www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

eu zic ca da :-s :)

da, ce ? ca e mai bun setul cu bullet si cu fender sau ca da, mai bine iau rolandu si squire affinity fat stratocaster ... ?

p.s eu de ampu ala frontman nu prea cred ca ii bun din cate am citit si din cate filmulete am vazut pe utube cu el :-s

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

buna am vazut setul asta pe guitar shop la reducere (ala cu squire bullet si amp fender frontman stiti voi de care) este mai bun oare decat un squire fat affinity stratocaster cu un amp roland 15x ?

dupa cateva cautari pe google am aflat ca nu dar astept si parerea voastra :)

 

In primul rand trebuie sa stii ca seria Affinity este mult mai aproape de sunetul de Stratocaster decat seria Bullet din mai multe motive: lemnul (alder, la fel ca la cele mai multe Fender Stratocaster), doze mai bune, bridge, chei de acordaj mai bune, corpul la Bullet este putin mai mic, finisajele mai sanatoase (Bulletul are vopseaua aplicata direct peste lemn, fara sa mai fie dat cu chit, sau are asa putin chit incat nici nu se cunoaste) etc. Fat Affinity are o doza dubla in bridge, ceea ce o face ceva mai versatila. Parerea mea este ca daca vrei o chitara pe care sa o tii ceva mai mult timp sa te feresti de Squier Bullet si sa iti iei macar un Affinity.

Link to comment
Share on other sites

deci am hotarat imi iau un fat affinity si roland 15x ... vreau sa imi iau fat pt ca vreau sa cant si ceva metal :) "sa moara toti dusmanii de ciuda" :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Numele meu este Mihai, sunt din Constanta si abia am intrat pe aici. M-am gandit sa ma apuc serios de cantat si nu prea stiu ce chitara sa imi iau. Vreau o chitara buna, problema este ca eu sunt destul de limitat ca buget (n-am decat pana in 500RON si chiar si asa ma ustura la buzunar rau de tot). Ca stil vreau sa cant folk, deci cred ca mi-ar trebui una acustica. Orice sfat e apreciat.

Link to comment
Share on other sites

Buna. Si eu acum imi cumpar o chitara noua.Am gasit vreo doua, care nu sunt nici prea scumpe, si sunt bune-zic io-. Ce ziceti, care dintre astea doua merita mai mult?

 

- Yahama ERG-121

- Squier Strat Affinity

 

Yamaha are un tremolo vintage, dar nu stiu, are ceva legatura cu Vintage Guitars, sau e o denumire mai smechera. Stiu ca Yamaha are instrumente foarte bune, dar chitara asta e cea mai ieftina de ei, si nici nu prea am auzit despre chitarile Yamaha. Dar si Squier-ul de Fender e binisor, cum am auzit eu.

 

Ce ziceti? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Numele meu este Mihai, sunt din Constanta si abia am intrat pe aici. M-am gandit sa ma apuc serios de cantat si nu prea stiu ce chitara sa imi iau. Vreau o chitara buna, problema este ca eu sunt destul de limitat ca buget (n-am decat pana in 500RON si chiar si asa ma ustura la buzunar rau de tot). Ca stil vreau sa cant folk, deci cred ca mi-ar trebui una acustica. Orice sfat e apreciat.

 

 

decat sa te apuci acum de cantat si sa te lasi dupa o luna n-are rost o investitie de 500 ron. mai bine iti iei de pe net o chitara la mana a doua (la ocazie) cu 100-150 ron si vezi daca te pasioneaza si daca intr-adevar te pasioneaza, pe viitor iti vei lua una mai scumpa/buna. :)

Link to comment
Share on other sites

decat sa te apuci acum de cantat si sa te lasi dupa o luna n-are rost o investitie de 500 ron. mai bine iti iei de pe net o chitara la mana a doua (la ocazie) cu 100-150 ron si vezi daca te pasioneaza si daca intr-adevar te pasioneaza, pe viitor iti vei lua una mai scumpa/buna. :)

 

