www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Drop A


Guest Lunyy
 Share

Recommended Posts

Va salut!

M-am apucat nu de mult timp <aproximativ 6 luni> sa cant la chitara.

Am un BC Rich ASM-1 de care sunt extrem de multumit.

Problema ar fi urmatoarea, chitara de mai sus se descurca foarte bine in Drop D , Standard, Drop C , Dar Drop A clar nu, abea abea merge in Drop B .

As dori daca poate cineva sa ma ajute recomandandu-mi o chitara capabila sa cante in Drop A. De preferat cu 6 corzi. Am aflat din diverse locuri de o chitara foarte buna pentru asa ceva :Ibanez MTM1 , insa aceea pare a fi aproximativ 5500.00 Ron iar pretul in care as dori sa ma incadrez este de aproximativ 2000 RON.

Mic Rezumat: Va rog daca se poate sa-mi recomandati o chitara buna pentru Drop A, cu 6 corzi de preferat, in pretul de 2000 RON

Nu sunt foarte familiarizat cu partea tehnica a chitarii si imi cer scuze pentru eventuale greseli.

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

cred ca ai probleme cu grosimea corzilor decat cu chitara, poate is prea subtiri,

poti sa incerci corzi cu mi-ul subtire de 11 si cred ca e ok, dar daca pu corzi asa groase nu recomand sa acordezi mai sus de Standard D, s-ar putea sa tensioneze prea tare grifu, si in acest caz trebuie setata tensiunea din el...

sper ca ai inteles

bafta

Link to comment
Share on other sites

Va salut!

M-am apucat nu de mult timp <aproximativ 6 luni> sa cant la chitara.

Am un BC Rich ASM-1 de care sunt extrem de multumit.

Problema ar fi urmatoarea, chitara de mai sus se descurca foarte bine in Drop D , Standard, Drop C , Dar Drop A clar nu, abea abea merge in Drop B .

As dori daca poate cineva sa ma ajute recomandandu-mi o chitara capabila sa cante in Drop A. De preferat cu 6 corzi. Am aflat din diverse locuri de o chitara foarte buna pentru asa ceva :Ibanez MTM1 , insa aceea pare a fi aproximativ 5500.00 Ron iar pretul in care as dori sa ma incadrez este de aproximativ 2000 RON.

Mic Rezumat: Va rog daca se poate sa-mi recomandati o chitara buna pentru Drop A, cu 6 corzi de preferat, in pretul de 2000 RON

Nu sunt foarte familiarizat cu partea tehnica a chitarii si imi cer scuze pentru eventuale greseli.

Multumesc anticipat!

sunt corzile, clar

Am cautat si eu asa ceva; gen set cu mi-ul sa inceapa de la 12-13.Sigurat o sa poti acorda, dar doar jos sa nu ai neplaceri cu gatul.

Link to comment
Share on other sites

vezi s-ar putea sa ai surpriza neplacuta sa nu iti incapa mi-ul gros in cheita,la un set asa heavy

 

Eu mi-am pilit plasticul ala de fixare si am pilit nitel si cheitele.. dar trebuie facut in asa fel incat sa nu creezi margini dure care in timp (mai lung sau nu) vor taia si in final rupe corzile.

 

Acum am un set de 70 (mi-ul gros) si m-am incapatanat sa-l tin pana s-o rupe o coarda.. numai ca nu se rupe nimic. :)

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ce mergeti asa jos ca acorrdaj si credeti ca totul se rezolva cu o chitara. cand aveam ibanezul cu 7 corzi, ea a venit acordata in A si mi se parea mult prea jos. Iti trebuie si ampu capabil si difuri bune. De ce credeti ca unii chitaristi suna f greu fara sa fie acordati f jos? mana, ampul or fi de vina? poti incerca si un set de corzi pt 7 string si arunci mi-ul subtire si ridici un pic actionul dar nu cred ca rezolvi mare lucru. cred ca drop C e un compromis f ok. Am cantat aproape un an intro trupa unde eram acordat asa si suna f ok pt riffuri dar aveam si "rezerva" pt solistica

Link to comment
Share on other sites

dar tine cont un pic ca baietii de la NILE dincolo de chitarile bune (zic eu) au ceva ampuri in spate (cu toate ca ei zic doar un marshall) si tehnica lor e una de invidiat (macar). nu tine totul de scule ci in mare parte de cum canti. de multe ori se crede ca daca ai un distors f nervos si suna greu suna si misto. se pierde din vedere BALANSUL a ceea ce canti, tonul corect (pt trupa) si faptul ca nu poti exagera cu efectele. un exemplu f simplu pt faptul ca mana conteaza enorm, incercati sa cantati un riff simplut de la o trupa de genul Audioslave. punem fata in fata un chitarist cu ceva experienta si unul incepator dar pt care executia riffului respectiv este accesibila/usor de realizat. Pariu ca pe fix aceleasi scule incepatorul nu suna la fel de bine? EXPERIENTA, nu sculele. Sculele te ajuta de la un nivel in sus. Intr-adevar o chitara buna sau un amp bun te ajuta sa canti corect insa artificiile de genul DROP A sau mai stiu eu ce, sunt pt cei avansati si care se "specializeaza". NU vb aiurea, ci am incercat si eu cam toate variantele de acordaj posibile si pana la a cumpara un 7 string (bun zic eu - APEX 2).

 

it's all in the wrist :)

Link to comment
Share on other sites

Deci vrei sa spui ca se poate canta Nile si in standard, "it's all in the wrist", da?

 

nu am zis ca e all in the wrist. am zis ca multi sar peste etapa "bah, da io stiu sa cant cum trebuie?" si se gandesc direct ce acordaje sa foloseasca de parca asta e tot ce conteaza. si sunt sigur ca nu e la nivelul ala initiatorul topicului, pentru ca daca era, nu punea astfel de intrebari.

 

simpla mea parere :)

Link to comment
Share on other sites

:) Ca voi incerca sa pun corzi mai groase pe bc richu meu deocamdata.

Doresc Drop A pentru ca vreau sa fac niste coveruri la melodii cantate in drop A. Multumesc pentru raspunsuri si recomandari!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.