www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Legate De Conectivitate !


Guest Epk
 Share

Recommended Posts

Salutare !

 

Am si eu o intrebare legata de niste cabluri :

Am o placa E-mu 0404 PCI si un mixer Alto S-6 si nu reusesc sa gasesc modalitatea de conectivitate. Conectez un microfon Studio Projects B1 la mixer pentru putere fantoma de 48V si vreau mai departe sa-l conectez la placa de sunet. Mi s-a spus ca ar trebui sa conectez cu cabluri RCA cu jack-uri mari(sau cv de genu),dar nu sunt sigur si vreau sa stiu concret pentru a nu aparea diferite complicatii.

Cu ce fel de cabluri voi reusi sa conectez mixerul de placa pentru a inregistra pe PC ?

 

Poza Alto S-6 : http://www.straight-connection.de/shop/ima...ompaktmixer.jpg

 

Poza E-mu 0404 PCI : http://images.asia.creative.com/images/inl...I/feature_1.jpg

 

As dori raspunsuri cat mai concrete, cu imaginile cablurilor sau chiar conectivitatea in sine. Nu sunt chiar incepator in ale muzicii dar nu ma pricep de nici-un fel la conectivitati si genuri de cabluri, asa ca va rog sa intelegeti !

 

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Dupã desene, eu vãd cel puțin douã variante post-3017-1222601280_thumb.jpg .

1) Cabluri instrument obiºnuite, prevazute cu jack-uri de 1/4" pentru ieºirea de control ºi intrarea de instrument. (poți controla volumul din knob)

2) Cabluri RCA pentru iesirea de tape si intrarea de... whoops, taiați-o pe asta... scrie coaxial si habar n-am daca se potriveºte :) (prea târziu, am facut deja desenul), de fapt poti incerca, nu ai cine stie ce de pierdut.

3) probabil si alte variante - îmi imaginez ca ai nevoie de ieºirea de main pentru boxe/monitoare deci aia e ocupatã. Cred ca ar merge si cu Aux send si cu phones.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Am si eu o intrebare legata de niste cabluri :

Am o placa E-mu 0404 PCI si un mixer Alto S-6 si nu reusesc sa gasesc modalitatea de conectivitate. Conectez un microfon Studio Projects B1 la mixer pentru putere fantoma de 48V si vreau mai departe sa-l conectez la placa de sunet. Mi s-a spus ca ar trebui sa conectez cu cabluri RCA cu jack-uri mari(sau cv de genu),dar nu sunt sigur si vreau sa stiu concret pentru a nu aparea diferite complicatii.

Cu ce fel de cabluri voi reusi sa conectez mixerul de placa pentru a inregistra pe PC ?

 

Poza Alto S-6 : http://www.straight-connection.de/shop/ima...ompaktmixer.jpg

 

Poza E-mu 0404 PCI : http://images.asia.creative.com/images/inl...I/feature_1.jpg

 

As dori raspunsuri cat mai concrete, cu imaginile cablurilor sau chiar conectivitatea in sine. Nu sunt chiar incepator in ale muzicii dar nu ma pricep de nici-un fel la conectivitati si genuri de cabluri, asa ca va rog sa intelegeti !

 

Multumesc anticipat !

 

CONCRET

 

SCRIE MARE SI FRUMOS PE FIECARE MUFA( MAMA JACK) CE ROL ARE !!!

Audio In L si R .......Audio Out L si R cele patru cabluri cu jackuri mama .

 

Este descris cu lux de amanunte cum se conecteaza atata pana si bunica poate se intelega.

 

mai clar de atat nu se poate .

 

 

Iesirle L si R Main Mix Out se conecteaza prin cate un cablu jack-jack la intrariel "Audio In L si R"

 

pe 96 are deja o calitate fantastica.Era bina ca macar compresorul sa functioneze si pe 96KHz/24bit.

 

si asta si restul gasesti in QuickStart , mai ai Tutorial si PatchMix DSP Help precum Owners manual .

 

Stai frumos si citeste si invata cat poti si tu .

Cand ajungi la cele 32 canale ASIO si routing atunci sa mai intrebi cate ceva .

 

 

 

Vezi ca mai ai doua canale digitale complect separate! deci la nevoie poti folosi 2x analogic ,si separat dar cred ca si concomitent 2x digital "In" si "Out" fizic.Daca am inteles corect .In orice caz 100% ai 4 iesiri .Cu intrarile inca nu sunt 100% convins trebuie sa incerc.

 

Cu restul de configurare a mixerului "asteptam provincia" eu sunt adancit in teste si studiu .

 

In orice caz se pot pune efecte in serie si in paralel pe cele doua canale (L siR) pe doua bus-uri send si return , cam atat stiu pana acum cine are si stie rugam sa ne ajute sa economisim timp .

Deocamdata 99% eu merg pe preseturi , pe care le pot strica .Studiez unde cum si cand se ataseaza un ASIO send stereo si cum si cine sa-l primeasca .)" Host".

