www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Se merita sa bag banii in chitara asta?? A cantat cineva pe ea sa isi spuna o parere?? http://guitarshop.ro/produs.php?pid=474

 

 

E o chitara care isi face banii, asta daca iti place sunetul de Gibson SG. La cati bani costa plus o investitie viitoare in niste doze decente poti sa te apropii foarte mult ca sunet de original, si asta la un pret foarte bun. Eu am un Epiphone Les Paul cu doze Seymour Duncan 59 pe el care suna cam tot ce imi doresc eu in materie de sound de Gibson.

 

Totul e sa iti placa tie ca si chitara. Fata de Les Paul este mai bright, are griful mai subtire de '60 asa ca nu cred ca te pacalesti cu ea. Ca la orice chitara e bine cand o cumperi sa o alegi impreuna cu cineva care se pricepe bine si nu iti recomand sa o cumperi direct de pe internet. Asta ca sa scapii de eventuale surprize neplacute.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Va salut pe toti!De ceva timp(aproximativ 1 an) strang sa imi cumpar o chitara electrica;am 5,6Milioane lei vechi.Acum am gasit 2 chitari care le-as putea cumpara din Tm.eu sunt langa Timisoara(la vreo 50km).Si va rog pe voi,mai cu experienta decat mine :) sa imi recomandati una dintre cele2(mentionez ca e prima oara cand voi canta si lua lectii de chitara):

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=979

http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu..._name,WI14.html

 

sincer trebuie sa recunosc ca a 2-a(Washburn) nu ma prea incanta datorita pretului :) .Caci daca imi raman ceva bani sa pot plati anticipat cateva sedinte profesorului meu la chitara.Multumesc baieti si astept un raspuns de la voi! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

in primul rand multumesc ca ai raspuns asa rapid.iar ca gen nu stiu exact ce sa iti spun doar uite niste nume de trupe ce mi-ar placea sa cant melodii de-ale lor: Linkin Park,Deep Purple,Nightwish,Metallica,Korn,Disturbed...si astea ar fi cele mai principale;dar as dori ca chitara sa fie noua :)

Link to comment
Share on other sites

vroiam sa deschid si eu un topic...dar am zis sa ma abtin ca se supara adminii...mai dau un anunt :)...caut pe cineva care sa vina cu mine saptamana viitoare...mai exact miercurea viitoare...la magazinul rapasodia...sa-mi iau o acustica hora......cineva care se pricepe in acustice...evident ca o sa fac cinste dupa :) :)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

in primul rand multumesc ca ai raspuns asa rapid.iar ca gen nu stiu exact ce sa iti spun doar uite niste nume de trupe ce mi-ar placea sa cant melodii de-ale lor: Linkin Park,Deep Purple,Nightwish,Metallica,Korn,Disturbed...si astea ar fi cele mai principale;dar as dori ca chitara sa fie noua :)

 

eula 5 mil itzi recomand sa te razgandesti ....

Link to comment
Share on other sites

Guest darkstar

Salut,

ce chitara mi-ati recomanda pentru inceput. as vrea o electrica si ceva in limita la 12-13 mil. ca stil as dori sa cant punk si ska

trebuia sa invat mai intai pe acustica sau se poate incepe cu electrica direct?

:) Multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

ce chitara mi-ati recomanda pentru inceput. as vrea o electrica si ceva in limita la 12-13 mil. ca stil as dori sa cant punk si ska

trebuia sa invat mai intai pe acustica sau se poate incepe cu electrica direct?

:) Multumesc. :)

 

Ibanez RG321MH ...o gasesti la MCMusic cu 1050 lei ...

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
in primul rand multumesc ca ai raspuns asa rapid.iar ca gen nu stiu exact ce sa iti spun doar uite niste nume de trupe ce mi-ar placea sa cant melodii de-ale lor: Linkin Park,Deep Purple,Nightwish,Metallica,Korn,Disturbed...si astea ar fi cele mai principale;dar as dori ca chitara sa fie noua ;)

 

mai bine mai aduni bani... inca pe atat si iti iei ceva mai acceptabil...

eu eram in aceeasi situatie numai k m-am luat dupa prietenii nostri de pe RGC :1st: (mersi) si am mai adunat si chiar nu-mi pare rau... :):(

 

 

Ibanez RG321MH ...o gasesti la MCMusic cu 1050 lei ...

 

perfecta recomandare :)B):)

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Guest darkstar

@Morgan: scuze ca am postat aici dar era in lista de pe homepage si am crezut ca e topicu oficial :)

de asemenea in toate review-urile scrie ca RG321MH e chitara de metal si nu stiu daca e potrivita pentru mine :)

Edited by darkstar
Link to comment
Share on other sites

in cautare de o chitara acustica, caci astept de craciun niste bani, sunt nehotarat intre 2 modele.....

 

sa-mi iau asta? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1216 .... care n-are mai nimic pe ea.... da nu stiu cum suna, sa-mi spuneti voi (am cantat pe una din seria v cam tot la pretul ala si n-am prea fost impresionat......)

 

sau sa mai pun banet si sa-mi iau asta http://www.thomann.de/nl/cort_sfx_1_nt_package.htm cu preamp fishman, si toate accesoriile incluse (la 14 euro in plus fata de chitara singura) care-i si cutaway, dar e mai subtirica?

