www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu ce incep?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Yea I know, intrebarine newbie-ilor sunt amuzante...si uneori prostesti...dar ce poti cere de la cineva care abia de 3 zile a pus mana pe o chitara?

Nu intrebarea era amuzanta ... data si ora m-au facut sa rad ... este laudabil interesul tau pentru chitara .. recunosc ca nici eu nu eram azinoapte prea departe de instrumentele mele .. chiar am cantat putin .. Acum la modul serios, eu am o chitara ceva mai mare cred, fiindca este cu 12 corzi ... griful incepand de la prima tasta si pana la pragus are 45cm ... inaltimea chitarii este de 110cm iar latimea in partea mai groasa a grifului este de 6.5cm ajungand langa pragus la 4.7cm ... latimea cutiei de rezonanta in partea mai lata este de 45cm iar adancimea chitarii este de 10cm. Cu siguranta dimensiunile variaza la o chitara ... nu stiu insa care sunt regulile la dimensiunea grifului, respectiv care este ambitusul maxim la care poate ajunge o chitara (ambitus=distanta dintre nota cea mai grava si nota cea mai acuta) ... am citit parca pe acest forum despre acest lucru, dar nu mai stiu unde. Te rog din suflet sa ma ierti daca te-am jignit cu remarca mea de azinoapte ... continua sa pui intrebari amuzante .. sau prostesti ... fiindca asa vei invata ... punand intrebari. Sper sa vina si raspunsurile la intrebarile tale. Succes la cantat ... eu unul abia astept sa aud prima piesa postata de tine aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Pai adevarul e ca primul lucru care l-am facut azi cand m-am trezit a fost sa pun mana pe chitara sa invat O,Suzana... m-am indragostit de chitara :)

 

Din pacate gasesc destul de greu cantece foarte usoare.... dar ma multumesc cu ce am gasit pana acum...

A si are ceva daca am chitara un pic mai mica decat cele standard??Sper ca peste 2-3 luni sa-mi cumpar una electrica...

Merci pt. incurajari, bafta si tie!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate gasesc destul de greu cantece foarte usoare....

Nu stiu daca este pe gustul tau sau daca te ajuta cu ceva ... dar am trecut si eu la inceput, asa cum trec toti, prin genul asta de probleme ... si anume ... ce sa cant ... bun, stiu 2-3-4 armonii .. ce fac cu ele ... ce piese usoare sa invat ... sa ma axez pe armonie sau pe solo si asa mai departe ... Eu unul .. asa a fost intamplarea ... am inceput cu piesele Beatles ... pe vremea aia nu eram constient cat de mult o sa ma ajute in timp faptul ca am inceput sa studiez chitara si pianul tocmai cu piesele lor ... asta in paralel cu alte studii tehnice de care vrei nu vrei nu ai cum sa scapi. De ce Beatles? ... in primul rand in cei aproximativ 10 ani de activitate au avut o evolutie constanta ... au inceput cu piese foarte usoare, de 3-4 armonii, dar cu multa melodie in ele ... ajungand spre finalul carierei sa compuna piese complexe armonic dar in continuare usor de ascultat, de fredonat .. naturale. Orchestratia pieselor a evoluat si ea ... bass-ul sustinut melodic de Paul te poate ajuta sa inveti multe despre functiile armonice intr-un cantec, si despre relatia dintre acorduri (relatia intre trepte) ... forma pieselor, strofa-strofa-refren-strofa (AABA) la inceput de cariera ... apoi spre sfarsit de cariera ... strofa-strofa-refren-bridge+modulatie in alta tonalitate-strofa .. sunt lucruri care trebuie sa le stapanesti, lucruri care cu siguranta sunt tratate in toate metodele de chitara sau alt instrument... dar ai insa ocazia sa inveti aceste lucruri intr-un mod placut si util in acelasi timp. Versurile cantecelor sunt si ele deosebite ... John era un maestru al jocurilor de cuvinte ... studiul ritmului in versurile lor te poate ajuta mult. Un alt motiv pentru care recomand Beatles este faptul ca ei reprezinta dupa parerea mea inceputul unei perioade de varf a unui segment de muzica iubit de noi toti ... as spune "era rock" ... vei avea ocazia sa intalnesti in perioada aceea cele mai mari nume din muzica rock a secolului trecut ... este o introducere necesara oricarui artist dornic sa cante altceva decat muzica "culta" ... in momentul in care vei asimila perioada aceea vei putea sa te plimbi mai usor in sus catre muzica aceasta noua de acum, sau sa te "pierzi" in jos .. in negura timpului catre jazz, blues, gospel, polka, vals, si bineinteles catre muzica secolelor trecute. Incearca sa-ti gasesti un profesor care sa te invete mai intai de toate sa canti corect ... asta daca iubesti cu adevarat chitara asa cum spui ...

