www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu ce incep?


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Tocmai am facut rost de o chitara clasica(imprumutata de la un prieten), si v-as ruga daca se poate sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in continuare...ce ar trebui sa exersez.

Mentionez ca am citit multe pe forum dar nu le-am inteles(poate si din cauza ca la scoala nu am facut teorie la muzica deloc, venea profu si canta la chitara,si gata ora).Daca se poate sa-mi explicati ce sa fac in continare.

Va multumesc!

 

PS: Stiu ca veti rade, dar la chitara cum cant DO RE MI FA SOL LA SI DO?? :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Salutare!

Tocmai am facut rost de o chitara clasica(imprumutata de la un prieten), si v-as ruga daca se poate sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in continuare...ce ar trebui sa exersez.

Mentionez ca am citit multe pe forum dar nu le-am inteles(poate si din cauza ca la scoala nu am facut teorie la muzica deloc, venea profu si canta la chitara,si gata ora).Daca se poate sa-mi explicati ce sa fac in continare.

Va multumesc!

 

PS: Stiu ca veti rade, dar la chitara cum cant DO RE MI FA SOL LA SI DO?? :)

poti incepe cu diferite melodii....probabil ca nu ai partituri si de aia iti recomand sa iti cauti pe net un program numit guitar pro versiunea 4(stiu k a aparut 5 dar nu am testat-o si nu vreau sa dau indicatii proaste). Dupa aceea trebuie sa inveti sa citesti tabulaturi sau taburi pe scurt.

Fii atent:

E||-----------0--------|-----------0--------|-----------0--------|
B||--------0-----0-----|--------0-----0-----|--------0-----0-----|
G||-----0-----------0--|-----0-----------0--|-----0-----------0--|
D||--------------------|--------------------|--------------------|
A||--------------------|--------------------|--------------------|
E||--0-----------------|--0-----------------|--0-----------------|

 

linia cea mai de sus reprezinta cea mai subtire coarda si linia cea mai de jos e cea mai groasa coarda.

E = mi

A = la

D = re

G = sol

B = si

E = din nou mi

cand vezi pe tab 0 inseamna coarda libera...cand vezi 1 inseamna ca tii degetul de la mana stanga pe intervalul unu al corzii respective.fiecqare interval din ala inseamna un semiton in traducere ar insemna ca pe coarda cea mai groasa adik mi cand e libera, dak pui pe intervalul unu atunci obtii fa, dak pui pe intervalul 2 atunci e fa# daca pui pe inervalul 3 atunci e sol etc. etc. ce trebuie sa stii este ca intre mi si fa si si si do este un singure semiton...adik nu exista mi# si nici si#....cam aiurea sa-ti explic asa ca sunt multe de spus...poti incerca pe site-ul http://www.cyberfret.com si acolo afli destule despre chitara presupunand ca stii limba engleza destul de bine.

 

 

 

Faza aia de ti-am pus-o acolo este din nothing else matters d la Metallica...

 

 

si ai intrebat tu cum se canta gama do...

 

E||----------------------|----------------------|----------------------|--5----7----8----||
B||----------------------|----------------------|-------5----6----8----|-----------------||
G||----------------------|-------2----4----5----|--7-------------------|-----------------||
D||------------2----3----|--5-------------------|----------------------|-----------------||
A||--3----5--------------|----------------------|----------------------|-----------------||
E||----------------------|----------------------|----------------------|-----------------||  

 

 

asta ar cam fii gama do de doua ori adik do re mi fa sol la si do re mi fa sol la si do...

dak vrei taburi pt guitar pro incearca pe http://www.mysongbook.com acolo poti sa cauti tabul sau formatia si sa vezi ce partituri au...

tabul ala inseamna: 3 = do 5 = re 2= mi etc. etc.faza e ca rtebuie sa te antrenezi..nu o sa-ti iasa din prima

 

Tastiera 3 inseamna a 4-a tastiera sau a 3-a(am inteles ca se numeroteaza 0,1,2,3,4.

tastiera 3 inseamna tastiera tre..cand vezi 0 inseamna tastiera 0 adicatelea coarda libera adicatelea nu pui nici un deget ci doar dai in coarda cu mana dreapta....daca vezi 1 atunci pui degetu pe intervalu unu si dai in coarda respectiva...

