www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cum ne-am apucat sa cantam la chitara


Marius T
 Share

Recommended Posts

Guest diogrey

pai eram un grup de prieteni metalisti si am vrut sa ne facem formatie...si ...surpriza trebuia sa cantam la instrumente pt asta asa ca neam apucat toti de chitara...ei si ei au continuat au ajuns buni eu :) ..si acuma m-am apucat din nou autodidact

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai eram un grup de prieteni metalisti si am vrut sa ne facem formatie...si ...surpriza trebuia sa cantam la instrumente pt asta asa ca neam apucat toti de chitara...ei si ei au continuat au ajuns buni eu :) ..si acuma m-am apucat din nou autodidact

Tare :).

Mie la inceput imi placeau tobele... dar m-a atras mai mult chitara :)

Link to comment
Share on other sites

la vremea cand m-am apucat eu de chitara, prin anii `60, dupa ce ascultai shadows, beatles si sincron, era imposibil sa nu-ti doresti sa canti la acest instrument. mi-au luat ai mei chitara, dupa multe insistente si m-am chinuit veun an-doi, pe la casa pionierului unde ne-nvata unul batran, ceva muzica clasica, in acordaj rusesc. mai tarziu am incercat si la scoala poulara de arta unde, altul, si mai batran, ne invata tot muzica clasica si tot in acordaj rusesc. am renuntat, dupa o luna, am invatat sa-mi acordez singur chitara in acordaj normal si, in doua saptamani, am invatat trei acorduri A, D, E, de la un coleg de scoala mai mare, cu care puteam sa ma acompaniez la o sumedenie de piese cunoscute. a fost un pas mare! asa am inceput...

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

Acu vreo 3 ani am participat la un concert numit Remember Rock , si cand i-am vazut pe oamenii aia ca au formatie si canta la diferite instrumente , m-am hotarat si eu sa ma apuc de muzica ...

La inceput am luat basul in mana , dar un chitarist m-a convins sa studiez chitara!

Am fost si sunt pasionat si banuiesc ca voi fi pasionat de acest minunat instrument , desi cateodata ma mai "cert " cu chitara , si apoi nu mai vorbim vreo cateva ore :):):) ,.

Link to comment
Share on other sites

eu odata demult, pe vremea cand stateai cate o ora pe dialup cu kazaa-u sa iei o melodie si te bucurai parca venise mos-craciun, am dat peste o melodie de la satriani care se chema Tears in the Rain, cantata pe clasica. de atunci am inceput sa visez chitari , si pana la urma m-am dus la muzica si mi-am luat :) pe urma , din cauza lu Radiohead m-am apucat sa scriu cantece, dar asta e alta poveste

Link to comment
Share on other sites

Cand eram mic de tot (2-3 ani) ABBA era cea mai tare trupa. Imi placeau la nebunie. Imi doream sa cant si eu piesele lor. Dar pianul nu ma atragea in mod deosebit. Ramanea doar chitara...

 

In 1979 (la 4 ani) am fost cu parintii mei la Varna, in Bulgaria (acolo erau sa ma piarda, am plecat singur, de nebun pe-acolo... ce bataie am luat!). De acolo parintii mei au cumparat un pick-up si un disc cu mai multe trupe printre care erau si The Eagles cu piesa Hotel California. Soloul de la acea piesa m-a vrajit. Am stiut ca asa vreau sa cant si nu altfel.

 

La 6 ani am mers la scoala de muzica. Din nefericire, nu puteai sa urmezi cursurile de chitara decat dupa ce faceai 4 ani de pian sau de vioara. Parintii mei (mama mea a studiat la liceul de muzica din Timisoara, sectia canto si dirijori) au hotarat sa ma dea la vioara, fiind tot un instument cu coarde (ce-mi place cuvantul asta, coarde :) )

 

Dupa 4 ani de vioara l-am facut si pe al cincilea in particular. Dupa aia am fost la un cor destul de tare pentru un timp. Apoi am vrut sa ma apuc de orga (era la moda) sau de tobe. Nehotarare de pustan ca sa zic asa.

 

La 14 ani mi-am luat o chitara acustica Hora Western dupa ce i-am vandut unui vecin o minge de fotbal chinezeasca din piele. Parintii m-au ajutat cu restul banilor.

Dar eu tot electrica am vrut. In 3 Mai 1990 mi-am cumparat prima chitara electrica, un "Strat" Reghin. Chitara aia o am si azi, am modificat-o la greu si arata execrabil dar eu o iubesc mult!

In paralel mi-am luat de la cineva un gat si un corp de bass, le-am unit si le-am pus o doza (cea de la neck) si potentiometrul de ton de pe electrica mea. Pickguard nu aveam, atarnau firele pe afara. Gata, am avut si bass!

