www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

7 String


Symbolic
 Share

Recommended Posts

Ilun: mersi, intradevar e tractor, baritonul isi spune cuvantul in rifuri

 

Fenrir: e chitara cu semnatura lui Carpenter, dar nu are nici o legatura stilul muzical care il abordeaza cu ceea ce cant eu ... am ales-o pur si simplu ptr caracteristicile care le are si chiar si ptr felul cum arata. si mersi pentru urare, am mare grja de ea

 

Preda: am chibzuit mult pana am ales-o si principalele motive sunt stilul care il cant si caracteristici care le are (cum am mai amintit)

legat de dozele: sunt emg 81'7, deci concepute dupa fratele mai mare emg 81 (sunt doze mult mai clare, si chiar cu ouput level mai ridicat decat emg-urile 85). Pentru carcotasi (sau mofturosi) chiar am testat nu am vazut diferente dintre 81 si 81'7. Folosesc doza de mijloc doar la rifurile grele (sunetul e atat pe bass ca o doza de neck, dar si mai clar, nu infundat) - deci numai buna ptr rifuri grele - cu palm mute, sacadate, galagioase :), deobicei nu se capteaza bine pitch harmonic-ile pe doza din mijloc, ci doar pe cea de bridge. legat de oportunitati: depinde ce vrei sa canti - cred ca orice - poti sa o folosesti de la populara, jazz, pana la ultra brutral death/grindcore - sunetul pe clean e f. curat, si cristalin ca Ozana cea frumos curgatoare, si deasemeni si foarte murdar ptr stiluri agresive, dar asta depinde si de restul echipamentelor.

chitara are bridge fix (faptul ca chitara este neck-thru, cu bridge fix si string-thru body) ii da un surplus de sustain fata de alte chitari - exact cum spunea la un moment dat un tatic al chitarilor, dar nu ii mai tin minte numele: "cu cat mai putin metal pe chitara, cu atat mai mult sustain" - dar deasemeni - depinde ce canti

legat de grif: e o girafa ce mai, e un monstru; ma folosesc de griful baritonal (notele joase suna mult mai dur, pe bass, au un sustain "cat casa"). innainte sa aleg chitara am avut o frica, grif baritonal, si cu 7 corzi, eu - nu posed degete lungi, am cantat doar pe chitara normala 25,5' si 6 corzi, dar cu munca si obisnuinta - scapi de orice impedimente, te acomodezi cred destul de repede, depinde si nivelul la care canti la chitara. Am avut si un f. noroc - chitara cand a sosit a fost setata brici, fata de cum am vazut alte chitari chiar setate din fabrica prost (deci totusi pretul de 1100 e si-a spus cuvantul, sau faptul ca am luat-o direct de afara, fara sa mai umble cineva la chitara), spre surprinderea mea f. mare cand a sosit chitara, are corzile foarte apropiate de taste si fara sa faca freetbuzz deloc, ceea ce m-a ajutat enorm la trecerea de la grif normal in 6 corzi respectiv la girafa asta cu 7 coarde vocale :))

in poza 3 si poza 4 se vede hardware-ul (Crome Hardware, ESP Locking Tuners). nu cred ca ati observat prea bine in poza - spre marea mea uimire la sosirea chitarii (si nici chiar in momentul defata), corzile nu erau(nu sunt) deloc infasurate pe tija de la cheitele de acordare, nici macar o jumatate de spira, corzile sunt taiate direct dupa ce ies din gaurica de prindere (asta datorita sistemului de blocare), si culmea ca tot foiesc chitare de 3 ori pe sapt casa-sala de repetitie-iar casa, si nu se dezacordeaza mai deloc (e un plus mare al chitarii)

aaaa .... uitasem, tot legat de doze. dupa cum se vede in poze (cel mai bine in poza 8, si putin in poza 7) ... si sper ca am surprins destul de bine ... dozele nu sunt perfect echilibrate pe orizontala (nu cred ca e o exprimare prea corecta) ... ca sa explic: doza de bridge, in partea corzilor groase e mult mai apropiata de ele, si e destul de coborata la corzile subtiri, iar la doza de mijloc e tocmai invers, astfel venind setata din fabrica. eu nu observasem acest lucru la inceput, ma trezise prietenul meu, zis Jihad, :D cu aceste multe mici detalii, care toate adunate la un loc conteaza mult

Concluzie: dupa e si numele topicului - e intradevar un tractor

PS: Daca am uitat ceva, o sa revin

 

a si uitasem: inca un modiv ptr care am ales-o a fost reverse stock-ul (ceea ce pe mine ma chestia asta)

 

Fenrir: e f. bantida si f. frumoasa chitara ta, chiar si ea a fost una din optiunile care le-am avut in alege un tractor. Sa ai grija de ea man, si sa nu uiti sa ungi tractorul cu ulei :):P (recomand GHS Fast Fret)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Les7
ma, eu nu pot sa zic "tractor" ca nu ma mai primeste in casa :)

 

Insa, My Nymphetamine Girl a fost intotdeauna.

