www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandati Primul Bass + Amp, 2000 Ron


Guest monolith
 Share

Recommended Posts

Guest monolith

Salut, am o chitara acustica de vreo 2 luni si din ce am ascultat, am incercat prin magazine etc, mi-am dat seama ca vreau sa ma apuc de bass. Am si 2 prieteni (unul chitarist si o solista vocala si pianista foarte buna) si poate o sa facem o formatie.

Acum, problema este ce bass 4 string sa imi cumpar in asa fel incat sa imi ramana si bani de un combo decent intr-un buget total de 2000 de ron? Nu ma pricep de loc la firme de bass-uri si de-asta as vrea ajutor. Probabil o sa-l folosesc la ceva gen hard rock dar poate si metal, desi as vrea sa incerc si chestii mai soft. Nu ma intereseaza renumele firmei, doar calitatea sunetului si a instrumentului in general. Daca are vreo importanta, nu conteaza prea mult sa fie ultra usor sau ceva, car un ghiozdan de minim 5 kg in fiecare zi :))

Va astept cu nerabdare sugestiile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Daca zici ca ai incercat, ar trebui sa ai deja o idee ce iti place. Un instrument trebuie testat, ales din mai multe, sa ai idee fiecare cum suna si ce ti se potriveste tie. Ia ce gasesti mai scump si testeaza, dupa aia ia ceva ce se incadraeaza in bugetul tau si ce iti place si la mana si la sunet. Referitor la amp... poti sa mergi pe aceeasi idee, testeaza din mai multe modele si vezi ce iti place tie mai mult cum suna. Daca intrebi asa de marca, fiecare o sa vina cu ce ii place lui mai mult si tu ramai de unde ai plecat asa ca recomandarea mea e sa mergi sa testezi si sa iei ce iti place tie mai mult, sa nu te iei dupa altii ca fiecare are propriile preferinte.

Link to comment
Share on other sites

Guest monolith

Mda problema ar fi ca nu prea stiu cum ar trebui sa sune un bas bine, adica nu am avut niciodata unul ca sa invat si pe urma sa fac comparatie . Sunt intr-un fel de cerc vicios :)

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am luat nu demult un yamaha rbx374 si un Laney rb3. Nu pot sa ma plang de niciunul..proful mia zis ca bassul s-a comportat foarte bine la reglat si am primit numai laude in privinta ampului

 

http://www.thomann.de/gb/yamaha_rbx_374_blk.htm

 

http://www.thomann.de/gb/laney_rb3_richter_bass.htm

Link to comment
Share on other sites

sa treci pe la guitarshop si vezi unu din astea:

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=164

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=485

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=591

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=449

 

bagate pe un de-asta:

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=105

 

si trebuie sa recunosc ca te invidiez ca ai un buget asa mare pt inceput, eu cant la chitara de vreo 2 ani si ceva da nu am dat mai mult de 1300 de ron in total pt toate chestiile :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Nu lua amp Hartke :)

Mergi de ex la Guitar Shop si probeaza niste Squier Vintage Modified, sunau bine pt banii aia. Nu la fel am spus cand am fost ultima data despre Fender-urile de acolo :)

Pt combo iti recomand direct acest Warwick (exista o firma care aduce de acolo fara comision, la pretul de pe pagina in germana a produsului si la care mai adaugi curierul in RO, pana in 100 ron pt cazul de fatza) http://www.thomann.de/gb/warwick_sweet_152.htm

 

Si bas Yamaha / Ibanez + combo Laney sunt ok. Si vezi si care iti place ca sunet :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Hai sa lamurim o treaba, k? Se vorbeste de amp, dar cu gandul la un combo, right?

Combo-urile au avantaje si dezavantaje; pentru cei care nu canta la volum mare, este un pachet compact si care poate acoperi necesitatile de moment. In opinia mea este mai bine sa se mearga pe varianta amp + cabinet(e) separat, sunt mai usor de schimbat si experimentat. Dar pentru un incepator, de acord, un combo e ok.

Problema este ca la banii astia (desi par multi) nu poti avea un rig ca lumea, asa ca trebuie optat de la inceput pentru o componenta buna si una modesta, respectiv un bass decent/bun si un combo ieftin tare, sau invers.