 

sau sa-mi iau doze? :)... cred ca o sa am vreo 275 de cocoi si no... money well, or less well spent....

......................:)................................

Link to comment
Share on other sites

in cautare de o chitara acustica, caci astept de craciun niste bani, sunt nehotarat intre 2 modele.....

 

sa-mi iau asta? http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1216 .... care n-are mai nimic pe ea.... da nu stiu cum suna, sa-mi spuneti voi (am cantat pe una din seria v cam tot la pretul ala si n-am prea fost impresionat......)

 

sau sa mai pun banet si sa-mi iau asta http://www.thomann.de/nl/cort_sfx_1_nt_package.htm cu preamp fishman, si toate accesoriile incluse (la 14 euro in plus fata de chitara singura) care-i si cutaway, dar e mai subtirica?

 

sau sa-mi iau doze? :) ... cred ca o sa am vreo 275 de cocoi si no... money well, or less well spent....

...................... :) ................................

 

Pai la acustice se pune problema in felul urmator: Vrei sa inregistrezi/canti pe scena cu ea sau doar sa canti tu acasa sau cu prietenii? Daca nu vrei sa canti pe scena sau sa inregistrezi, preampul este absolut inutil. Si oricum, poti sa-ti iei separat o doza pt acustica.

Link to comment
Share on other sites

chestia-i ca as vrea sa cant poate si pe scena cu acustica, si niste inregistrari chiar ma tenteaza, mai ales ca n-am mic. Acuma, cu toate accesoriile alea si cu doza si preamp fishman, as iesi mai scump sa-mi iau ibanezul si sa-l tunez, plus ca la 550 lei cat e ibanezu nu stiu cat de solid e mahonul ala, si cum is tastele, etc. Si Cort-ul are stika spruce :) Oricum, am mai auzit 2 clipuri pe iutub si suna ok :)

Link to comment
Share on other sites

vreau ca adminii sa stearga posturile ca unele le-am repetat...mai sunt 4 zile pana vin in bucuresti sa-mi iau chitara si pana acum nu am gasit pe nimeni care s ma ajute sa gasesc una buna ca daca ma duc singur deegaba ma duc...e posibil sa gasesc ceva ce nu o sa sune bine probabil cu defecte...mai zic odata... MA POATE AJUTA CINEVA SA-MI CUMPAR O CHITARA ACUSTICA...marti seara plec spre buc si nu pot sa stau decat pana vineri dmineata cand plec...dupa ce primesc raspuns rog adminii sa stearga post-urile

Link to comment
Share on other sites

chestia-i ca as vrea sa cant poate si pe scena cu acustica, si niste inregistrari chiar ma tenteaza, mai ales ca n-am mic. Acuma, cu toate accesoriile alea si cu doza si preamp fishman, as iesi mai scump sa-mi iau ibanezul si sa-l tunez, plus ca la 550 lei cat e ibanezu nu stiu cat de solid e mahonul ala, si cum is tastele, etc. Si Cort-ul are stika spruce :) Oricum, am mai auzit 2 clipuri pe iutub si suna ok :)

 

Eu mi-as lua Cort in fata Ibanezului. Am cantat si pe Cort cu doza si preamp Fishman si pe Ibanez cu doze de la B-Band (foarte adevarate si preamo Ibanez si mi s-a parut ca suna mai natural atat la rece cat si amplificat Cort-ul. Ibanezul amplificat are un sound mai pe inalte, dar nu asa de bogat ca si Ovationul de exemplu, e putin mai steril. Acum tu stii mai bine ce vrei.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as lua Cort in fata Ibanezului. Am cantat si pe Cort cu doza si preamp Fishman si pe Ibanez cu doze de la B-Band (foarte adevarate si preamo Ibanez si mi s-a parut ca suna mai natural atat la rece cat si amplificat Cort-ul. Ibanezul amplificat are un sound mai pe inalte, dar nu asa de bogat ca si Ovationul de exemplu, e putin mai steril. Acum tu stii mai bine ce vrei.

 

 

stai chill ca ibanezu n-are nici doza :) cred ca totusi o sa raman la Cort (cand ma duc la munte o sa am doua corturi :) )

 

nevermind...postez si eu ceva aici si se cam neglijeaza...apare altu care posteaza si i se raspunde lui si mie nu...forget it...ma duc singur

 

 

pai n-ai prieteni prin bucuresti care sa stie? oricum, problema se pune si ce model de corp doresti, si ce sunet doresti.... asa "vreau sa-mi iau chitara acustica" este o propozitie foarte ambigua. Ce pot sa-ti spun eu, este sa canti pe ele pana iti place una cum suna, si de preferat sa sune echilibrat, si sa nu se amestece notele intre ele - sa sune bine definit, dar nici spart. noroace!

Link to comment
Share on other sites

la acustice, hora si stagg tin absolut de noroc chior. Eu am o hora careia dupa vreo 2 ani i s-a crapat griful si avea si distanta intre corzi si grif prea mare. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca i s-a dezlipit nut-ul. Am pus in schimb mana pe niste stagg-uri care se simteau mult mai bine decat a mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.