Am o luna si ceva de cand exersez pe chitara unui coleg. Deja am inceput sa leg doua - trei acorduri fara sa scrantesc nimic. Sunt destul de sigur ca vreau sa invat serios. Doar ca nu pot sa-i cer lui chitara la nesfarsit. Trebuie sa incep sa ma orientez. Si bugetul meu nu o sa se mareasca, deci o sa ies mai scump daca dau acum niste bani pe una care dupa o luna se dezlipeste si apoi sa dau iarasi bani pe una buna. Vreau doar sugestii, momentan, cat sa-mi fac eu o idee ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Am o luna si ceva de cand exersez pe chitara unui coleg. Deja am inceput sa leg doua - trei acorduri fara sa scrantesc nimic. Sunt destul de sigur ca vreau sa invat serios. Doar ca nu pot sa-i cer lui chitara la nesfarsit. Trebuie sa incep sa ma orientez. Si bugetul meu nu o sa se mareasca, deci o sa ies mai scump daca dau acum niste bani pe una care dupa o luna se dezlipeste si apoi sa dau iarasi bani pe una buna. Vreau doar sugestii, momentan, cat sa-mi fac eu o idee ce si cum.

 

Daca vrei o chitara bunicica la un pret mai mult decat decent incearca Ibanez PF60

Am una acasa a unui prieten ca sa o ma aranjez putin si mi s-a parut ca isi merita din plin banii: suna ok, cheile de acordaj sunt bunicele, fata din molid masiv, griful destul de usor de cantat, bine finisata, bine tastata.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei o chitara bunicica la un pret mai mult decat decent incearca Ibanez PF60

Am una acasa a unui prieten ca sa o ma aranjez putin si mi s-a parut ca isi merita din plin banii: suna ok, cheile de acordaj sunt bunicele, fata din molid masiv, griful destul de usor de cantat, bine finisata, bine tastata.

 

Eu ma uitasem la un Ibanez V72E. Cealalta e un pic cam over-budget.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma uitasem la un Ibanez V72E. Cealalta e un pic cam over-budget.

 

 

am eu la vanzare o chitara ibanez v205sece-nt noua luata de la muzica, la cutie cu accesoriile + garantie 2 ani. o vand cu 650 ron. chitara are o luna. are fata din solid top si la banii astia nu gasesti altceva la fel de bun.....astept un raspuns

Link to comment
Share on other sites

Buna!

Si eu as vrea sa ma apuc de chitara. Ma gandesc sa-mi cumpar una in jur de 4 mil ca sa vad mai intai cum merge si poate mai tarziu sa investesc intr-una cu advevarat buna.

Am nevoie de putin ajutor cu un anunt: http://www.okazii.ro/catalog/34435482/Chit...arte-rare-.html

Ce ziceti? E de incredere? N-am gasit mare lucru pe alte site-uri despre chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Buna!

Si eu as vrea sa ma apuc de chitara. Ma gandesc sa-mi cumpar una in jur de 4 mil ca sa vad mai intai cum merge si poate mai tarziu sa investesc intr-una cu advevarat buna.

Am nevoie de putin ajutor cu un anunt: http://www.okazii.ro/catalog/34435482/Chit...arte-rare-.html

Ce ziceti? E de incredere? N-am gasit mare lucru pe alte site-uri despre chitara asta.

 

 

da merita, dar totusi pentru inceput ia-ti una si mai ieftina gen o hora reghin pana in maxim 250 ron

Link to comment
Share on other sites

Dupa lupte seculare am reusit sa adun 1000 lei. In banii astia tre sa intre chitara, amplif pt exercitiu, geanta si pene. Dupa indelungi studii m-am oprit la 2 chitari: Aria MAC 55 sau Epiphone Les Paul Special II. Nu stiu care sa aleg. Tind spre Les Paul, pentru ca are reviewuri mult mai bune pe net si poti canta atat rock-ul anilor 70-80 cat si metal(cea ce as vrea eu). Desi la mac poti selecta doza ce capteaza sunetul. Chiar sunt la un impas...desi cam in proportie de 75% m-am hotarat pe les paul, astept totusi si parerile voastre. Amplif-ul pe care vreau sa il cumpar este unul simplu, Ibanez IBZ10G. Astept si alte sugestii.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Dupa lupte seculare am reusit sa adun 1000 lei. In banii astia tre sa intre chitara, amplif pt exercitiu, geanta si pene. Dupa indelungi studii m-am oprit la 2 chitari: Aria MAC 55 sau Epiphone Les Paul Special II. Nu stiu care sa aleg. Tind spre Les Paul, pentru ca are reviewuri mult mai bune pe net si poti canta atat rock-ul anilor 70-80 cat si metal(cea ce as vrea eu). Desi la mac poti selecta doza ce capteaza sunetul. Chiar sunt la un impas...desi cam in proportie de 75% m-am hotarat pe les paul, astept totusi si parerile voastre. Amplif-ul pe care vreau sa il cumpar este unul simplu, Ibanez IBZ10G. Astept si alte sugestii.

