www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

hai mai...in italia nu sunt magazine de chitari? :),mai bine faci un drum pana in alt oras,decat sa iei teapa;din magazin ai garantie,pe ebay...orice chitara poate avea unele defecte (unele defecte mai defecte decat altele :))),fretbuzz,sau chestii minore,care cu garantia se rezolva,pe ebay astea nu se rezolva,in plus poate fi ciupita vopseaua,sau sa vina chitara cu alte doze,etc etc...fa cum vrei

Link to comment
Share on other sites

Guest B-eRe
hai mai...in italia nu sunt magazine de chitari? :) ,mai bine faci un drum pana in alt oras,decat sa iei teapa;din magazin ai garantie,pe ebay...orice chitara poate avea unele defecte (unele defecte mai defecte decat altele :) )),fretbuzz,sau chestii minore,care cu garantia se rezolva,pe ebay astea nu se rezolva,in plus poate fi ciupita vopseaua,sau sa vina chitara cu alte doze,etc etc...fa cum vrei

 

prin oras sunt cateva magazine de instrumente muzicale..am sa dau o fuga diseara sa vad care sunt preturile

Ma uitam pe ebay deoarece anumite oferte sunt atragatoare pentru un incepator..iei tot ce iti trebuie odata si nu alergi dupa restu

Link to comment
Share on other sites

Guest Bodyferr
prin oras sunt cateva magazine de instrumente muzicale..am sa dau o fuga diseara sa vad care sunt preturile

Ma uitam pe ebay deoarece anumite oferte sunt atragatoare pentru un incepator..iei tot ce iti trebuie odata si nu alergi dupa restu

alea is toate imitatii ( de *****) de stratocaster ... mai bn iti iei una de ***** la inceput acustica si dupa ce inveti te uiti dupa adevaraciuni. nu-ti lua cacaturi de astea si nu iti lua de pe e-bay :)

Link to comment
Share on other sites

pana la urma am zis sa mai ridic nitel stacheta si sa ma uit dupa ceva mai bun. am de ales intre

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1135

 

si

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

 

sunt la acelasi pret, care e mai buna? calitativ si care suna mai bine...

multam fain

 

:)

 

Desi nu imi vine sa cred ca spun asta, eu as alege Ibanezul. Mai buna calitativ este sigur Schecterul, la capitolul calitatea fabricatiei stau mult mai bine, Ibanezul mai da si rateuri cateodata. Eu as alege Ibanezul pentru ca are corpul din mahon fata de basswood la Schecter, de aici si un ton ceva mai cald si mai prezent, asta in cazul in care asta urmaresti. In plus este si ceva mai versatila datorita selectorului de doze in 5 pozitii poti obtine si ceva tonuri mai spre cel de stratocaster. Ibanezul dupa upgrade la doze poate fi o chitara cel putin decenta, dozele stoc nu sunt chiar grozave.

Link to comment
Share on other sites

Guest blacktear
Desi nu imi vine sa cred ca spun asta, eu as alege Ibanezul. Mai buna calitativ este sigur Schecterul, la capitolul calitatea fabricatiei stau mult mai bine, Ibanezul mai da si rateuri cateodata. Eu as alege Ibanezul pentru ca are corpul din mahon fata de basswood la Schecter, de aici si un ton ceva mai cald si mai prezent, asta in cazul in care asta urmaresti. In plus este si ceva mai versatila datorita selectorului de doze in 5 pozitii poti obtine si ceva tonuri mai spre cel de stratocaster. Ibanezul dupa upgrade la doze poate fi o chitara cel putin decenta, dozele stoc nu sunt chiar grozave.

 

 

sa inteleg ca e o „isterie" impotriva Ibanezurilor :) chiar asa ingrozitoare sunt? :)

vreau sa cant mai din toate. adica si ceva mai cald, mai placut, pe canal clean la amp si ceva mai distorsionat, metal. as incerca insa sa ma profilez pe niste solouri blues(stiu ca sunt grele), gen Joe Satriani(imbinat cu ceva rock instrumental) si niste riffs de metal, pe care mi-as dori sa le fac singur, nu sa invat mecanic dupa tabulaturi. oricum multam de reply.