Intrucat la ora actuala prin cluburi gasesti un rig de bass cat de cat decent si este foarte important in schimb sa ai un intrument bun, pentru ca te ajuta si la studiu, asa ca eu unul as cumpara un bass bun prima data. As merge prin magazinele de instrumente muzicale si as incerca orice bass care este la vanzare. Chiar daca nu ai idee despre cum trebuie sa sune un bass bun, poti sesiza diferentele de ton dintre diferitele modele si marci si sa vezi care-ti place mai mult. Cand ai deja completa lista de preferinte, incerci sa elimini din optiuni, in functie de cum simti instrumentul la mana (comoditate, rapiditate, etc), ton, estetica, pret, etc. Ideea este ca degeaba ai cumparat un bass, daca nu te simti bine cantand pe el, deci este bine sa alegi ce-ti place si te face sa canti cu chef, si nu ce-ti recomanda lumea, pentru ca fiecare are preferintele lui.

Cat despre organizarea unui rig, logic este sa ai un punct de plecare - de-asta am zis ca este mai bine sa incepi cu bassul. In momentul in care ai gasit un instrument pe placul si mana ta, poti incepe "sapaturile" pentru un amp + cabinet sau combo care sa-l puna in valoare. Fiecare brand are sound-ul sau (si fiecare bass suna altfel), asa ca INTOTDEAUNA este bine sa testezi scula respectiva cu bassul tau, si nu cu vreun instrument din respectivul magazin, pentru ca te poti trezi cu surpriza ca instrumentul tau sa nu sune la fel de bine acasa cu ceea ce ai auzit la teste. Din pacate, la partea de amplificare in Romanika nu se sta prea bine, nu se gaseste orice si doar cateva brand-uri beneficiaza de dealeri autorizati.

Am avut Hartke si nu recomand. Amp-urile sunt "so so" (desi ca volum nu duc in nici un caz cat ar trebui cf. specificatiilor), dar boxele si cabinetele sunt praf (putin rezistente, nu duc la volum mare spre maxim, iar cele de aluminiu nu au basi de nici o culoare). Sunt o idee mai bune decat Behringer...doar un pic.

Avand in vedere experienta mea legata de amplificarea de bass (combo-uri, amp-uri, etc), parerea mea este ca cel mai bine este sa mergi pe un sistem amp & cabinet separat (decat combo) si pe maximum de putere posibil la banii pe care-i ai, pentru ca mai devreme sau mai tarziu vei fi nevoit sa "storci" din amp tot ce poate sa dea. Asta daca nu cumva aveti in trupa un chitarist extrem de atent si cu bun simt ca sa inteleaga din prima ca trebuie sa se auda toata lumea...inclusiv "baiatu' cu 4 sarme" - ceea ce sincer eu unul nu am intalnit pana acum.

Ca brand...eu as merge pe Warwick daca exista finantele necesare (in cazul meu pana acum s-a dovedit cea mai buna investitie la raportul calitate/pret - pentru un nivel profi), sau Peavey pentru cei cu bani mai putini, pentru ca desi sculele lor nu sunt de o fidelitate extraordinara, sunt construite foarte solid si rezista remarcabil de bine in timp la "tavaleala" (in cazu' asta ar fi mai bine sa comandati de la Thomann decat de la dealerul din Romania, pentru ca mie preturile de la noi mi se par exagerate rau).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

vad ca ai primit sfaturi si indrumari acum urmeaza care vrei .......siti mai dau ieu unul

si eu cred ca ar trebui in primul rind sa cauti un bass serios chiar daca mai scump (nu am nici o idee de banii rominesti )

cind ai timp sa treci pe la magazine probeaza un Squier (copie fender)chiar daca nu sint cele mai ieftine dar e un inceput bun si poti sal tii chiar mai mult timp. Daca esti rock inrait vezi un "precision squier" daca esti mai pop folck-rock cauta un"jazbass"

 

precizionul are un microfon format din doua corpuri miciunul linga altu, air jazbass are doua microfoane suptiri unu linga grif si celalalt linga cordier

bafta si spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Mda...Rockbass Corvette si Sweet 15.2 ar face treaba doar ca-ti cam sare de buget. Bass sanatos si amp relativ puternic, sificient pentru repetitii si small gigs. Taie bine in sound-ul trupei.

 

Daca iti plag gaturile mai subtiri mergi pe Ibanez, care insa nu prea au vana in ele, sau pe Squier, am avut un P-bass seria Affinity si era ok la banii lui. Nu te astepta insa la minuni. Am auzit de bine de seria Vintage.

 

De asemenea Laney se pare ca fac amp-uri decente.

 

Alege dupa ce probezi mai multe, e important sa-ti placa tie cum suna!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.