www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor In Alegerea Amplificatorului.


Guest Poll
 Share

Recommended Posts

Buna! am o problema...pana acuma repetam intro sala de repetitii complet echipata...deci nu trebuia sa imi fac griji pt echipament...doar de chitara aveam nevoie si de un pre-amp...problema a aparut cand din anumite motive a trebuit sa parasim aceea sala si sa cantam intrun ''garaj''...si din cate am observat amplificatorul meu de 30 de wati cu difuzor de 10'' nu acopera tobele...as avea nevoie de un amplificator pentru asta insa nu stiu ce sa aleg mai ales pentru ca am un buget foarte limitat,undeva intre 150 euro.

 

am gasit cateva variante insa nu stiu care este mai buna:

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_vtone_gmx112.htm

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_gmx210_...tarrencombo.htm

 

sau ceva monitoare active:

 

http://www.thomann.de/gb/the_box_ma120_mk_ii.htm

 

http://www.thomann.de/gb/the_box_ma150.htm

 

*mentionez ca folosesc pre-amp.ar fi un avantaj sa folosesc un monitor activ?mai ales ca are input si pentru microfon.

 

va multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Buna! am o problema...pana acuma repetam intro sala de repetitii complet echipata...deci nu trebuia sa imi fac griji pt echipament...doar de chitara aveam nevoie si de un pre-amp...problema a aparut cand din anumite motive a trebuit sa parasim aceea sala si sa cantam intrun ''garaj''...si din cate am observat amplificatorul meu de 30 de wati cu difuzor de 10'' nu acopera tobele...as avea nevoie de un amplificator pentru asta insa nu stiu ce sa aleg mai ales pentru ca am un buget foarte limitat,undeva intre 150 euro.

 

am gasit cateva variante insa nu stiu care este mai buna:

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_vtone_gmx112.htm

 

http://www.thomann.de/gb/behringer_gmx210_...tarrencombo.htm

 

sau ceva monitoare active:

 

http://www.thomann.de/gb/the_box_ma120_mk_ii.htm

 

http://www.thomann.de/gb/the_box_ma150.htm

 

*mentionez ca folosesc pre-amp.ar fi un avantaj sa folosesc un monitor activ?mai ales ca are input si pentru microfon.

 

va multumesc anticipat.

 

statia de chitara trebuie sa aiba difuzor special de chitara !! nici de banda larga si nici de joase ci un fel de "bariton" ceva mai sus de "medii-basii" 100-4000Hz aici trebuie sa "urle" cu un varf pe la 2500Hz.

 

Ce fel de stattie ai ? nu se poate pune un dif extern , un Eminence din serya 12.....de 12" de randament mare intr-o boxa '"openback" daca are statia iesire de dif suplimentar.Sau eventual sa pui un etaj final cu un bloc de alimentare si sa faci o boxa activa de chitara ce o poti cupla in caz de nevoie .

Ce statie este ?

Ieri am cantat pe statie HiWATT pe 10" , suna frumos pe langa tobe din acelea ce au numai rama si membrana pentru cluburi mici si repetitie.

Link to comment
Share on other sites

pai dak ai preamp iti iei un power amp pe transistoare ieftin si un cab ieftin 1x12 sau 2x12 in limita bugetului

 

Asa gandesc si eu , pentru o investitie minima.

 

UN DIFUZOR BUN!!! Eminence de 15" de medii ( un fel de banda mai larga ce are dublu con ) si are SPL mare am vazut in jur de 100Eu maxim.

Statii am vazut ( de voce sau instrument ) chiar cu ecou cu 4 -pana la 6 intrari ( canale cu reglaj joase inalte si efect ecou) de aproc 70W "sinus". 60W scoteau precis .

Mai trebuie o lada ptr dif si ai acula cu care faci fata .

cand ajungi sa canti mai bine si incepi sa ai anumite pretenii de la ton poti sa cumperi si altceva mai bun,

 

Eu am cantat ani de zile pe mixer de 6 canale ( statie de voce) cu 2 x100W si doua boxe de 100W cu cate doua difuri de 12" bulgaresti ce aveau con dublu ( banda larga) suna prfect .Taiam inaltele din tonul canalului , bas potrivit si suna perfect .

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri ! bun,imi rezolv cumva un difuzor bun pe la 100e si ii construiesc eu o incinta,insa unde as putea sa gasesc eu o statie de putere de 60-100w sub 50 euro?...exista macar asa ceva?....

Link to comment
Share on other sites

nu tre sa iti cumperi neaparat difuzor de 100e k tre sa ramana bani si de altele, ca nici cutia de la boxa nu se face gratis , si ar fi bine sa cauti un power amp cat acceptabil si potent (la urma urmei cand o sa incepi sa tii convcerte vei avea nevoie de mai multa putere si dak ai de akum un power amp bun te scutesti de alte cheltuieli in vitor , si dak vrei tonuri mai de calitate va trebui doar sa schimbi preampu'

Link to comment
Share on other sites

nu tre sa iti cumperi neaparat difuzor de 100e k tre sa ramana bani si de altele, ca nici cutia de la boxa nu se face gratis , si ar fi bine sa cauti un power amp cat acceptabil si potent (la urma urmei cand o sa incepi sa tii convcerte vei avea nevoie de mai multa putere si dak ai de akum un power amp bun te scutesti de alte cheltuieli in vitor , si dak vrei tonuri mai de calitate va trebui doar sa schimbi preampu'

 

Trebuie NEAPARAT un difuzor cu SPL mare !!!!

