nu numai crestinismul - religia in general, contra ratiunii.

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

:) ) ce tare.....baiatul asta "ateu" s-a uitat prea mult la Stargate-sg1 :) )....e chiar misto....ideea ca m-am uitat si eu....dar nu chiar asa d mult... nice....beletristica....

 

..si oricum titlu mai potrivit pt fisier era.." filozofia unui ateu , care dupa 1sfert d eseu a inceptat sa mai fie ateu " ....sau ceva d genu asta....

 

 

 

...greaseala d tipar....

Link to comment
Share on other sites

Crestinismul a fost(si este) cea mai mare plaga a omenirii(vezi evul mediu "intunecat").

 

edit: Si nu numai crestinismul - religia in general, contra ratiunii.

 

N-as paria. Chiar daca acceptam prin absurd ipoteza ca in totalitate religia s-a constituit in ceva "rau", beneficiile sunt extrem de evidente. Unde nu exista antagonie nu exista progres si evolutie. Daca nu-ti spune cineva ca n-ai habar de nimic (vorbesc impersonal), poti crede ca esti omniscient. Iar religia nu inseamna Dumnezeu sau puterea suprema etc. Ideea suprema exista indiferent de lupta oamenilor asupra ideologiei ei. Indiferent de denumire sau rit, de credinte si superstitii. Intr-adevar, acestea din urma altereaza cunoasterea ideii supreme, dar nu-i nici o pierdere, ca oricum fiecare isi da cu parerea asupra unui lucru despre care nu are nici cea mai mica idee. :)

Link to comment
Share on other sites

Religia trebuie privita ca o cale prin care putem evolua spiritual (devenim mai buni, mai linistiti, mai organizati). Nu ceva ce trebuie urmat 100%. Multi privesc religia ca un tren care ii poarta spre mantuire si fericire vesnica. In schimb eu cred ca o credinta puternica se comporta ca sinele acelui tren. Doar ne indruma. De ajuns la destinatie, fiecare ajunge cum vrea el (fie ca o ia de-a lungul sinelor pe jos, fie ca reinventeaza locomotiva). In cartea fratilor Strugatzki, "Picnic la marginea drumului" se zice: "Ipoteza despre Dumnezeu, de exemplu, da o posibilitate inegalabila de a intelege absolut totul, fara a cunoaste nimic ... Da-i omului un sistem simplificat al lumii si poti sa-i explici orice pe baza acestui model. O asemenea conceptie nu necesita nici un fel de cunostinte. Cateva formule invatate, plus asa-numita intuitie, asa-numita indemanare practica, precum si bunul-simt."

 

I rest my plead.

Link to comment
Share on other sites

you're a dolphin

 

mi s-a parut cam pueril textul.. astept sa punem ghearele pe soarele ala, de obicei level2 are sunete mai inspirate si un storyline pe masura

 

Sunt delfin? :)) ce vrei sa spui.

Totusi textul nu raspunde la una dintre principalele intrebari: Exista viata dupa moarte?

 

Crestinismul nu este un lucru benefic pt. omenire, sa nu uitam cate vieti omenesti au pierit din cauza razboaielor religioase(remember cruciadele?) ... chiar si in prezent mor multi din cauza religiei...

Link to comment
Share on other sites

Crestinismul nu este un lucru benefic pt. omenire, sa nu uitam cate vieti omenesti au pierit din cauza razboaielor religioase(remember cruciadele?) ... chiar si in prezent mor multi din cauza religiei...

 

Te legi de crestinism si spui ca au murit multi din cauza religiei. Pai mai sunt o groaza de alte religii in afara de crestinism.... Nu uitati ca una este religia, altul este cel care o interpreteaza, altele sunt interesele ce stau la baza interpretarii intr-o anumita directie, si cu totul alta este existenta necontestata (ca o numesti Dumnezeu, Big-bang, legi fizice, cum vreti) a unei idei sau principiu suprem ce guverneaza viata.

