www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ai Probleme Cu Auzul? -test


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Voi ce credeti, urechea muzicala - "nature" or "nurture"?

Adica te nasti cu ea, iar daca din nastere nu ai ureche muzicala, la revedere muzica, ma apuc de manele, sau urechea muzicala se cultiva prin exercitii, prin ascultarea melodiilor s.a.m.d ?

Link to comment
Share on other sites

Voi ce credeti, urechea muzicala - "nature" or "nurture"?

Adica te nasti cu ea, iar daca din nastere nu ai ureche muzicala, la revedere muzica, ma apuc de manele, sau urechea muzicala se cultiva prin exercitii, prin ascultarea melodiilor s.a.m.d ?

Parerea mea este ca "urechea muzicala" se cultiva iar abordarea unui instrument este o optiune ... nu stiu sa existe oameni nascuti surzi care sa se apuce de cantat .. stiu doar ca cineva care a perceput deja sunetul, sau a fost deja initiat in arta sunetului, este capabil in cazul ca surzeste sa cante ... sa se exprime prin cant. In alta ordine de idei, si maneaua este muzica si in mod special este bazata pe "urechea muzicala"... nu vreau sa mai insist asupra acestui subiect. Sunt oameni cred, care au calitati deosebite in a percepe sunetele, in literatura de specialitate acestia sunt denumiti oameni cu "ureche absoluta" ... acestia pot deosebi foarte usor inaltimea sunetelor si intervalele dintre acestea ... este un plus, poate un dar al naturii dar nu o calitate obligatorie pentru a canta ... am vazut cu ochii mei astfel de oameni ... acestia pot spune din ce note este format un tone cluster ... (atacarea simultana a mai multor note alaturate, cromatic chiar) ... Nu sunt sigur, dar cred ca se poate ajunge la aceasta performanta si cu mult studiu. Personal cred ca cel mai necesar test al urechii este cel medical ... eu unul am facut de curand si mai sunt inca in "range" ... "urechea" este un organ anatomic care imbatraneste in timp, plaja de frecvente se restrange si poate genera anumite probleme in facerea muzicii. Concluzia mea este ca daca cineva va sugerat ca nu v-ati nascut cu ureche muzicala si muzica nu este de nasul vostru, acesta s-a inselat ... studiati intervalele muzicale iar restul o sa vina de la sine .. si ascultati muzica!

 

http://www.clujeanul.ro/articol/ziar/cluj/auzul-absolut/308/

Link to comment
Share on other sites

Hearing Test Results

You correctly identified 26 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch

 

not much of a test .. cand se gresea nu era doar o nota , se ducea dracu' toata melodia..

Link to comment
Share on other sites

Eu unul am scos 19 din 26 (nu mai lipesc chestia aia, ca am inchis pagina). Faza interesanta e ca nu stiu cum suna nici macar o nota muzicala....Si in afara de "fur Elise", sau "Silent night" (parca asa se chemau) nu stiam cantecelele alea. Oricum, parca acolo era vorba de pitch sense. Poate ca n-are legatura foarte stransa una cu alta...?

Link to comment
Share on other sites

Yea, sunt unii oameni care daca nu ai voce sa canti ceva, zic ca nu ai auz muzical...si e grav ca astfel de oameni sunt profesori...de muzica :)

E posibil ca un auz perfect sa se poata dezvolta la o varsta frageda, prin munca(ceva de genul asta scria si in acel articol), dar asta nu inseamna ca daca nu ai facut muzica pana la 15-20 de ani inseamna ca nu poti sa canti. Nu cred ca toti cantaretii au ureche muzica foarte dezvoltata... in fine parerea mea...de incepator...care la randul lui v-a intrebat pe voi :))

Link to comment
Share on other sites

Am mai atins oarecum acest subiect aici pe RGC ... mai mult, discutiile de aici au continuat si pe pagina unui chitarist de jazz Sorin Romanescu. al3x_skater ... ai intuit bine ... studiul muzicii ca stiinta compenseaza un eventual handicap al "urechii" sau auzului ... in scoala generala am facut, toata clasa facea asta, blockflute ... nu am auzit niciodata din gura profesoarei de muzica si diriginta clasei in care eram spunand cuiva ca nu are ureche sau ca nu este capabil sa invete muzica ... toata lumea canta la instrumentul ala .. si va jur ca suna extraordinar ce cantam noi acolo ... unii se prindeau mai greu, altii mai iute .. dar studiul a omogenizat in cele din urma produsul final ... faceam cu totii Muzica. Daca va spune cineva ca nu aveti ureche muzicala, iar acel cineva mai este si profesor ... sa-i spuneti din partea mea sa se lase de meserie!