 

daca ai iesire digitala la mixer te poti conecta pe mufa mama (RCA_) S/PDIF INPUT.

 

Efectele nu functioneaza numai la 44 si la 48KHz /24 bit.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestie am reusit conectivitatea aceasta !

 

M-ar interesa akum sa stiu cum pot conecta o pereche de casti la placa (dar fara amplificator de casti dak se poate, nu sunt casti prea pretentioase). Ma intereseaza sa fac conectivitatea asta microfon -> mixer (pt preamp.) -> placa E-mu 0404 (conectivitate deja existenta) si mai departe Monitoare pt a asculta ceea ce inregistrez in camera de mixaj si sa leg si o pereche de casti pentru ascultarea negativelor in camera antifonata si pt comunicarea dintre "cel de la butoane" si "cel ce canta". As dori sa stiu foarte concret ce sanse am sa conectez toate aceste elemente prin mixer si placa si modul lor ( pas cu pas, ca pt un incepator) !

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestie am reusit conectivitatea aceasta !

 

M-ar interesa akum sa stiu cum pot conecta o pereche de casti la placa (dar fara amplificator de casti dak se poate, nu sunt casti prea pretentioase). Ma intereseaza sa fac conectivitatea asta microfon -> mixer (pt preamp.) -> placa E-mu 0404 (conectivitate deja existenta) si mai departe Monitoare pt a asculta ceea ce inregistrez in camera de mixaj si sa leg si o pereche de casti pentru ascultarea negativelor in camera antifonata si pt comunicarea dintre "cel de la butoane" si "cel ce canta". As dori sa stiu foarte concret ce sanse am sa conectez toate aceste elemente prin mixer si placa si modul lor ( pas cu pas, ca pt un incepator) !

este necvoie de un amplif de casti !!

 

La aprox 300000 exista statii( boxe ) mulimedia ptr PC , unele au si iesire de casca .Daca nu au se poate face iesire de un electronist care monteaza doua rezistoare de 100 Ohm si un minijack mama stereo de 3mm .

 

restu il inveti din tutoriale si experimentand , ai patch-uri preset in PatchMix DSP , citeste pas cu pas si fa cum scrie ,Nici eu nu fac mai mult deocamdata .

habar nu am cum se asigneaza canalele ASIO ( 16 canale stereo ptr tot felul de rutari etc )

 

semnalul se ia cu doua cabluri ecranate de pe jackutile ce ies din placa Line Out L si R .si se cupleaza la un amplif stereo .

 

Ptr aceasta trebuie tot doua cabluri cu cate un jaxk de 6,4mm catre placa si la celalalt capat cate un jack ce intra in amplif .Dar faca ai o singura intrare stereo trebuie si un adaptor 2 x mono ->1 x Stereo ( 3mm sau 6.4mm ) .Sau alt adaptor de la 2 jackuri la ce fel de mufe de intrare ai putea avea ( de ex. 2 x RCA )

 

In desenele din tutorialsi manual se vede .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

este necvoie de un amplif de casti !!

 

La aprox 300000 exista statii( boxe ) mulimedia ptr PC , unele au si iesire de casca .Daca nu au se poate face iesire de un electronist care monteaza doua rezistoare de 100 Ohm si un minijack mama stereo de 3mm .

 

restu il inveti din tutoriale si experimentand , ai patch-uri preset in PatchMix DSP , citeste pas cu pas si fa cum scrie ,Nici eu nu fac mai mult deocamdata .

habar nu am cum se asigneaza canalele ASIO ( 16 canale stereo ptr tot felul de rutari etc )

 

semnalul se ia cu doua cabluri ecranate de pe jackutile ce ies din placa Line Out L si R .si se cupleaza la un amplif stereo .

 

Ptr aceasta trebuie tot doua cabluri cu cate un jaxk de 6,4mm catre placa si la celalalt capat cate un jack ce intra in amplif .Dar faca ai o singura intrare stereo trebuie si un adaptor 2 x mono ->1 x Stereo ( 3mm sau 6.4mm ) .Sau alt adaptor de la 2 jackuri la ce fel de mufe de intrare ai putea avea ( de ex. 2 x RCA )

 

In desenele din tutorialsi manual se vede .

 

 

Am reusit sa conectez perechea de casti la mixer si placa pentru configuratia ceruta anterior. Am insa o problema : cand intru in Sony Vegas 7.0, unde inregistrez vocile, si il configurez sa inregistreze pe 44hz se aude cam urat, cand vreau sa rec pe 96hz nu merge recul, iar pe 192hz merge si se aude foarte bn dar cand vreau sa dau playback se aude foarte distorsionat (la al 3-lea play isi revine), dar dak export ce am inregistrat se aude bn. Cred ca este o problema cu setarile playback-ului deoarece am conectat si bexe si casti si microfoane la mixer si de atunci face asa. Sper sa ma ajutati cu aceasta configurare sa o fac cat mai stabila !

Edited by Epk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.