www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Asemantoare Cu Ghibson Lp


Guest
 Share

Recommended Posts

Peste ceva timp (depinde de bani :) ) o sa imi iau o chitara noua mai solida decat Squierul pe care il am acum. Ma gandeam sa iau un Ghibson LP dar pentru asta trebuie sa continui sa muncesc si in timpul facultatii lucru care nu mi-l prea mai permit ca e mult de invatat.

Preconizez vreo 25-30 mil pana in octombrie.

Va rog sa imi sugerati o chitara asemanatoare Ghibson-ului.

Incep de acum sa intreb ca o sa trebuiasca sa fac mult research pana imi iau chitara.

Ce ma intreseaza e actiunea joasa a corzilor cu jumbo frets , corpul plin (gen chitar hevy), versatilitate a tonului (heavy bluse, heavy metal, old rock), noizless si si floyd rose :)

Eu oricum incep sa investighez si singur pe net si pe la cine mai pot, dar daca poate sa imi dea cineva o parere ma va ajuta foarte mult.

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Ghibson? :D Cu floyd rose? :P

Pai daca tot imi iau ALTCEVA care sa semene cu Ghibson ma gandeam ca poate sa aiba in dotare si un floyd rose.

Am inteles ca sunt si alte chitari gen Ibanez sau unele straturi care au ton si output asemanator.

 

25.000 RON(cat e ibanezu ala) = 250 de milioane. El prevede doar 25-30 de milioane

Dap.. :)

Asta inseamna... 30 de luni de munca :)

 

PS: Parca Brian May avea Ghibson cu bara de vibrato...

 

Dap Brian May dar nu e LP ala... seamana dar nush ce e... :)

http://namm.harmony-central.com/WNAMM04/Co...May-Gold-lg.jpg

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Brian May foloseste aproape din totdeauna o chitara facuta de el cu tatal sau - Red Special -

Vezi, daca iti iei GIBSON, sa nu incerci sa interpui intre G si I un H, ca tre' sa o duci la lutier.

 

Din cate stiu eu nu prea sunt modele Gibson cu floyd rose. Respectiv poti incerca ceva modele Jackson Soloist.

Link to comment
Share on other sites

Vezi, daca iti iei GIBSON, sa nu incerci sa interpui intre G si I un H, ca tre' sa o duci la lutier.

:) sunt roman ce vrei :)

Link to comment
Share on other sites

:) sunt roman ce vrei :)

stiu ca era un epiphone cu floyd

 

dar nu o mai gasesc...nu cred ca se mai fabrica, tin minte insa ca parca era un studio, white, cu tot hardware-ul negru, f frumos si parca era in jur de 400$...evident pe un site din state.

 

de banii de care dispui tu, cred ca iti face Dl. Grosu un custom.

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt slabe sanse sa gasesti un Soloist la banii aia, mai ales nou.

 

Cred ca singura chitara in forma de Les Paul cu Floyd care poate fi cumparata cu o oarecare incredere e ESP KH3, respectiv LTD KH-603, desi, fiind din artar, probabil nu suna nicicum a Gibson.

 

Eu zic ca o chitara buna cu Floyd care s-ar oarecum incadra in banii aia e LTD MH-1000 . E si din mahon cu maple top... Exista si o varianta cu Duncan-uri, cred, daca nu-ti convin EMG-urile.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Offtopic: Man mai strange si ia-ti Gibson :| ... nu se compara cu nimic. ai aprox 1000 $ mai strangi 1000 si cauti pe e-bay un custom ceva sau iti iei un standard nou :) Sau daca vrei ceva la fel de bun ca G incearca manne :)

P.S. Nu stiu cat costa un manne :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

P.S. Nu stiu cat costa un manne :)

 

MULT :)Mult mai mult decat a zis el ca poate strange...:)Eu iti sugerez sa iti faci un LP Custom la Warmoth...poti alege toate caracteristicile pe care le vrei de la Finish ,pana la dimensiunea fret-urilor (pun si fret-uri Stainless Steel cu doar 20$ in plus)...te incadrezi in pretul de 30 de mil si o sa ai o chitara super...

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Ultimul offtopic promit :)

 

Better love this one :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde
:) singurul lucru pe care sa-l faci....sa nu-i faci un custom la Dl. Grosu...nici sa nu te gandesti sa iti incurci viata.... :) in rest urmeaza-ti inima,,,,ca daca nu iti convine chitara noua tot pe tine ai sa dai vina
Link to comment
Share on other sites

Am postat undeva pe rgc.ro vibrator adaptat ptr GLP ce se monteaza exact in locul cordarului si calusului folosind locul suruburilor existente .Deci fara nici o interventie ,si poti sa schimbi la loc oricand fara a se strica profilul chitarei.