Cruciadele?.... Pai voiau oamenii pamant si apa si n-aveau motiv intemeiat. Si, "pacatosi" de felul lor, au luat religia ca motiv. De aici si pana la zamislirea unor "religii" (in sens figurat, adica doctrine) proprii diferitor fanatici este un pas foarte mic. A nu se confunda insa religia cu fanatismul sau cu "slujitorii" acesteia, care de cele mai multe ori sunt nedemni in modul absolut. Asta nu inseamna ca poti contesta religia, ai tot dreptul sa contesti insa promotorul ei (e o chestie de finete, recent mi-am dat seama de asta, anterior fiind exact ca si voi: blamam parintele pentru faptele copilului. Si stiti foarte bine, banuiesc, ca un copil nu reprezinta decat partial educatia parintelui).

Link to comment
Share on other sites

Te legi de crestinism si spui ca au murit multi din cauza religiei. Pai mai sunt o groaza de alte religii in afara de crestinism.... Nu uitati ca una este religia, altul este cel care o interpreteaza, altele sunt interesele ce stau la baza interpretarii intr-o anumita directie, si cu totul alta este existenta necontestata (ca o numesti Dumnezeu, Big-bang, legi fizice, cum vreti) a unei idei sau principiu suprem ce guverneaza viata.

Cruciadele?.... Pai voiau oamenii pamant si apa si n-aveau motiv intemeiat. Si, "pacatosi" de felul lor, au luat religia ca motiv. De aici si pana la zamislirea unor "religii" (in sens figurat, adica doctrine) proprii diferitor fanatici este un pas foarte mic. A nu se confunda insa religia cu fanatismul sau cu "slujitorii" acesteia, care de cele mai multe ori sunt nedemni in modul absolut. Asta nu inseamna ca poti contesta religia, ai tot dreptul sa contesti insa promotorul ei (e o chestie de finete, recent mi-am dat seama de asta, anterior fiind exact ca si voi: blamam parintele pentru faptele copilului. Si stiti foarte bine, banuiesc, ca un copil nu reprezinta decat partial educatia parintelui).

 

Ai intrutotul dreptate... pacat ca multi nu vad padurea de copaci... nu institutia da dimensiunea indivizilor ci invers...e o chestie de perceptie si analiza simpla, logica si din aceasta cauza atat de grea si inselatoare, omul e tentat intotdeauna sa "puna" stampila pe orice fara a sta un pic si sa gandeasca inainte...e prea aproape orizontul privirii, mai ridicati un pic afetul ochilor si veti avea o bataie mai lunga...e un pic de fizica aici :) , iar daca v-ati suparat, sa va indulcesc putin...

Stiti cum il puteti face pe Dumnezeu sa rada in hohote?

....................................................

Spuneti-i planurile voastre de viitor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

nu exista viatza dupa moarte. dupa ce nu mai ajunge sange la creier, si inima se opreste, it's over. aaaaaleeeeeluuuuuiiiiiiaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Sunt cu totul de acord cu tine in ceea ce priveste dogma. Nici eu nu sunt de acord cu ea, pana la un punct (adica, in extremis, cine a zis "sa nu ucizi" stia el ce stia). In primul interviu televizat cu Jung, la intrebarea "Credeti in D-zeu?" el a raspuns :" I cannot allow myself to believe. I know. " :) (si saracu era sincer). Conform bisericii ortodoxe eu nu ma pot numi crestin doar pentru ca am fost botezat in credinta asta si pentru ca cred in existenta unei fiinte superioare. Ca sa fii crestin din punctul de vedere al bisericii, trebuie sa fii practicant. Adica sa te supui tu in secolul 21 unor reguli sociale impuse unor oameni acu mii de ani, care la momentul ala saracii atata puteau pricepe. Mi se pare intr-adevar adevarat ca habotnicia impinge oamenii si civilizatia multe sute de ani inapoi. Inchizitia, si cruciadele, dupa cum bine s-a precizat ,mai sus nu au nimic de a face cu religia. Ci cu biserica. Biserica ca institutie a oamenilor.

