www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ebay Cu Paypal


Messu
 Share

Recommended Posts

Intrebarea se adreseaza, in special, celor care au vadut ceva pe ebay si si-au incasat banii cu Paypal, dar nu numai!

De obicei intrebarea se refera la tranzactia in sens invers, asa ca n-am gasit nici o lamurire a "cazului meu".

Treaba e c-as vrea sa vand ceva pe ebay si sa-mi incasez banii prin Paypal.

Eu am un card, in lei, VISA ELECTRON cu care pana acum am facut doar plati prin Paypal si totul a mers perfect.

La vanzare, insa, cumparatorul imi va da Euro, Dolari sau poate Lire.

Intrebarea mea este: Paypal face conversia automata in lei ca sa pot sa extrag banii pe card-ul meu sau trebuie sa-mi fac un alt cont

in valuta ca sa pot extrage banii?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri !

Sint, totusi, un pic confuz deoarece am intrebat si la banca si mi s-a spus ca nu se poate. Ca imi trebuie cont in valuta.

Sincer, persoana de la banca mi-a lasat impresia ca nu stie despre ce vorbeste. Nu cred ca auzise de Paypal.

Mi-a spus un simplu "nu se poate".

Pe de alta parte Paypal functioneaza in multe tari si ma gandesc ca ar fi total neproductiv sa nu stie sa faca conversii. Nu de alta dar ce fac

utilizatorii in fac o multime de conturi in toate valutele de pe pamant ?

Chiar acum m-am uitat si pe site-ul Paypal si, la sectiunea, withdraw are si un convertor de valute care stie si "leu".

Acuma nu stiu daca convertorul e doar informativ sau se face si conversie...

Ce sa mai cred ?

Link to comment
Share on other sites

Am extras odata de pe paypal dolari pe un card visa in lei, totul a mers perfec chiar mai mult schimbul USD>RON s-a facut prin o banca din Olanda care avea cursu valutar mult mai mare pt. dolari fata de Romania asa ca ma primit un pic mai multi lei :)

 

aaaa, pai asta deja lamureste mult !

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Sa fii convins ca aia de la banca habar nu au ce e PayPal. Am trecut si eu pe la ei cu o problema asemanatoare si se uitau la mine "cu ochi straini si goi". Pana la urma i-am intrebat daca stiu despre ce vorbesc si mi-au spus ca nu prea au auzit de asa ceva. Am fost la trei agentii si am primit cam acelasi raspuns.

Edited by ThinkBlue
Link to comment
Share on other sites

@Messu:Cum ti-au spus si ceilalti, conversia se face automat.Insa vezi ce card Visa Electron ai atasat contul de Paypal, fiindca unele nu o sa-ti permita sa retragi bani din cont.Ai aici o lista a cardurilor care accepta si retrageri din contul PayPal.In cazul unor carduri e posibil sa se mai fi modificat lucrurile intre timp, insa nu strica sa te informezi exact de la posesorii de diverse carduri.

 

De curand am fost si eu pe la banci sa ma interesez de carduri pentru PayPal.Bineinteles ca nimeni, pe nicaieri nu stia despre ce vorbesc, asa ca m-am lamurit singur pana la urma.Cel mai interesant moment a fost acela cand lucratorii de la BCR ma trimiteau la BRD sau Raiffeisen ca sa-mi rezolv problema.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salutare...nu am intzeles ceva(sunt cam greu de cap):Vreau sa achit o suma cuiva din state prin paypall.nu am absolut nici un card.Va rog frumos sa-mi spuneti si mie(ca la copiii mici) ce card trebuie sa-mi fac si daca se poate...si de la ce banca:)

 

sau daca se poate sa ma duc la o banca...si sa-i incarc omului banii...si sa termin povestea asha:)

 

merci mult

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.