Toate cele bune!

 

 

dintre cele 2 chitari mentionate, evident ca epiphone as alege, dar mai degraba eu ti-as recomanda un squier strat affinity care costa la fel cu epiphone-ul si este mult mai buna decat ambele chitari mentionate de tine, are finisaje mult mai bine lucrate, griful este foarte comod si dozele sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Dupa lupte seculare am reusit sa adun 1000 lei. In banii astia tre sa intre chitara, amplif pt exercitiu, geanta si pene. Dupa indelungi studii m-am oprit la 2 chitari: Aria MAC 55 sau Epiphone Les Paul Special II. Nu stiu care sa aleg. Tind spre Les Paul, pentru ca are reviewuri mult mai bune pe net si poti canta atat rock-ul anilor 70-80 cat si metal(cea ce as vrea eu). Desi la mac poti selecta doza ce capteaza sunetul. Chiar sunt la un impas...desi cam in proportie de 75% m-am hotarat pe les paul, astept totusi si parerile voastre. Amplif-ul pe care vreau sa il cumpar este unul simplu, Ibanez IBZ10G. Astept si alte sugestii.

Toate cele bune!

 

Poti sa incerci si Vintage

 

La banii astia mi se pare o super oferta, este mult peste Epi Special 2 sau Aria (sa stii ca le-am probat pe ambele, eu din cele 2 as inclina spre Aria mai degraba).

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

... 1000 lei... In banii astia tre sa intre chitara, amplif pt exercitiu, geanta si pene...

Cam anemic bugetul ca sã le încapã pe toate cât de cât bunicele. Dacã ai la dispoziție un PC, sau un sistem audio (o combinã)cu intrare, mai bine te-ai concentra cum doar pe chitarã (amânând amplificatorul pe mai târziu).

 

...m-am oprit la 2 chitari: Aria MAC 55 sau Epiphone Les Paul Special II...

Arata bine "Les Paul"-ul acela, dar e posibil ca Aria sã fie un pic mai bunicicã (am avut Mac-30). Probeazã/Cautã!

 

...Amplif-ul pe care vreau sa il cumpar este unul simplu, Ibanez IBZ10G. Astept si alte sugestii...

Cred cã e cam jucãrioarã amplificatorul. De studiat ºi un "Dual 30rc"...

Link to comment
Share on other sites

Astazi am dat o tura pe la cele 2 magazine muzicale pe care le-am gasit in timi (MC si musikia). Am ascultat cum suna atat les paul cat si mac-ul. Raman la parerea anterioara pentru les paul, cel putin dpdv a calitatiii sunetului. Cea ce nu imi place la ea e ca nu are control al sunetului pentru fiecare doza. Desi nu cred ca am prea mare nevoie pentru asa ceva :) Saptamana viitoare ma voi duce cu un prieten care canta de ceva ani sa asculte si el si sa imi dea si el o ultima parere.

Am ascultat si amplif-ul de la ibanez si unul de la fender, cam in aceiasi clasa, Frontman 10G, La volum mare sunetul e foarte distorsionat si nu suna chiar frumos, insa la volum mai scazut e ok. Oricum nu imi trebuie mie de concert ci numai de fun acasa, iar unul de 10W mi se pare arhisuficient pentru o camera de apartament. As putea incerca sa il conectez la statia mea de amplificare, insa aceasta nu are gain.

Oricum parerile sunt impartite, si niciodata nu se va ajunge la un rezultat final. Saptamana viitoare imi voi cumpara o chitara. Care va fi...voi lua decizia finala luni :)

Adevarul este ca suma de 1000 lei nu e fixa, se poate mari. Insa deja ma doare inima sa dau mai mult, mai ales ca nu sunt nici pe departe profi (am invatat numai niste acorduri si melodii simple de tot pe acustica unui prietene). Suma de care dispun e defapt 400E, insa am impus o limita de 1000RON pentru ca am in plan sa cumpar si altceva ce nu are legatura cu domeniul :)

Toate cele bune!