 

Restul a insemnat studiu (nu prea mult, din cauza lenei :) ), ambitie, obraznicie si poate si putin talent :)

 

Era sa uit: trupa am vrut sa-mi fac in timp ce ascultam piesa Blue Highway a lui Billy Idol de pe albumul Rebel Yell. Am avut o asa-zisa revelatie...

Link to comment
Share on other sites

Io m-am decis sa ma fac chitarist cand o vecina mi-a imprumutat un disc (vinil) cu Maicăl Giacsăn :) .Asta prin 87-88.Cred ca eram a 4-a sau a 5-a

Acolo am gasit piesa Beat It in care face solo Van Halen. :)

Soloul ala m-a vrajit. Ajunsesem sa stiu exact unde sa pun acul de la pick-up sa nimeresc soloul de la inceput. Discul ala a fost ascultat pana s-a uzat :( .Va dati seama ca vecina nu si-a mai primit discul inapoi.A trebuit sa ii dau in schimb totusi 2 discuri cu Cei trei muschetari.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

eu ma uitam la un concert cu santana.. si tot vb cu ai mei despre chitara... la un moment dat am zis.. ba eu de maine ma apuc de chitara.. :) cred ca aveam vreo 16 ani

sau urma sa implinesc 16

Link to comment
Share on other sites

Dupa videoclipul "November rain" (prima oara cand l'am vazut) - solou' lu' Slash de la sfarsit, in fata bisericii ... am ramas :):(:) ...

 

La cateva zile dupa, m'am dus in Muzica si am cumparat *prima* chitara - rest is history. :)

 

P.S. Deabia facusem 18 ani.

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

Eu printr-a 7 -a fiind innebunit dupa Bon Jovi ( inca sunt ) si var meu avand clapa ( din aia de copii mici) tot mergeam pe la el sa cantam. Am invatat si eu formarea acordurilor pe clapa, notele adica cam tot ce imi trebuia. Si atunci am zis ca vreau si eu o trupa ca Jon si am mers amandoi la clubul elevilor sa facem trupa. Cum am cam dat gres cu vocea profesorul mi-a zis sa incerc altceva si cun Jon canta si la chitara am zis What the fuck? Tin minte cum astia deja cantau si eu stateam intr-un colt cu o acoustica si bagam 1234 etc. Si dupa aia mi-a dat electrica dupa ce am invatat si eu ceva acorduri. De atunci nu am ami pus mana pe acoustica. (glumesc am mai pus asa ocazional).

Link to comment
Share on other sites

io il am pe tata (care a cantat inainte in Integral). aveam chitara.. a fost nevoie sa invat un cantec pentru balul bobocilor in a noua shi l-am pus sa ma invetze.

mi-a aratat Do, Re, re, Sol cu bareu, Fa, La, la shi mi.. pe astea le-am invatzat, le-am procesat.. le-am analizat shi dup-aia am inceput sa "inventez".. de fapt sa deduc.. la juma' de an de chitara eram mai bun decat aia care faceau la palatul copiilor de 2-3 ani cu profesur..

mai tarziu l-am cunoscut pe iulian shi ne-am luat la intrecere.. care ne-a facut sa progresam mai rapid.. iar intr-o zi am zis bai hai sa facem trupa. el a luat chitara, io bass-u' (ca de-asta aveam shi era shi fain) shi asha ne-am apucat!

Link to comment
Share on other sites

Pe la 13-14 ani, cand am auzit pentru prima data solo-ul de la "Mr. Crowley", am ramans masca. Am ascultat melodia zile intregi, nu cred ca este cineva pe lumea asta, care a ascultat melodia asta mai mult decat mine. Si asa am decis sa-mi iau chitara. In fiecare zi de atunci ii ziceam de vreo 10 ori pe zi lu' bunicamia sa-mi cumpare o electrica, dar tot se refuza, dar intr-o zi, cand era o vecina in vizita, a auzit, si ea fiind o ex-profesoara de muzica, m-a intrebat daca vreau o chitara clasica. Am luat chitara, si asa am inceput sa invat primele acorduri. Din pacate a trebuit sa plec in Italia si a trebuit sa ma las un an de chitara, dar dexteritatea nu prea a suferit deoarece cantam la telecomanda non stop :). Cand m-am intors in Romania, un prieten avea o electrica si m-a mai invata cateva acorduri. Vacanta s-a terminat si asa trebuit din nou sa plec in Italia. De ziua mea (Octombrie), la 16 ani, mi-am luat prima mea chitara electrica, o Yamaha EG112. Am cantat eu ce am cantat, iar din Ianuarie, am inceput sa iau lectii. De atunci, am cantat cu cea mai mare dedicatie si am incercat sa fiu ca un "burete". Prin Februarie, am inceput sa invat melodia Mr. Crowley. Am stat vreop 3 - 4 luni, sa o invat, dar niciodata nu am avut vreo sadisfactie mai mare decat cand am cantat-o de la cap la coada cu Randy Rhoads.

