www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bigsby Tremolo


Guest danimar
 Share

Recommended Posts

Guest danimar

Sunt in operatiuni de restaurare a unui Framus Caravelle (1971) si din pacate imi lipsesc de la tremolo-ul model Bigsby : Maneta si piesa de legatura

intre maneta si arc ! Ma poate ajuta cineva cu o schema.. un link.. un meserias... orice ..??

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu si sper sa nu gresesc, framus nu au fost echipate cu Bigsby original, dar cu un Bigsby "framus type". Nu stiu daca o poza sau schema de bigsby te-ar ajuta si le gasesti usor cu google. insa cred ca ar trebui sa cauti mai adanc pe forumuri afara ca sunt oameni care vand parti sau chitari vechi si e posibil sa ai noroc.

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Guest danimar
din cate stiu eu si sper sa nu gresesc, framus nu au fost echipate cu Bigsby original, dar cu un Bigsby "framus type". Nu stiu daca o poza sau schema de bigsby te-ar ajuta si le gasesti usor cu google. insa cred ca ar trebui sa cauti mai adanc pe forumuri afara ca sunt oameni care vand parti sau chitari vechi si e posibil sa ai noroc.

 

 

Nu am afirmat ca e Bigsby original !! insa ceea ce numesti tu "framus type" ,

la chitara mea se apropie foarte mult ca forma cu modelul B7 de la Bigsby!

Link to comment
Share on other sites

Nu am afirmat ca e Bigsby original !! insa ceea ce numesti tu "framus type" ,

la chitara mea se apropie foarte mult ca forma cu modelul B7 de la Bigsby!

aa, nu, m-ai inteles gresit. sigur ca nu ai afirmat asta.. hai ca nu ne intelegem, vad, nu e o cursa, sa nu facem din topicul asta ce mizerii au iesit pe suhr si ala cu chitaristul cosmic :)) ai pus o intrebar, eu stiam ceva, am incercat sa te ajut. sa ramanem la asta.

am zis "framus type" pt ca asa i-au zis cei de la framus, nu eu. uite, pt referinta, poate te ajuta link-ul asta

de aia am zis sa cauti pe foruuri afara, am vazut ca sunt destui care cauta sau isi vand vintage-urile.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in operatiuni de restaurare a unui Framus Caravelle (1971) si din pacate imi lipsesc de la tremolo-ul model Bigsby : Maneta si piesa de legatura

intre maneta si arc ! Ma poate ajuta cineva cu o schema.. un link.. un meserias... orice ..??

 

fa poza

 

si daca seamana sistemul fac poze cu vibratorul Schaller tip Bigsby

 

Normal este vorba de un surub ce tine bratul ce in partea de sub corpul vibratorului are o "piulita " care fixeaza bratul si intre brat si corpul vibratorului se pune o garnitura subtire de teflon ,alta piulita reglabiula poate si regla pozitia vibratorului , fac o schita .....

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.