www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Finger style


Guest acis
 Share

Recommended Posts

Sunt curios cati dintre voi folositi partial sau exclusiv tehnica de finger pick. Eu personal am renuntat la pana dupa aproximativ 5 ani de cantat. In momentul de fata cred ca nu sunt in stare sa fac o gama cap coada cu pana. In schimb pana mi se pare un obstacol in a simti sunetul si feelingul pe chitara ... asa cum as putea compara sexul facut cu prezervativ sau fara. Dupa cum va dati seama Mark Knoplfer a avut o atitudine decisiva in alegerea mea insa in mod deosebit larghetea cu care poti trata piese a fost cel mai puternic argument. Sufar intr-o anumita masura de anumite tehnici de care nu sunt accesibile degetelor insa reciproca este evidenta la capitoul asta. M-ar interesa idei si comentarii legate de tehnica asta daca ati reusit sa gasiti un stil aparte, sa scoateti piese mult mai complex decat ati fi facut-o cu pana, daca ati ajuns la performante deosebite si poate impartasiti chestii pe care eu nu le stiu. Cat de curand voi pune niste sample-uri cu anumite fragmente care probabil ca o sa trezeasca interes chitaristilor care incep sa cante cu pana doar pentru ca asa se canta la chitara. Si sa nu fiu inteles gresit ... 80% din chitaristii mei preferati sunt pick style.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios cati dintre voi folositi partial sau exclusiv tehnica de finger pick. Eu personal am renuntat la pana dupa aproximativ 5 ani de cantat. In momentul de fata cred ca nu sunt in stare sa fac o gama cap coada cu pana. In schimb pana mi se pare un obstacol in a simti sunetul si feelingul pe chitara ... asa cum as putea compara sexul facut cu prezervativ sau fara. Dupa cum va dati seama Mark Knoplfer a avut o atitudine decisiva in alegerea mea insa in mod deosebit larghetea cu care poti trata piese a fost cel mai puternic argument. Sufar intr-o anumita masura de anumite tehnici de care nu sunt accesibile degetelor insa reciproca este evidenta la capitoul asta. M-ar interesa idei si comentarii legate de tehnica asta daca ati reusit sa gasiti un stil aparte, sa scoateti piese mult mai complex decat ati fi facut-o cu pana, daca ati ajuns la performante deosebite si poate impartasiti chestii pe care eu nu le stiu. Cat de curand voi pune niste sample-uri cu anumite fragmente care probabil ca o sa trezeasca interes chitaristilor care incep sa cante cu pana doar pentru ca asa se canta la chitara. Si sa nu fiu inteles gresit ... 80% din chitaristii mei preferati sunt pick style.

 

Merci

 

Frate tu esti ala care a venit la sala cu baietii de la Richter ? Cu un Fender Strat negru ? Daca tu esti.. atunci va zic.. omul asta canta super cu finger picking. Poate pune si o melodie cu el.. :)

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt fan finger picking si chicken picking (hibrid de pana si degete). Folosesc tehnica asta cam 80% din timpul de cintat.

 

Daca as avea un chitarist ritm si nu as cinta intr-un trio (chitara, bas, tobe) as folosi doar degete. Asa, trebuie sa folosesc chicken picking si doar la citeva piese exclusiv degete, fara a avea in mina pana. Asta pentru ca la anumite tehnici de pana, cum ar fi strumming sau alternate picking, esti limitat cu degetele, foarte greu sa le reproduci.

 

Asculta Jeff Beck el cinta 99% cu degetele si are o tehnica excelenta, iar felul in care foloseste tremoloul stratului te face sa crezi ca are in mina un slide :)

Link to comment
Share on other sites

Hihi: ... am fost la un jam cu Richter. Sunt roackeri baietii pentru ce pot eu!