Edited by tyco
Link to comment
Share on other sites

Astazi am dat o tura pe la cele 2 magazine muzicale pe care le-am gasit in timi (MC si musikia). Am ascultat cum suna atat les paul cat si mac-ul. Raman la parerea anterioara pentru les paul, cel putin dpdv a calitatiii sunetului. Cea ce nu imi place la ea e ca nu are control al sunetului pentru fiecare doza. Desi nu cred ca am prea mare nevoie pentru asa ceva :) Saptamana viitoare ma voi duce cu un prieten care canta de ceva ani sa asculte si el si sa imi dea si el o ultima parere.

Am ascultat si amplif-ul de la ibanez si unul de la fender, cam in aceiasi clasa, Frontman 10G, La volum mare sunetul e foarte distorsionat si nu suna chiar frumos, insa la volum mai scazut e ok. Oricum nu imi trebuie mie de concert ci numai de fun acasa, iar unul de 10W mi se pare arhisuficient pentru o camera de apartament. As putea incerca sa il conectez la statia mea de amplificare, insa aceasta nu are gain.

Oricum parerile sunt impartite, si niciodata nu se va ajunge la un rezultat final. Saptamana viitoare imi voi cumpara o chitara. Care va fi...voi lua decizia finala luni :)

Adevarul este ca suma de 1000 lei nu e fixa, se poate mari. Insa deja ma doare inima sa dau mai mult, mai ales ca nu sunt nici pe departe profi (am invatat numai niste acorduri si melodii simple de tot pe acustica unui prietene). Suma de care dispun e defapt 400E, insa am impus o limita de 1000RON pentru ca am in plan sa cumpar si altceva ce nu are legatura cu domeniul :)

Toate cele bune!

 

eu m-as uita si la Cort z42 , http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...177&codcp=1

si in loc da amp ai putea sa-ti iei un procesor, gasesti si pe forum la preturi rezonabile,procesorul il poti conecte la niste boxe active sau la statia de amplificare in plus ai o multitudine de efecte la ampurile ieftine efectele nu sunt prea grozave. Poate gasesti un Korg sau chiar un Digitech la mana a doua la pret bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru

Salutare! Am si eu o intrebare, ca tot am dat de acest thread.

Ce chitara electrica ar trebui sa imi iau, cu un buget de maxim 1000 lei(doar chitara, fara amplificator)? Stiu ca e putin si ca imi trebe cam dublu pentru a lua ceva acceptabil, dar unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. :)

Am cautat cate ceva si m-am oprit la Yamaha Pacifica 112V si Epiphone Les Paul Special II. Care din acestea 2 e mai buna? Deasemenea, banuiesc ca o sa imi trebuiasca si un amplificator. Cat costa unul ceva mai bun? Vreau un pret orientativ si daca se poate si o sugestie.

Mai trebuie sa cumpar si alte accesorii, pe langa amplificator? Am auzit de pedale de exemplu, sunt necesare neaparat, sau doar optionale, pentru a scoate anumite sunete?

Astept si alte sugestii de chitare, daca acele 2 nu sunt prea bune, cu conditia sa se incadreze in bugetul meu de 1000 de lei(eventual il poate depasi cu putin, daca stiu sigur ca imi iau ceva bun).

 

De mentionat ca nu am deloc experienta cu chitarele electrice, am o chitara acustica pe care cant de cateva luni si cam atat. Fiti induratori, va rog, nu ma luati prea tare :) . Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Am si eu o intrebare, ca tot am dat de acest thread.

Ce chitara electrica ar trebui sa imi iau, cu un buget de maxim 1000 lei(doar chitara, fara amplificator)? Stiu ca e putin si ca imi trebe cam dublu pentru a lua ceva acceptabil, dar unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere. :D

Am cautat cate ceva si m-am oprit la Yamaha Pacifica 112V si Epiphone Les Paul Special II. Care din acestea 2 e mai buna? Deasemenea, banuiesc ca o sa imi trebuiasca si un amplificator. Cat costa unul ceva mai bun? Vreau un pret orientativ si daca se poate si o sugestie.

Mai trebuie sa cumpar si alte accesorii, pe langa amplificator? Am auzit de pedale de exemplu, sunt necesare neaparat, sau doar optionale, pentru a scoate anumite sunete?