 

P.S. care e faza cu o doza H legata in paralel fata de cea legata in serie?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

salutare. cânt de ceva timp la chitara acusticã, dar cei drept este destul de uzatã deja, aºa cã am hotãrât sã-mi i-au alta. Aº dori o chitarã acustico-electricã, prețul cuprins între 450 ºi 600 de RON. Eu m-am uitat la Ibanez V70CE-BK, Fender cd-140sce ºi STAGG SW203CE. Gen de muzicã pe care obiºnuiesc sã o cânt... trupe gen vama veche... vița de vie... ocs... coma... cam aºa. multumesc anticipat pentru recomandãrile voastre ulterioare. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest blackpain
salutare. cânt de ceva timp la chitara acusticã, dar cei drept este destul de uzatã deja, aºa cã am hotãrât sã-mi i-au alta. Aº dori o chitarã acustico-electricã, prețul cuprins între 450 ºi 600 de RON. Eu m-am uitat la Ibanez V70CE-BK, Fender cd-140sce ºi STAGG SW203CE. Gen de muzicã pe care obiºnuiesc sã o cânt... trupe gen vama veche... vița de vie... ocs... coma... cam aºa. multumesc anticipat pentru recomandãrile voastre ulterioare. :)

 

 

 

pai depinde si de ce gusturi ai... as merge pe ibanez sau fender, lasa stagg. personal prefer ibanez, dar probabil e mai buna fender, sau poate sunt la fel de bune ambele. aici nu e ca la electrice, sa vorbesti de doze, de gatul chitarii, ca face fretbuzz samd. totusi ar trebui sa ti cont de faptul ca poate mai incolo vrei sa-ti iei amp si atunci vezi sa te ajungi cu banii. vezi care-ti place mai mult si amplificata, du-te si incearca-le. nu stiu ce pret are fender-ul si nici din ce e corpul chitarii. daca ai unde sa le probezi, vezi ca nu cumva corpul fender-ului sa nu fie din placa de lemn, nu lemn masiv, ceea ce nu cred, dar macar sa fi sigur.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

as vrea sh eu putin ajutor daca se poate :) as vrea acum sa imi iau un schecter omen 6..dar o voce seak din capu meu(:D) tot ma zgarie despre o pb care am auzit k o au..cel utin unele omen 6...switchu de ton...genereaza..doar 2 tonuri. in loc de cele 3...cik. :) .stie cineva despre aceasta pb..sau despre cum ar putea fi rezolvata..+dak e o pb de serie sau nu:D...app..dak stie cnv cv sh despre fretbuuzul de pe omenuri... :) cum e..dak e:D..sau poate cn stie..nu e:))

Link to comment
Share on other sites

As dori si eu o sugestie de la cineva mai priceput/experimentat decat mine la achizitionarea unei chitari. Nu e prima mea chitara, dar sunt foarte indecis intre ce sa imi cumpar (sau pentru ce sa-mi strang bani sa-mi cumpar :)). Am 2 alternative care-mi surad :

 

Ibanez-ul asta : http://www.thomann.de/gb/ibanez_grg250dx_bkf.htm

Cort-ul asta : http://www.thomann.de/gb/cort_evlz4.htm

 

Eu mi-as lua Ibanez-ul .. nu stiu daca merita diferenta pana la Cort .. poate imi ziceti voi =). Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalhonved

Salut sunt nou in forum ... si ideea de forum mi foarte noua ... si nu stiu inca cum so folosesc . Dar am si eu o intrebare .... deja cint la chitara si bass de o vreme si a venit timpul sa imi achizitionez o chitara electrica cu care chiar pot sa fac ravagii :) !!!(vreau sa cint thrashmetal, deathmetal cu cit mai brutal cu atit mai bine)

 

Pina acum am vreo doua variante principale :

1. Bc rich Kerry King JRV ( Click aici pentru poza si detalii )

2. Ibanez RG370 DX ( Click aici pentru poza si detalii )

 

Ca la amindoua pretul este cam la fel .. dar Bc Richu are doze acoperite si i V :)

 

 

Multumesc anticipat .

Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky
As dori si eu o sugestie de la cineva mai priceput/experimentat decat mine la achizitionarea unei chitari. Nu e prima mea chitara, dar sunt foarte indecis intre ce sa imi cumpar (sau pentru ce sa-mi strang bani sa-mi cumpar :) ). Am 2 alternative care-mi surad :

 

Ibanez-ul asta : http://www.thomann.de/gb/ibanez_grg250dx_bkf.htm

Cort-ul asta : http://www.thomann.de/gb/cort_evlz4.htm

 

Eu mi-as lua Ibanez-ul .. nu stiu daca merita diferenta pana la Cort .. poate imi ziceti voi =). Va multumesc.

 

Diferenta pana la Cort merita din plin.

Chitara aceea imi face si mie cu ochiul de ceva timp incoace. Are cam tot ce-ti trebuie: corp din mahon, bridge Tonepros, doze EMG HZ H4, string thru body, etc.

Nu am cantat pe o asemenea chitara dar din ce am auzit pe Youtube suna excelent.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator

Salutare!

As dori si eu sa-mi achizitionez o chitara electrica si un amplificator. Sunt incepator si nu prea am habar (momentan exersez pe o chitara clasica Reghin SP1 din 1981, oldie, dar ma caleste). Si nici nu vreau sa ma arunc la ceva prea scump. As dori ceva in limita a 1500ron.

Chitara as vrea sa fie model SG in schimb (una care sa sune bine pe un metal progresiv/groove/sludge).

De capul meu le-am gasit pe astea: chitara, amplificator, dar astept ceva sugestii.

As vrea mai multe efecte pe amp si de aceea l-am ales pe acela (dar daca pot folosi calculatorul cu sistemul audio pe post de amp - am un genius de 150w, dar am placa de sunet incorporata - need more info here - puteri sa-mi spuneti unul mai bun).

Si daca se paote sa imi indicati un magazin din Bucuresti de unde le-as putea achizitiona pe acelea (sau pe cele recomandate de voi) ar fi perfect.

Merci pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Guest WildChild

Salutare! Ce chitara ar fi mai buna pentru ceva metal, dintre Dean VMNTX, Jackson JS30RR sau Dean Michael Schenker?

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator

(nu exista optiune de edit?)

 

M-am mai gandit putin (poate mai astept sa strang ceva bani) si am gasit combinatia asta. Mult mai buna cred eu.

Ibanez GAX30

Ibanez TBX150H

Ce ma sfatuiti? Si sa-mi raspunda si mie cineva, va rog :) Si lui WildChild :)

Link to comment
Share on other sites

M-am mai gandit putin (poate mai astept sa strang ceva bani) si am gasit combinatia asta. Mult mai buna cred eu.

Ibanez GAX30

Ibanez TBX150H

Ce ma sfatuiti? Si sa-mi raspunda si mie cineva, va rog :) Si lui WildChild :)

 

Atenție! Amplificatorul acela nu are boxã/difuzoare (fiind un "head"), deci mai trebuie buget ºi pentru "cabinet".

 

Chitara este OK la prețul acesta. Totuºi, poate ar fi bine sã mai cauți (renunțând eventual la SG).

Link to comment
Share on other sites

Ce ma sfatuiti?