 

Cyfer: Merci de referinte ... ne stim cumva frugar, de la un concert de pe langa jukebox. Ai un stil foarte fain de abordare! Mi-a placut si ti-am zis si atunci! E interesant insa ca atunci cand cantam in trupa (cu armonie in spate) foloseam tot finger pick insa in stil mult mai clasic de pick style, in sensul ca nu eram nevoit sa acopar chestii armonice si puteam sa construiesc mult pe interventii si solo. Insa cand am cantat doar in formula de 3 mi-a fost mai de mare ajutor finger pick style in ideea de a umple spatiile goale. In fine, poate iti pot da si eu o idee de finger style (foarte diferit de Beck) si extrem de interesant de ascultat ... Adrian Legg. Poate unul dintre chitaristii care duce stilul asta la extrem.

 

Sunt niste sample-uri atasate, la care trebuie schimbata extemsia (.wav) pentru ca nu mi-au fost acceptate de server. Sunt trase draft, la prima mana si suna ca din buda insa nu am avut timp aseara de mai mult. Suna ca pe vinil ca le-am tras pe un mp3 player care capteaza si el cat il duce capu'. Sunt chestii in neregula cu ce suna acolo insa ideea e mai mult de ce iti ofera tehnica vis a vis de abordarea asta.

 

-primul fisier e un LookingForTheSummer - Chris Rea (parca a cerut cineva pe forum si o sa il directionez aici)

-al doilea fisier e o improvizatie blues din A

 

...enjoy

V001.WAV.mp3

V002.WAV.mp3

Link to comment
Share on other sites

Hihi: ... am fost la un jam cu Richter. Sunt roackeri baietii pentru ce pot eu!

 

Mwhaha stiam eu. Eram si eu atunci acolo... eu cant cu mishu dar in alta trupa :). Oricum suna super Fenderul tau si mai ales stilul. Pai da.. Richter sunt metalici dar iesise frumos si atunci

Am downloadat si wavurile puse aici.. sunt super ! Keep on rockin :)

Link to comment
Share on other sites

Acis: Mi-au placut inregistrarile tale, ai o tehnica misto, curata. Si mie imi place Adrian Legg, felul in care schimba acordajele. Pacat ca acele chei sunt mult prea scumpe pentru noi muritorii :)

 

Pun si eu doua piese la care cint exclusiv cu degetele, inregistrate la Big Mamou pe 10 Decembrie 2005.

 

Cocaine

The Sky is Crying

 

Cu degetele, eu am un stil mai murdar, my funky.

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Acis: Mi-au placut inregistrarile tale, ai o tehnica misto, curata. Si mie imi place Adrian Legg, felul in care schimba acordajele. Pacat ca acele chei sunt mult prea scumpe pentru noi muritorii :)

 

Pun si eu doua piese la care cint exclusiv cu degetele, inregistrate la Big Mamou pe 10 Decembrie 2005.

 

Cocaine

The Sky is Crying

 

Cu degetele, eu am un stil mai murdar, my funky.

 

 

super misto faza cu finger-picking-ul.

intr-adevar, se simte altfel chitara, parca ai mai mult feeling si daca mai combini si cu o tehnica destepta de vibrator, iese ceva super misto. faci ceva mai greu "carnati", dar chiar nu mai conteaza!

