www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Schimb Dozele?


Guest Angusica
 Share

Recommended Posts

Guest Angusica

Salut vreau si eu sa stiu cum pot sa-mi schimb dozele? ma refer la cablare...cant de 5 ani de zile si nici acuma nu stiu cum se face asta:)) vreau sa-mi schimb doze de gibson humbuckere neck si bridge in niste emg-uri 81 si 85.

 

 

Cum se face procedeaza?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la EMG am impresia ca se leaga intr-un mod special, in plus ca ai nevoie de loc pentru baterie. Cel mai bine ar fi sa nu te avanti la treburi active. Daca nu te descurci cu dozele normale la asta ar fi si mai greu. Oricum gasesti pe site-ul producatorului de doze diagrama de cablare pentru tot felul de configuratii de potentiometre si switch.

Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica
Vezi ca la EMG am impresia ca se leaga intr-un mod special, in plus ca ai nevoie de loc pentru baterie. Cel mai bine ar fi sa nu te avanti la treburi active. Daca nu te descurci cu dozele normale la asta ar fi si mai greu. Oricum gasesti pe site-ul producatorului de doze diagrama de cablare pentru tot felul de configuratii de potentiometre si switch.

 

 

Pai faza proasta este ca eu iau dozele de la alta chitara, Jackson Warrior, asa ca...n-am nici instructiuni...am tot cautat fel si fel de site-uri dar n-am inteles nimica ce vroiau aia sa spuna. Dar banuiesc ca nu e chiar asa de greu nu? Nu stiu ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica
Daca in continuare vorbim despre EMG :

 

http://www.emginc.com/downloads/wiringdiag...EMG-Hseries.pdf

 

Daca nu,

 

aici : http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/ gasesti suficiente variante de legare a dozelor.

 

M-am uitat la doze si la humbuckere n-are decat 2 fire si una care sta pe tablita care sustine doza. Ce fac trag de ele pana se rup si cand pun EMG-urile le lipesc cu letconu sau sunt ca niste lame pe care trebuie sa le infigi? Am sa ma uit pe linkurile astea 2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.