www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

La Ce E Bun Un Mixer


Demos
 Share

Recommended Posts

Guest ExTrode
Ok , am vazut mixere , am auzit ca se cumpara , si tot nu prea am inteles la ce se pot folosi , am vazut ca au mai multe intrari , si multe butonase . La ce se folosesc ? explicatii unui neinitiat . Multumesc :)

inca o data m-ai facut sa rad pe ziua de azi, mersi

 

 

omule, google si wikipedia are your friends...

 

bate oua, chestii, nu stiu ce mai face nevasta-mea cu el

 

LE Am intrebat-o. Cica mixeaza.

ai fost tare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
ok mersi de ajutor profesionistilor , inca o data rgc rulzz , nu se poate sa o faceti voi putin pe smecherii sa va umflati un pic , ca na asa e omul , in loc sa explicati va umflati in pene . Rgc rulzz ... :)

'ai te rog nu te enerva

Link to comment
Share on other sites

Prietene, scuze, dar de cate ori puneam o intrebare tampita despre ce inseamna cutare sau cutare maica-mea nu vroia sa-mi spuna si ma trimitea la dictionar. Uram raspunsul 'uita-te in dictionar!' Abia acum realizez cat de bine mi-a prins. Asa ca... wikipedia!

 

LE Stii ceva? Desi stiu ce-i ala un mixer si stiu sa umblu cu el pentru nevoile mele, totusi acum am citit de curiozitate si articolul din wikipedia.

Mersi pt :) Oricum e un raspuns mai simplu si la indemana oricui decat sa scrii cateva cuvinte dichisite :).

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

of of offff...intr-adevar putea sa caute pe google sau pe wikipedia...insa pt asta s-a creat comunitatea asta:)pt dicuti si nelamuriri:)si ce daca nu stie ce e ala...asta nu inseamna ca tre sa ne batem maciuca de el:(

 

sincer...mai degraba imi atrage atentia o persoana care il ajuta pe om decat una care il ia la misto:)

 

demos...daca inca nu ai aflat la ce e bun ...poate stam de vb pe mess:)

 

noroace tuturor:)

Link to comment
Share on other sites

voi nu puteti da un raspuns si atat . luati lumea la misto ca asa va place dupa aceea da-ti un raspuns .

Nu am pus o intrebare tampita , daca erati baieti de treaba imi explicati "bai uite cum se face asa...cutare face asa " dar voi mai intai ma luati cu "nevastamea bate ouale la mixer " , eu ce sa mai spun la faza asta . nimic . nu era mai usor sa imi explicati din prima , eu sa fi inteles si sa nu mai facem atata tam-tam ? Multumesc frumos , si multumesc si celor care au vrut sa ma ajute intr-un fel sau altul . si scuzati pentru " :) " nu sunt obisnuit sa fac chestia asta des .

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
voi nu puteti da un raspuns si atat . luati lumea la misto ca asa va place dupa aceea da-ti un raspuns .

Nu am pus o intrebare tampita , daca erati baieti de treaba imi explicati "bai uite cum se face asa...cutare face asa " dar voi mai intai ma luati cu "nevastamea bate ouale la mixer " , eu ce sa mai spun la faza asta . nimic . nu era mai usor sa imi explicati din prima , eu sa fi inteles si sa nu mai facem atata tam-tam ? Multumesc frumos , si multumesc si celor care au vrut sa ma ajute intr-un fel sau altul . si scuzati pentru " :) " nu sunt obisnuit sa fac chestia asta des .

ce tot vorbesti acolo, ti s-a oferit link catre wikipedia din primul reply.. apoi tu l-a insultat pe Bones cu "eu nu m-am nascut destept ca tine" 

el chiar te-a ajutat..daca nu ai observat

 

LE:

uite, satura-te

"In professional audio, a mixing console, or audio mixer, also called a sound board or soundboard, is an electronic device for combining (also called "mixing"), routing, and changing the level, timbre and/or dynamics of audio signals. A mixer can mix analog or digital signals, depending on the type of mixer. The modified signals (voltages or digital samples) are summed to produce the combined output signals."

Edited by ExTrode
Link to comment
Share on other sites

dap. nu mai citeste lumea. ma intreb oare daca maine poimaine nu o sa apara tipi care sa intrebe ce se face cu jackul de la cablu. sau de ce folosim distorsul si de ce avem butonul ala de drive pe el. no offence dar crede-ma ca cine sta sa explice ce face un mixer se lasa abuzat in amabilitatea lui. iar oamenii de azi nu mai au nici timp si mai ales nici chef. pe mine cand ma intereseaza o scula nu mai intreb de ex pe rgc ca nu are rost!:) ma duc direct la sursa:)

 

si ca sa nu fiu full of shit un mixer de obicei este folosit pt preampul sau la instrument sau/si voce si pentru eq. adik te joci cu frecventele pana iti iese pasentza cu sunetul....

Link to comment
Share on other sites

Ok , am vazut mixere , am auzit ca se cumpara , si tot nu prea am inteles la ce se pot folosi , am vazut ca au mai multe intrari , si multe butonase . La ce se folosesc ? explicatii unui neinitiat . Multumesc :)

 

dragule n-ai specificat de care mixer , ca sunt multe .Asa dai nastere la ilaritati..haha

 

cauta in wiki "audio mixer"

 

asta face mixeaza sunete .

 

are mai multe intrari si o iesire( mono sau stereo) , poti sa bagi mai multe instrumente /microfoane si reglezi separat volumul si timbrul pe iesire ( ce poate fi stereo sau mono ) vei obtine un senal "mixat" ca si muzica ce o auzi la radio sau de pe CD .

 

Cele mai complexe au si" panoramare" ca sa muti un instrument pe stanga sau dreapta , si au si compresoare si efecte .

Si alte reglaje ptr a usura mixajul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.