Pun link-ul catre discutia respectiva fiindca este destul de interesanta ... mai ales pentru cei care cred ca se pot baza doar pe urechea muzicala .. m-am aflat si eu printre ei, si eu am crezut ca urechea o sa compenseze lipsa studiului muzicii .. este total gresit ... trebuie sa existe un echilibru, impus de noi insine ...

http://www.sorinromanescu.com/forum/viewtopic.php?t=25

Link to comment
Share on other sites

Eu intuiesc ca ai mai auzit note muzicale. Stiu si eu, radio, tv, telefon, chitara..

Greseala mea.

De auzit am auzit.... (la chitara n-as paria, ca e prea dezacordata :) ; stiu, nu-i de lauda)

Ideea era ca (inca) nu stiu sa diferentiez intre ele. Poti sa-mi dai un do, nu ti-l recunosc ca do (nu mai pun la socoteala bemolii, diezii, care parca influenteaza si ei cu ceva). Singurul lucru pe care-l pot spune e ca, dc imi dai un do si un la, pot spune ca do e mai jos. Probabil ca asta e si "pitch sense" iar testul acela prezinta variatii mai mici sau mai mari intre note foarte apropiate ca inaltime...(probabil :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest 9_lives_of_innocence

:) eu voiam alt rezultat :)

am 22 sin 26.. nu e corrreeecccttt

Edited by 9_lives_of_innocence
Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

Hearing Test Results

You correctly identified 26 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch.

 

Thank you for taking the Distorted Tunes Test. More information about the the NIDCD's research into tone deafness is available from Dr. Dennis T. Drayna's web page.

 

 

 

prea evidente greselile :) cum a mai spus cineva cand greseste o nota se duce totul de rapa si e usor de identificat...

Link to comment
Share on other sites

offtopic: rog un ... "power moderator" sa mute postul la "bancuri tematice" ... nu stiu daca a mai fost spus dar ... o fac totusi ...

Cicaaa .. un lautar .... mergea asa cu vioara-n mana prin savana ... la un moment dat apare un leu ... fioros ... asta saracu ce drak' sa faca .. pune mana pe vioara si incepe sa cante ceva saltaret ... leul .. se opreste, se aseaza cu labele asa incrucisate si incepe sa asculte .. asa cu capul intr-o parte .. zice lautaru ce zice, o lasa mai usurel sa-l adoarma pe leu ... cand .. mai apare un leu fioros ... grrrrr .. lautaru' iara .. incepe saltaret sa cante .. tirli tirli tirliiii .. ala .. leul, se aseaza si el langa amicul lui, cu labele incrucisate, capul asa-ntr-o'parte si incepe sa asculte .. zice lautaru ce zice transpirat din vioara lui .. apare si al 3-lea leu fioros .. numai ca asta numai sta pe ganduri si-l haleste direct cu tot cu vioara .. la care unu din aia doi zice lui alalaltu .. ti-am zis eu ca daca vine Surdu ramanem fara muzica ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy-b

You correctly identified 25 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch.

Link to comment
Share on other sites

Guest warlock

You correctly identified 26 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch.

 

tare, da ceva gen sarecunosti valoarea reala a unei note? aveti vreunn link ceva?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

22 :) Poate mai exista o speranta :)

 

Hearing Test Results

You correctly identified 23 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch.

 

ps. si cint la nunti si nu am nici studii muzicale d'alea alese :)

Link to comment
Share on other sites

Hearing Test Results

You correctly identified 23 tunes (out of 26) on the Distorted Tunes Test. Congratulations! You have a fine sense of pitch.

 

ps. si cint la nunti si nu am nici studii muzicale d'alea alese :)

Majoritatea celor care sunt aici pe forum nu au studii muzicale ... majoritatea sunt autodidacti ... nici Geiger nu are studii muzicale ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

Majoritatea celor care sunt aici pe forum nu au studii muzicale ... majoritatea sunt autodidacti ... nici Geiger nu are studii muzicale ... :)

asta fiindca sint suparat pe el ca s-a luat cel mai tare de "veata mea" in Cafenea. Dar mi-a trecut :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.