www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Strict dintre astea 2 as lua Ibanezul, macar stiu ca e o firma serioasa, despre Vorson nu stiu nimic, asa ca nu stiu ce garantie reala ca iei un instrument bun ai avea. Daca vrei totusi Ibanez incearca asta e deja altceva fata de GRG 170.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

ceva pe la 10-14 mil, bun de heavy/thrash?

 

pusesem ochii pe un ibanez rgr321ex. cum e?

 

astept si alte recomandari:)

 

Mai degraba asta Are mai multe cojones decat rgr321, oricum daca vrei sa iti sune bine la ambele trebuie sa le schimbi dozele.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

intre ibanez v72 si fender cd60 ... care este alegerea potrivita pentru un incepator care doreste sa cante folk/blues/rock?

 

multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest laurentiu_i

Salutare! Sunt un incepator la chitara, urmaresc de cateva luni forumul si iata ca a venit si momentul pentru primul post. Evident, dilema clasica: ce chitara sa imi cumpar? Cant de vreo trei luni de zile, instrumentul pe care il torturez fiind o chitara Hora de prin '98-'99 pusa la dispozitia mea prin amabilitatea unui prieten. M-am hotarat de cateva saptamani sa fac urmatorul pas si sa-mi cumpar o chitara acustica, bugetul pe care il am la dispozitie fiind de 700-800 RON; am pus ochii pe urmatoarele:

Fender CD-140S

Ibanez PF-60 SE

Ibanez SGT 120/130

Squier Stratacoustic/Telecoustic(eventual)

Din review-urile citite pana acum de pe Internet, inclin spre Fender, cu Ibanez PF-60 a doua optiune. Cum nivelul meu de expertiza este deocamdata un epsilon neglijabil, v-as fi foarte recunoscator pentru orice fel de sfaturi. De asemenea, ce alte accesorii ar trebui sa cumpar odata cu chitara(tuner probabil, ma gandesc si la un capo, eventual un set de corzi?). Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau m-as duce sa probez si PF60 si Fenderul si as lua-o pe cea care imi place mai mult. SGT120/130 sunt foarte bine finisate silucrate ingrijit dar nu suna ca un PF60. Daca mai gasesti incearca si un Takamine EG220C, eu am probat una acum ceva timp si isi merita banii, asta are si doza, te-ar putea ajuta pe viitor

Link to comment
Share on other sites

Dintre chitarele enumerate, doar Fender CD-140S si Ibanez PF60 SE au solid top, deci ai intuit bine. Puteai sa te gindesti si la Ibanez AW10 sau AW15 care pina de curind erau 800 lei, dar intre timp s-au scumpit si ies din bugetul tau.

PF60 SE are tuner inclus, deci e mai convenabila d.p.d.v. al acordarii, insa ce ar trebui sa conteze e sunetul si probabil setupul.

Link to comment
Share on other sites

Guest lclawl

salut

sunt si eu incepator si vreau sami iau o chitara electrica

am in jur de 400lei noi

ce imi recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Guest lclawl
Salut !

 

In primul rand spune-ne si noua ce vrei sa canti, metal blues, si dupaia iti venim cu variante :)

 

aa da ...

poi vreau ceva punk

Link to comment
Share on other sites

Guest burzumvv
aa da ...

poi vreau ceva punk

 

e bun atunci. ce faci claudiule? sunt eu edi ba!!:))

 

e bun atunci. ce faci claudiule? sunt eu edi ba!!:))

 

Cu banii astai nu o sa iti cumperi ceva foarte extravagant... dar poti gasi ori ceva la mana a doua ori

incerci si te interesezi de chitari aria ( ex: http://www.esound.ro/Aria-714-STD-Chitara-...ca,p-1201.html) sau ceva gen aria stg alea ieftine sau un squier bullet strat care-i 399 lei(http://www.proguitar.ro/produs.php?pid=17). Ca rezerva fata de celalte poti gasi chitari cu nume din astea fantoma, dar ceea ce nui indicat.Cam atat mam interesat, desi poate mai sunt multe alte oferte bune.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu o "dilema" :). Ce chitara ar fi mai buna de cumparat : Ibanez SA120EX sau Esp Ltd M100FM ? Sunt relativ asemanatoare, bune,dar am citit unele chestii cum ca esp-u ar avea doze nu prea stralucite si ca se dezacordeaza,iar in alte parti ca de fapt nu. Ce pareri aveti? Ms anticipat de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Imi spune cineva un model de chitara (de preferat noua, dar poate si SH) care va fi folosita pentru doom si black metal, cu amplificare si efecte prin pc. Bugetul ar fi cam pana in 900 RON. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Necuratu'
Imi spune cineva un model de chitara (de preferat noua, dar poate si SH) care va fi folosita pentru doom si black metal, cu amplificare si efecte prin pc. Bugetul ar fi cam pana in 900 RON. :)

 

La banii astia iti poti lua un BC Rich warlock, e in jur de 800 de RON, un Jackson JS20 Dinky (e 975 de RON) sau daca mai adaugi putin (pana la 1150 de RON) un Jackson JS30 (sunt multe modele de orice forme, Rhoads, King V, Dinky etc, dar hardware-ul e acelasi, mai putin la Dinky unde ai tremolo licentiat Jackson.).