Nu incerc sa contrazic pe nimeni aici, ci doar sa intaresc multe din lucrurile care s-au spus pana acum.

Si ca sa va dau un exemplu de raul pe care il face dogma si lipsa de educatie ganditi-va la Tanacu. Mie mi-a fost data sa vad recent inregistrarea unei exorcizari (chiar la cursul de psihiatrie !). Scopul a fost evident ilustrarea suferintei psihice, dar in timp ce urmaream inregistrarea ma gandeam: femeia aia e bolnava, dar aia din jurul ei ce scuza au ?

Scuze daca am fost off topic.

Link to comment
Share on other sites

Omul nu are nevoie de raportarea la ceva superior, omul are nevoie de o calauza, vrea sa i se dea o cale pentru a trai in armonie cu el insusi si cu ceilalti oameni, dar mai ales cu divinitatea. Parerea mea este ca cel ce s-a urcat pe cruce stia ce face si a adus destule invataturi bune.. era un tip cool. Sper sa nu plagiez :)

Referitor la cate s-au intamplat in Biserica.. exista interese peste tot, chiar si acolo(nu ne mai miram), dar stim ca contradictia aduce echilibrul :)

Link to comment
Share on other sites

... much ado for nothin'...

 

buna gluma de la inceput... adeka textu' ala

teoria cu "vorbitul cu furnicile" o stiu de fo' treij de ani, deci nothin' new

 

daca e sa luam "motamot" sfaturile "sfinte" din textul cu pricina... hai dreaq sa ne facem toti experti in biotehnologie, genetica, fizica nucleara, aerospatiale si IT; si restu' duca-se pe pustii k n-avem nevoie de ele - nici de muzica, pictura, poezie, agricultura - tre' doar sa evadam!

apropo de delfini - exista teorii in care se sustine ca-s extrem de evoluati (la dreaq, or fi comunicand binar si noi nu stim :) ) si poate pentru ei vin ozeneurili :)

 

io o sa continui sa ma bucur de viata (neaducandu-mi aportul la eforturile umanitatii de a calatorii interplanetar) crezand in Dumnezeu :(

 

o sa incerce sa parlesc cu furnicile da' cu gandacii nu ca nu-mi plac :)

 

PS io stiam ca apropierea de divinitate se face spiritual ... da daca ala sustine ca asa i s-a spus si ne trebuie pentru asta descifrarea genomului, imblanzirea atomului ... se pare ca n-am nici o sansa

hai k-am aberat destul - in fond, fiecare cu pezda masii

bafta

Link to comment
Share on other sites

discutam cu cineva legat de Biblie si Crestinism...a fost frumos acum 2000 de ani..dar prea mult conservatorism..nu se mai leaga cerintele Bibliei de atunci cu ceea ce se face si doreste acum, nu se mai potriveste etica de atunci cu cea de acum (desi niste elemente vin natural pt o persoana normala, non-patologica, deci s-au pastrat)

 

 

va prezint in primul post, Biblia2k5

...si totusi e frumos sa crezi...

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io cred ca religia a fost gasita ca un raspuns la o groaza de probleme. dak vrei cod moral in adevaratul sens al cuvantului, te indreptzi spre budism. budismul nu este o religie, ci un curent de gandire. avand in vedere ca oamenii sunt din vremuri imemoriale angoasatzi de intrebari, de unde vin, unde se duc, etc, pentru a scapa de aceste "probleme" au inventat pe cineva. voi nu ati observat ca tot ceea ce este neintzeles trece pe seama lui d-zeu? chestii neintzelese inainte erau puse pe seama lui. acum dupa ce s-au explicat stiintzific, nu dumnezeu le-a facut. I rest my case

Link to comment
Share on other sites

discutam cu cineva legat de Biblie si Crestinism...a fost frumos acum 2000 de ani..dar prea mult conservatorism..nu se mai leaga cerintele Bibliei de atunci cu ceea ce se face si doreste acum, nu se mai potriveste etica de atunci cu cea de acum (desi niste elemente vin natural pt o persoana normala, non-patologica, deci s-au pastrat)

 

va prezint in primul post, Biblia2k5

...si totusi e frumos sa crezi...

parca va si vad - la un pahar de kent si un pachet de cico.. "mane, am facut upgrade.. Biblia2k5!"

