www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Microfon


Guest

Recommended Posts

As vrea sa stiu daca a lucrat cineva cu un astfel de microfon:

 

C1

C2

C3

 

C01

C01 USB

 

Daca da, ce impresie v-a lasat?

Daca nu, atunci nu imi pot imagina ce ati avea de postat aici.

:)

 

Vreau sa-l folosesc ca sa amplific/inregistrez un amplif mic de bass (15W) care nu are line out.

Daca microfonul este pe USB pot schimba cablul ca sa-l folosesc si cu XLR?

 

Multumesc. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu daca a lucrat cineva cu un astfel de microfon:

 

C1

C2

C3

 

C01

C01 USB

 

Daca da, ce impresie v-a lasat?

Daca nu, atunci nu imi pot imagina ce ati avea de postat aici.

:)

 

Vreau sa-l folosesc ca sa amplific/inregistrez un amplif mic de bass (15W) care nu are line out.

Daca microfonul este pe USB pot schimba cablul ca sa-l folosesc si cu XLR?

 

Multumesc. :)

Link to comment
Share on other sites

C01 usb are doar mufa usb (nema XLR) . PC-ul (sau Mac-ul) il vor recunoaste ca o interfata audio si il vei putea folosi in consecinta. Avantajul e ca poti sa lucrezi direct cu calculatorul fara o interfata audio suplimentara, convertorii analog digital de pe el fiind destul de ok.

Daca microfonul il iei pentru inregistrari s-ar putea sa te rezolve repede si fara dureri de cap. Daca vrei si pentru altceva...

Link to comment
Share on other sites

C01 usb are doar mufa usb (nema XLR) . PC-ul (sau Mac-ul) il vor recunoaste ca o interfata audio si il vei putea folosi in consecinta. Avantajul e ca poti sa lucrezi direct cu calculatorul fara o interfata audio suplimentara, convertorii analog digital de pe el fiind destul de ok.

Daca microfonul il iei pentru inregistrari s-ar putea sa te rezolve repede si fara dureri de cap. Daca vrei si pentru altceva...

 

absolut corect. eu folosesc un Samson C03U pentru chitara acustica si voce si sunt deocamdata multumit. isi face banii la greu si daca il folosesti cum trebuie poti scoate si un sunet bun din el. Tot ce auzi pe pagina mea de myspace a fost tras cu un samson c03u.

Link to comment
Share on other sites

Daca microfonul il iei pentru inregistrari s-ar putea sa te rezolve repede si fara dureri de cap. Daca vrei si pentru altceva...

 

Vreau sa-l folosesc ca sa amplific/inregistrez un amplif mic de bass (15W) care nu are line out.

 

 

Multumesc pentru info. Ma interesau in principal cele din lista.

Nu prea ma incanta ideea sa-l iau pe USB. Eu vreau sa-l pot conecta (in principal) la un mixer.

Probabil am sa caut ceva diferit. Astea erau low-cost si puteam experimenta cu ele.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare/curiozitate:

daca folosesc microfonul samson pe usb,va mai conta calitatea placii mele de sunet in captarea sunetului?banuiesc ca nu,portul usb fiind diferit de intrarea in placa,logic.multumesc

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare/curiozitate:

daca folosesc microfonul samson pe usb,va mai conta calitatea placii mele de sunet in captarea sunetului?banuiesc ca nu,portul usb fiind diferit de intrarea in placa,logic.multumesc

Conteaza la auditie .

 

DAR nu se lauda astia cu "sample rata pe USB "!!!

 

ca daca functioneaza pe USB doar pe 44 ,1sau 48 KHz atunci mai bine 96KHz/24 bit cu o placa de sunet buna .

 

IMD ( InterModulation Distorsion)!!!!!!!!!!! BUBA

 

 

44.1KHz/24 bit /frecventa semnalului pe intrare 19KHz se vad produsele IMD in domeniul audio 20-16KHz .

