www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu ma pot abtine... ZOOM!


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cearny, daca sheful de la MC Music se tine de cuvint si mi-o trimite la test, voi veni in Bucuresti cu scula aia ca sa o frecati voi dupa pofta inimii, in timp ce eu va voi asculta ca sa-mi trag propriile concluzii...

Mingea este in terenul MCM.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am cantat pe un voodoo valver dar cred ca tot 2120 de la digitech ramane valabil. Ca si gama de tonuri sunt identice totul depinde cum amplifici, ca manevrabilitate votez cu digiteciul e mai intuitiv. am pus 12ax7 in el de la rusi (sovtech) si suna mai bine (gama de frecvente redate si zgomot de fond) decat originalele de la groove tubes cred ca ar suna mai bine valverul daca a-ti incerca miscarea , eu nu am la dispozitie unu sa fac teste. Am testat ambele pe Marshall JCM 800 si pe Lem-uri.

Ce zice-ti de Profecy de la rocktron?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

da, si eu sunt curios... asta g9.2tt are doua lampi .. dar o sa coste in jur de 500 de euro..si g7.1 cam 400 si un pic....

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

300 acolo .. aici in romania cat e?..... probabil ajunge pe la 380 de euro.. .. ceea ce inseamna ca in muzica va fi 400 si ceva... :)

Link to comment
Share on other sites

apropo de echipament multifx processors de chitara, inregistrari si bla bla ... am vazut o chestie de la m-audio pe nume blackbox la muzica la magazinul senia. cica acolo costa vreo 250E + TVA. sunt curios ce poate jucaria aia .. daca ati pus vreunu mana pe ea, ziceti o impresie / parere.

Link to comment
Share on other sites

Primele procesoare digitale Zoom, seria 9000, au fost foarte reusite, din cate am inteles. Oricum, am citit despre destula lume care le prefera pentru distorsiunea foarte organica de care erau capabile.

 

Problema noastra ar fi ca primul contact cu Zoom l-am avut prin intermediul dezastrelor care sunt de la un punct incolo 505/II. Hei, si eu am inceput pe un 505 si a fost bestial cat l-am avut :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest gnrmarius

Oameni buni,eu va recomand cu toata caldura,tutulor,GT-8-ul,stiu ca e extraordinar de scump,dar daca nu aveti ce face cu banii,eu zic ca merita.Am probat unul,am cantat pe el,e divin!Oricum,si cei de la Zoom s-au lansat destul de binisor in ultima vreme.Personal,am un Z606 care deocamdata ma multumeste,un amp mai bun si suna si asta destul de bine!

 

:)

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aseara tocmai am intrat in posesia unui Zoom G2 :) , adica cel mai ieftin din noua generatie. Nu am apucat sa ma joc prea mult cu el, dar prima imporesie: WOW ! POWER :) Si asta cu restul sculelor de kko (PC) . Abia astept sa il pot testa pe o statie si boxe mai bune ( tot Hi-fi, nu de chitara) la volum normal adica pana tremura geamurile.

 

Am gasit din start cateva distorsuri si cleanuri care suna bine,chiar in peseturile de fabrica manarite nitel, cu ceva experimente si reglaje cred ca voi scoate din el cam tot ce vreau pe moment. Trebuie totusi sa il mai butonez cateva ore, sa ma obisnuiesc cu modul de editare si afisajul minim(2 digiti) , dar promite.

 

Totusi nu prea am cum sa ii fac un review complet pentru ca nu am mare experienta pe alte procesoare sa fac compratii...am mai avut pentru scurt timp un Korg AX100G si ala nu mi-a placut din start, l-am maritat. Ce pot sa spun e ca zoomul mi se pare cu mult peste el la orice capitol imi vine in minte , mai putin usurinta cu care editezi patch-uri, dar asta tine doar de obisnuinta. Poate reusesc sa inregistrez cate ceva demo sa va faceti o idee.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

sunt curios daca la astea chiar poti sa pui 10 efecte simultan...nu aberatii gen noise reduction+model de amp+sim de cab+eq+distors+reverb&delay+wah.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.