 

Dacã trebuie totuºi respectate specificația SG ºi bugetul, recomandarea mea ar fi aceasta:

 

1) chitara Ibanez ARX140

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandProductID=1655

 

2) amplificatorul Kustom DUAL 30 RC

http://www.and-roll.ro/product.php?productId=15978

 

 

Ambii furnizori sunt în cadrul magazinului Muzica din Bucureºti.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFroggynator
2) amplificatorul Kustom DUAL 30 RC

http://www.and-roll.ro/product.php?productId=15978

 

"This amp is really good for clean, blues, and some rock." si ca efecte, reverb si chorus. eu am mentionat ca vreau ceva bun pentru metal. as vrea sa aiba overdrive, ceva putere, si sa sune bine, in rest, doar daca are ceva in plus.

 

chitara ma multumeste. indeea cu sg e ca imi place designul. la cap ma refer, cu cate 3 cheite pe fiecare parte, iar corpul este mai placut decat la cele lp. dar daca exista ceva mai bun, in range-ul de pret respectiv, alt model, nu dau inapoi. dar repet, ca gen prefer metalul (progresiv, groove, sludge - gen Gojira, Mastodon, Burst, Neurosis etc) si asta vreau sa cant, deci trebuie sa fie potrivita pt asa ceva.

 

merci pentru raspunsuri si sper ca nu-s prea mofturos :)

 

l.e.

Marshall MG15CDR

Marshall MG15DFX

astea ar fi bune? in tandem cu Ibanez ARX140? si daca da, al doilea isi merita diferenta de pret?

Edited by TheFroggynator
Link to comment
Share on other sites

... am mentionat ca vreau ceva bun pentru metal. as vrea sa aiba overdrive...

 

Mi-e greu sã cred cã poți obține un ton de overdrive acceptabil la bugetul acesta, respectiv fãrã o pedalã de efect.

 

Eventual ia în calcul ºi Line 6 Spider III 30W.

 

 

L.E.: Despre Marshall MG15? Hm! E bine sã eviți difuzoarele cu diametru mai mic de 10".

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Salutare. Doresc sa imi cumpar o chitara electrica buna pentru hard rock(ac/dc ,guns&roses) dar si ceva metale(metallica, bodom..etc). Ce imi sugerati? forma LP sau explorer daca se poate :) Thx!

Link to comment
Share on other sites

Uite o chitara de care multi nu stiu, din pacate pentru ei, si cumpara tot felul de lemne de foc. Pretul pe ebay este in jur de 300-400 $,iar pretul de nou undeva in jur de 400-500$( deci maxim 1500 lei), interval in care nu am pus mana pe nicio chitara care sa-i ajunga macar la talpa piciorului.

 

Demoul este mai mult decat relevant. Am increcat-o pe setarile prezentate, pe marshall, twin reverb si suna beton. Un prieten a cumparat exact modelul acesta de pe ebay cu 400 de dolari (norocul lui ca dolarul era 2 si un pic)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest Snake76

Salut, as avea nevoie de ajutor pentru alegerea unei chitari electrice. Sunt incepator (cant de 10 luni, dar progresez repede) si as vrea sa imi cumpar si o electrica pe undeva pe la 2000 ron cu care sa incerc ceva Satriani & heavy metal. Astept sugestii si multumesc anticipat.

PS De asta ce parere aveti http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1134

Link to comment
Share on other sites

doar chitara...amplificator, nu?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=5

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1656

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1721

 

astea cred ca ar fi bune...dar na, dai multi bani pe o chitara, pentru doar 10 luni de cantat ia-ti ceva mai de inceput

Link to comment
Share on other sites

Guest Snake76

Mersi de raspuns. Amplificatorul o sa il cumpar peste doua saptamani si de aceea nu am intrebat, dar poti sa imi dai un sfat. Legat de chitara, o sa o foloseasca mai mult baiatul meu care e mult mai avansat ca mine si vreau sa fie o surpriza pentru el.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Salutare. Doresc sa imi cumpar o chitara electrica buna pentru hard rock(ac/dc ,guns&roses) dar si ceva metale(metallica, bodom..etc). Ce imi sugerati? forma LP sau explorer daca se poate :) Thx!

 

Some help?

Pret: in jurul a 500E

Forma o puteti lasa balta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.