www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Benduri


Guest silversword
 Share

Recommended Posts

Guest silversword

Salut. La benduri, pentru a intinde coarda mai mult intri si peste celelalte.. Problema e ca atunci cand cobor sa o aduc la pozitia initiala,revin si celelalte la pozitia initiala si se aud cam toate . Imi ies un fel de pull off-uri fara sa vreau. Gresesc eu la ceva sau imi trebuie mai multa tehnica pentru a nu "deranja" celelalte corzi?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. La benduri, pentru a intinde coarda mai mult intri si peste celelalte.. Problema e ca atunci cand cobor sa o aduc la pozitia initiala,revin si celelalte la pozitia initiala si se aud cam toate . Imi ies un fel de pull off-uri fara sa vreau. Gresesc eu la ceva sau imi trebuie mai multa tehnica pentru a nu "deranja" celelalte corzi?

 

Multumesc

 

Cand faci un bend, doar o singura coarda trebuie sa sune, cea pe care faci bend. De exemplu: daca faci bend pe coarda 3, atingi usor corzile 1 si 2 cu mana stanga(deobicei bend-ul se face cu degetul inelar, astfel cu degetul aratator poti sa estompezi usor corzile de sub coarda benduita) si corzile 4, 5 si 6 cu palma dreapta(ca la palm mute) astfel incat acestea sa nu vibreze(sa nu sune). In felul asta se va auzi doar coarda pe care faci bend.

Link to comment
Share on other sites

Guest silversword

Multumesc pentru raspunsuri. Dar pana la urma cum se face mutingul.. cu stanga sau dreapta? Sau depinde de situatie? Ca nu vreau sa invat gresit din moment ce nu are cine sa-mi arate :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Dar pana la urma cum se face mutingul.. cu stanga sau dreapta? Sau depinde de situatie? Ca nu vreau sa invat gresit din moment ce nu are cine sa-mi arate :)

cum apuci sau cum se nimereste , cu toate .Si, si .Depinde de pozitie ,

 

Cauta pe net gasesti pe youtube flmulete cu exemplifiacare .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ca tot e vba de benduri p'aici si sa nu fac un topic nou, am si eu o mica intrebare(bine, mai multe:-") :)

cum se face situatia asta?

|-------------------------------------------------------

|-----------------------------------5b6r5b6r5-3---------

|-----------------------------------5b6r5b6r5-3---------

|-------------------------------------------------------

|-------------------------------------------------------

|-------------------------------------------------------

trebuie facuta cu o singura "bataie" ?cu hammer on si pull off?! sau pur si simplu lovesti coardele faci bend te muti pe urmatorul fret si iar faci bataie si faci si release?? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest thunderstruck

dupa cum e tabu e vorba de 2 bend-release (fara sa mai dai cu pana) si inca o nota dupa, desi merge si cu hammerons&pulloffs, dar deja e vorba de cum o sa sune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.