www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Oare asa trebuie sa fac...


Guest Junkyard Queenie
 Share

Recommended Posts

Guest Junkyard Queenie

...sa repet o piesa foarte mult timp pana imi iese?

 

Am incercat "Come As You Are" de la Nirvana, vad ca mai multi incepatori isi aleg acest cantec drept piesa de debut. O exersez cam vreo ora pe zi de o saptamana si, ma rog, in afara de faptul ca nu-mi prea iese nici acum perfect, mai ales ca mi-ar placea sa cant si cu vocea in timp ce cant cu chitara, ceea ce mi se pare destul de dificil avand in vedere ca nu are practic aceeasi melodie, ai mei si-au afirmat intentia de a ma programa la un cunoscut doctor psihiatru pentru ca ii exasperez cu aceleasi 10 sunete pe care le cant zi de zi.

 

Oare asa se face sau ar trebui sa incerc si alta piesa intre timp?

 

Multumesc si scuzati-mi lipsa de experienta,

 

Oana

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai nu.. nu se face asa.. in mod normal trebuia sa iei tu decizia de a te duce la psihiatru. .:)

 

 

1-incearca sa canti fara voce ... cel putin la inceput...

 

2-incearca sa mai canti si alte cantece simple...

 

3-repeta mai mult de o ora pe zi ... undeva intre 3 si 6 eventual

 

4-nu mai pierde timpu pe net

 

5-asculta bine piesa ... defapt foarte bine... si canta cat mai relasat..

 

6-incepe la un tempo mic si mareste treptat tempo-ul

 

7-nu mai stiu ce sa-ti zic..

 

8-fereste-te de psihiatru

Link to comment
Share on other sites

Remarcabila vointa ta .. risti totusi sa te plictisesti inainte de vreme de acest instrument ... incearca sa variezi .. . nu numai parintii tai or sa o ia razna, ci si tu ... Am inteles ca ai mai facut chitara cu ceva timp in urma deci ai oarece cunostinte pe care este bine sa le pui in practica cat mai variat ... la naiba .. si carnea, o prajim in ulei, o punem la gratar sau la cuptor ... Invata piesele care-ti plac, pe care le poti fredona usor, iar in paralel documenteaza-te despre studiul chitarii din punct de vedere tehnic .. fa game pe tot griful si concentreaza-te pe armonie ... incearca sa intelegi cum se naste armonia si foloseste-te de ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

deşi nu prea e un sfat propriu-zis, cântă cât şi cum simţi tu. nu forţa nota decât atunci când crezi că nu va rezulta cu datul chitării de pământ.

 

şi acum trecând la ceva mai practic... ia un site de tab-uri ( www.mysongbook.com , www.guitartabs.cc , www.olga.net ) şi downloadează-ţi o tonă de tab-uri de la melodiile care îţi plac cel mai mult. cu puţin noroc, printre astea sunt şi melodii mai simple, mai uşor de cântat. altceva nu îmi vine în minte acum, dar revin.

 

edit:

@glass: eşti sigur că nu se poate? :)

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest Junkyard Queenie

Hmmm, multumesc de sfaturi dar:

 

1. eu sunt la scoala (cine nu este in ziua de azi daca are intre 6 si 25 de ani, toata lumea face scoala!) si vin acasa la ora 15. 15+6 face 21 dupa mine, cum ramane cu temele si cu alte chestii mai ales daca ma culc la 22:00?

 

2. nu pierd vremea pe net, stau vreo ora pe zi in general, de obicei cand vin de la scoala, cand sunt prea obosita pentru a canta la chitara.

 

3. ce ar trebui sa incerc?...usor dar interesant? Imi plac Queen, Led Zep, Pink Floyd, Bon Jovi...Deep Purple, Smashing Pumpkins!

 

Multumesc din nou,

 

Oana

Edited by Junkyard Queenie
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Ai de unde să alegi. Un Smoke on The Water (riff-ul de la început), un Money, un Wish You Were Here. Problema timpului e una destul de mare, acum contează doar cât de mult poţi să acorzi chitării/cât ai chef să cânţi. Ah, deja dau prea multe sfaturi...

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

poti sa incerci intro-ul de la one-metallica. este chiar usor. io l-amù invatzat prima oara cand am pus mana pe o chitara... bineintzeles, doar armonia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai in loc sa stai pe net .. mai bine dormi o ora,, ca sa ai mintea limpede.. mai inveti 2-3 ore cand te trezesti...

