www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu ma pot abtine... ZOOM!


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ZOOM sunt in crestere sustinuta de calitate de la primele modele. am cantat indelung sau chiar am avut in proprietate o carca de zoom-uri: 1010, 2020, 3030, 4040,8080, 505I, 505II, 9002, 707 II GFX si GFX4. Pot zice ca sunt deja un veteran in marca asta. eu cant brutal deathmetal si pana acum parerea mea e ca ma inteleg cel mai bine cu 707II. mai am un gfx4, dar asta pur si simplu nu are putere suficienta la distortion...cel putin pentru death sanatos. pe gfx4 se canta cu un ibanez s custom made holywood USA cu ernie ball 010-046 si nu face fata cum trebuie. pe 707IIGFX cant cu un ibanez ct cu dimarzio si corzi fie dean markley JZ 012-054, fie ernie ball not even slinky 012-056. cad peretii! totul bagat in 1200W de amp. 707II parca iti roade din matze. buba e ca nu pot folosi boosterul de pe el ca dozele nu permit asa ceva, se duce prea "in porumb" sunetul.

 

chiar ma amuza unii oameni care cred ca zoom a ramas tot la fasaielile de pe 3030 sau 505I. pentru mine zoom a fost o marca excelenta, plus ca mie chiar imi place si imi trebuie un sunet usor mai sintetic, cu "vintage" nu am ce face in death. renunt temporar, cred eu, la procesoarele zoom pentru ca ma mut pe pedale. daca zoom ar reusi sa scada distanta de timp intre schimbarea programelor cand apesi switchul, cred ca noua generatie va da ceata. personal, asta e un lucru care ma deranjeaza la procesoare: latenta mare la schimbarea programelor. poate pe un gfx8 prin transposer midi se mai drege, dar cand canti cu unealta pe scena, trebuie sa fii obisnuit cu latenta aia si sa o preintampini. in rest, zic exact ca la inceputuri: imi place zoom!

 

ar mai trebui sa adaug ca live ies din procesor intr-un DI BOX si de acolo in mixer. acum ca vin pedalele la rand, trebuie sa cumpar si un stack. care va fi ori un crate gt65 ori un crate gt212 :)

Edited by crv
Link to comment
Share on other sites

Tot ce pot sa spun e sa gasesti unul sa te joci un pic la el....pot fi tare "dusmanoase" :) . Simulatorul "extreme distortion" hm....latra :) Nu mi se pare innecat in bass. :) aici ajuta si al 2-lea EQ.

Totusi nu am gasit inca in el un overdrive sa-mi placa... dar il am de prea putin timp , mai am de butonat.

 

P.S. referitor la problema cu latenta la schimbarea patch-ului, japonezii se lauda cu cea mai rapida schimbare pt un procesor , parca 7 ms, si eu unul nu sesizez vre-o intarziere. Iti ia mai mult sa misti piciorul sa apesi butonul decat sa-si faca el treaba si sa schimbe patch-ul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I LOVE ZOOM !!!!

Pana acum am avut 3030, 505II, gfx-1 si am avut ocazia sa ma joc binisor pe 707II si sa probez gfx-5 care vreau sa imi iau cat de curand.

Nu mi-a venit sa cred cum putea sa sune 505II amplificat prin nus ce Marshall (atunci nu eram prea atent la denumiri). S-a schimbat complet soundul pe care il stiam eu. Foarte tzapan suna :). Nu imi mai trebuia nimic altceva.

Oricum am auzit multe pareri proaste pe forum despre Zoom ca sunt facute in china si dinalea." (Zoom.co.jp) " Imi pare bine ca am ocazia sa vad laudata firma asta.

Chiar daca puteti spuneti-mi ceva pareri despre Gfx-5.

Multumesc.

 

Apropo de 505II intrati aici :

http://www.zoom.co.jp/english/artist/richie/index.php?ls=1

Link to comment
Share on other sites

Guest neshi3

mahh eu am o dilema.... :( .. nu stiu ce sa imi cumpar.... am de ales intre un zoom g2 si un zoom GFX 1 :) si nu stiu pe care sa-l aleg...

 

g2-ul este mai nou are un procesor nou.. patchuri revizuite.. este mai nou.. generatie mai noua.. sampling mai bun.. :) insa gfx1.. e mai .. bazabil.. adica .. e mai robust .. poate suna mai bine..

nu am putut sa incerc nici una .. si caut o parere.. o sa mi le comand pe net de aceea .. doresc sa intreb cunoscatori.. care au sa ma ajute.. :) am gasit pe net preturi foarte bune.. adica de 3.500.000 amandoua .. si ma intereseaza

Link to comment
Share on other sites

Guest neshi3

am una acasa..