Astept si alte sugestii de chitare, daca acele 2 nu sunt prea bune, cu conditia sa se incadreze in bugetul meu de 1000 de lei(eventual il poate depasi cu putin, daca stiu sigur ca imi iau ceva bun).

 

De mentionat ca nu am deloc experienta cu chitarele electrice, am o chitara acustica pe care cant de cateva luni si cam atat. Fiti induratori, va rog, nu ma luati prea tare :D . Multumesc anticipat!

eu zic sa-ti iei les paul

da pedala e ceva optional pentru a scoate diverse sunete

si ampul e oarecum ceva optional pentru a scoate sunete gen distors,overdriven,clean ... poti sa canti si unplugged o vreme pana iti strangi bani

les paul special 2 il poti lua de pe guitarshop.ro cu 675 de ron

in legatura cu ampu mie mi-a fost recomandat pe forum asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=248 un roland 15x cube

si uite unde s-au dus 1000 lei :):)

asta a fost parerea mea daca vrei poti sa mai astepti sa vezi altii ce zic dar eu zic ca les paul + roland cube = :)

 

app ampu + les paulu ii fix 1000 de ron :D)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator chitara ideala mi se pare un Squier Affinity Fat Stratocaster, nu costa mult, are griful comod si suna destul de bine. Amplificatoare bune de inceput pot fi Vox Pathfinder daca vrei sa canti mai mult pe clean si distorsul sa il obtii din pedale, Peavey Rage 258 care suna mai bine pe distors decat pe clean, sau Roland Cube 15X care incearca sa le faca pe toate si nu prea reuseste nimic foarte bine, dar nu se descurca nici foarte rau pentru cat costa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
eu zic sa-ti iei les paul

da pedala e ceva optional pentru a scoate diverse sunete

si ampul e oarecum ceva optional pentru a scoate sunete gen distors,overdriven,clean ... poti sa canti si unplugged o vreme pana iti strangi bani

les paul special 2 il poti lua de pe guitarshop.ro cu 675 de ron

in legatura cu ampu mie mi-a fost recomandat pe forum asta http://guitarshop.ro/produs.php?pid=248 un roland 15x cube

si uite unde s-au dus 1000 lei :):)

asta a fost parerea mea daca vrei poti sa mai astepti sa vezi altii ce zic dar eu zic ca les paul + roland cube = :)

 

app ampu + les paulu ii fix 1000 de ron :D )

Merci frumos de sugestie. Cel mai probabil, asa imi voi cheltui banii :D . Si Yamaha parea o chestie buna, dar e mai scumpa, si nu stiu daca merita.

 

Pentru un incepator chitara ideala mi se pare un Squier Affinity Fat Stratocaster, nu costa mult, are griful comod si suna destul de bine. Amplificatoare bune de inceput pot fi Vox Pathfinder daca vrei sa canti mai mult pe clean si distorsul sa il obtii din pedale, Peavey Rage 258 care suna mai bine pe distors decat pe clean, sau Roland Cube 15X care incearca sa le faca pe toate si nu prea reuseste nimic foarte bine, dar nu se descurca nici foarte rau pentru cat costa.

Deci Roland Cube 15x? Si amicul de mai sus a sugerat acelasi lucru...A, si nu vreau ceva chiar pentru incepatori, caci am chitara acustica pentru exersat. Sau electrica e chiar atat de diferita fata de acustica?

 

Oricum ar fi, acum am de ales intre Les Paul Special 2 si Affinity Fat Stratocaster. Ambele sunt la exact acelasi pret, deci e cam greu de ales.

Link to comment
Share on other sites

Pentru un incepator chitara ideala mi se pare un Squier Affinity Fat Stratocaster, nu costa mult, are griful comod si suna destul de bine. Amplificatoare bune de inceput pot fi Vox Pathfinder daca vrei sa canti mai mult pe clean si distorsul sa il obtii din pedale, Peavey Rage 258 care suna mai bine pe distors decat pe clean, sau Roland Cube 15X care incearca sa le faca pe toate si nu prea reuseste nimic foarte bine, dar nu se descurca nici foarte rau pentru cat costa.

eu stiu ca daca ii FAT iti da niste doze mai speciale la care suna mai bine metalu si chestii din astea ...CRED ... in fine si eu am vrut sa imi iau la inceput fat dar m-am razgandit ... alegerea lui ...

