www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Orange Tiny Terror Amp


Recommended Posts

Salut...

Am si eu cateva intrebari legate de acest amp "Orange Tiny Terror" asa ca multumesc anticipat comunitatii RGC pt eventualele raspunsuri

-unde este fabricat (usa,englia,sau liceente corea,china etc?)

-comercializeaza cineva la noi asa ceva?

-are vre-un user rgc exact acest model? sau unde pot proba si eu unul?

 

:) RGC

Link to comment
Share on other sites

Pe-al meu scrie ca-i facut in Coreea, desi se pare ca ultima generatie s-ar produce in China. Lampile ar fi JJ, dar nu bag mana-n foc pentru ca nu l-am desfacut pana acum.

Clean-ul e OK, dar amp-ul e facut pentru crunch: pure british tone. Dinamica la greu, iar cu gain-ul la max poti sa ataci ceva mai heavy fara probleme. Cu un booster in fata nu-i prea mare diferenta, dar ajuta.

Ce sa zic? Trebuie neaparat sa-l incerci, pentru ca daca nu-ti place tonul, e cam greu sa-i mai faci ceva. Are un singur canal, un singur control de ton si n-are bucla (creca o sa-mi pun in curand una ca nu mai rezist). Astea-s marile dezavantaje. Pe crunch poate acoperi fara probleme tobele, pe clean mai greu, chiar cu volumul la maxim.

Aaaa, si e foarte portabil, nene! :):) Trebuie doar sa gasesti un cabinet si gata.

Nu l-am testat decat o data la volume mari, folosind un Bassman 4x10 pe post de cabinet, si suna zid. Guitarsarpe poate sa-si dea si el cu parerea despre amp, pentru ca a fost acolo. :)

Link to comment
Share on other sites

Pe crunch poate acoperi fara probleme tobele, pe clean mai greu, chiar cu volumul la maxim.

 

Bai, eu cred ca poti face fata la repetitii si cu clinu, daca folosesti difurile potrivite. Un Eminence Wizard cu 103.5 dB randament, sau un Celestion G12 Century cu 102 dB acopera fara probleme, zic eu. Eu am probat un TT pe un 4x12 ENGL dar nu stiu ce difuri avea. Stiu doar ca era la limita cu clinu.

Ca sa-ti dau un exemplu, eu am statie de 100W, la care am scos 2 lampi pentru aproximativ 50W. Am cabinet de 2x12 in care am bagat 2 Scumback M55 care sint copii de Greenback si au randament de 96 dB. Chestia asta imi permite sa stau la repetitii cu volumul la 5 din 11, adica exact cit sa se deschida destul lampile ca sa sune bine, dar nu foarte tare cit sa acopar colegii de trupa si sa scurtez rapid viata lampilor :)

Eu zic ca un plus de 6-7 dB la difuri o sa-ti ofere si clin care sa se auda de tobe... Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.