:) suna genial :)

 

toti care n-aveti prea multi bani de dat pe pedale.. si pe detoate.. luati-va zoom g2 :(

suna suuper B) bine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

o sa vin cu niste sampeluri :) in viitorul apropiat ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

I LOVE ZOOM !!!!

Pana acum am avut 3030, 505II, gfx-1 si am avut ocazia sa ma joc binisor pe 707II si sa probez gfx-5 care vreau sa imi iau cat de curand.

Nu mi-a venit sa cred cum putea sa sune 505II amplificat prin nus ce Marshall (atunci nu eram prea atent la denumiri). S-a schimbat complet soundul pe care il stiam eu. Foarte tzapan suna :). Nu imi mai trebuia nimic altceva.

Oricum am auzit multe pareri proaste pe forum despre Zoom ca sunt facute in china si dinalea." (Zoom.co.jp) " Imi pare bine ca am ocazia sa vad laudata firma asta.

Chiar daca puteti spuneti-mi ceva pareri despre Gfx-5.

Multumesc.

 

Apropo de 505II intrati aici :

http://www.zoom.co.jp/english/artist/richie/index.php?ls=1

 

Da, chiar sunt facute in china (scrie si pe cutia de la g2-ul meu), dar sunt proiectate de nipponi.

 

Si apropo recomand cu tot sufletu seria g de la zoom.... de abia acum lozinca lor e valabila (catch us if you can). Vorba vine cand a scos bossu gt6 era cel mai tare, dar cand a scos gt8 deja pod, zoom si altii o duceau mai bine. Be smart !!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Si eu am avut un 505II care nu era facut in China,ci in Japonia.Tare ma bucur ca am scapat de el :).

Link to comment
Share on other sites

Primul meu contact cu Zoom a fost cu un 4040 (nu era al meu) si am ramas masca de cite putea sa faca. Treaba asta era cam acum 10 ani. Am avut in mina ceva vreme un 8080, si pot spune ca era f profi si ca distorsurile puteau fi facute f misto.

Subscriu. Am un 3030 si poti face niste distors-uri mesere cu ele. Cand am timp o sa pun ceva tras cu el. :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

bai da kiar is curios: nu se mai ieftinesc g'urile de la mcmusic?!

sau mai tre sa treaca ceva vreme..

sau nu au motiv sa le ieftineasca..

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

Eu folosesc un Zoom 505II... Si vreau sa spun ca la prima impresie suna chiar penibil... Dar cu niste doze Seymour Duncan, si un amp adevarat ramai uimit cat de bestial suna... Am ramas prost cand am auzit... Eu cantand pe el cu toate raciurile de chitari si printr-un mixer rusesc, un magnetofon si 2 boxe de 50W necajite, eram obisnuit sa sune undeva aproape de masina de spalat...Performanta lui e mult peste asteptarile mele trecut prin niste scule calumea...

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc un Zoom 505II... Si vreau sa spun ca la prima impresie suna chiar penibil... Dar cu niste doze Seymour Duncan, si un amp adevarat ramai uimit cat de bestial suna... Am ramas prost cand am auzit... Eu cantand pe el cu toate raciurile de chitari si printr-un mixer rusesc, un magnetofon si 2 boxe de 50W necajite, eram obisnuit sa sune undeva aproape de masina de spalat...Performanta lui e mult peste asteptarile mele trecut prin niste scule calumea...

Pai daca ai un amp adevarat te c..i pe el procesor.Ce atata emulare......lampa frate !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest titus

eu am un demon de gfx4... bestial, raport pret/calitate=1. pai eu n-am auzit un prea-laudat korg sa sune mai bine... sunet puternic curat si brutal, foart user-friendly si colac peste pupaza, mai e facut si in japonia...

de abea astept sa probez noile produse................

a toast to zoom.....(catch us if you can) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

pot sa spun si eu ca generatia zoom (io am un g2.1, deci in special la asta ma refer :)) este grozava!!

isi merita banii :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutari, am si eu un ZOOM 505 II si nu prea sunt multumit de el, in primul rand nu imi place cum e facut EQ-ul, adica eu as vrea sa pot edita fiecare din cele 4 benzi pe care zice el ca le are dar el le face pe rand. DAca ati gasit niste setari prin care sa sune cat de cat bine va rog sa imi spuneti si mie cam care ar fi.

 

Si mai e ceva, distorsurile suna iarasi destul de rau, si la fel as vbrea sa imi dati niste sfaturi

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.