www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acustica - Sugestii Pentru Inceput


Guest rciurlea
 Share

Recommended Posts

Guest rciurlea

Salutare,

 

M-am hotart recent sa invat sa cant la chitara, si acustica imi place ca sound. Partea proasta este ca ar fi primul instrument la care cant, si am nevoie de putin ajutor. In materie de teorie muzicala sunt pe la nivelul din scoala generala/liceu, atat cat imi mai aduc aminte de atunci. Pe scurt, am doua intrebari:

 

1. Ce chitara sa imi cumpar? Am mai vazut diverse threaduri pe tema asta, dar niciunul care se referea strict la acustica. Pretul ar fi un factor, insa nu chiar atat de important. M-am uitat la kitul de la Fender cu DG5, dar sa zicem ca as putea sa-mi permit si CD-100/110. Prefer sa imi iau o chitara buna, dar nu stiu daca merita diferenta dintre DG5 si CD100, de exemplu. Aveti vreo recomandare concreta?

 

2. Pot sa invat sa cant fara un profesor? Am rabdare si timp sa exersez, si ma duce capul suficient de tare incat sa pricep orice citesc. Pe net am gasit o sumedenie de site-uri cu lectii de chitara, majoritatea pe bani, si sunt destul de derutat. As prefera o carte/site unde sa pot citi despre chestiile de baza, in asa fel incat sa nu vin cu intrebari tampite pe forum si sa pot exersa lucrurile de inceput.

 

Am sapat prin celelalte threaduri de incepatori, dar nu am gasit raspunsuri la intrebarile astea, asa ca as aprecia orice sugestii :)

Edited by rciurlea
Link to comment
Share on other sites

despre un model de chitara nu iti pot da nici un sfat.

dar acest site te va ajuta cu siguranta dupa ce iti iei chitara www.justinguitar.com (asta daca nu il stiai deja).

 

LE: :) @Element : ai fost mai rapid... deh ... tastatura asta.

oricum siteul merita oboseala :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest Pisoiu

Problema cu profesorul eu o vad in felul urmator. Pe net sunt mult prea multe informatii, si nu stii de unde sa le apuci, si in ce ordine. Un profesor bun se uita in primul rand la ce nivel esti, si stie sa te ghideze in asa fel incat sa atingi o curba de invatare acceptabila. Nu zic ca e imposibil sa inveti de unul singur, insa cu un profesor faci aceiasi treaba mult mai repede.

 

/pisoiu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salutare,

 

M-am hotart recent sa invat sa cant la chitara, si acustica imi place ca sound. Partea proasta este ca ar fi primul instrument la care cant, si am nevoie de putin ajutor. In materie de teorie muzicala sunt pe la nivelul din scoala generala/liceu, atat cat imi mai aduc aminte de atunci. Pe scurt, am doua intrebari:

 

1. Ce chitara sa imi cumpar? Am mai vazut diverse threaduri pe tema asta, dar niciunul care se referea strict la acustica. Pretul ar fi un factor, insa nu chiar atat de important. M-am uitat la kitul de la Fender cu DG5, dar sa zicem ca as putea sa-mi permit si CD-100/110. Prefer sa imi iau o chitara buna, dar nu stiu daca merita diferenta dintre DG5 si CD100, de exemplu. Aveti vreo recomandare concreta?

 

2. Pot sa invat sa cant fara un profesor? Am rabdare si timp sa exersez, si ma duce capul suficient de tare incat sa pricep orice citesc. Pe net am gasit o sumedenie de site-uri cu lectii de chitara, majoritatea pe bani, si sunt destul de derutat. As prefera o carte/site unde sa pot citi despre chestiile de baza, in asa fel incat sa nu vin cu intrebari tampite pe forum si sa pot exersa lucrurile de inceput.

 

Am sapat prin celelalte threaduri de incepatori, dar nu am gasit raspunsuri la intrebarile astea, asa ca as aprecia orice sugestii :)

 

cauta pe forum ca este data adresa/link la "guitar books" erau free ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Salutare,

..... Am rabdare si timp sa exersez, si ma duce capul suficient de tare incat sa pricep ....

 

E o vorba latineasca: "Nihil non dedit natura hominis sine magna laboe". Adica, pe romaneste .. "pun'te si studiaza ..."

 

Timpul si dorinta ta de a invata .. sunt atuurile tale .. Da-i bataie ..!!!

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine este sã probezi pe îndelete mai multe chitãri (evitând mãrcile neconsacrate), sã vezi care îți sunã bine ºi care are un grif cât mai prietenos cu mâna ta proprie. (Forma ºi dimensiunea grifului depind ºi de genul de muzicã atacat: pentru studiu "clasic" este necesar un grif mai lat, pentru solisticã trebuie decupaj (cutaway) în corpul chitarei. De asemenea, materialele ºi forma corpului chitarei determinã sunetul/timbrul. Oricum, evitã pe cât posibil chitãrile care nu au "top solid".)

Nu trebuie sã te cramponezi pe Fender decât dacã este singurul magazin din oraºul tãu unde poți proba. (Nu de mult m-am dus la Bucureºti croit sã îmi cumpãr un Fender CD-60 ºi acolo - tot probând - am cumpãrat pânã la urmã un Fender GDC-100). Recomand fãrã reținere ºi chitãrile Hohner.

Pachetul DG5 nu este chiar familiar pe la noi.

 

...Ce chitara sa imi cumpar? Am mai vazut diverse threaduri pe tema asta, dar niciunul care se referea strict la acustica. Pretul ar fi un factor, insa nu chiar atat de important. M-am uitat la kitul de la Fender cu DG5, dar sa zicem ca as putea sa-mi permit si CD-100/110. Prefer sa imi iau o chitara buna, dar nu stiu daca merita diferenta dintre DG5 si CD100, de exemplu. Aveti vreo recomandare concreta?...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.