mi-au placut piesele.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

dragutz , :( , sincer eu nu prea suport pana ,nu prea imi place ... prefer sa cant cu degetele (e mai natural asa si ma descurc mai bine ) , am cantat cu degetele pana cand mi s umflase degetul mare de la atatea riffuri in timp s`a intarit si suna cam ca o pana .. si acu mai are o urma asa in locul in care dadeam in corzi si pot zice ca scoteam cu el tot ce aveam nevoie da pana la urma am cedat ca am vz ca am nevoie de pana (initial am canta t pe bass si preferam fingers decat pana :) nu aveam o extraordinara digitatie da ma descurcam :) pratice does magic ) si de cateva luni m`am luat de chitara electrica si initial am cantat tot cu degetele pot zice ca suna ok si cu degetu da nush pana la urma m`am hotarat ca am nevoie d pana la solourile rapide care nu prea s pot face asa ushor cu degetu asa ca m`am luat si de pana ca nah trebuie la metal la riffuri e alt sunet cu degetele din nefericire da ma descurc si fara acceptabil , dar deocamdata trag d mine sa ma obisnuiesc cu pana am inceput deja sa cant numai cu ea sa imi intre obisnuinta B) , anyway Fingerstyle rulz :> , da asta e avem nevoie si de .. pana :) so cred ca o sa folosesc pana la urma pana ca da rezultate mai bune la kestii super rapide ..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Finger style si pick sunt doua chestii total diferite si se aplica unor stiluri muzicale diferite. NU poti sa ii spui unui chitarist de metal ca pana e o prostie si ca tu esti mai ciumeg decat el ca, canti finger style. Discutia asta e din seria: "Care e diferenta dintre o gaina? Are picioru stang mai lung decat dreptul." sau "Hai sa comparam merele cu perele."

 

Comparatia cu sexu este fortata si nu are nici un sens. Exista mai multe stiluri de sex sau cum ? La ala tantric facem fara prezervativ, da la stilu metalic, cu solouri lungi, rapide si foarte tehnice de partea barbatului punem prezevativu k sa lungim solo-ul... Sunt curios cum ar fi sexu progressive...

Link to comment
Share on other sites

Hmm, nu cred ca poti spune cum e "mai bine" sa canti, ori cu pana ori fara pana, depinde de multe lucruri, oricum pana e destul de limitata pe cand cu degetele poti imita si pana, poti si ciupi mai multe corzi (neconsecutive) de-odata.

 

Cred ca cel mai bine e sa te descurci bine cu amandoua. Dacar ar fi sa aleg, eu as zice cu degetele ca e mai natural, uneori pana imi mai zboara din mana la acustica si ma calca pe nervi...

 

Si Knopfler intr-adevar, el are un stil f. original de picking la chitara, e bestial tipul.

Link to comment
Share on other sites

Acis ma bucur ca ai deschis subiectul acesta,aveam si eu niste intrebari referitoare la cantatul cu degetele pe chitara electrica.La acustica cantam doar cu degetele iar acum ca am facut rost de una electrica ma intrebam daca se schimba ceva in modul de abordare.Intrebarile mele (acis , cyfer) sunt :

Folositi aceeasi tehnica , folosita in chitara clasica ( cele patru degete, cu degetul mare pentru corzile e,b,d) sau folositi alta tehnica?

Cand cantati un solo sau faceti game ce degete folositi?

Reglati cumva chitara electrica intr-un mod diferit ?

 

Acis nu am reusit sa aud piesele postate de tine; cum sa schimb extensia fisierelor?

Link to comment
Share on other sites

Reglati cumva chitara electrica intr-un mod diferit ?

 

Acis nu am reusit sa aud piesele postate de tine; cum sa schimb extensia fisierelor?

 

Din cate am vazut eu, volumul dat la minim (1-3) asta in caz ca folosesti distors. Dar nu este o chestie obligatorie.

 

Start > My Computer > Tools (undeva sus) > Folder Options ... > View > Hide extensions for known file types (o debifezi). Apoi te duci la fisierele alese, si stergi .mp3 din coada si le lasi doar .wav.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Cu degetele folosesc mai multe tehnici, aproape deloc partea clasica, cea cu degetul mare pe corzile e, a, d si aratator, mijlociu si inelar pentru g, b, e. Totusi folosesc asta atunci cind chitara este singurul instrument intr-o piesa. Atunci fac basul cu degetul mare si melodia cu celelalte trei pentru fiecare coarda.

 

Atunci cind cint intr-o trupa, le folosesc total aleator si mai mult pentru obtinerea unor tonuri variante, altfel imi suna cind lovesc coarda cu degetul mare sau cu aratatorul. Tehnica de baza vine tot de la cintat acustic in felul descris mai sus, numai ca avind tobe si bas, ma lasa sa fiu un pic mai liber in alegeri.