 

Acum ... nu este obligatoriu sa faci asta ... sunt si alte metode de invatat chitara mai usor ... oricum asculta multa muzica si cat mai variat ... si sapa in forumul asta ca sunt o gramada de informatii utile. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Sper sa gasesc un profesor bun de muzica, pt. ca m-ar tenta sa fac meditatii...

Deocamdata ma stresez cu O, Suzana, care desi la inceput mi s-a parut usoara, vad ca e totusi cam grea pt. mine... dar incerc sa o invat... in 2-3 zile ar trebui sa o stiu perfect :)

Multumesc pt. sfaturi, sper sa ies din vartejul in care am intrat, si sa ajung la mal... apoi imi va fi mai usor :)

Aud tot felul de termeni si denumiri pe care nu le inteleg, si este destul de greu sa asimilez atata cantitate de informatie deodata... dar am timp destul :)

Link to comment
Share on other sites

salutare si la multi ani. si eu cand am venit acasa la 4 am zis sa cant un picinceputul de la metallica :)) sa incep bine anul...

 

acum totusi ce ma nelamureste pe mine este cu care degete ciupesti corzile, degetul mare primele 3 groase, si restul celelalte 3?

 

mersi de raspunsuri.

 

a si trebuie sa insist ce e aceasta notatie? 7^0 ?

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Ai invatat vreun cantec pana acum?sa incerci O,suzana sa-mi spui daca iti iese.

 

Intrebare:de la mana stanga trebuie sa-mi folosesc toate degetele(in afara de degetul mare)?Deci si degetul mic?

Iskander ai facut ceva progrese??

Link to comment
Share on other sites

a si trebuie sa insist ce e aceasta notatie? 7^0 ?

eu n-am mai vazut o astfel de notatie....as putea fi slide de la 7 la 0: 7\0 asta inseamna ca lovesti nota de pe fretul 7 dupa care fara sa mai lovesti cu pana, târăşti degetul spre capul chitarei, spre coarda libera lasand-o sa sune

poate ca nu asta e, dar nu e important sa respecti tabul indeplin. Asculta piesa si vezi ce e acolo, daca e bend, slide, pull off si aia incearca sa faci

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

E vorba de pull-off-ul 7^0 de la Nothing Else Matters, notaţie nu folosită foarte des, ce-i drept. Nu ştiu de ce, dar mi-a fost tot timpul greu să explic tehnicile de hammer-on şi pull-off, aşa că uită-te aici: http://www.cyberfret.com/techniques/hammer...-offs/index.php . Ai nevoie de RealPlayer pentru a vedea clip-ul care îţi arată exact cum este executată tehnica. Este ceva mai mult de lucru la capitolul ăsta, dar pull-off-ul făcut de la tasta 7 şi să laşi coarda liberă este ceva mai simplu.

Link to comment
Share on other sites

VERSE:

  C			G			Am		   F
|------------|------------|------------|------------|
|------------|------------|------------|------------|
|------------|------------|------------|------------|
|------------|------------|------------|------------|
|------------|------------|------------|------------|
|------------|------------|------------|------------|


  C			G		F  Em  Dm		C
|------------|------------|---|---|---|-------------|
|------------|------------|---|---|---|-------------|
|------------|------------|---|---|---|-------------|
|------------|------------|---|---|---|-------------|
|------------|------------|---|---|---|-------------|
|------------|------------|---|---|---|-------------|

 

cum interpretez asta? ce inseamna ? cum se numesc? C, G, AM as cauta daca macar as stii cum se cheama :)

 

10x :)

