www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Loudspeaker?


Guest blackraven

Recommended Posts

Guest blackraven

As avea nevoie de un loudspeaker. Ceva dintre cele de pe thomann. A incercat cineva? Merita?

I-as ruga pe cei care nu au experimentat pe asa ceva SA TACA!!! Datul cu parerea nu prea ajuta la nimic.

Link to comment
Share on other sites

loudspeaker de care?de chitara? gen celestion, emionence etc?

 

eu folosesc un celestion clasic lead momentan.Are un bas foarte bun...medii bune...parca mai trebuiau niste inalte(poate e chitara de vina) si e foarte puternic:)

 

gasesti si in romania...nu neaparat pe thomann:)nu dau adresa sa nu sara cineva pe mine dar daca vrei rezolvam prin pm:)

 

numai bine...Dani

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
loudspeaker de care?de chitara? gen celestion, emionence etc?

 

eu folosesc un celestion clasic lead momentan.Are un bas foarte bun...medii bune...parca mai trebuiau niste inalte(poate e chitara de vina) si e foarte puternic:)

 

gasesti si in romania...nu neaparat pe thomann:)nu dau adresa sa nu sara cineva pe mine dar daca vrei rezolvam prin pm:)

 

numai bine...Dani

 

ce sunteti asa secretosi? aici gasesti dif-uri celestion : http://www.mcmusic.ro/brandcateg.php?BrandsID=9

Link to comment
Share on other sites

Am asa ceva si iti spun ca isi merita fiecare banut. 750W (500bass, 250hi-freq). Poti sa bagi in ele cat cuprinde... de la chitara acustica la melodii cu bass nebun, iti garantez. Pot fi folosite si la sonorizari, party-uri :)

Folosesc la sala de repetitii o pereche de RCF-uri Art315 (si "pun" in ele bass, 2 microfoane si semnal din laptop) si se aud foarte foarte bine.

 

LE: blackraven, vezi ca termenul "loudspeaker" este cat se poate de generic si cuprinde multe categorii

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Dintre acestea : http://www.thomann.de/gb/active_loudspeakers_fr.html Ceva pana in 200 E.

 

@razvanciub8a

 

mdaaaaa. sunt destul de sigur ca la cei 1222EURO isi merita fiecare banut :|

 

Ce ai vrea sa canti pe ele? In functie de asta iti poti alege o boxa cu difuzoare de bass de 12" sau 15" sau de o anumita putere. Se pare ca totusi pana in 200E nu prea sunt multe optiuni, din ce vad eu doar asta http://www.thomann.de/gb/the_box_pa202a.htm

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Ce ai vrea sa canti pe ele? In functie de asta iti poti alege o boxa cu difuzoare de bass de 12" sau 15" sau de o anumita putere. Se pare ca totusi pana in 200E nu prea sunt multe optiuni, din ce vad eu doar asta http://www.thomann.de/gb/the_box_pa202a.htm

 

am "intrat in contact" cu boxa asta si consider ca isi merita pretul pe deplin...

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

celestion pana la capat suna de rupe

 

am 2 si ma multumesc cu ele Classic Lead si Gt-12(made in uk) dar rup amandoua si GT-12 e si mai rau imi place mai mult decat ccl se merita

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Daca imi cumpar asta o sa pot sa ii schimb difuzorul cu un Celestion? sa zicem.. asta? De ce trebuie sa tin cont cand imi cumpar un loudspeaker. Eu vreau sa il folosesc la repetitii, acasa [cu volumul mai incet, of course:P] si eventual, daca se poate, si la un concert, ceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca imi cumpar asta o sa pot sa ii schimb difuzorul cu un Celestion? sa zicem.. asta? De ce trebuie sa tin cont cand imi cumpar un loudspeaker. Eu vreau sa il folosesc la repetitii, acasa [cu volumul mai incet, of course:P] si eventual, daca se poate, si la un concert, ceva.

 

In incinta respectiva se folosesc difuzoare full range, care sa aibe un raspuns cat mai liniar pe cat mai mult din spectrul audio 20 - 20.000 Hz.(difuzorul mai mare in bas si medii, cel mai mic in inalte). Difuzorul de chitara este facut sa raspunda in general intre 70 - 5.500 Hz, cam pe aici ar suna o chitara electrica acordata normal (cu 6 corzi, nu vorbim de tractoare). Un difuzor cum e Celestionul acela va suna prost intr-o incinta fullrange in schimb va suna foarte bine intr-un combo sau cabinet pentru chitara electrica. Daca tot iti iei boxa aia, lasa-o asa, daca nu iti mai place cum suna vinde-o si ia-ti ceva care iti place de la inceput cum suna.

Link to comment
Share on other sites

Voi sunteti constienti ca se vorbeste de incinte full-range, da? Cum am ajuns la Eminence si Celestion?

 

Eminence LT 12 sau cat si versiunea de 15" si mai este si una speciala nu mai stiu tipuil sau categoria , cu dublu con ( coaxiial) urca pana la 114dNb in domeniul inalte pana pa la 12-14Khz .

 

Fullrange

 

Nici un dif de inalte cu camera de compresie si palnie nu suna la fel de bine are balans energetic intre joase /inalte foarte bun cu trecere "naturala" ( no crossover) .

Nu se arde daca scapa chitara mai taios si distorsionat cea ce se mai intampla la boxele cu mai multe difuri , iar daca au protectie aceasta taie inaltele deci nu exista .

 

Ideale ptr. instrumente , dar si pentru voce .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.