www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe aici si as dori sa achizitionez prima mea chitara electrica, as cauta ceva sh pentru inceput.As dori o parere obiectiva asupra acestei chitari:Chitara copie Les Paul de la Bakers :

Farbe: schwarz / black

Kein Name auf der Kopfplatte !

Hochwertige Verarbeitung

Super Klang

Vielseitige Klangeinstellung

Technische Daten der Gitarre (BK-LP-BK)

Modell: Bakers BK-LP-BK

Korpus: Erle massiv

Decke: Veined, gewölbt mit Creme Binding

Hals: Ahorn / 628mm / geschraubt

Griffbrett: Palisander

Bünde: 22 Bünde mit Perlmutteinlagen

Brücke: Fixed Tune-O-Matic Style

Mechaniken: Cluson-Style

Tonabnehmer: 2 x Humbucker mit verchromten Kappen

Regler:

Schalter: 2 x Volume / 2 x Tone

PU Schalter 3-Way Toggle Switch

sincer eu nu prea am auzit de ea poate puteti sa ma ajutati pretul este in jur de 100 euro,la pretul acesta nu ma astept sa sune bestial dar nici nu as vrea sa arunc banii pe fereastra .

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest blacktear
Mai mult de forma, in principiu nu sunt diferente mari de calitate si de sunet la cele 2, tinand cont ca electronica e aceeasi. Cred ca Les Paul-ul suna ceva mai dark.

 

 

 

am inteles. ce parere ai, e buna chitara ptr un incepator, sau mai bine merge un squier...?ca vad ca toata lumea il lauda, dar de epiphone nu zice nimeni nimic, chiar daca sunt aproximativ la acelasi pret...

multam

Link to comment
Share on other sites

am inteles. ce parere ai, e buna chitara ptr un incepator, sau mai bine merge un squier...?ca vad ca toata lumea il lauda, dar de epiphone nu zice nimeni nimic, chiar daca sunt aproximativ la acelasi pret...

multam

 

pai eu zic ca is bune ambele... daca iti place mai mult iati un epiphone... epiphoneul nu prea a fost importat in romania atat de mult ca si squierul... nu e asha popular in RO dar e bun :)

Edited by Mr. Marmota
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput ai nevoie de o chitara care sa se poata acorda si sa tina cat de cat, sa sune decent la amplificare si dupa aia strangi bani si iti iei scule de te face lumea nebun ca le-ai cumparat.Cumpara o chitara care sa aiba un pret normal pt incepatori 600-1100 sau ceva de genul, un amplificator pentru ca atunci cand canti la rece si canti cu distortionul o sa vezi ca se mai complica lucrurile.Succes la alegere.

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Salutare!

Stiu ca probabil intrebarea asta sa pus de n-spe mii de ori deja pe forum(defapt am dat search si am gasit vreo 20 de pagini cu topicuri), insa nu prea am timp sa le citesc pe toate si sa caut (deh examenele astea).

Care e faza? Pentru cei care cunosc in acest weekend a fost festivalul de Rock pe Mures, editia a 3-a, la Arad. Vazand cum canta pe scena trupele mai mici, m-a apucat parca si pe mine cheful de cantat. Acum care e problema? Eu sunt o persoana care in general s eplictiseste rapid de ceva, daca nu imi iese din prima sau ma rog...dupa un anumit timp nu am ceva rezultate satisfacatoare. De aceea as fi putin reticent in a arunc ao gramada de bani pe o chitara. Acusticele nu ma prea atrag, de aceea as prefera una electrica(probabil asta tine si de profilul facultatii mele - Electronica si Telecomunicatii). Dupa mici studii, pretul minim ar fi de 800-1000Ron pentru ceva mi acatarii. Problema e ca nu prea am buget(al meu e maxim pe undeva pe la 600)...si slabe sanse sa mai pot aduna ceva acuma ca vine vara iar maximum mi-as permite clasicul set de incepatori de la Harley Benton cu o chitara copie dupa Stratocaster si amplificator plus alte maruntisuri :)

Pentru inceput vreau numai s ainvat, insa dupa aia mi-ar palcea, macar asa de fun, sa cant macar odata in fata unui "public"(chiar daca asta inseamna numa vreo 30-40 de persoane, insa cu o trupa, cu sonoriare, etc). Probabil pana atunci va fi nevoie de alta chitara, insa cum am spus, nu vreau sa risc sa raman cu o chitara ami buna, insa la care sa nu vreau s amai cant. Daca chia rma prinde vand cea originala si trec la una mai buna.