 

deci 15+1+3+19...si pana 22 cand te culci mai sunt fix 3 ore...

 

iar in weekend ai tot timpu din lume

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

GLASS.. ... eu am glumit mai sus fiecare face cum crede de cuvinta...

 

eu am facultate ,servici , prietena , prieteni, trupa, si tot gasesc timp ca sa repet.. ..

 

eu cred ca viata de chitarist e frumoasa.. in nici un caz nu e grea..

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Sper să nu fie considerat off-topic, dar... important e să cunoşti foarte bine melodia (armonia, partea de chitară şi partea de voce) în momentul în care bagi şi voce. Cel mai important e să le poţi controla pe ambele, şi bineînţeles că depinde şi de nivelul de dificultate al melodiei. Unele melodii pur şi simplu nu au fost făcute pentru aşa ceva (multe de la Led Zeppelin spre exemplu, unde Page făcea chitara şi Plant vocea), altele au fost făcute mai mult pentru bassisti (melodii de la Thin Lizzy), altele pentru clape. Eu unul sunt foarte obişnuit să cânt în timp ce zdrăngăn la acustică, mai puţin la electrică, dar e şi asta o chestie de obişnuinţă. În concluzie, la fel cum un baterist are nevoie de atenţie distributivă, la fel şi cel care face chitară şi voce simultan.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

la inceput e greu si trebuie sa dedici mult timp. in weekend banuiesc ca ai mai mult timp asa k nu rata ocazia sa stai cu instrumentu in mana cat mai multe ore. Daca vrei sa faci ceva cu chitara atunci trebuie sa te antrenezi mult. Ca melodii simple recomand nothing else matters d la metallica si stairway to heaven d la led zeppelin(nu stiu cat de simpla e asta da io cu asta am inceput cand m-am apucat de chitara si mi-a iesit relativ repede). Apropos dak ai chitara clasica incearca melodii din alea "clasice" adik studii din alea relativ scurte care sa-ti dezvolte independenta degetelor!! Invata tehnica cu degetele si invata si panatie!! Dak nu iti iese din prima nu dispera...probabil gresesti ritmu sau nu stiu ce gresesti da incearca sa canti eventual cu un metronom sau dak nu ai incearca sa canti in timp ce asculti melodia si canta simultan!!! nu iti iese din prima dar nu dispera...trebuie sa te antrenezi....si cauta multe chestii despre chitara pe net ca sa inveti chestii si tehnici si game si tot ce gasesti!!! In felul acesta vei invata tehnici care sa te treaca peste anumite dificultati( adik poate tie nu iti iese melodia aia pt ca nu stii cum sa tii cum trebuie degetel...etc etc)

Link to comment
Share on other sites

Eu am repetat prea mult o suzana,si mi s-a urat...cand o cant parca ...bleah :)

incearca sa inveti 2-3 cantece ... inveti putin dintr-unul, putin din altul, inca putin din altul, pana le termini pe toate...ca sa nu te plictissti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Junkyard Queenie

Multumesc pentru sfaturi, am reusit in final sa-i conving pe ai mei ca ce cantam eu e de fapt aproape toata melodia si au fost in final chiar incantati ca puisorul a invatat de unul singur ceva la chitara. :)

 

As fi dorit sa incerc Knockin' On Heaven's Door, dar habar n-am cum se citesc tab-urile! Poate cineva sa ma ajute?

 

INTRO: G-D, C

 

G D Am7

.. Mama take this badge off of me

G D C

.. I can't use it any-more

G D Am7

. It's getting dark, too dark for me to see

G D C (D)

. I feel I'm knockin on heaven's door___

 

 

CHORUS:

G D Am7

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door

G D C (D)

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door___

G D Am7

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door

G D C (D)

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door___

 

 

G D Am7

.. Mama put my guns in the ground

G D C

.. I can't shoot them any-more

G D Am7

. That long black cloud is comin' down

G D C (D)

. I feel I'm knockin' on heaven's door___

 

Ce-i cu literele alea sus? Si de ce nu-i nici o coarda desenata? M-am prins ca sunt acorduri, dar cat de repede si cate miscari fac cu mana dreapta?

 

Multumiri anticipate,

 

Oana

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Impaler

 

Ce-i cu literele alea sus? Si de ce nu-i nici o coarda desenata? M-am prins ca sunt acorduri, dar cat de repede si cate miscari fac cu mana dreapta?