Link to comment
Share on other sites

io cred ca religia a fost gasita ca un raspuns la o groaza de probleme. dak vrei cod moral in adevaratul sens al cuvantului, te indreptzi spre budism. budismul nu este o religie, ci un curent de gandire. avand in vedere ca oamenii sunt din vremuri imemoriale angoasatzi de intrebari, de unde vin, unde se duc, etc, pentru a scapa de aceste "probleme" au inventat pe cineva. voi nu ati observat ca tot ceea ce este neintzeles trece pe seama lui d-zeu? chestii neintzelese inainte erau puse pe seama lui. acum dupa ce s-au explicat stiintzific, nu dumnezeu le-a facut. I rest my case

 

Hai sa-o luam asa:

Indiferent de orice s-ar spune, universul asta trebuie sa fi fost creat de ceva. In cazul asta, acel ceva se denumeste Dumnezeu.

Sau, daca ti se pare ca a aparut de la sine, in mod obligatoriu a existat un principiu sau o lege inerenta, imanenta de organizare si transformare (ca nu putea apare din neant o organizare perfecta). Acel ceva se denumeste Dumnezeu.

In concluzie, stiinta nu a facut nimic altceva decat sa atribuie explicatii pe masura gandirii umane, la un anumit moment istoric (ca nu putea sa descopere laserul in paleolitic). Evolutia gandirii duce implicit la evolutia creatiilor acelei gandiri. Ca vrem sau nu, stiinta este creatie a propriei gandiri. Ea studiaza elemente reale existente apriori - fie ca se chema legi ale fizicii, fie ca se denumesc Dumnezeu etc.

Asadar, ORICE EXPLICATIE STIINTIFICA ESTE O EXPUNERE IN TERMENI UMANI A UNEI CREATII PREEXISTENTE. Exista telepatie, telekinezie (chiar daca manifestate la foarte putini indivizi). A reusit deocamdata fizica sa gaseasca explicatii? Momentan nu. Acum ele sunt manifestari ale legii supreme (Dumnezeu) dar si maine, cand vom avea ecuatia lor, tot manifestari ale aceleiasi naturi vor fi.

Ideea de Dumnezeu nu a fost inventata, a existat anterior aparitiei noastre. Noi doar inventam modalitati de raportare la El, pe baza unor chestiuni concrete. Chestiunile concrete se cheama religie. Interpretarile Bisericii asupra religiei se cheama uneori manipulare. Manipularea asta (deseori involuntara si inconstienta) ne face pe noi sa renuntam la ideea unui for suprem. Si din cauza indispozitiei create de noi, oamenii, negam existente eterne.

Hai sa presupunem ca totul este o mare iluzie, ca nimic nu exista si totul se reduce la viata asta. Pana si aceasta iluzie trebuie sa aiba un scop si o cauza. Derivam astfel inspre o reformulare a problemei, o simpla transpunere la un alt nivel... Esenta ramane insa aceeasi.

Link to comment
Share on other sites

bai, pe noi ne-a facut Cineva (nu ii zic dumnezeu numa de-al dracu :)) . dar pe el cine l-a facut ? va zic io: nu conteaza. nu ne intereseaza. tot ce trebuie sa stim e ca existam si ca trebuie sa evoluam. in mod cert mai exista inca o gramada de specii ca noi (cine ar spune contrariul ar fi un prost) . contravine oricarei logici sa spui ca suntem singuri in universu asta nemarginit...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.