Link to comment
Share on other sites

Merci merci ma bucur sa intalnesc oameni de treaba pe forum :) am mai invatat unele chestii dar sunt banalitati...mai am multe de descoperit...can't wait :)

 

Many thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Merci merci ma bucur sa intalnesc oameni de treaba pe forum :) am mai invatat unele chestii dar sunt banalitati...mai am multe de descoperit...can't wait :)

 

Many thanks!

suntem aci ca sa ajutam... orice problema mai ai poti sa mai scrii. Intreaba si ti se va raspunde!!! daca intalnesti vreo dificultate...tehnica ceva ce nu intelegi... pune aici si iti raspund...oricum nu am ce face acuma la calculator.... mai este o chestiuta mica micuta dar fooaaaaaaaarte importanta....exerseaza....practice makes perfect.... nu uita asta, e foarte important!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mai am o intrebare am vazut pe o tabulatura:

 

--------------------

--3-----------------

-------------------

--3--------------

------------------

--------------------

 

Asta inseamna ca in acelasi timp trebuie sa apas tastiera 3 a celor 2 corzi... e greseala?/ca sincer nu imi dau seama cum poti sa faci asta folosind o pana

Link to comment
Share on other sites

cu pana poti doar daca tii coarda nedorita pe mute. Cu alte cuvinte trebuie sa pui unul din degetele de la mana stanga usor pe acea coarda astfel incat sa nu rezoneze cand o lovesti si astfel poti da liber peste toate 3 corzile

Mai simplu e insa sa ciupesti cele 2 corzi neadiacente cu degetele de la dreapta fara sa folosesti pana...

Nu e gresit tabul. Notele scrise pe verticala trebuie intonate simultan, rezultand intr-un interval(2 sunete) sau un acord(3 sau mai multe sunete)

Edited by dalv
Link to comment
Share on other sites

As dori cateva tabulaturi FOARTE FOARTE USOARE... ma puteti ajuta?azi e prima zi cand pun mana pe o chitara :)

 

EDIT: am gasit guitar pro 5... il downloadez acum...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Intrebare vad ca nu prea suna bine chitara ...cred(adica sunt sigur) ca baiatul de la care am luat-o s-a jucat la mecanismul de acordare si a facut varza pe-acolo...avand in vedere ca nu ma pricep la asta, cum se acordeaza chitara?e risc mare?Nu vreau sa-i rup corzile :)

Link to comment
Share on other sites

Merci am reusit sa fac cateva corzi sa se auda mai bine..dar chitara e de calitate proasta si nu e cine stie ce de capul ei...

 

inca o intrebare, cum imi dau seama daca am talent?Nu cred ca oricine poate canta la chitara...trebuie sa ai o doza de talent nu?

 

Te nasti cu talent la chitara sau acest talent se dezvolta pe masura ce canti ... si progresezi?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Merci am reusit sa fac cateva corzi sa se auda mai bine..dar chitara e de calitate proasta si nu e cine stie ce de capul ei...

 

inca o intrebare, cum imi dau seama daca am talent?Nu cred ca oricine poate canta la chitara...trebuie sa ai o doza de talent nu?

 

Te nasti cu talent la chitara sau acest talent se dezvolta pe masura ce canti ... si progresezi?

 

Talentul e 1% din muzica care o cantzi la o chitara restu 99% e munca . Bineinteles acel 1% face diferentza cand e vorba de o interpretare frumoasa asa ca ia si studiaza daca iti place chitara si vrei cu adevarat sa cantzi. :)

 

A si eu nu cred in talent , talentul e o chestie care apare din pasiune pentru ceva. nimeni nu se naste talentat si ia chitara in mana si gata baga de rupe :)

Edited by Marius T
Link to comment
Share on other sites

Salut Alex, si eu sunt exact ca tine. am chitara de doua zile :) am invatat sa cant inceputul de la metallica cu pana, dar mai incolo e naspa treaba ca trebuie lovite doua corzi.

 

uite un site care l-am gasit si cred ca e bun

http://www.prochitara.go.ro/lectii.htm

 

intrebarea mea, este urmatoarea... cum anume incep? incep asa direct cu o melodie sau ar trebui sa fac mai intai niste exercitii, sa invat sa tin degetele corect.. ce fel de exercitii...

 

exista ceva in romana step by step? cand ma pot apuc sa incerc sa cant nirva come as you are, in caz ca asta e cel mai usor tab cum se spune :)

 

ok cat despret talent, daca ai talent poate-ti merge mai usor si mai repede, dar daca doresti cu adevarat sa canti ai sa reusesti.

 

as vrea tabul cel mai usor (si dragut preferabil) sa incep... si inca o intrebare cum tin degetele de la dreapta pe corzi? am inteles ca degetul mare primele 3 si restul urmtaorele 3 deget pe coarda.. dar mi se cam incomod ma incurc :) help :(

 

mersi.