 

dar costa in jur de 350Euro .Este cu transmisie roti dintate si arcuri mici montate orizontal .Are cursa ca si un Floyd.

Plus trebuie schimbat si calusul cu altul cu role ca sa nu se uzeze corzile ,alti bani.

 

La 3000 gasesti Ibanez bun la toate care are cele mentionate ,

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-ti iei un Fender USA cu floyd ca va suna sigur adevarat.Fenderul e deja prevazut cu sistem tremolo sau floyd rose

Pe Gibson trebe sa adaptezi Floydul si nu mai e chiar Gibson dupa schimbare.

Gibsonul are calitatea de a scoate vibratoul din mana foarte fain in evidenta si in afara de asta pe Gibson e indicat sa folosesti corzi 0.10 si nu stiu cum se va impaca Floydul cu corzi mai groase.Poti pune si corzi mai subtiri dar credema nu mai suna asa de bine.

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Sunt putini producatori de chitare tip Les Paul cu Floyd Rose. Mie personal mi se pare chiar o ciudatenie a naturii (poate ne zice un impatimit de les paul de ce). Stiu ca asa ceva gasesti la niste marci japoneze precum Burny sau Edwards. Acum un an si Aglile oferea un corp LP cu licensed floyd rose.

Gibson vindea in 89 un model numti "Custom Lite" care avea floyd rose. Eu nu mai stiu alt model de serie care sa fi fost dotat cu asa ceva.

Scan0005.jpg

 

Personal cred ca esti in cautarea unei strutocamile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion

Stiu ca lume a mai zis-o, dar ce vrea initiatorului topic-ului nu prea exista (adica Les Paul cu Floyd Rose).

 

Daca vrei neaparat Les Paul cu vibrato, exista Bigsby.

Daca tii la un Floyd Rose, ia-ti un super-strat.

 

Pana la urma tu stii ce vrei (desi din ce ai zis pana acuma mi se pare ca nu prea stii nici tu).

 

Jumbo frets + solid body + noiseless pickups + Floyd Rose = super-strat

 

Si opinia mea e ca Floyd Rose-ul iti omoara tonul si sustain-ul, dar daca tii neaparat la asa ceva ...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca lume a mai zis-o, dar ce vrea initiatorului topic-ului nu prea exista (adica Les Paul cu Floyd Rose).

 

Daca vrei neaparat Les Paul cu vibrato, exista Bigsby.

Daca tii la un Floyd Rose, ia-ti un super-strat.

 

Pana la urma tu stii ce vrei (desi din ce ai zis pana acuma mi se pare ca nu prea stii nici tu).

 

Jumbo frets + solid body + noiseless pickups + Floyd Rose = super-strat

 

Si opinia mea e ca Floyd Rose-ul iti omoara tonul si sustain-ul, dar daca tii neaparat la asa ceva ...

REPET Nu am zis ca vreau neaparat Les Paul pentru ca e scump si deocamdata nu imi permit, vreau o chitara cu ton ,output asemanator ibanez jackson fender ce o fi...

Floyd il vreau ca se poate pentru ce am enumerat mai sus (dar nu tin neaparat sa il iau ca ma descurc si fara... e moft :) ... "Floyd Rose-ul iti omoara tonul si sustain-ul" - fara floyd in cazul asta) , dar nu pentru LP ca vorba lui Cosu e cam ciudat

Si de ex Les Paul Standar se numea fretless wonder datorita jumbo-rilor bine facute si a grifului, (cineva pe forum il lauda ca nu face fret noise deloc)

 

 

 

Bun deci eu caut un super strat? :) aaaa... care e diferenta intre strat si super strat? Ibanez?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de mult se apropie vreo chitara cu floyd de tonul LP-ului. Probabil trebuie sa alegi intre cele 2 chestii. MH-1000 e facut din mahon si are maple top ca LP-ul standard, dar in rest e cat se poate de diferit. ESP-urile se gasesc in Romania doar la GuitarShop alea ieftine si pe alea mai scumpe, ca asta, le pot aduce la comanda, dar nu stiu cat te taxeaza.

 

Despre Ibanez-uri sa-ti zica altcineva :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de mult se apropie vreo chitara cu floyd de tonul LP-ului. Probabil trebuie sa alegi intre cele 2 chestii. MH-1000 e facut din mahon si are maple top ca LP-ul standard, dar in rest e cat se poate de diferit. ESP-urile se gasesc in Romania doar la GuitarShop alea ieftine si pe alea mai scumpe, ca asta, le pot aduce la comanda, dar nu stiu cat te taxeaza.

 

Despre Ibanez-uri sa-ti zica altcineva :)

Mersi mult! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.