 

De ex.O statie de 50W cu un difuzor mai bun bun cu SPL de 96dB suna la fel !!! ca si PATRU statii de 50W cu cate un difuzor cu SPL de 90dB !!!

 

ia sa calculam !! ( preturile ca si exemplu)

 

Cu difuzor mai bun cu SPL 93dB=> 100 Eu diful + 70 statia +30 boxa = 200Eu

 

Cu difuzor mai ieftin SPL 90dB =>{30Eu dif +70 statia +30 boxa = 130 Euro} * 2 = 260 Euro !!!!

 

Diferenta de +3 dB inseamna o crestere a puterii la DUBLU !!!

 

In plus ai de transportat DOUA garnituri de scule !!!! Unde-i afacerea ???

 

 

la diferenta de +3 dB crestere a SPL avem o DUBLARE a puterii ( ca sii putere acustica se aude o crestere a intensitati tariei sunetului)

 

Ca sa auzim dublu de tare avem nevoie de o crestere de 10dB cea ce inseamna Puterea x 10 !!!

 

Ca sa auzim o statie cu un difuzor cu un SPL anume de doua ori mai tare avem nevoie de 10 statii si 10 difuzoare cu acelasi SPL !!! DECI PUTERE ELECTRICA DE 10 ORI MAI MARE ,..

 

.DAR daca avem difuzor cu SPL mai mare puterea electrica necesare cresteri tariei sunetului va fi mai mica .

 

Asa ca daca ai un difuzor doar cu +3dB mai sensibil ai putere radiata DUBLA cu aceiasi statie !!

 

 

 

Deci nu trebuie sa cumparam doua statii si doua difuzoare cu boxe pentru un sunet mai tare ci trebuie sa cumparam difuzor mai bun si va suna ca si doua sau chiar patru statii ce sunt echipate cu difuzoare ieftine cu SPL mic.

 

La o diferenta de +6 dB diferenta creste de patru ori !!

Datele ce l-am pus la SPL sunt doar ca si exemplu, in realitate difurile ieftine sunt cu SPL de 86dB !!!

 

Va dati seama cum suna un difuzor cu SPL de 96dB fata de unul cu SPL de 86dB !!!

+10dB inseamna -> P *10 ( putere electrica de zece ori mai mare iar acustic o dublare a tariei sunetului perceput)

 

Din aceasta cauza suna atat de tare un VOX AC-30 original cu doar 30W putere elrectrica !!!

 

Se vede ca investitia intr-un difuzor cu SPL mare este cel mai rentabil din toate punctele de vedere .

 

Difuzoarela cu magneti ALNICO si cele din NEODINIUM i-si pastreaza SPL-ul in timp.

 

Difuzoarele cu magnet de ferita ( magneti negri ) sunt sensibili la socuri mecanice , la schimbari de temperatura !!!

Asa ca se reduce taria campului magnetic in timp.

 

Normal daca acesti magneti de ferita sunt tratati termic si imbatraniti artificial suna bine foarte mult timp ,DAR nu se stie ce fac firmele si s-ar putea ca pentru un SPL mare la momentul vanzarii sa foloseasca la difuri magneti netratati care dupa un timp slabesc.

 

De acea Alnico si Neodinium este mai scump.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu tre sa iti cumperi neaparat difuzor de 100e k tre sa ramana bani si de altele, ca nici cutia de la boxa nu se face gratis , si ar fi bine sa cauti un power amp cat acceptabil si potent (la urma urmei cand o sa incepi sa tii convcerte vei avea nevoie de mai multa putere si dak ai de akum un power amp bun te scutesti de alte cheltuieli in vitor , si dak vrei tonuri mai de calitate va trebui doar sa schimbi preampu'

 

Scriu separat ca sa nu s-e incurce lumea in dB este greu de explicat celor care nu cunosc aceste probleme .

 

daca gasiti statie de automobil , de 2 x50 sau 2 x 100 W sunt super , poate gasiti ieftin la reduceri sau de ocazie ( soferi i-si upgradeaza sculele la mai multe mii de watti asa ca ei de la 1000W in sus i-si cumpara noile statii )

 

Sunt cu etaje finale pe MOSFET si cele mai multe sunt si "bridgalble" adica se pot leg in punte astfel pe aceiasi boxa ( cu aceiasi impedanta ) se poate obtine de 4 ori puterea.

de ex: http://www.apogeekits.com/car_audio_amplifier.htm

 

Sunt foarte calitative !!

 

Nu ai nevoie in plus numai de un transformator de retea serios de wattajul corespunzator , o punte rederesoare ( cu diode de pputere) si doua condensatoare de 10000uF / 60V ca sa alimentezi etajul final ( convertorul 12V ->60V se decupleaza )Totul se monteaza in boxa sau intr-o cutie separat..

