www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Aleg


Guest cyberghost
 Share

Recommended Posts

Guest cyberghost

Salut !

 

Cant aproximativ de 6 luni la o chitara acustica western hora si m-am hotarat sa-mi iau o chitara electrica . Am cautat o chitara sa fie cat de cat buna si sa nu fie nici foarte scumpa pentru ca nu detin foarte multi bani in acest moment ( ~ 300 E ) .

As vrea sa-mi spuneti ce sa aleg dintre Ibanez GRG170DX si Aria MAC-40 sau poate imi recomandati altceva.

Mai vreau sa va intreb daca este vreo diferenta intre chitara care o da la set adica Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack si cea care o cumpar separat pentru ca vad acelasi pret , ma refer la calitate aici.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

Cant aproximativ de 6 luni la o chitara acustica western hora si m-am hotarat sa-mi iau o chitara electrica . Am cautat o chitara sa fie cat de cat buna si sa nu fie nici foarte scumpa pentru ca nu detin foarte multi bani in acest moment ( ~ 300 E ) .

As vrea sa-mi spuneti ce sa aleg dintre Ibanez GRG170DX si Aria MAC-40 sau poate imi recomandati altceva.

Mai vreau sa va intreb daca este vreo diferenta intre chitara care o da la set adica Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack si cea care o cumpar separat pentru ca vad acelasi pret , ma refer la calitate aici.

 

Multumesc.

 

Eu as alege Aria. Si preferabil model fara Floyd Rose.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Daca nu stii ce anume vrei sa canti pe ea si esti si mai incepator iti recomand http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=225 . Un amic are packu asta de o luna si ai tot ce iti trebuie pt chitara , corzi de schimb, un amp(cam slabutz da e numa bun daca nu ai de gand sa il folosesti in sala mare), strap, cablu, set de picks si un dvd cu tot felu de lectii de la Peavey.

 

Se aude bine chitara si se canta super ushor pe ea si nu am auzit sa aiba probleme cu ea.

Link to comment
Share on other sites

scuze ca postez aici dar poate il ajuta si pe el asta.

ce parere aveti de asta. Ibanez RG321MH vs Epiphone Les Paul Special 2

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dus.php?pid=374

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374

am auzit numai lucruri bune de Les Paul-ul asta, si este bun ca pret

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

scuze ca postez aici dar poate il ajuta si pe el asta.

ce parere aveti de asta. Ibanez RG321MH vs Epiphone Les Paul Special 2

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dus.php?pid=374

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=374

am auzit numai lucruri bune de Les Paul-ul asta, si este bun ca pret

 

AM avut les paul 2 si nu am fost incantat decat de faptul ca e o chitara usurica si pe care se canta usor. N-am avut ibanezul, dar ceva imi spune ca e mai bun (lemnul corpului in primul rand). As merge pe Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt fan Ibanez, dar trebuie sa recunosc faptul ca RG321 este printre putinele modele entry level de la Ibanez pe care l-as recomanda cuiva. Are grif comod, corp de mahon si o combinatie zic eu castigatoare de 2 doze duble, numai bune pentru metale si gain mare, cu un switch cu 5 pozitii care spliteaza dozele duble in pozitiile 2 si 4 astea pentru un sound care aduce usor cu soundul de strat. Toate astea inseamna o chitara destul de versatila.

 

Les Paul Special 2 merita doar la SH, daca o gasesti pe la 500 RON, 800 RON nu cred ca face. Mai bine la banii aia iei Cort Z42 care ofera mult mai multe: corp din mahon, doze mai bune si splitabile pe deasupra, lucratura si finisaje mai de calitate.

 

Pentru un sunet care aduce mai mult a Fender decat celelalte 2 chitari ar fi Aria MAC 50. Am probat una si am ramas placut impresionat.

Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

pentru un incepator pe chitara electrica ,este recomandat un bridge fix ?

Edited by edeph
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
pentru un incepator pe chitara electrica ,este recomandat un bridge fix ?

Nu e o regula. Daca vrei sa canti mai tarziu pe o chitara cu floyd te vei obisnui mai greu datorita pozitiei mainii drepte. Eu unul am avut un an acustica si acuma recent am primit o electrica (fixed bridge). M-am obisnuit sa tin mana pe bridge ceea ce e gresit, mana se tine pe bridge numai la palm-muting. Cand am luat o floyd-roseoasa in mana ma uitam la ea ca la felul 7. Daca iti iei fixed bridge sa nu te obisnuiesti sa ti mana pe bridge :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest edeph

ok multumesc de lamuriri si in ca ceva : un hambucker este mai bun decat single coil sau e vorba doar de gusturi ?

Link to comment
Share on other sites

ok multumesc de lamuriri si in ca ceva : un hambucker este mai bun decat single coil sau e vorba doar de gusturi ?

 

Nu poate fi un humbucker mai bun sau mai prost decat un single coil. E ca si cum ai intreba daca un tramvai este mai bun ca un tractor. Single coil=ul suna mai deschis si are dinamica mai buna si este recomandat mai ales pentru clean si crunch cu gain mai mic, humbuckerul are mai multe medii si nivel de iesire mai mare si suna foarte bine pe distors.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest guitar4ever
Salut !

 

Cant aproximativ de 6 luni la o chitara acustica western hora si m-am hotarat sa-mi iau o chitara electrica . Am cautat o chitara sa fie cat de cat buna si sa nu fie nici foarte scumpa pentru ca nu detin foarte multi bani in acest moment ( ~ 300 E ) .

As vrea sa-mi spuneti ce sa aleg dintre Ibanez GRG170DX si Aria MAC-40 sau poate imi recomandati altceva.

Mai vreau sa va intreb daca este vreo diferenta intre chitara care o da la set adica Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack si cea care o cumpar separat pentru ca vad acelasi pret , ma refer la calitate aici.

 

Multumesc.

 

Salut! Repet intrebarea, va rog sa-mi spuneti ce diferenta este intre Ibanez GRG170DX si Ibanez GRX70DX Jumpstart Pack? Par identice :)

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ProductID=1019#

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever
humbuckerul are 2 doze care intra in antifaza, drept urmare cand esti pe distors, nu ai brum

 

Dar de care zici ca nu are brum? De cea din pack sau de cea care este singura la 800ron?

 

Si in concluzie care ar fi mai buna? Ca una este 800 Ron (doar chitara), iar cealalta este 800 ron cu tot ce iti trebuie.

 

P.S: dar dupa pret, eu as zice ca cea de 800 ron (doar chitara) ar fi mai buna. Dar vreau sa aud si parerile voastre :)

 

identice nu pot fi pt k GRG170DX este 800 RON si pack'ul cu cealalta chitara are fix acelasi pret...

 

Da, exact, la asta ma gandeam si eu....ca au acelasi pret, dar sa mai vedem ce zic si altii :)

Edited by guitar4ever
Link to comment
Share on other sites

Dar de care zici ca nu are brum? De cea din pack sau de cea care este singura la 800ron?

EDIT.. :) nu am vazut ca si GRX-u are single coil pe mijloc. deci ambele au brum daca dai distorsu la 11, si selectezi din pickup switch o pozitie in care sa fie folosit, printre altele, si pickup-ul din mijloc, ala single coil. atata vreme cat tii switchu pe o pozitie care foloseste oricare din humbuckere, nu ar trebui sa ai asa numitul "brum", sau daca ai, nu e de la chitara..

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

cred ca diferenta dintre chitarele alea este de bridge nu mai imi amintesc sigur ...

 

poate si de doze nu stiu sigur

dar 100% am vazut o diferenta la bridge.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.