 

Oricum ar fi, acum am de ales intre Les Paul Special 2 si Affinity Fat Stratocaster. Ambele sunt la exact acelasi pret, deci e cam greu de ales.

cum am spus si mai sus daca iti iei affinity FAT e mai buna pt metal (adica poti canta si ceva metal pe ea) daca nu e fat e ... normala

si nu te speria si adminul are/sau avea acu scurt timp un affinity deci nu ar fi o alegere proasta

chitariile sunt cam la fel de bune... cum vrei tu

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan
Pentru un incepator chitara ideala mi se pare un Squier Affinity Fat Stratocaster, nu costa mult, are griful comod si suna destul de bine. Amplificatoare bune de inceput pot fi Vox Pathfinder daca vrei sa canti mai mult pe clean si distorsul sa il obtii din pedale, Peavey Rage 258 care suna mai bine pe distors decat pe clean, sau Roland Cube 15X care incearca sa le faca pe toate si nu prea reuseste nimic foarte bine, dar nu se descurca nici foarte rau pentru cat costa.

 

Nu iti recomand seria Affinity de la Squier pentru ca au corpul mai ingust decat cele normale si asta iti afecteaza tonul rau de tot mai ales pe doza de bridge. Ce vreau sa spun este ca avand masa lemnoasa mai putina pierzi mult din joase si din sustain pe care in mod normal ar trebui sa le ai chiar si la un instrument de buget...... Eu zic sa faci niste probe la seria Squier Standard si apoi comparatie A-B cu Affinity, pe clean si pe overdrive intr-un amplificator pe care n-o sa-l cumperi niciodata (adica unul mai scump) pe tine te intereseaza cum suna chitara si intr-un amp de 10-15 Watts n-o sa auzi niciodata indiferent de sigla sub care e fabricat ampul respectiv.

Cestiunea asta cu " imi ajung 10 watts pentru apartament" nu e chiar bine gandita, zic eu, ma refer aici la faptul ca ampurile astea vin echipate cu difuzoare de 8 sau 10 inch si astea suna rau oricum le asculti. Ideal ar fi 15 watts in difuzor de 12 inch dar cine face asa ceva de obicei pune etajul final pe tuburi si sari din pret...... singurul solid state pe care ti-l poti permite fara sa jefuiesti un punct de schimb valutar ar fi 12 gauge facut de Kustom, parca .......asta are 18 watts in dif de 12.

Oricum eu zic sa incerci cat mai multe scule si sa nu tii cont de prejudecatile obisnuite, lasa urechea sa decida......

Edited by Izzy Waan
Link to comment
Share on other sites

Guest Alekxandru
Nu iti recomand seria Affinity de la Squier pentru ca au corpul mai ingust decat cele normale si asta iti afecteaza tonul rau de tot mai ales pe doza de bridge. Ce vreau sa spun este ca avand masa lemnoasa mai putina pierzi mult din joase si din sustain pe care in mod normal ar trebui sa le ai chiar si la un instrument de buget...... Eu zic sa faci niste probe la seria Squier Standard si apoi comparatie A-B cu Affinity, pe clean si pe overdrive intr-un amplificator pe care n-o sa-l cumperi niciodata (adica unul mai scump) pe tine te intereseaza cum suna chitara si intr-un amp de 10-15 Watts n-o sa auzi niciodata indiferent de sigla sub care e fabricat ampul respectiv.

Cestiunea asta cu " imi ajung 10 watts pentru apartament" nu e chiar bine gandita, zic eu, ma refer aici la faptul ca ampurile astea vin echipate cu difuzoare de 8 sau 10 inch si astea suna rau oricum le asculti. Ideal ar fi 15 watts in difuzor de 12 inch dar cine face asa ceva de obicei pune etajul final pe tuburi si sari din pret...... singurul solid state pe care ti-l poti permite fara sa jefuiesti un punct de schimb valutar ar fi 12 gauge facut de Kustom, parca .......asta are 18 watts in dif de 12.

Oricum eu zic sa incerci cat mai multe scule si sa nu tii cont de prejudecatile obisnuite, lasa urechea sa decida......

 

Deci, mai bun Yamaha Pacifica, desi e mai scump? Mai degraba pun bani deoparte si imi iau ceva mai bun, decat sa ma grabesc si sa iau ceva prost...

Am auzit si multe lucruri rele despre Affinity strat...

Edited by Alekxandru
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.