 

Dupa care deja poti canta daca ai procesor , acesta are LineOut si EQ ,compressor etc .

 

Se gasesc si kit-uri de preamplif , chiar si gata montate doar trebuie legate in circuit si alimentate si montate fizic pe sasiul placi frontale cu potmetre si jackuri.

Link to comment
Share on other sites

 

 

iata si o diagrama mai usor de inteles si de explicat

 

Cu cat SPL-ul difuzorului este mai mic ai nevoie de mai multa puytere electrica ( statii) si mai multe difuzoare ca sa obtii o anumita putere radiata.

sse vede din desen O statie cu un dif cu SPL de 93dB suna la fel de tare ca si patru statii cu cate un dif cu SPL-ul de 87dB.

 

Sau. O statie cu un dif cu SPL de 93dB suna la fel de tare ca si ca si doua statii de aceiasi putere cu cate un dif cu SPL de 90dB.

 

Asta la nivel de instrument , va dati seama ce inseamna acest lucru la un camion de scule .Este o chestie ca sa cari un singur camion de scule in loc de 10 camioane cu scule !!!

 

La nivelul nostru cu chitara este la fel de important sa nu mergem cu furgoneta plne de statii ptr chitara la un club , ci sa avem o singura booxa si statie care suna tare si bine.

Link to comment
Share on other sites

bun in sfarsit am inteles care e ''faza'' cu dB'!mersi mult pentru timpul acordat,insa ramane o problema la statie,degeaba imi cumpar eu un amplificator de masina,pentru habar nu am cum se realizeaza un circuit ,un transformator un redresor...etc,si in plus nici nu cunosc pe nimeni cine s-ar pricepe...

Link to comment
Share on other sites

Trebuie NEAPARAT un difuzor cu SPL mare !!!!

 

De ex.O statie de 50W cu un difuzor mai bun bun cu SPL de 96dB suna la fel !!! ca si PATRU statii de 50W cu cate un difuzor cu SPL de 90dB !!!

 

scz , ai dreptate

habar n'aveam de faza asta cu SPL :) insa multesc k ai scris tot romanul :)

Link to comment
Share on other sites

Propun o solutie mai sanatoasa pentru toata trupa.

Avand in vedere ca este vorba despre un garaj, ar fi mai indicat sa puneti bureti pe pereti. Acestia absorb o mare parte din sunet si repetitia va fii mai "curata". Tobele nu vor mai acoperi celelalte instrumente. Un amp de 30W e ok intr-un garaj.

Cu aceasta solutie urechile voastre vor fii mai sanatoase si vecinii mai fericiti!

Link to comment
Share on other sites

Propun o solutie mai sanatoasa pentru toata trupa.

Avand in vedere ca este vorba despre un garaj, ar fi mai indicat sa puneti bureti pe pereti. Acestia absorb o mare parte din sunet si repetitia va fii mai "curata". Tobele nu vor mai acoperi celelalte instrumente. Un amp de 30W e ok intr-un garaj.

Cu aceasta solutie urechile voastre vor fii mai sanatoase si vecinii mai fericiti!

 

+1

ChiAr asta ma gandeam si eu sa scriu :) pentru repetitii in sala, gareaj;bar,sau o incinta fara prea multe geamuri..daca ai cat da cat antifonare; cu tobe neamplificate iar tobarul nu da in tobe da parca n'ar fi ale lui, cred ca e suficient un amp de 20-30w cu difuzor cat de cat ok. Pana la urma treaba asta cu acoperitul tobelor imi suna ca alea de la inceput,genu: ba, te'ai dat/bati prea tare da' las' ca'ti arat io! :). Sa nu uitam ca inmtr'o incinta mai mica., cu cat te vei/va da/dati mai tare cu atat mai mult se amesteca sunetele pe acolo, daca sala e mai mare atunci poti creste proportional volumul.

Link to comment
Share on other sites

+1

ChiAr asta ma gandeam si eu sa scriu :) pentru repetitii in sala, gareaj;bar,sau o incinta fara prea multe geamuri..daca ai cat da cat antifonare; cu tobe neamplificate iar tobarul nu da in tobe da parca n'ar fi ale lui, cred ca e suficient un amp de 20-30w cu difuzor cat de cat ok. Pana la urma treaba asta cu acoperitul tobelor imi suna ca alea de la inceput,genu: ba, te'ai dat/bati prea tare da' las' ca'ti arat io! :). Sa nu uitam ca inmtr'o incinta mai mica., cu cat te vei/va da/dati mai tare cu atat mai mult se amesteca sunetele pe acolo, daca sala e mai mare atunci poti creste proportional volumul.

Cam asa este , chiar am scris ca o statie mica se auzea fata de tobe fin acelea "numai rama si fete de plastic " .

Dar sa ne gandim ca un tanar nu are bani sa inveteasca in statie de repetitii si una de cantat in locatii mai mari .

Ii trebuie o statie "universala" de putere suficienta ca sa sune si live intr-un club langa o toba in care tobarul da cu nemiluita mai ales cand iese din sala de repetitii unde se auzea bine pe sine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.