www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce M-ati Sfatui?


Guest RoNNIe4Metallica
 Share

Recommended Posts

Guest RoNNIe4Metallica

vreau sa-mi cumpar alta chitara dar nu stiu intre care sa aleg.sau poate ma sfatuiti voi care ar fi mai buna.

 

dupa ce m-am uitat la mai multe dintre ele mi-a placut Aria Mac-55 si Gibson Les Paul. Acum nu stiu dintre care sa aleg daca mi-ati putea spune voi :) sau alte chitari dintre care as putea alege.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
vreau sa-mi cumpar alta chitara dar nu stiu intre care sa aleg.sau poate ma sfatuiti voi care ar fi mai buna.

 

dupa ce m-am uitat la mai multe dintre ele mi-a placut Aria Mac-55 si Gibson Les Paul. Acum nu stiu dintre care sa aleg daca mi-ati putea spune voi :) sau alte chitari dintre care as putea alege.

 

cred ca e cam evident. Cumpara Gibson!

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

man,

1.ai bani? Gibson Les Paul incepe de la 3000 Euro

2.daca ai, nu te grabi! Cauta pe la prieteni, care au modele Les Paul si incearca, sa vezi daca ti se potrivesc, daca ti se par confortabile. Eu mi-am luat chitara model Stratocaster, pentru ca mi-i confortabila, Les Paul e greoaie si aiurea (pentru mine)

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Guest RoNNIe4Metallica

mda la inceput mam gandit si eu la gibson dar am postat ca sa va dati si voi cu parerea.pana acuma am avut chitara hora dar am vandut-o si nu stiu ce chitara sa imi iau :) . ma gandeam ca poate ma ajutati voi sa aleg. :) mda si banii nu e problema cu ei .....

Edited by RoNNIe4Metallica
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
man,

1.ai bani? Gibson Les Paul incepe de la 3000 Euro

2.daca ai, nu te grabi! Cauta pe la prieteni, care au modele Les Paul si incearca, sa vezi daca ti se potrivesc, daca ti se par confortabile. Eu mi-am luat chitara model Stratocaster, pentru ca mi-i confortabila, Les Paul e greoaie si aiurea (pentru mine)

cheerz!

incepe la 1000$.

 

@ronnie: cam abrusca trecerea de la hora la gibson :) cati bani ai?

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest RoNNIe4Metallica

deocamdata am la dispozitie 900 de euro ..... si hora am avut-o mai demult.in tot timpu asta am imprumutat un fender de la un prieten.

Link to comment
Share on other sites

Probeaza,probeaza si iar probeaza.

 

Numai asa o sa iti dai seama ce noua chitara ti se potriveste sau macar vei restrange aria de cautare la 2-3 modele...iar apoi poti sa ceri pareri despre acelea,ca sa te hotarasti fiind multumit ca ai intrebat si pe altii inainte...

 

Poti sa iei la rand fiecare din firmele care produc chitari de calitate si sa incerci anumite modele superioare daca zici ca banii nu sunt o problema...cele mai multe dintre ele au firme importatoare in Romania,asa ca nu e mare chestie..

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
deocamdata am la dispozitie 900 de euro ..... si hora am avut-o mai demult.in tot timpu asta am imprumutat un fender de la un prieten.

 

la banii astia iti iei un gibson lp studio

Link to comment
Share on other sites

Guest RoNNIe4Metallica
Probeaza,probeaza si iar probeaza.

 

Numai asa o sa iti dai seama ce noua chitara ti se potriveste sau macar vei restrange aria de cautare la 2-3 modele...iar apoi poti sa ceri pareri despre acelea,ca sa te hotarasti fiind multumit ca ai intrebat si pe altii inainte...

 

Poti sa iei la rand fiecare din firmele care produc chitari de calitate si sa incerci anumite modele superioare daca zici ca banii nu sunt o problema...cele mai multe dintre ele au firme importatoare in Romania,asa ca nu e mare chestie..

 

Bafta.

 

o sa tin cont de asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RoNNIe4Metallica
am eu un gibson les paul standard de vanzare

 

deci inca nu mam hotarat ce chitara sa imi iau. o sa ma mai gandesc mai caut pe net,pe la prieteni pana cand nu sunt sigur nu cumpar nimic

Link to comment
Share on other sites

De ce ai vrea sa alegi intre o Aria /:) si un Les Paul? Mai sunt si alte modele si marci de chitare, cauta pe net, pe site-uri cu instrumente muzicale din Romania, vezi cam ce modele ti-ar place cat mai apropiat de bugetul maxim pe care ti-l permiti si apoi uite-te la review-uri pe site-uri de profil, la filmulete sau cel mai bine daca ai posibilitatea incearca-le personal de preferat cu un prieten, care se pricepe, prin preajma.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa-mi cumpar alta chitara dar nu stiu intre care sa aleg.sau poate ma sfatuiti voi care ar fi mai buna.

 

dupa ce m-am uitat la mai multe dintre ele mi-a placut Aria Mac-55 si Gibson Les Paul. Acum nu stiu dintre care sa aleg daca mi-ati putea spune voi :) sau alte chitari dintre care as putea alege.

 

Intre Aria Mac-55 si Gibson Les Paul poti sa-ti iei un Grosmann: calitate de Aria si pret de Gibson. :)

 

Serios vorbind, daca ai cantat pe Fender cum poti sa te gandesti la Aria Mac-55? As zice sa-ti iei Gibson, dar nu stiu daca poti sa iti dai seama de diferenta. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Guest RoNNIe4Metallica

am fost azi si am cautat prin toate magazinele din oras si mi-am luat un xcort X-2 si cu ceva bani ( economii , etc. ) mi-au mai ramas si pt statie.am ales xcort-ul pentru ca mi se parea mai confortabil usor de cantat.......

Link to comment
Share on other sites

am fost azi si am cautat prin toate magazinele din oras si mi-am luat un xcort X-2 si cu ceva bani ( economii , etc. ) mi-au mai ramas si pt statie.am ales xcort-ul pentru ca mi se parea mai confortabil usor de cantat.......

 

Pe forum s-a mai descris de cateva ori in topicul "ce chitara sa-mi iau " si an altele rasfirate pe aici , cum se cumpara o chitara , la ce trebuie sa fii atent .

 

Chestia cu cantatul "confortabil" este foarte relativa

 

Oricum s-o canti sanatos si sa te bucuri de ea , si-ti doresc ca sa fie totul OK.

Acum trebuie sa o verifici si sa canti pe ea , daca are vibrator trage de el sa vezi daca este OK , maine ( azi mai poti s-o duci inapoi daca ceva nu-i in ordine )

 

Vezi la lumina ...in reflexia pe lemnul lacuit daca nu este vre-o crapatura la lipitiurile corpului , vezi daca gatul nu-i fisurat , sa nu fie headstck lipit etc..lacul sa fie neted si sa nu prezinte mici crapaturi ( semn ca se usuca lemnul umed sub lac )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.