And that's the way it started :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dadius

Am inceput sa cant la pian la varsta de 5 ani, cand mi-a cumparat bunicul meu un pian mare de concert. Intr-o camera erau numai pianul si cateva scaune. M-au obligat ai mei ca eu nu aveam nici un chef de muzica la vremea aceea. Astfel am ajuns sa scriu note pe portativ inainte sa scriu litere. Nu mai stiu exact in ce an am trecut de "acasa" la Scoala Populara de Arta din Resita, in clasa a cincea insa m-am lasat de pian si de muzica in general, pana in anul 1990 cand m-am inscris la un curs de Muzica Usoara la Palatul Copiilor din Resita (fosta Casa a Pionerilor).Acolo incet,incet am invatat sa cant la chitara. Tot acolo i-am cunoscut si pe Cata si Dio care sunt colegii mei de trupa si in ziua de azi. Practic am invatat impreuna. Aveam la vremea aia doar o chitara doublesix facuta de Reghin si uitata la mine acasa de Cristian Buica (un cunoscut interpret de muzica folk din Resita) de pe vremea cand inregistra la tata in studio materiale pentru Cantarea Romaniei. Am cantat mult timp pe aceasta chitara pana am strans 10.000 lei si am luat o chitara electrica tot Reghin de la instructorul nostru de la Casa Pionierilor. Cam asta ar fi inceputul. Continuarea va invit sa o cititi pe pagina mea personala: www.dadius.tk3.net si in curand si pe: www.screamingheads.ro

 

Respectele mele tuturor

Edited by dadius
Link to comment
Share on other sites

Continuarea va invit sa o cititi pe pagina mea personala: www.dadius.tk3.net si in curand si pe: www.screamingheads.ro

 

 

Uf, offtopic, sorry.... (de fapt are legatura cu inceputurile, ma rog)

E greu sa ma abtin!

De distractie, cine ma recunoaste in prima poza din pagina lui dadius? (poze prieteni) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Eu m-am apucat asa ..ca mi s-a pus pata si gata....mi-am vandut telu si mi-am luat o acustica..de vre-un an jumate..

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

ce intrebare...

eu nici nu mai tin minte...cred ca am "zdranganit" pe la un prieten si am ramas fermecat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest crazy_wookie

pai.. mi'am dorit foarte mult sa pot sa cant la chitara o melodie.. melodia mea si a prietenei.. evident ca vroiam sa i'o cant ei..

asa am inceput.. asta se intampla acum doi ani si jumate.. oricum inca nu am reusit sa cant nenorocita aia de melodie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest MirceaNo1

eu ma deprim de fiecare data cand karpi scrie pe forum k dk teai apucat dupa 10 ani nu mai ai nici o sansa sau k ai nevoie de studiu intens k sa ajungi sa ai putin habar de muzica...kiar asa o fi oare?

Link to comment
Share on other sites

Guest Petrucci_DT
Sa va povestesc si eu cum m-am apucat de chitara :)

Din clasa I,am inceput sa cant la flaut,pt ca am facut generala la Lic Waldorf,unde se pune ft mult accent pe arta.Deci in clasa I m-am apucat de flaut,apoi in clasa a V-a de mandolina si in a VII de chitara.In 2003 Mi-am luat chitara, pt ca pana atunci cantam la scoala.Din acel moment am cautat un alt profesor cu care sa invat sa cant si am gasit pe Adi Manolovici.Am facut 6 luni cu el,dupa care am renuntat si acum m-am reapucat in cadrul unui cerc,unde este ft misto si facem deja de 2 luni si am invatat 4 cantece(uraa) :)

Mi-ar placea ft mult sa invat sa cant la bas,dar asta de la anu B)

Oki,asta e si povestea mea! :)

ce cerc???:( unde? cand?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
eu ma deprim de fiecare data cand karpi scrie pe forum k dk teai apucat dupa 10 ani nu mai ai nici o sansa sau k ai nevoie de studiu intens k sa ajungi sa ai putin habar de muzica...kiar asa o fi oare?

 

Pai chiar asa e... io zic ca trebuie sa te impusti, ca nu mai ai cum sa te apuci de chitara.

 

GET REAL!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.