 

Incearca si niste Ibanez-uri :), am cantat pe niste ibanez-uri de aproximativ 1000 de RON si sunau decent, comparabil cu JS 30.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o "dilema" :) . Ce chitara ar fi mai buna de cumparat : Ibanez SA120EX sau Esp Ltd M100FM ? Sunt relativ asemanatoare, bune,dar am citit unele chestii cum ca esp-u ar avea doze nu prea stralucite si ca se dezacordeaza,iar in alte parti ca de fapt nu. Ce pareri aveti? Ms anticipat de ajutor :)

 

Eu as merge pe Sa120, am probat una si mi s-a parut ca isi merita din plin banii. LTD nu am probat asa ca nu iti pot spune nimic, doar ca mi se par usor scumpe in Romania fata de Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca bugetul este linitat la 800 de ron. Fix. Caut ceva de preferat cu bridge fix (am inteles ca pot sa am probleme cu temoloul la chitarile mai ieftine) pentru ceva heavy metal, 80's, glam, power. Dupa cum am mai spus, va fi conectata la PC. Astept raspunsurile voastre!

Link to comment
Share on other sites

Guest Necuratu'
Se pare ca bugetul este linitat la 800 de ron. Fix. Caut ceva de preferat cu bridge fix (am inteles ca pot sa am probleme cu temoloul la chitarile mai ieftine) pentru ceva heavy metal, 80's, glam, power. Dupa cum am mai spus, va fi conectata la PC. Astept raspunsurile voastre!

 

Un BC Rich ASM cred ca ar merge atunci. Ai doze active EMG 81 / 85 care merg foarte bine pe metal la un pret bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
Un BC Rich ASM cred ca ar merge atunci. Ai doze active EMG 81 / 85 care merg foarte bine pe metal la un pret bun.

 

 

CRED CA CEVA NU E IN REGULA CU LINKUL ASTA!!!

CHITARA B C RICH CU DOZE EMG 81, 85 ACTIVE,LA 750 LEI??? ATATA COSTA NUMAI DOZELE!!! :)

NU GASESTI CHITARA SUB 500 EUROI CU DOZELE ASTEA!!!!

NICI NU ARE POZA PE SITE!!!

ORI E GRESEALA ORI.......

Link to comment
Share on other sites

Guest Necuratu'
CRED CA CEVA NU E IN REGULA CU LINKUL ASTA!!!

CHITARA B C RICH CU DOZE EMG 81, 85 ACTIVE,LA 750 LEI??? ATATA COSTA NUMAI DOZELE!!! :)

NU GASESTI CHITARA SUB 500 EUROI CU DOZELE ASTEA!!!!

NICI NU ARE POZA PE SITE!!!

ORI E GRESEALA ORI.......

 

Asta am zis si eu cand am vazut. Stiu sigur ca dozele sunt 7 milioane, cel putin la grosmann, si pe thomann stiu ca is vreo 180 de euroi.

 

@gold.

Eu as zice sa incerci si mockingbird-ul si aria gothic. Vezi ca warlock-ul de ai pus link e bass, iar cele 2 asm-uri au un pret ciudat de mic avand si tremolo, deci ar fi de evitat. Cu bani aia mai bine iti iei un JS20 daca tot vrei tremolo.

Edited by Necuratu'
Link to comment
Share on other sites

M-am hotarat la Mockingbird. Dar a mai aparut o varianta. Un Les Paul Special II. Ce parere are comunitatea despre aceasta chitara?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

As cam vrea sa imi schimb chitara si mi-au atras atentia cateva modele de la Cort (x-6, kx1q si EVL Z4) - in Romania sunt comercializate de Triola.

Preturile nu sunt chiar asa de mari iar review-urile de pe net sunt super ok (harmony-central si ultimate-guitar).

 

E cineva dintre voi care a cantat pe asa ceva?

 

Mci.

Link to comment
Share on other sites

Am cantat pe un EVL Z4 si mi s-a parut foarte buna pentru banii aia. Si KX1 pare cam pe aceeasi reteta facuta, deci nu are cum sa fie rea. EVL-ul are ca plus dozele EMG HZ care mie nu mi se par rele deloc, KX-ul accesul mai usor la ultimele taste si forma usor mai ergonomica. Ca ton cred ca EVL-ul sta ceva mai bine.

Link to comment
Share on other sites

offfff...fereste-te cat poti de bullet strat...mai bine mai strangi niste bani si iti iei un affinity SSS

 

 

sau un classic vibe 50. mapel neck, alinco 3 single coil. bazaie la anumiti amplifi.

 

treaba e ca daca e un hobby la care tii mult mai bine strange ceva in plus si ia ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.