www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dungeons and Dragons


Guest h00k
 Share

Recommended Posts

Ma gandesc ca poate avem paicea niste chitaristi mai... fantasy :) Cine cunoaste temeinic regulile AD&D alea noi sa posteze aici. Si poate facem un party frumos. Am DM competent, se pricepe la campanii and stuff. Zaruri o sa avem si manuale... deci... go for it :)

Link to comment
Share on other sites

4 moisoiu: Pai... E foarte mult de spus. E un board game RPG fantasy. Cu elfi, vrajitori, dwarfi, dragoni, alea alea. Ideea e ca de obicei jocul se joaca cu party de 4 jucatori + 1 dungeon master (e un fel de "calculator" el; pune monstrii, stabileste daca ti-au iesit bine atacurile, magiile, etc.) Dungeon Masterul trebuie sa stie cel mai bine regulile. Daca el stie bine, atunci conteaza mai putin daca tu esti afon in jocul asta. Doar sa ai vointsa si sa stii bazele, principiile jocului. Ideea e ca jocul se poate desfasura la nesfarsit, si ca poti sa faci ce vrei. Tu vrei sa ai mama elf si tata nujt ce zeu, si sa ai niste caracteristici speciale? Nici o problema. Vorbesti cu Dungeon Masterul si iti face el rasa speciala exact pt tine si are grija sa nu debalanseze jocul. Vrei arc care sa traga cu 69 de sagetsi odata? Nici o problema, ca il face dungeon masterul, numa sa ai bani/alte chestii ca sa il cumperi/construiesti.

 

4 susceptor: AD&D v3.5 ca-i mai cool si dupa ala am invatat eu :)

 

4 others: Bun... vad ca se strange party-u :) Eu zic sa o luam de la 0. Daca se aduna oameni si gasim o fereastra comuna in program, poate ne adunam sa o punem de una mica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest stef_kse

hehe...tare dnd...sunt mai multi amici de ai mei care joaca dar nu sunt chitaristi. de warhammer si warhammer 40k a auzit cineva? now theres a real game :)...ma refer la varianta table0top bineinteles nu la alea pe calculator.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai probabil din state. Manuale D&D nu gasesti SIGUR in romania. Cel putin asa stiam. Pt warhammer... nu cred ca o sa gasesti ceva pe la noi prin patrie... sa ma corecteze careva daca nu e asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

Intr-o vreme parca aveau o... "sucursala" in Bucuresti - de unde si-a luat un prieten de-al meu niste chestii. Dar s-ar putea sa se fi carat - si de ce nu, avand in vedere ca manualele si source-books se gasesc online scanate...

 

Anyway, nu prea sunt fan D&D. Ma cam enerveaza sistemu de clase si unele chestii la regulile de lupta (passive defense?!... c'mon, dudes, this is the XXI-st century...) si nici backgroundu nu mi se pare prea grozav... Dar daca a auzit careva si are careva chef de Das Schwarze Auge sau Sengoku, sau de tabletopuri gen Warhammer (da ala istoric, nu ala fantasy), Chronopia sau Armalion, poate ma bag...

Link to comment
Share on other sites

mie imi place si mtg... dar am doar joc pe comp... no real stuff. D&D depinde de dungeon master. Ameretat nu uita ca dungeon master-ul face jocul sa aiba flavor :)

Link to comment
Share on other sites

acelasi prieten al meu are si carti de mtg, editia a7a, in jur de 1000 si ar cam vrea sa le vanda;

@offtopic: in loc de un d&d nu am putea sa jucam un mtg online? (para existau si alte servere in afara de serverul oficial, alte versiuni de joc, etc); plus ca aparuse un joc asemanator romanesc, mult mai ieftin

Link to comment
Share on other sites

Warcards le zice. Am un prieten campion national :)) Susceptor: Da-mi pls detalii despre mtg online pe prv! "Like in" de ce am nevoie pe acolo ca sa functioneze jocul. Stiu ca poti scoate clientul full de pe nujt ce site al lor, insa licenta e cam "complicata" :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@ glass:

 

Nu cred. Am cam dat de niste belele si nu prea mai trec prin Bucuresti decat turistic-educational. Da cine stie? Cu toate ca ar trebui sa-mi dai si mie niste surse de documentatie pt A&A - ca am auzit de el doar vag si, daca prin vreo minune cereasca se intampla sa putem juca, nu vreau sa vin asa, paralel. De fapt, sorry, singura mea modalitate de a pune mana pe reguli ar fi sa cauti tu pdf-urile pirat pe emule si sa mi le gmailuiesti. ARGH! Urasc sa n-am net acasa...

 

Ei, merita osteneala? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut lume !

 

Am dat intimplator de discutia aceasta, in urma cautarii lunare "warhammer bucuresti romania" pe google. Citeva informatii pentru cei curiosi: se joaca D&D in Bucuresti, se joaca si Warhammer cu miniaturi (fantasy, 40K si historical), se tin si turnee ! S-ar gasi si Axis & Allies daca intreb cunoscutii. Eu va sugerez sa va inscrieti si sa intrebati pe aceste grupuri Yahoo:

- pentru Warhammer http://games.groups.yahoo.com/group/Romwargaming/

- pentru alte board games http://games.groups.yahoo.com/group/romgrognard/

 

Sau ma puteti intreba direct pe mail.. va astept,

razvi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest Zytahar

Frati romani, vreau si eu DnD, da de unde Dumnezeu sa scot de la noi din Romania asa minune a lumii moderne? Daca stiti cumva acel magazin din Bucuresti, poate capat si eu un nr de telefon... Sau poate stiti pe careva care aduce din afara?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
Frati romani, vreau si eu DnD, da de unde Dumnezeu sa scot de la noi din Romania asa minune a lumii moderne? Daca stiti cumva acel magazin din Bucuresti, poate capat si eu un nr de telefon... Sau poate stiti pe careva care aduce din afara?

 

a fost la un moment dat un targ de benzi desenate la sala Dalles, acolo erau si baietii care se ocupa de comunitatea DnD si MTG din Romania. Cred ca e in fiecare an targul ala, dar nu mai tin minte cand exact. Oricum, daca auzi ceva, fa o vizita si ii gasesti acolo pe tipi.

Link to comment
Share on other sites

Chitarist fantasy right here. Sunt obsedat de D&D si Forgotten Realms si am citit tot de R.A. Salvatore si cred ca ma bag cu unii care joaca D&D aici... da se chinuie de 3 ani sa gaseasca un loc, lmao.

 

Va sugerez sa luati Neverwinter Nights si sa jucati online, e practic Dungeons and Dragons, cu reguli ca la carte (zarurile sunt baza jocului).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.