Deci care e dilema mea defapt? Simplu...Ce chitara sa imi iau defapt pentru inceput, posibil pentru ca mai incolo sa cant macar odata intr-un "concert"? Probabil mai incolo insemanand 1-2 ani, depinde cat imi trebuie sa invat ceva mai bine sa cant(Chiar asa...cam cat timp trebuie?). Sa iau ceva ieftin ce are distorsiuni la sunet din cauza dozelor (care am inteles ca sunt mai problematice la HB). Cum am mai spus mi-e frica sa nu ma las. Oare ajuta la cantat daca am degetele lungi? :)

Si pentru ca se tot intreaba ce gen de muzica ai vrea sa canti...ce pot sa zic...trupele pe care le cam ascult: Metallica(Nothing else matters in mod special as vrea), GNR, Iron Maiden, Cargo, eventual ceva Phoenix, Pasarea Colibri.

In speranta ca nu v-am plictisit si nu am sunat prea enervant, astept raspunsurile voastre!

Un sfarsit de saptamana placut! :)

PS: Am uitat sa specific 2 lucruri: 1 - nu stiu deloc sa cant la chitara(stiu numai sa o tin...cred ca e si asta un inceput)

2- Pana imi cumpar o electrica am posibilitatea in weekenduri sa invat pe acustica unei prietene(termenul pentru achizitionarea unei chitari electrice este undeva pe la inceputul lunii iulie - Oare cam cat pot invata pana atunci?)

Edited by tyco
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca nu prea am buget (al meu e maxim pe undeva pe la 600)...

 

...Pana imi cumpar o electrica am posibilitatea in weekenduri sa invat pe acustica unei prietene(termenul pentru achizitionarea unei chitari electrice este undeva pe la inceputul lunii iulie - Oare cam cat pot invata pana atunci?)

1. Câteva recomandãri de chitare electrice apropiate de buget:

Aria MAC-55:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=971

 

Squier Affinity Stratocaster:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=38

 

Epiphone SG Special:

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=744

 

Epiphone Les Paul Special II

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=743

 

 

2. Cu chitara acusticã se pot învãța multe lucruri, în douã luni de zile (acorduri, game, powercord-uri, descifrãri de tabulaturi ale melodiilor interesante, etc).

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Imi plac cum arata chitarile fender, cu toate cuiele de acordaj pe o parte. Deci cred ca modelul va fi un stratocaster(imi place mai mult culoarea neagra: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 ). Am ascultat cum suna la rece si nu prea mi-a plaut, insa daca dau atatia bani pe o chitara, raman deocamdata fara amplif.

Prietenii sunt cam sceptici in privinta investitiei, si eu sunt putin(Toti sunt putini cam descurajatori, mai ales ca la 20 de ani e cam tarziu sa incepi sa canti la chitara). Insa au spus ca daca intr-un an invat sa cant cursiv, fara sa ma opresc, o melodie, orice vreau eu, primesc de la ei o sticla de Jack :) Asa ca as avea motivatie.

Acum ca o intrebare, cand o chitara electrica e folosita "la rece", de unde e scos sunetul? Ii trebuie ceva sursa de curent externa? Sau o pot duce ca una acustica la plimbare(bineinteles cu un sunet mai slab).

La o melodie cantata de o trupa, cred ca as ramane sa cant chitara ritm, fiind mai usor.

Zilele urmatoare voi da o fuga pana la un magazin de muzica din Timisoara, sa vad ce imi recomanda si ei.

Problema cu invatatul ep acustica e ca o voi avea numai in weekenduri(cand sunt acasa la Arad), in timpul saptamanii fiind la Timisoara. Insa asta nu ma opreste macar sa citesc cursurile de pe net(am gasit cateva pe net) si sa exersez in weekend. Oricum avand in vedere ca acum 3 zile nu stiam nimic despre chitari...acum mai stiu putin :)

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Imi plac cum arata chitarile fender, cu toate cuiele de acordaj pe o parte. Deci cred ca modelul va fi un stratocaster(imi place mai mult culoarea neagra: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=39 ). Am ascultat cum suna la rece si nu prea mi-a plaut, insa daca dau atatia bani pe o chitara, raman deocamdata fara amplif.