 

Nu reglez chitara intr-un mod diferit dar o chitara cu spatiu mai mare intre corzi la bridge ar fi mai comoda, cel putin pentru mine ...

Link to comment
Share on other sites

cyfer:

mi-au placut piesele puse! Mai ales ca stiu Fenderul meserias pe care il canti! :) In TheSkyIsCrying se simte mai mult tehnica de finger tocmai prin faptul ca sectia ritmica e undeva in background si preiei practic lead-ul piesei. Pe Cocaine unde folosesti drive-ul relativ agresiv mi-as putea da greu seama daca este vorba de pana sau deget... probabil ca il canti si pe o doza mai bridge. Suna intr-adevar super fain ce faci acolo! Mai trec pe la concerte!

 

 

s0rin:

Nu e neaparat nevoie de o abordare clasica pe electrica. In mare parte ceea ce a zis cyfer, cam asa se intampla. Eu nu am studiat clasica niciodata si nici nu cred ca o sa studiez. Finger pick a devenit interesul meu cand incercam sa scot piese complex si mi-am dat seama ca pot pune basul si 2-3 chitari pe o singura chitara. Si asta in principiu inseamna sa acoperi basul, armonica si solo in timpii definiti. Din cauza aia nu folosesc niciodata taburile ... nu imi dau ce vreau eu si ma constrang sa pun piesa pe un anumit sablon. Nu caut sa o cant exact ca cel care a scos-o si atunci imi convine sa imi aleg eu gama si abordarea pe grif. In plus dezvolta enorm de mult imaginatia! Este absolut clar ca nu poti aborda orice gen muzical. Nu pot canta riffuri super agresive si alte chestii de genul asta insa poti avea agresivitate cat de cat fair daca ai un ton ok. Cat despre electrica ... practic sunt aceleasi reglaje cu mentiunea ca tin volumul un pic peste cel normal din cauza slabului atac folosit de mana fata de pana. Ritmica si interventiile le cant pe dozele de pe neck (pentru ca sunt tonuri mai moi ) iar solo-urile in principiu pe cele de langa bridge insa nu exagerat de agresiv. Folosesc destul de mult si volumul pentru a regla tonul in functie de partile din piesa. E chestie de cum iti construiesti stilul. Eu de ex. folosesc TexasSpecials (neck) si humbuck Seymon Duncan bridge pe un Fender. Doar un blues drive ca efect si eventual reverbul din statie. In rest daca ai chitara si statie ok tonul e asigurat.

 

Ca sa asculti chestiile alea intr-adevar trebuie sa dai Uncheck pe "Hide Extensions for known file types" din Explorer - Tools - Folder Options - View(tab) ... dai rename pe fisier (ori stergi .mp3 ori adaugi la sfarsit .wav)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Ameretat

@ acis:

 

Daca tot ai deschis topicu asta (thank God, ca eu eram prea... timid :) ) si daca spui ca esti asa mare fan fingerpick, poate ma ajuti sa-mi rezolv o maaare problema.

 

Am inceput cu degetele, am trecut la pana cand am inceput sa cant intr-o trupa de metal si acum cant cu unghiile - pentru clasica.

 

Problema e... Nu prea pot sa aplic chestii de fingerstyle cu adevarat misto pe electrica - decat pe clean sau pe overdrive-uri anemice. No problem, inteleg de ce si pot sa traiesc cu asta. Daaar... Sunt singurul om de pe planeta caruia i se agata unghiile cand canta pe corzi de otel?

 

Am incercat sa cant chestii cu tehnica de clasica pe electrica si e mereu aceeasi poveste: in timp ce mana stanga (obisnuita sa traga greu pe high-tensionurile de pe clasica) zburda atat de usor si firesc ca nici nu ma recunosc, ei in acelasi timp unghiile de la dreapta se poticnesc ingrozitor cand cant pe altceva decat pe nylon. Exista vreo solutie? Ma rog, considerand ca taiatul unghiilor NU e o optiune - ca vreau sa dau la conservator.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sal Ameretat ... scuze de intarziere!

