www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Confuza...


Guest Irix
 Share

Recommended Posts

Guest Irix

Poate unii vor rade, intebarea este cam stupida. :) Sunt incepatoare, am facut de-abia o lectie de chitara, unde am invatat, printre altele, power chords-urile... mi-am cumparat si chitara, iar cand incerc sa repet, am o problema... :) cand apas... tastele?... si incerc sa... lovesc corzile cu mana dreapta... nu se aude bine, adica se aude doar un sunet ciudat, greoi... stiu ca e stupid, da' chiar nu ma prind care-i faza. :) nu am inteles eu bine care-i treaba acolo ? Lamuriti-ma si pe mine, va rog.

Link to comment
Share on other sites

Powerchord-urile nu o sa le executi corect dupa prima lectie.

Ar trebui sa incepi cu acorduri simple in prima pozitie, sa se obisnuiasca mina cu grifful chitarei.

Dupa ce mai dai drumu la degete poti sa te apuci de power chords. (mai ales daca le faci pe acustica o sa trebuiasca sa apesi ceva mai tare)

Link to comment
Share on other sites

Sunt usoare power-chordurile pentru incepatori. Probabil nu apesi tastele destul de tare ceea ce e ok; in cateva saptamani se mai intaresc si degetele si iti creezi si forta in degete. Important e sa perseverezi nu sa lasi balta orice nu merge(decat daca ai de gand sa incerci vai sau satriani de pe acum)

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

ah...am si eu o intrebare... unde gasesc un fel de tabulaturi ... cu mai multe power chords-uri ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Pisoiu

As face si eu o adaugare, desi sunt incepator sadea. Daca nu e bine acordata chitara, o sa sune power chordurile ca naiba.

 

/pisoiu

Link to comment
Share on other sites

Aham..multumesc.. :)

 

 

Daca iti plac asa de mult Power Chords, poti incerca "The Offspring", "Green Day", "Blink 182", "Good Charlotte". Riff-urile lor sunt simple, bazate in general pe acordurile acestea in cvinta (sau cvinta+octava). Iti sugerez sa canti variat, ca sa inveti lucruri noi. Formatiile enumerate mai sus nu au cine stie ce chitaristi, ei repeta temele muzicale si riff-urile la nesfarsit, folosind tot aceleasi progresii armonice. si totusi suna bine...

 

Daca vrei fisiere Guitar Pro, spune...  am destule :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Poate unii vor rade, intebarea este cam stupida. :) Sunt incepatoare, am facut de-abia o lectie de chitara, unde am invatat, printre altele, power chords-urile... mi-am cumparat si chitara, iar cand incerc sa repet, am o problema... :D cand apas... tastele?... si incerc sa... lovesc corzile cu mana dreapta... nu se aude bine, adica se aude doar un sunet ciudat, greoi... stiu ca e stupid, da' chiar nu ma prind care-i faza. :) nu am inteles eu bine care-i treaba acolo ? Lamuriti-ma si pe mine, va rog.

 

incearca sa cauti o zona in interiorul tastei in care sa ai un sunet plin...pt ca este o normal ca incepator sa ai probleme din astea...dar sunt convins ca profesorul tau iti va explica cum sta treaba cu felul in care sa iei acordurile alea. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Power cum?

Io zdranganesc la chitara de doua luni si abia am invatat acordurile de baza si gama Do Major...

Ia-o cu inceputul ca sa deosebesti un La minor de un Re minor si dupa aia n-ai decat sa faci corzi putere...

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.