Prietenii sunt cam sceptici in privinta investitiei, si eu sunt putin(Toti sunt putini cam descurajatori, mai ales ca la 20 de ani e cam tarziu sa incepi sa canti la chitara). Insa au spus ca daca intr-un an invat sa cant cursiv, fara sa ma opresc, o melodie, orice vreau eu, primesc de la ei o sticla de Jack :) Asa ca as avea motivatie.

Acum ca o intrebare, cand o chitara electrica e folosita "la rece", de unde e scos sunetul? Ii trebuie ceva sursa de curent externa? Sau o pot duce ca una acustica la plimbare(bineinteles cu un sunet mai slab).

La o melodie cantata de o trupa, cred ca as ramane sa cant chitara ritm, fiind mai usor.

Zilele urmatoare voi da o fuga pana la un magazin de muzica din Timisoara, sa vad ce imi recomanda si ei.

Problema cu invatatul ep acustica e ca o voi avea numai in weekenduri(cand sunt acasa la Arad), in timpul saptamanii fiind la Timisoara. Insa asta nu ma opreste macar sa citesc cursurile de pe net(am gasit cateva pe net) si sa exersez in weekend. Oricum avand in vedere ca acum 3 zile nu stiam nimic despre chitari...acum mai stiu putin :)

Toate cele bune!

 

Tie iti trebuie o acustica. Nu cred ca are rost sa iti scumperi chitara electrica, mai ales daca vrei sa iei chitara "la brat", pe munte. O chitara acustica buna gasesti in 400 de ron. Chitara electrica are nevoie de amplificator. Daca ai boxe la PC, in prima faza sunt bune si alea. Ti-am zis totusi, insist pe acustica. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

M-am gandit la acustica insa, cum eu sunt fan rock/metal, rapid nu voi mai fi multumit de ce pot canta cu una acustica, iar apoi sa cumpar una electrica...cam prea mare efortul finaicar. Asa in cel mai rau caz ajunge pe un raft sau o vand :) (plus nu prea imi prea plac chitarile acustice)

Deci recomandarea voastra ar fi sa nu iau un set de start ci sa imi cumpar o chitara mai buna iar apoi sa imi cumpar un amplif. Cam pe la ce preturi ajung amplifurile? Gasesc ceva cat de cat ok pe la 200-300 lei?

PS: Nu ma gandesc sa merg cu ea pe munte, sunt doar curios cum functioneaza(dpdv tehnic) cand nu e legata la un amplif.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Care e faza? Pentru cei care cunosc in acest weekend a fost festivalul de Rock pe Mures, editia a 3-a, la Arad. Vazand cum canta pe scena trupele mai mici, m-a apucat parca si pe mine cheful de cantat.

 

Salut!

Trupa mea a cantat in prima zi, inainte de Grimegod. Si trupa mea a fost printre cele ce ti-au trezit cheful de cantat? :) Daca da, ma simt onorat! :)

 

Multa bafta in demersul tau!

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Nu am ajuns decat dupa ce au cantat Grimegod.

Da stai putin...care e trupa ta...ca posibil sa va fi ascultat candva in concert :) ?

Edited by tyco
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Nu am ajuns decat dupa ce au cantat Grimegod.

Da stai putin..care e trupa ta?

 

ne numim Nokturna, dar n-am aparut pe afis pentru ca ne-am trezit prea tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Salut-o pe Gina...fata aia zici cai posedata cand canta...sambata seara posedata si duminica dimineata canta in corul bisericii :D)

Ati cam avut probleme cu sunetul in Flex...asta e...echipament slabut. Imi place chitara lui Stalker cum arata...defapt pe el am venit sa il vad...ca un coleg bun de faculta ce is :)

Oricum spor la cantat in continuare :) ...poate va prind si la Pecica...daca nu am examen :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Salut-o pe Gina...fata aia zici cai posedata cand canta...sambata seara posedata si duminica dimineata canta in corul bisericii :D )

Ati cam avut probleme cu sunetul in Flex...asta e...echipament slabut. Imi place chitara lui Stalker cum arata...defapt pe el am venit sa il vad...ca un coleg bun de faculta ce is :)

Oricum spor la cantat in continuare :) ...poate va prind si la Pecica...daca nu am examen :D

 

Merci mult! :) Sa fie!

