www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari


hades
 Share

Recommended Posts

Salutare !

 

Detin un head PEVEY XR-400 si as dori sa imi construiesc singur un cabinet. Ce difuzoare imi recomandati pentru aceste dead tinand cont ca puterea lui este de 100w 4 ohmi si are 2 iesiri. Nu ma pricep nici la legaturi (ar trebui sa fie in serie sau in paralel), nici daca trebuiesc folosite ambele canale de output.

As prefera ca dif`urile sa nu fie celestioane sau mai stiu eu de care, pentru ca nici nu e pe lampa asta si nici bani multi nu am.

Rog pe cei fara treaba acasa si cu chef de mijto sa treaca peste...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu se merita sa-ti faci un cabinet, asta pentru simplul fapt ca acela nu este un amp dedicat de chitara, este doar un mixer cu putere. In loc de cab ai putea sa-ti iei 2 boxe mai mari pe 3 canale (joase, medii, inalte) si ai rezolva problema. Nu este rezonabil sa dai bani pe cab pentru asta.

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers, eu tocmai mi-am facut un cabinet 1x12 cu celestion v30.

 

Daca ai scule nu e prea greu, daca nu ai, in schimb ai nevoie de vointa!!! Eu nu am avut scule decat de taiat metal (ce-i drept si un ferastrau electric + unul mecanic - astea de lemn).

 

Daca nu te pricepi si nu ai cu ce/unde, cum/ timp etc, strangi materialele, faci schema si mergi la un tamplar, sau pe unde se face mobila s.a.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

cauta dif-uri cu impedanta de 4 ohmi, cu randament mare(spl)-se masoara in db. banda de fregvente sa fie cat mai mare, intre 50hz si 5khz e f ok.

 

cauta dif-uri cu putere cat mai mica, nu te arunca la dif-uri de 200w pt ca la, lagate toate 4 o sa iti sune incet sa zicem alimentate la 50w...

unii probabil o sa imi sara in cap pt ce am zis...daca exista interes, dau si explicatia.

asta stiu din experienta, deci sfatul meu poate fi luat in considerare.

 

legare i serie: Re=R1+R2+...+Rn.

legare in paralel:Re=(R1*R2*...*Rn)/(R1+R2+...+Rn)

 

astea sunt relatiile de calcul de care ai nevoie.

 

legat de constructia incintei, daca vrei, iti pot da detalii...doar sa intrebi.

Edited by titus
Link to comment
Share on other sites

cauta dif-uri cu impedanta de 4 ohmi, cu randament mare(spl)-se masoara in db. banda de fregvente sa fie cat mai mare, intre 50hz si 5khz e f ok.

 

cauta dif-uri cu putere cat mai mica, nu te arunca la dif-uri de 200w pt ca la, lagate toate 4 o sa iti sune incet sa zicem alimentate la 50w...

unii probabil o sa imi sara in cap pt ce am zis...daca exista interes, dau si explicatia.

asta stiu din experienta, deci sfatul meu poate fi luat in considerare.

 

legare i serie: Re=R1+R2+...+Rn.

legare in paralel:Re=(R1+R2+...+Rn)/(R1*R2*...*Rn)

 

astea sunt relatiile de calcul de care ai nevoie.

 

legat de constructia incintei, daca vrei, iti pot da detalii...doar sa intrebi.

 

faza e ca nu stiu cum e bine: in serie sau in paralel.

sa zicem ca pun in serie 4 dif`uri de 100w si 4 ohmi e bine sau trebuie paralel?

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

ai relatiile acolo...

alea iti spun cum e bine.

 

spre exemplu:

Re=4ohm

R1,2,3,4=4ohm

 

R1,2 serie=R3,4serie=8 ohm

 

Re paralel=(R1,2 serie*R3,4serie)/(R1,2 serie+R3,4serie)=4ohmi.

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers, eu tocmai mi-am facut un cabinet 1x12 cu celestion v30.

 

Daca ai scule nu e prea greu, daca nu ai, in schimb ai nevoie de vointa!!! Eu nu am avut scule decat de taiat metal (ce-i drept si un ferastrau electric + unul mecanic - astea de lemn).

 

Daca nu te pricepi si nu ai cu ce/unde, cum/ timp etc, strangi materialele, faci schema si mergi la un tamplar, sau pe unde se face mobila s.a.

 

 

partea buna e ca nu o sa fie problema la confectionat cutia :) important este daac merita si daca da ce pun acolo :)

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu io, ti-ar trebui un difuzor special pentru chitara :) ce ai tu acolo e un difuzor pentru sisteme hi-fi sau ceva p-acolo...da' la pretu' ala, nu merita sa te chinui...nu orice chinezarie, care ar merge mai degraba bagata intr-o Dacie, o sa-ti sune bine cu chitara :)

 

 

:) cred ca mare dreptate ai.

din pacate pretul conteaza pt mine.

 

Mai tata, orice lucru prost, orice i-au pune si orice i-ai face, tot prost o sa sune! Mai bine mai pui un ban deoparte, mai estepti si iti iei un difuzor calumea, un head mai de doamne ajuta. Ma intreb ce doresti sa faci cu o statie de 100W!!! Adica unde o vei folosi.

 

 

mi`a cazut in brate magaoaia si vreau sa fac ceva cu ea. daca o tin degeaba nu ma incanta, mai si ocupa spatiu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.