 

 

Vedeti,fata a pus problema bine.Adica...cum se prinde de ritmul in care sa cante piesa ? Recunosc ca si eu ma confrunt cu problema asta.Deoarece foarte multe piese pe care incerc sa le cant nu sunt cantate in original pe acorduri,rimtul trebuie prins altfel.O solutie e de exemplu din voce.Cum ar veni vad unde cad bataile pe versuri.

Uneori mai sar din schema ca nu se pot urmari 100% fidel versurile,dar asa ma orientez.E o idee buna,ce zic cunoscatorii ? Alteori de exemplu pot citi tabul in GP4 si sa zicem e un pian sau mai stiu eu ce care da ritmul si cant acordurile cum vad acolo bataile.Nu-i chiar usor pentru incepatori ca noi sa cantam pe acorduri si sa pastram ritmul ca sa facem piesa sa sune bine.Damn!

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Nu vreau sa fiu ironic sau rautacios, dar voi de urechi ati auzit? E chiar asa greu sa asculti piesa si sa iti dai seama de batai sau de unde sa schimba acordurile? Daca da... no comment.

 

Pai tocmai ziceam ca unele piese nu sunt cantate pe acorduri,tre sa le faci sa sune din acorduri ca originalul,

si ritmul nu e chiar asa de usor de scos,degeaba zici tu.Uneori sigur ca se poate ascultand piesa,alteori cand e mai complexa nu prea...trebuie apelat la diverse artificii (chiar daca asta inseamna sa asculti,sa incerci cumva,mai asculti,mai incerci altfel samd).N-oi avea eu o ureche muzicala formata,dar de asta sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Ma indoiesc ca iti va putea explica vreodata cineva pe un forum sau in orice alta forma scrisa ceea ce tu nu poti sa iti dai seama singur ascultind piesa.

 

Desigur,aici si eu sunt constient ca e greu,dar pe masura ce mai "cresc" muzical sper sa imi dau singur seama din ce in ce mai bine de ritm si nu numai.Dar inceputurile-s grele...si sa stii ca multa lume mi-a sugerat cateva metode de a te prinde mai usor de ritm,si unele din ele-s chiar bune bune.E totusi un forum de incepatori si asta e o problema serioasa,mult mai serioasa decat a citi un tab...ritmul e extrem de important sa il prinzi corect de la inceput si sa te formezi cantand corect.

Link to comment
Share on other sites

ref la asta... cu ritmul ...ai sa ajungi sa te prinzi singur..si momentele alea prin care trecem toti..cand incepem sa batem in masa.. la fiecare piesa in bar si..chestii de genu :) .. asculta k stie ce zice.. . ritmul tre sa ajungi sa-l simti .. si apoi sa te exteriorizezi ..cantant.. asta nu poate nimeni sa te invetze

Link to comment
Share on other sites

Un sfat : daca eu si majoritatea oamenilor de pe forumul asta am invatat singuri sa cantam si am inceput cu tabulaturi nu inseamana neaparat ca e bine asa. Progresul e mult mai lent si te lasa cu niste gauri serioase in cunostinte. Sfatul meu e sa-ti faci rost de o chitara clasica, cu corzi de plastic si sa-ti cauti pe cineva cu care sa inveti clasica. Inveti note pe bune, nu zdranga-balanga, inveti tehnica corect (pentru ca odata ce te-ai invatat aiurea e greu al draq sa te dezveti) si iti faci o idee corecta despre ce-i aia muzica.

Crede-ma ca iti vorbesc din experienta nu din filme,

Multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

Tehnica se poate invata, teoria se poate invata, pina si urechea se mai poate educa, dar nu vad cum simtul ritmului se poate invata. Cum a spus si Evilpath, eu cred ca de cind ma stiu dau din cap pe muzica, bat ritmuri in masa sau cu picioarele. E probabil unul din elementele esentiale pt un muzician care de prea multe ori e trecut cu vederea.

Link to comment
Share on other sites

Tehnica se poate invata, teoria se poate invata, pina si urechea se mai poate educa, dar nu vad cum simtul ritmului se poate invata. Cum a spus si Evilpath, eu cred ca de cind ma stiu dau din cap pe muzica, bat ritmuri in masa sau cu picioarele. E probabil unul din elementele esentiale pt un muzician care de prea multe ori e trecut cu vederea.

Pai asta zic, ca un profesor bun are si calitatea de a-ti spune: "Bah esti lemn, degeaba te chinui" sau "da-i bataie ca e de bine"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.