www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intre Epiphone Gothic Les Paul Studio Si Esp Ltd Ex50


Voda
 Share

Recommended Posts

Salut as avea un pic de ajutor si sa va cer sfatul! Care ar fi solutia cea mai buna dintre aceste doua chitari? EPIPHONE GOTHIC LES PAUL STUDIO si ESP LTD EX50. Ce vreau si imi place sa cant e METAL (hardcore, metalcore, death)

 

dude,

Epiphone is the best choice, am si eu nu Epi LP gothic si suna decent, si comparat cu un LTD EX50 e net superior, ptr ca lemnu este mai bun si forma ii confera o rezonantza mai mare

Link to comment
Share on other sites

Pai pt. metal mult mai bine LTD, am avut si Epiphone si LTD iar LTD`u manca Epiphoneu la distoarse (aveau dozele outputu` mai mare decat un SD JB), la clean insa nu avea nici o treaba :)

 

ai si tu dreptate dar un SD JB nu e chiar high-output, adica daca pui un SD Distortion sau Invader poate suna mai bine, in schimb (dupa parerea mea) conteaza si lemnu, iar LTD-urile ieftine au lemn din agathis, iar Epi isi fac reclama ca pun lemn de mahon, desi nu e un mahon de calitate superioara cred ca e ceva mai ok decat un lemn de "agathis"

in alta ordine de idei, LTD-urile au grif mai subtzire decat Epi, acum..depinde si de preferintze/gusturi :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut de a face cu astea 2 chitari,vroiam sa am un explorer si ex-50'ul era cea mai ieftina varianta,mi-a placut mult cum arata insa dupa ce am pus mana pe ea am renuntat la idee,dozele esp lh 150 is cele mai slabe produse de esp,si chitara e foarte incomoda(nu sta drept ,din cauza ca nu e bine echilibrata daca nu tii mana pe gat,gatul cade in jos)...asa ca am mers pe varianta epiphone explorer,de care sunt foarte multumit!...eventual incearca un ' Dean '

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa canti metal,incearca sa iti iei mai intai efectele,fie dintr-un procesor sau pedale,si dozele ar conta mult la ton,nu iti trebuie neaparat epi goth les paul studio,costa mult pentru ca e goth si asta atrage cumparatori.Ai putea sa iti iei un epi les paul special ii,il imbraci cu o pereche de doze high output,gen SD distorsion,invader sau EMG-uri.Succes si bafta la studiu.. :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai ok solutie ar fi sa iti iei un Epiphone Studio pentru ca e ceva mai ieftina, diferentele fiind in special la finisaje, si sa ii pui un set de doze sanatoase, ceva genul Ivader la bridge te-ar scaote super bine pe metal. Tot cam pe acolo ar fi si un Cort EVL Z4 care vine din fabrica cu doze destul de bune (EMG HZ) si un finisaj in genul Gothicului.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce buget ai, dar daca vrei sa fie si forma LP, arunca un ochi si o ureche la EC-1000 de la LTD. mie mi-a placut ff mult. si e f nimerita la suparari, vine cu doze active, este extrem de comoda si finisarea era grozava. dar ma tem ca e din alta clasa de pret decat vrei tu.

post-2829-1220207640_thumb.jpg

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.