Link to comment
Share on other sites

Cand am zis de talent m-am referit si la ureche muzicala... chestia asta cu talentul la muzica si urechea muzicala ma gandesc ca se dezvolta pe masura de te antrenezi... chiar daca unii se nasc cu ureche muzicala mai buna decat altii :)

Sau ma insel?Ca am auzit pe multi ca daca nu te nasti cu ureche muzicala... n-ai sanse :(

 

 

 

Sal Iskander.. .ma bucur ca am mai gasit pe cineva care e la fel de newbie ca mine :))

Intr-adevar nirvana -come as u are este cel mai usor tab pe care l-am gasit(si care suna bine)... www.musikmania.net/tab/come_as_you_are.txt

 

Am observat ca invat relativ repede unde trebuie sa pun degetele, din pacate chitara se aude prost... model Millnot's...macar nu e no-name :)

 

Bafta Iskander... si keep practicing... totul se invata prin repetitie, tin minte cand mi-am luat pc ca nu stiam unde sunt tastele..si le cauta pe tastatura...dupa 2 ani am inceput sa tastez fara sa ma mai uit la tastatura B)

 

 

SARBATORI FERICITE!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Urechea ţi-o dezvolţi pe măsură ce asculţi muzică şi te obişnuieşti cu timbrul şi alte proprietăţi ale sunetului. Aş spune să nu priveşti problema din perspectiva talentului, fiindcă e o chestie prea puţin importantă. Important e să îţi placă să dai în chitară şi să găseşti muzica prin care să exprimi cel mai bine ceea ce ai de zis. Cu alte cuvinte, trebe să cânţi ceea ce simţi şi să simţi ceea ce cânţi. Uşor de scris pe un forum, un pic mai greu de pus în practică, dar după ceva timp de exersat începe să vină şi expresivitatea artistică.

Link to comment
Share on other sites

E-7-----------7^0---------|

 

cum se executa asta? inteleg ca apas pe 7 dar ce inseamna 7^0 ? apas 7 lovesc si pe urma ridic degetu si lovesc iar? ca n-am gasit explicatie pt aceasta notatie

 

alta intrebare: ce inseamna solo? adika cum am facut solo?

 

sunt undeva chestiile astea explicate, intr-o forma structurata si logica, preferabil in romana sa nu stau cu dictionarul de engleza... :) sunt ceva carti la noi?

 

si daca tot am luat tabul asta come as you are, care da chiar e simplu.. dar am impresia ca nu-mi prea iese

 

----------------------------- 
----------------------------- 
-----------------------------
-----------------------------
---------0---0---------2-----
-0-0-1-2---2---2-2-1-0---0-0-

 

cand apas pe tastiera 1 se pierde sunetu se aude naspa.. nu stiu cum sa zic.. cum ar trebui procedat ? :) uff

 

sarbatori fericite!!

Edited by Iskander
Link to comment
Share on other sites

Urechea ţi-o dezvolţi pe măsură ce asculţi muzică şi te obişnuieşti cu timbrul şi alte proprietăţi ale sunetului. Aş spune să nu priveşti problema din perspectiva talentului, fiindcă e o chestie prea puţin importantă. Important e să îţi placă să dai în chitară şi să găseşti muzica prin care să exprimi cel mai bine ceea ce ai de zis. Cu alte cuvinte, trebe să cânţi ceea ce simţi şi să simţi ceea ce cânţi. Uşor de scris pe un forum, un pic mai greu de pus în practică, dar după ceva timp de exersat începe să vină şi expresivitatea artistică.

 

 

Hai ca m-am mai linistit...unii oameni prost informati m-au speriat cand mi-au zis ca,cine nu se naste cu ureche muzicala nu poate sa cante bla bla...

 

Am invatat cantecul de la Nirvana - Come as you are... merge binisor avand in vedere ca e a doua zi de cand am chitara... din pacate pe chitara pe care o am se aude prost si zbarnaie in draci... dar macar am invatat sa apas pe corzi :)

 

Multumesc inca o data tuturor care m-au ajutat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

In afara de Nirvana - Come As You Are, mai stiti alte melodii f.f.f usoare?

ar mai fi seven nation army de la white stripes. doar sa nu incerci solo-ul

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

pai... in mare... sa zicem ca piesa este formata din trei fragmente... verse, adik bucata de chitara care se aude cand sunt cantate strofele, refrenul, si solo-ul.

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu-mi iese Come As You Are desi l-am invatat destul de bine si pun degetele bine...

Intrebare... exista mai multe dimensiuni de chitare??Nu stiu de ce am impresia ca,chitara mea e mai mica decat cele normale... lungimea totala e de 85 cm... griful e de 39 cm(chestia aia neagra care incepe de la rozeta pana la pragush).

Sunt dimensiuni normale sau am o chitara mai mica decat cele obisnuite?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Yea I know, intrebarine newbie-ilor sunt amuzante...si uneori prostesti...dar ce poti cere de la cineva care abia de 3 zile a pus mana pe o chitara?

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu au gasit taburi usoare, va recomand O Suzana :)

 

Are cineva tabul de la melodia aia cu ratusca ... era inainte reclama la sampon...si zicea ca nu il ustura ochii :)

Merci...daca mai stiti taburi usoare scrieti-le pls...

 

EDIT: la mana stanga folosesc toate degetele in afara de degetul mare,nu?degetul mic se foloseste?

happy new year

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.