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites


E MI ||-FA -|----|-SOL-|---|-LA--|-----|-SI-|-DO--|----|-RE--|---|-MI-|-FA-|----|-SOL-|
B SI ||-DO--|----|-RE--|---|-MI--|-FA--|----|-SOL-|----|-LA--|---|-SI-|-DO-|----|-RE--|
G SOL||-----|-LA-|-----|-SI|-DO--|-----|-RE-|-----|-MI-|-FA -|---|-SOL|----|-LA-|-----|
D RE ||-----|-MI-|-FA -|---|-SOL-|-----|-LA-|-----|-SI-|-DO--|---|-RE-|----|-MI-|-FA--|
A LA ||-----|-SI-|-DO--|---|-RE--|-----|-MI-|-FA--|----|-SOL-|---|-LA-|----|-SI-|-DO--|
E MI ||-FA--|----|-SOL-|---|-LA--|-----|-SI-|-DO--|----|-RE--|---|-MI-|-FA-|----|-SOL-|



 

Mersi mult. Acum am inteles ce e cu notatiile alea, unde-s notele pe grif. le-am pus in romana pentru mine si le postez aici poate vor fi de ajutor si altora. sunt bine puse ?:) imi pare rau ca se vede asa, la mine in notepad se vad bine :)

 

acum se vede ordonat vad :)

Link to comment
Share on other sites

hello alex :)

bine ca ai reusit sa pui si tu mana pe chitara, sper sa gasesc si eu una in curand :)

 

eu am inceput cu chestia asta (dupa cele 4 masuri de nothing else matters :() - dupa un tab tiparit. chestia asta se gaseste si in demo_files la guitar pro, eu o stiam ca "romantza anonima", mai nou se cheama "jeux interdits". anyway, try it (am atashat tab`ul in format gp4 sa nu mai stai sa il cauti prin..foldere :))

Romance__Jeux_interdits_.gp4

Link to comment
Share on other sites

Uite un tab de invatat treceri intre acorduri. E o mel pe care eu o indragesc f. mult si are si niste versuri dupa parerea mea frumoase. Da bine pe chitara si e usurica. Soloul il poti lasa pentru mai tarziu. Am scris numele acordurilor la inceput, se repeta pe parcurs...

Eric_Clapton___Bell_Bottom_Blues.gp4

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Pentru cei care nu au gasit taburi usoare, va recomand O Suzana :)

 

Are cineva tabul de la melodia aia cu ratusca ... era inainte reclama la sampon...si zicea ca nu il ustura ochii :)

Merci...daca mai stiti taburi usoare scrieti-le pls...

 

EDIT: la mana stanga folosesc toate degetele in afara de degetul mare,nu?degetul mic se foloseste?

happy new year

degetul mic de la mana stanga se foloseste, dar fiin ...mic trebuie antrenat mai mult pt ca o sa observi ca este mai greu sa tii coarda cu el. el se mai numeste si pinky asta asa ca sa intelegi ce vor oamenii se spuna pe forum cand vorgesc de pinky. degetul mare de la stanga nu se foloseste in general dar uneori, daca ai mana destul de mare poti incerca sa tii degetul mare pe coarda mi, aia cea mai groasa. dar tu esti incepator asa ca nu iti recomand sa incerci. schema cu degetul mare merge in special la chitara electrica. pe jimi hendrix l-am vazut folosindu-l...asta dak stii cine a fost hendrix!

Link to comment
Share on other sites

Habar n-am :)

Kiddin'

 

Hmm pai am mana mare...dar pt. inceput degetul mare nu-l folosesc... degetul mic mi-e greu sa-l pun pe coarda, parca sta stramb si nu apasa bine pe coarda(cu putere)... trebuie sa-l antrenez pe slabanogul ala :)

 

EDIT: Imi iese binisor O,Suzana...ar fi iesit si mai bine daca ar fi fost acordata chitara...Din pacate 5 zile pt. jumate de cantec mi se pare cam mult... i have to practice even more...

 

SILENT NIGHT VERY EAST TAB:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------3-------------3-----------0---------------1-------1----------------

-----0---------2-----0------------------------------0--------2------0-----------------------------------------------------------------------------------0-------

-----------------------------------2------------------------------------------------2--------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------1-------------0---------------------------------------------------------------------------1---------0---------------

-2---------2---------------------------------2----------0----------2--------0---------------2------2----------------------------2-------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------2----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

--------------------------------------------------------------1--------------------------------------------------0------------------------------------------------------

---------------------------------------3----------3-----------------------3------------0---------1-------------------------------------------------------------------------

---0------2-----0-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------2---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----1------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------0---------------------0------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------2-------------------3------------0---------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------3---------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

super, felicitari eu m-am apucat de exercitii ca nu-mi place cum pun degetele si trec dintr-un acord in altul.. atunci bulesc si se strica cantecu.. de asemenea vreau sa stiu corzile cum stiu si tastatura cu ochii inchisi...

