www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Oare asa trebuie sa fac...


Guest Junkyard Queenie
 Share

Recommended Posts

Citat din semnatura lui cearny

"nu prea creca oi face eu cu muzica vreo branza, da ii ok, macar stiu ca rade sufletu meu cand pun mana pe chitara - asta ramane toata viata, ii o chestie"

@Victor: nu e chiar asa:

Pai asta zic, ca un profesor bun are si calitatea de a-ti spune: "Bah esti lemn, degeaba te chinui" sau "da-i bataie ca e de bine"

fiindca nu toata lumea se apuca de cantat ca sa ajunga undeva anume, multi o fac asa cum scrie in primul citat ... eu de exemplu nu am de gand sa ajung in nici o trupa, nu cand aproape niciodata ceva cap coada in fata vreunei persoane fiindca ce se intampla intre mine si chitara e numai al meu, uneori stau ore cu acustica in brate "prostindu-ma", incercand fel de fel de combinatii in diverse game si ma simt mai implinit decat daca as fi stat cu o fila de portative sau tab-uri in fata chiar daca la sfarsit trangand linie in primul caz nu am reusit sa acumulez nimic care sa se cunoasca iar in al doilea as fi reusit poate sa imi imbunatatesc viteza, coordonarea si chiar sa invat o succesiune de note care suna bine. Faza cu profu' care sa iti spuna "esti lemn, degeaba de chinui" mi se pare o super tampenie fiindca nu suntem ingineri sa ne lasam de proiectat poduri sau circuite fiindca nu ne pricepem la mate si fizica ... daca proiectam ceva gresit nu e numai problema noastra si asta e grav, suntem (mici) muzicanti care cantam in primul rand fiindca asta simtim.

 

Parerea mea e ca trebuie sa faca doar ceea ce simte ca ii e bine, daca are chef sa se duca la prof atunci sa se duca, si eu m-am dus si mi-a prins bine, daca are chef sa canta direct pe corzi de metal sa cante pe corzi de metal si tot asa ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest chitaristul_innascut

Multumesc pentru sfaturi, am reusit in final sa-i conving pe ai mei ca ce cantam eu e de fapt aproape toata melodia si au fost in final chiar incantati ca puisorul a invatat de unul singur ceva la chitara. :)

 

As fi dorit sa incerc Knockin' On Heaven's Door, dar habar n-am cum se citesc tab-urile! Poate cineva sa ma ajute?

 

INTRO: G-D, C

 

G D Am7

.. Mama take this badge off of me

G D C

.. I can't use it any-more

G D Am7

. It's getting dark, too dark for me to see

G D C (D)

. I feel I'm knockin on heaven's door___

CHORUS:

G D Am7

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door

G D C (D)

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door___

G D Am7

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door

G D C (D)

.. Knock, knock, knockin' on heaven's door___

G D Am7

.. Mama put my guns in the ground

G D C

.. I can't shoot them any-more

G D Am7

. That long black cloud is comin' down

G D C (D)

. I feel I'm knockin' on heaven's door___

 

Ce-i cu literele alea sus? Si de ce nu-i nici o coarda desenata? M-am prins ca sunt acorduri, dar cat de repede si cate miscari fac cu mana dreapta?

 

Multumiri anticipate,

 

Oana

 

 

uite cum e aici ... trebui sa ascuti bine melodia si sa incerzi sa canti dupa ea ... cel putin mie mi-a iesit din prima... ... ... ... si la treaba cu voce si chitara in acelasi timp , prima oara trebui sa incerci s-o fredonezi cand o canti ... k oricum come as you are e foarte usoara... iti trebui putin timp la ea si depinde cat de mult vrei s-o canti ... multa bafta

Link to comment
Share on other sites

Pai asta zic, ca un profesor bun are si calitatea de a-ti spune: "Bah esti lemn, degeaba te chinui" sau "da-i bataie ca e de bine"

 

Iar unul care crede in talent din nastere?man, gimme a break... eu stiu ca am lenevit cateva luni bune si cand mi-am pus profesor si am invatat portativul de la romance anonymous(dar m-am pus serios pe traba) a zis dl. profesor ca ar trebui sa ma duc la conservator ca prind repede si ma descurc mult mai bine ca altii... si chiar m-as duce daca n-as avea parinti cu o anumita educatie comunista :)

deci e chestia de munca, e prostie chestia cu talentul.

si nu cred ca exista profesor care sa-ti spuna sa o lasi balta cu muzica, daca e, inseamna ca e inconstient...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cred ca "degeaba te chinui" = nu iti doresti destul de mult, si nici nu iti vei dori vreodata, incat sa si faci ceva din asta.

 

Sau mai e si varianta oamenilor care chiar nu pot. Din pacate exista persoane cu diferite disabilitati (nu neaparat vizibile) care sunt aritmici (sau au alte probleme).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.