Uite, daca tot m-am bagat in seama, iti recomand si eu o chitara(http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=174&BrandProductID=1245). Este 600RON si o poti baga in PC si sa folosesti Amplitube sau alt program de gen.

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Cu riscul de a ma face de rusine...desi sunt la ETC student...cum conectezi chitara aia direct la comp? Nu e iesirea de la chitara la amplif cu mufa mare? Nu iti trebuia ceva piesa ca sa conectezi o chitara la casti sau PC? Ca asa am citit pe aici pe forum? Chitara asta are ceva special(PU Selector Switch - nu am gasit pe google ce e asta)? Ar fi buna conectarea la comp, pentru ca bozele mele sunt defapt un sistem audio dedicat de aprox 150W :)

Designul imi place...negru si cu toate cuiele de accordaj pe o parte.

Edited by tyco
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Cu riscul de a ma face de rusine...desi sunt la ETC student...cum conectezi chitara aia direct la comp? Nu e iesirea de la chitara la amplif cu mufa mare? Nu iti trebuia ceva piesa ca sa conectezi o chitara la casti sau PC? Ca asa am citit pe aici pe forum? Chitara asta are ceva special(PU Selector Switch - nu am gasit pe google ce e asta)? Ar fi buna conectarea la comp, pentru ca bozele mele sunt defapt un sistem audio dedicat de aprox 150W :)

Designul imi place...negru si cu toate cuiele de accordaj pe o parte.

 

ai aici un ghid complet pentru folosirea calculatorului: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1152

PU Selector Switch nu-i nimic special, este acel switch prin care modifici dozele(daca pui switchu' in stanga merge doza de neck, daca pui switchu' in dreapta merge doza de bridge.)

Link to comment
Share on other sites

Guest tyco

Oky...am nevoie si de un preamplificator...cred ca voi incerca sa imi construiesc unu, din lipsa de fonduri :). In rest chiar sunt tentat sa iau chitara aia :)

Legat de amplifu pe car eil voi cumpara ulterior. Ce recomandati...unu de firma ceva mai ieftin si mai slab(am gasit un marshall pe la 300 lei) sau unu ceva mai cheap, mai puternic, la acelasi pret?

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

se da un specimen cu niste degete si brate pirpirii care nu a zdranganit o chitara niciodata.

dupa cercetarile mele de debutant am zarit un Hohner HW420 respectiv Fender CD-60.

 

care e mai potrivita pentru novici?? astept si alte exemplare, sugestii!

 

Dacã eºti debutant nu trebuie sã te gândeºti neapãrat la soluții "intro" (deºi mai toți am fãcut cândva greºeala asta).

Între cele douã selectate aº recomanda Hohner. (Am chitare acustice atât Hohner cât ºi Fender.)

Dar cel mai bine ar fi sã le probezi cu mâinile ºi urechile tele pe amândouã. (Cele douã magazine sunt destul de apropiate în "micul Paris". ªi tot în perimetrul acela gãseºti ºi alte mãrci: Ibanez, Aria, etc.)

Pentru probe nu trebuie sã-ți faci complexe cã ai fi novice - ºi probarea aceasta pentru achiziție îmbogãțeºte experiența de viitor chitarist.

Nu trebuie nici sã-ți faci probleme cã din neºtiințã nu vei lua cea mai bunã chitarã (în bugetul alocat), pentru cã:

1) ºansele de defect al chitarei sunt reduse (la mãrci de calibrul celor vizate);

2) dacã evoluezi bine, peste câțiva ani probabil cã-ți vei lua alte chitare.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma m-am hotarat sa-mi iau o acustica, dar care dintre astea doua e mai noua ca an de aparitie si respectiv mai buna?

 

http://www.esound.ro/Fender---Chitara-acus...-60,p-4401.html

sau

http://www.esound.ro/Ibanez-V70---Chitara-...tica,p-838.html

 

multam pentru parerei

 

Nu e mare diferenta intre cele 2, eu probabil as opta pentru Ibanez pentru ca are si tuner incorporat.

Link to comment
Share on other sites

Guest blacktear
Nu e mare diferenta intre cele 2, eu probabil as opta pentru Ibanez pentru ca are si tuner incorporat.

 

ok, multam mult. apropos, de unde stii ca are tuner incorporat? :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.