 

 

acelasi semnal in cazul esantionarii cu 96KHz .este mai curata portiunea de medii al benzii audio.

 

 

 

 

la un semnal pe intrare de 37KHz se ved iarasi produse de intermodulatie in domeniul acustic pe medii la esantionare de 96KHz .

Dar nu prea avem semnal audio de 36KHz .

 

Bineinteles ca intermediar la alte combinatii de frecvente apar si pe 96KHz si pe 44KHz

tot felul de produse de IMD.

Acestea au fost doar trei masuratori ptr demonstrare .

 

Se vede de ce este mai convenabil sa inregistram cu sampling rata de 96KHz .

 

Semnalul de pe intrare este numai acel varf de pe 36KHz , restul in stanga si dreapta sunt IMD-uri .

 

IATA CUM SUNA ACESTE PRODUSE IN BANDA AUDIO

 

Atentie , frecventa injectata in DA este de 36000Hz deci no se aude !!!

 

Frecventa este baleiata in jurul acestei valori si se vor auzi fluieraturi i mai multe locuri intre 32000 si 36400 Hz.

Frecvente rezultate ca si IMD-uri din amestecul semnalului introdus cu frecventa "ceas" de 96KHz cu care se face esantionara (sampling) al convertorului AD !!!( al placi de sunet practic)

.

 

si iata cum arata Wave-ul inregistrat din rezultatul intermodulatiei a doua semnale ultrasonore (cei 96KHz al placi de sunet si frecventa introdusa de noi ce varieaza intre 32000 si 36400 Hz , ca sa se auda cum apar fluieraturile .

 

In imagine este acest graful acestui sunet ce se aude .( anvelopa formei de unda)

 

 

cea ce s-a masurat este o placa E-MU 0404 de calitate .Sunetul este de la ultimele doua diagrame spectrale , adica la cea mai inalta calitate a plcii !!! Este o placa de sunet buna , imediat prima sub cele profi ..ca E-Mu1212 sau E-Mu 1820 de la Creative.

 

..

 

am uitat sa scriu ........aceste IMD-uri apar mai mici decat in masuratoarea mea dar mai multe si este plin spectrul !!! ADICA ! inregfistram un sunet sinusoidal de flaut si mai avem o groaza de sunete mai slabe in jurul frecventei centrale care cporeaza sunetul original deci il distorsioneaza.

Va dati seama ce se intampla cu un sunet de chitara distorsionata care are foarte multe armonice ! apar si mai multe IMD-uri , si te poti mira de ce nu suna ca si semnalul original cel inregistrat.

 

Aceste produse IMD umple tot spatiul sonor si nu mai ai definitioe si nici transarenta, ai complect un sunet nou.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Saint666

scuze ca ma bag in threadul tau, dar are legatura

intre cele 2 microfoane pe USB de la samson , C01 USB ( microfon condensator ) si Q1U USB ( microfon dinamic ) care este cel mai bun pentru inregistrari in regim de apartament de chitara acustica + chitara electrica (amp) + voce + tobe electronice ?

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void
scuze ca ma bag in threadul tau, dar are legatura

intre cele 2 microfoane pe USB de la samson , C01 USB ( microfon condensator ) si Q1U USB ( microfon dinamic ) care este cel mai bun pentru inregistrari in regim de apartament de chitara acustica + chitara electrica (amp) + voce + tobe electronice ?

da, m-ar interesa si pe mine acelasi lucru, anyone.... ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru voce, cel mai bun este un condensator si din cate am citit prin review-uri despre C01 e foarte bun si pentru chitara acustica, de electrica nu stiu... si daca tot ai tobe electronice, de ce sa le mai captezi? In locul tau le-as conecta direct la PC si as folosi Superior Drummer 2.0...suna bestial samplerul, are 20GB si o gramada de efecte, canale de camera (5 la numar). Urmeaza sa-mi comand eu un C01 peste cateva zile, dar varianta normala. Deocamdata astept sa ajunga ultima achizitie, un TonePort GX :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.