 

Pentru chitara electrica nu cred ca e o solutie cantatul cu unghiile (cu unghiile nu cu degetele) ...cu atat mai mult cu cat am senzatia ca te referi la riffuri si abordare "metal". Cel mai probabil nu o sa canti metal cu degetele. Nu iti ofera atacul specific si ai si problema pe care ai aminitit-o. Si mie place feel-ul unghiei pe coarda (e un sunet diferit, curat si "aluneca" notele mai usor) insa considerente sociale ma retin in a face excess de chestia asta. Intr-adevar clean si overdrive "anemic" e ceea ce se potriveste pentru fingerstyle. Poti merge si mai departe totusi. Abordarea fingersyle nu inseamna totusi cantat cu unghiile - in stilul clasic. Cel mai des cant cu degetele efectiv (buricul degetului mai exact) ... lucrezi la fel de bine atata doar ca trebuie sa acorzi atentie tonului pentru ca exista tendinta infundarii sunetului (cu toate ca in istoria muzicii soundul infundat finger de blues a facut istorie). Sa nu crezi cumva ca fingerstyle e o tehnica ce exclude chitara electrica ... se preteaza extrem de bine! insa daca vrei sa canti metal nu stiu daca vei reusi mai mult decat sa fi original cantand cu ungiile. Raspunsul la intrebarea ta este: da unghiile se agata in corzi de metal, in cele din urma se rup si s-a terminat o saptamana de repetitie daca te bazezi pe asta ... exista ceva solutii de intarire a ungiilor (pe care insa le privesc suspect) precum si un fel de "unghiere" din plastic/metal care se pun pe degete ca si inele insa nu m-au atras niciodata (am vazut insa rezultate spectaculoase la chitaristi cu draciile alea pe degete) ... tu esti seful in ceea ce priveste alegerea ta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

DRACI!

 

Nu pot sa-mi tai unghiile. Nu-mi place deloc cum suna clasica "din buric(e)" si nici nu prea pot sa cant prea repede fara unghii. Sa vad cum e cu degetarele alea, ca altfel... Oricum, multumesc. Si zi-mi si mie de unde iau o piesa "reprezentativa" de-a ta.

Link to comment
Share on other sites

Cum o mica intarziere tin sa multumesc lui acis si cyfer pentru raspunsurile la intrebarile mele.

Cyfer spunea undeva ca esti limitat cand trebuie sa faci strumming, eu consider ca nu e adevarat, eu folosesc o tehnica ,care nu stiu cat este de comuna , insa care pe mine ma ajuta si nu ma limiteaza de loc: imi folosec degetul mare si degetul aratator , le tin impreuna ca si cum ai tine o pana si lovesc corzile cu unghia de la aratator,ceea ce da un ton foarte apropiat de cel rezultat din folosirea penei.

Ameretat - si eu imi folosesc unghiile cand cant la chitara electrica , si nu am probleme cu agatatul unghiilor in corzi, insa s-ar putea ca lungimea unghiilor mele sa difere de ceea ce detii tu tinand cont ca abordezi si chitara clasica.

Mai spunea cineva ca, cantatul cu degetele iti limiteaza oarecum viteza ; insa daca asculti Paco de Lucia (mai ales in concertul cu Al Di Meola & John McLaughlin ) realizezi ca poti sa canti si la viteze mari cantand cu degetele.

Am sa incerc sa pun un fisier video incercand sa arat tehnica de strumming folosita de mine, si unul audio in care atat partea de strumming cat si cea de solo( daca o pot numi asa ) sunt facute fara ajutorul penei (vreau doar sa arat ca tonul care se poate obtine cantand cu unghiile pe electrica este foarte apropiat de cel obtinut cu pana).

