www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

prima chitara


Guest minix
 Share

Recommended Posts

salutare

as vrea sa imi iau si eu o chitara si zic sa incep cu traditionala Hora. m-am uitat pe pagina asta http://www.romway.ro/mingei/hora/e_chit.html si m-am gandit la "Western Guitar - 12 steel strings" (acustica). intrebarea: este avantajoasa din punct de vedere pret/calitate? de la ce magazin m-ati sfatui sa o cumpar (avand in vedere ca nu ma duc la Reghin dupa ea :)). aveti alte sugestii?

mentionez ca nu stiu (deocamdata :) ) sa cand la chitara (am dibuit doar niste acorduri pe chitara unui prieten).

Edited by minix
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai in primul rand chitara dupa care te uiti tu e duble six ... si probabil o sa-ti fie cam greu sa canti pe ea mai ales la inceput... iar daca o folosesti ca pe o chitara normala adica ii pui doar sase corzi atunci iti va fi incomod grifu care e putin mai lat decat la un western obisnuit....

--

eu iti recomand sa intri pe www.hora.ro ca ala e site-ul official si sa vezi toate modele...daca intri pe versiunea in engleza o sa vezi si preturiile care sunt usor umflate fata de cele din magazin...adica in magazin sunt cu 20 % mai ieftine...

 

In bucuresti poti cumpara produse hora de la magazinul "Rapsodia" care este reprezentanta hora in bucuresti ...

-este situat la piata Alba Iulia in spate la bar traffic.... la magazinul Muzica gasesti produse hora dar preturiile sunt umflate fata de magazinul Rapsodia....

 

-si-ti recomand sa mergi cu cineva care se pricepe la chitari ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

mai bine-ti iei western 6 pt ca e mai bun lemnu.. si diferenta de pret e de 30 ron ... si aici mai ai o optiune sa-ti iei ctw care e cu aprox 40 ron mai scumpa... si eventual sa fie electro acustica cea ce mai costa 80 ron....

 

eu unu mi-as lua western 6 ctw care e in jur de 250 ron...

daca-ti mai raman bani poti sa-ti iei cu microfon incorporat... si ajunge pe la 350 ron .....

 

 

 

 

ps: tu ai vreo preferinta la forma ?

ps2: care-i suma maxima de care dispui?

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

pai aunci tre sa iei te duci sa vezi care cum suna si in functie de ce vrei sa canti si de banii de care dispui incearca sa-ti iei ceva cat mai bun...

Link to comment
Share on other sites

...cati bani ai?...

 

...hora face chitari si chitari, majoritatea proaste...daca ai bulan gasesti una cu griffu mai calumea...totusi, ios de parere ca e (culmea) mai bine sa incepi sa inveti pe o chitara de *** pe care canti greu, te chinui mult...cand iti iese pe aia, e de bine...dup-aia canti mai usor p o chitara buna si o si apreciezi mai fair

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa mergi tu cu inca cineva in magazin si sa vezi acolo exact ce model iti place si pe care vrei sa-l iei!Tu incerci asa chitara...vezi daca iti place...si i-o dai celui cu care mergi la magazin(de preferat un tip cat de cat cunoscator in ale chitarei) sa verifice daca nu are vreun defect!Cel mai bine vezi la fata locului ce model sa-ti iei!

Link to comment
Share on other sites

...hora face chitari si chitari, majoritatea proaste...

 

si daca ziceti ca hora face chitari proaste care ar fi alternativa, pastrand oarecum proportiile la pret?

 

(in general n-am "bulan" :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

HORA STA BINE LA CHITARI ACUSTICE CLASICE ETC.... LA ELECTRICE STA MAI PROST....

 

nu trebuie sa ai bulan sa nimeresti una buna... :) trebuie doar sa sti sa cauti...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest cobain67

nu tias recomanda un double-six daca zici ca nu jti sa canti inca... e mai greu cu 12corzi decat cu 6 si sar putea sa te incurci in corzi :) ... daca vrei sa ii pui numai 6corzi iti va fi camincomod griful care e mai lat decat la o chitara obijnuita... daca tot mergi pana in reghin macar ia pe cineva priceput la chitare cu tine :( ... e mai bine aja si

macar ai siguranta ca nu tiai cumparat o tampenie de lemn cu cateva sarme pe ea :) ...oricum doble-six nu e pentru incepatori :) ... si gasesti greu seturi de corzi pentru double-six... nu are rost... (doar sfaturi, nute supara pe mine B) )

Link to comment
Share on other sites

Hristos a inviat!

 

mergi cu cineva care se pricepe (eventual un profesor) sa-ti aleaga o acustica Hora; pt ca instrumentele cu cutie de rezonanta (reci) se cumpara pe probatelea, nu din auzite; pt ca poti nimeri un instrument bun la pret mic, sau un instrument prost la un pret mare (firma cu prestigiu).

 

si iti recomand un profesor. autodidact poti fi, dar dupa o perioada lunga de timp

 

spor

 

mamaaa, acuma am vazut si eu cand a fost ultimul post

am scris cam degeaba

 

2005 dec.

Link to comment
Share on other sites

Guest cobain67
tu ai vãzut din ce datã era ultimul post? :)

 

am vazut dar acum am descoperit si eu siteul asta si mam gandit ca daca nu sia luat chitara aceia macar sa ii dau niste sugestii :(

 

tu ai vãzut din ce datã era ultimul post? :)

 

lasa ca si eu am scris cam degeaba siam vazut numai dupa ce am terminat de scris si de postat :)

Link to comment
Share on other sites

e mai greu cu 12corzi decat cu 6 si sar putea sa te incurci in corzi :) ... .oricum doble-six nu e pentru incepatori :) ... si gasesti greu seturi de corzi pentru double-six... nu are rost... (doar sfaturi, nute supara pe mine :( )

 

 

ce bascalie!!!! auzi te incurci in corzi :))))))))))))

Link to comment
Share on other sites

nu tias recomanda un double-six daca zici ca nu jti sa canti inca... e mai greu cu 12corzi decat cu 6 si sar putea sa te incurci in corzi :) ... daca vrei sa ii pui numai 6corzi iti va fi camincomod griful care e mai lat decat la o chitara obijnuita... daca tot mergi pana in reghin macar ia pe cineva priceput la chitare cu tine :( ... e mai bine aja si

macar ai siguranta ca nu tiai cumparat o tampenie de lemn cu cateva sarme pe ea :) ...oricum doble-six nu e pentru incepatori :) ... si gasesti greu seturi de corzi pentru double-six... nu are rost... (doar sfaturi, nute supara pe mine B) )

 

Omule nu mai dezgropa thread'uri de 100 de ani. Baiatul ala si-a luat chitara de mult (daca si-a mai luat pana la urma)

Link to comment
Share on other sites

nu tias recomanda un double-six daca zici ca nu jti sa canti inca... e mai greu cu 12corzi decat cu 6 si sar putea sa te incurci in corzi wacko.gif

1. Pe cate chitari double six ai cantat mai mult de o saptamana?

2. Daca e sa urmam rationamentul tau, toate chitarile ar trebui sa aiba o coarda. Grif subtire, nu te-ncurci in ele...ce poti sa-ti mai doresti? Ma rog, poate in afara de variatie

Link to comment
Share on other sites

Guest AdiNX

eu am un reghin double-six si am 6 corzi pe ea.. cant putin cam greu din cauza grifului, dar merge.. asa ca daca eu ca incepator ma descurc, se descurca orice incepator

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.