 

pai pune si tu o poza, doua, sa-ti vedem si noi fata :)

sau o tzii secret ptr tine :)

Link to comment
Share on other sites

lasa domle ca-i ok si trabantelu'. e timp. nu vezi ca nici noi nu avem cine stie ce avioane. primu' care sare cu Universu' ne da umilinta. Ma rog, poate nu si lui Ugene. wellcome si baga o parere despre ea. Scopul topicului nu e sa punem poze si sa ne admiram chitarile. sa auzim o parere, un sfat etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i cunoasteti pe toti.

 

Stefan mai are asa ceva click

 

Fiind prieteni, am pus si pun mana des pe universe-ul sau (suna ciudat). E o chitara super, dar deocamdata 6 corzi imi sunt sufuciente. :)

 

faina recenzie a scris nenea :)

pacat ca n-a pus si niste poze...poate pune acu :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Don MaXxX
am zis cã tre sã v-o arãt ºi vouã, cã deh... nu suntem prea mulți.

 

Mayones Regius7 Custom

 

killer!!!

 

cat a fost?

 

Ti-a pus semnatura pe fretul 12 sau asa e modelul? :)

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
da, aºa e modelul, sunt endorser Mayones de când cânt la Pain Of Slavation. :)

 

am intele asta, te-am vazut pe site.

da' cat a fost?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Chiar asa Razvane, baga o poza cu chitara. Stiu cand ti-ai cumparat-o te uitai in fiecare zi pe unde e coletul :)

Foarte misto epiphone-ul si SC-ul. cele mai misto de pana acum. A mea e pe ultima pozitie la looks (nu si personal... i like the puke green finish)

 

ok. sunt din concert, nu am gasit unele care sa nu fie ori de departe, ori cu tehnica fotografica inclusa, ori de prin cluburi intunecate. iar poze ei nu i-am facut, asa ca ma folosesc de cele de la Rockin' Transilvania. Este un Schecter Blackjack 7, luat din USA, a stat 21 de zile pe drum si a venit acordata si setata. Intre timp, i-am facut un "tuning" prin niste locuri. O am din 2006.

post-290-1216993507_thumb.jpg

post-290-1216993519_thumb.jpg

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

ok. sunt din concert, nu am gasit unele care sa nu fie ori de departe, ori cu tehnica fotografica inclusa, ori de prin cluburi intunecate. iar poze ei nu i-am facut, asa ca ma folosesc de cele de la Rockin' Transilvania. Este un Schecter Blackjack 7, luat din USA, a stat 21 de zile pe drum si a venit acordata si setata. Intre timp, i-am facut un "tuning" prin niste locuri. O am din 2006.

misto potentiometrele :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

daca imi iau corzi de .013 si acordez in B pot sa pastrez aceasi tensiune ca si cum ash acorda corzile de 0.009 in E ? Daca acordez corzi groase in B isi pastreaza claritatea sau o sa sune "noroios" si fara definitie ?

le: ma intereseaza tensiunea ca sa nu ma trezesc cu harpa in loc de chitara

Edited by arch)(angel
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
daca imi iau corzi de .013 si acordez in B pot sa pastrez aceasi tensiune ca si cum ash acorda corzile de 0.009 in E ? Daca acordez corzi groase in B isi pastreaza claritatea sau o sa sune "noroios" si fara definitie ?

le: ma intereseaza tensiunea ca sa nu ma trezesc cu harpa in loc de chitara

 

Ai incercat vreun bass sa vezi daca ti se lipeste de mana ? :)

Acum la modul serios, sunt multe lucruri care depind... sunetul general al chitarii, sunetele pentru care au fost concepute dozele sa le capteze, reglajele statiei. De exemplu incerci sa reglezi sunetele de frecventa medie si te trezesti ca afecteaza sunetele inalte, etc.

Okay, sa fiu sincer, nu prea ma pricep,, dar imi imaginez ca o chitara mai inchisa la ton ar suna mai bine decat una mai bright atunci cand folosesti corzi foarte groase. Tin minte ca pentru fiecare .001" trebuie sa cobori cu un semiton pentru a ajunge la o tensiune asemanatoare... deci acordajul in B pare rezonabil; si totusi, pentru corzile groase,marimile nu cresc in .001" in .001" ci sar mai mult (.042, .046, .052 etc) Deci ramane sa experimentezi, nu ai de pierdut decat un set de corzi.

Link to comment
Share on other sites

Deci ramane sa experimentezi, nu ai de pierdut decat un set de corzi.

Scump 'domle scump !

Oricum mersi mult de sfatul cu pt fiecare .001 cate un semiton. As incerca treptat, .011 dupa .012 si daca am ambitie .013. Si in functie de ce invat din experienta raman pe un anumit gauge.

 

Numai bine *gives a beer to rayvann* :) .

Edited by arch)(angel
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

oau dude...n-am mai vazut pana acum vre-un fender 7 string... :)

ce signature e?? adica.. cui este designu?? ca n-am recunoscut semnatura..

s-o folosesti sanatos :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.