 

 

DISCLAIMER: vreau sa precizez ca eu sunt doar un incepator, deci nu luati in considerare calitatea a ceea ce cant eu , le-am pus doar pentru a exemplifica cateva afirmatii care le-am facut, si in speranta ca poate ajuta pe cineva.

finger.wmv

blues_all_around_me__cu_degete_.mp3

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

s0rin:

Cred ... de fapt, am certitudinea ca Ameretat s-a referit la genuri dure de muzica! In fine, incearca sa fi mai "razbunator" cu solo-urile si vei avea probleme dupa nu mult timp. Incontestabil ca nu ai probleme la abordari precum cele pe care l-ai postat! Si ca veni vorba, keep the blues for the moods on! Suna cool si mai mult ca sigur ca o sa ajungi la chestii "marete" pe chitara. Mi-a placut solo-ul de pe mp3 ... "harjaiala" specifica blues-ului din Nord!

 

P.S. Te credeam pe cuvant ca ai unghiile nerupte ...era de ajuns doar sa specifici! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Hmm... cred ca nici genuri de muzica mai dure nu ar fi problema. Adica, atunci cand canti cu degetele e mai naspa sa faci game, dar mult mai usor sa faci arpegii. Si am auzit in multe solouri de metal d-ala rau o abordare mai... arpegiata. Tot ce tine de schimbat rapid de corzi si string-skipping e mult mai usor de facut cu destele. Parcurgerile scalare sunt o problema pt Deh, avantaje si dezavantaje... Cantand cu degetele, sigur nu esti... "limitat" la viteza. Dracu... am auzit capriciul 5 al lui Paganini cantat pe chitara clasica (da, la viteza AIA), deci... Nu pierzi din viteza, pur si simplu e alta abordare...

Link to comment
Share on other sites

Nu e capriciul no 5 dar e un exemplu :)

http://video.google.com/videoplay?docid=-1...9704&q=paganini

 

Cantaul cu degete se practica cu succes si pe chitara electrica. imi vin in minte doi oameni acum : knopfler si mike oldfield , ambii mari instrumentisti. Am vazut doua concerte cu oldfield si are si pasaje foarte rapide ce puteam sa jur ca sunt cantate cu pana.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest doremi`

la inceput, cantam foarte mult cu pana...pana cand m-am inscris la un curs de chitara clasica...mi-a fost greu sa trec la finger picking datorita lipsei de antrenament la degetele de la mana dreapta dar,in timp,m-am obisnuit si a ajuns sa-mi placa mai mult decat cantatul cu pana... :) simti muzica in fiecare deget.....suna mai bine cand ciupesti cu unghiile,dar imi vine greu sa ma obisnuiesc cu unghii lungi la dreapta si scurte la stanga..ma simt ciudat :|

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

eu sincer nu stiu canta cu penel asa bine :|.am invatat ceva finger stle de la knopfler,si chicken picking care cred ca e acelasi lucru din ceva carte de alui robert hall.eu zic ca am precizie mai mare cu degetele decat cu penelu,si simt coarda mai bine(cat sa dau mai tare sau mai incet):| asta e parrerea mea,un dezavanaj e ca cu degetele nu ai asa viteza ca si cu penel,da marius m-a intruti la iupirae alternativa si merge destul de bine cand nu ma concetrez la faptul asta,dar cand incep sa ma candesc sa fac alternativ ma pierd.

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

cineva cine ne demonstreaza ca fingerpicku si cantatul cu pana se potrivesc de minune e chiar Malmsteen ( incerc sa fac referire la cineva cine nu foloseste strict un singur fel de a canta ) insa si el canta cu dejtele numai partile de(pe) clasica...Eu sincer invat fingerpicku mai mult de distractie, pentru ca iess niste chestii care suna extrem de bine, dar tot la pana raman, cred ca tine 100% de stilul muzical abordat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.