 

uite de exemplu eu ma incurc la nirvana come as you are dupa 0 0 1 cand trebuie sa trec la partea urmatoare nu stiu cum fac dar trec greu si se strica tot... tie cum ti-a iesit?

 

vezi ca guitar pro 5 are si un digital tuner si daca ai microfon poti sa acordezi chitara.

Link to comment
Share on other sites

Come as you are l-am invatat si pun degetele bine dar nu se aude bine... oricum ala e facut pt. chitara electrica.

 

Tu ai invatat vreun acord ceva?La ce-mi trebuie acordurile alea?Da un link ceva...

Link to comment
Share on other sites

Caut exercitii de panatie(am inteles ca pt. un incepator e recomandat sa faca panatia "cu ochii inchisi", si sa se concentreze la tastiere)...si sa-mi explicati cum sta treaba cu Gamele,Acordurile...teoria in general... ca la scoala n-am facut si nu stiu cu ce se mananca...din pacate... macar sunt incapatanat si repet pana reusesc :)

Link to comment
Share on other sites

salut alex uite aici am gasit cu search pe forum

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=91&hl=exercitii

 

exercitii, eu personal cred ca cu astea trebuie sa incep mai intai si pe urma cu un tab mai usor, am vazut cantata nirvana pe acustica de un prieten care a facut chitara vreo 2 ani dar n-a m cantat de vreo 4, dar ii mergeau degetele si ii iesea ff bine... asa pot sa misc si eu mana dar daca nu se aude bine :)

 

aici mai ai ceva lectii

 

http://www.prochitara.go.ro/lectii.htm

Link to comment
Share on other sites

Ma enerveaza la unele melodii ca se schimba ritmul... si aici intervin chestiile alea cu 3/4 sau 4/4 pe care eu nu le-am facut la scoala...damn gotta learn that too...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Arătătorul pe D, mijlociul pe G şi inelarul pe B. Sau dacă te incomodează poziţia asta (deşi e un pic mai puţin probabil), poţi încerca cu mijlociul pe D, inelarul pe G şi degetul mic pe B. O ultimă variantă e să ţii barre (adică să ţii arătătorul peste toate corzile), dar fără să cânţi pe E-ul subţire, o variantă la care eu unul nu apelez în general.

Link to comment
Share on other sites

Am o mare rugaminte!

 

Atunci cand vreti sa aflati despre o notiune noua (vezi alternate pickingul de sus) faceti un thread(subiect) nou. Astfel ii ajutati pe viitori vizitatori. Presimt ca threadul asta se va intinde cam mult si o sa fie un cosmar sa gasesti ceva repede in el. Eu am sa mai actionez atunci cand e cazul insa poate va ganditi sa ordonati intrebarile si sa imi faceti si mie(si celor ce vor cauta pe forum) viata mai usoara.

Pe moment problema e rezolvata insa forumul nu este dedicat unui singur utilizator. Ganditi constructiv!

Ultimele doua mesaje au fost mutate aici : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=2732

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Sry, eu sunt obisnuit cum sta treaba pe alte forumuri, cu cat faci mai multe topicuri cu intrebari cu atat e mai rau :)

Nu stiam, ma voi conforma, e mai bine asa :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Guest KingAndrulici
eu n-am mai vazut o astfel de notatie....as putea fi slide de la 7 la 0: 7\0 asta inseamna ca lovesti nota de pe fretul 7 dupa care fara sa mai lovesti cu pana, târãºti degetul spre capul chitarei, spre coarda libera lasand-o sa sune

poate ca nu asta e, dar nu e important sa respecti tabul indeplin. Asculta piesa si vezi ce e acolo, daca e bend, slide, pull off si aia incearca sa faci

este exterm de posibil sa fie un pul-off....adica lovesti coarda pe fretul(spatiul)7 si apoi printr-o osoara apasare si apoi retragi repede degetul si lasi sa vibreze :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.